Chieftec UK-02B-OP: Malá skrinka pre veľké komponenty

Ako sa s tým pracuje

Do rúk sa mi dostala azda najmenšia alebo minimálne jedna z najmenších „kockových“ skriniek pripravených na mainstreamový hardvér. Zmestí sa do nej veľká doska štandardu ATX, dlhá grafika i slušný vodník zároveň. Táto netradičnosť je navyše i pevná a mimoriadne lacná. Ide o 30-eurovú alternatívu k malým a drahým skrinkám. Kde je zakopaný pes, že sme s cenou na takto nízkej sume?

Ako sa pracuje s vnútrom

Zaujímavejšia časť skrinky sa skrýva pod plechmi vo vnútri. Objem 29,5 litvor znie možno trochu strašidelne pri manipulácii s komponentami, no nie je sa vôbec čoho obávať. Za ľavou bočnicou je priestor na 4 disky a zdroj. Otvormi pre kabeláž inžinieri nešetrili a musím povedať, že aj keď je rozloženie komponentov iné ako štandardné, tak samotné skladanie bolo veľmi intuitívne a káble sa zapájali takmer samé. 

Spodná časť otvorov aj s priestorom pre dva 2,5″ disky

Pri zapájaní som mal pocit, že to všetko aj skúšali a nešli len podľa štandardizovaných rozmerov, ktoré sa používajú. Všetky káble, dokonca aj tie od 2,5″ SSD sadli presne tak ako je ich treba. Hlavne pri 2,5″ diskoch je problém keď sa vešajú za dosku na podnos. Málokedy sa mi stane, že ich je možné bez problémov osadiť bez použitia väčšej sily, čím môže trpiet kabeláž i samozné konektory. Veľkosť použitého zdroja môže byť pri rozmeroch skrinky až do 200 mm, takže sa nemusíte báť, či váš zdroj nie je k takej malej skrinke veľký. K testovaniu bol použitý 160 mm Corsair RM750X.

S oboma šuplíkmi diskov (2× 3,5“ alebo 1× 3,5″ + 1× 2,5″) sa dá manipulovať veľmi jednoducho a zapojenie je bezstarostné. Hybridný slot je možné otvárať a zatvárať cez pánty. Šuplík na 3,5″ disk je plne odnímateľný .


Z druhej strany vnútra sa inštaluje všetok ostatný hardvér. Pri jej celkových rozmeroch ma až udivuje ako sa dokázali vysporiadať s káblovým manažmentom aj pri formáte dosiek ATX. Hrúbka podnosu je totožná s tými na bočniciach (0,6 mm). 

Veľkosť chladiča na procesor si treba ustriehnuť, strop je do 110 mm. Možno by som ako hlavnú nevýhodu videl smerovanie airflow, ktorý spodnou polovicou skrinky prechádza cez chladič procesora. Pri bežných skrinkách je to dobre, ale zabudli na jeden fakt. Teplý vzduch stúpa hore a tak nadbytočné teplo nemá ako unikať a jediné, čo ho vyháňa von, môže byť blower chladič na grafickej karte. Keď už sme pri grafickej karte, tak je treba si dávať pozor na jej rozmery. S chladičom sa do skrinky karta zmestí do dĺžky 290 mm, bez do 315 mm.

Šírka karty by nemala byť väčšia ako často referenčných 112 mm. So širšími kartamu už budete viac či menej bojovať so zatvorením bočnice a i samotný dotyk je už nepríjateľný. Je vidieť že aj pri mojom napájaní grafickej karty s inak kompatibilnou šírkou vyčnieva z hlavnej konštrukcie skrinky. Vďaka vypuklosti však bočnica ešte toto externé napájanie pojme. 


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. No ja nesuhlasim, mne toto vobec nepripada ako kancelarsky typ. Ako kancelarsky univerzal povazujem coolermaster elite 342 je to sice klasicka konstrukcia a pre max microATX, ale dodava sa s ventilatorom, ma odnimatelny kos na disky (4x), takze sa tam da strcit aj dlha karta a tiez to nie je az taky papier ako eurocase Xnieco (202, 203, atd) …

    1. Layout a celkovo možnosti Elite 342 mi prídu z dnešného pohľadu už naozaj zastarané. Keď už má ísť o typickú (ale modernú) kancelársku skrinku, tak je pozoruhodná SilentiumPC Armis AR1. Chieftec UK-02B-OP je atyp, ale IMHO vcelku podarený.

      1. Typická kancelářská skříň je v podstatě blbost, každý si pod tím představí něco jiného. Například já nevidím smysl jak v ATX plné velikosti, tak v plném profilu. Za mě nějaký In-Win LP/SFF desktop design i se zdrojem v základu pro daný účel naprosto vyhovujícím.

        1. Súhlasím, že každý má trochu iné predtavy o tom, ako má vyzerať skrinka pre kancelársky počítač. Osobne v súčasnej ponuke tradičnú vežičku považujem za prežitok (zbytočne veľké), ale pritom je to stále mainstream, preto to slovíčko „typická“. Inak sa takisto všade snažím presadzovat SFF. ASRock DeskMini A300/310 sú úplne úžasné počítačíky pre väčšinu bežných používateľov, ale jasné, výbavou a možnosťami rozšírenia na tie odkazované InWiny nemajú.

  2. Samozrejme, ze pre kazdeho je to ine, vyjadril som svoj nazor. Bohuzial v poslednom case sa vyrojilo mnoho papierovych znaciek co predavaju to iste, napr. SilentiumPC Armis AR1 je to iste, ako eurocase ML X501 EVO, co je fyzicky ten isty plech (papier) len k tomu vo fabrike vypadlo ine plastove celo do krabice. A vsetky su tak shitne, ze na to fuknes a prehne sa to, ale odbocil som… Kancelarsky pocitac potrebuje okrem dosky, procesor s integrovanou grafikou, ramku a M.2 ssd na to staci kdejake minipc, sff, all-in-one, ale najcastejsie to valcuje notebook …. ale to neriesim, bola tu „prezentovana skrina na kancelarsku skladacku“ (OK podla zaverecnych slov) a prave, ked uz nieco skladas, tak preto, ze tam nevyhovuju atristovky (aj pre mna su super), ale potrebujes tam napr. xWatovy zdroj a tucnu grafiku na CAD a podobne, alebo mala firma o troch ludoch potrebuje pracovny pocitac (ciastocne spolocne ulozisko), tak tam okrem M.2ky supnes 2 az 4 disky na spolocne data / zalohovanie, proste prikladov by sa naslo, ale hlavne vacsina beznych stolovych drziakov su dimenzovane na klasicku sirku skrine a nie na toto … a preto som spomenul 342ku, s ktorou pokryjem vacsinu potrieb, vratane perforovaneho predku pre lahsie nasavanie vzduchu, ano viem si predstavit, ze by ju zmodernizovali, ale asi je zazrak ze tam pridali 1 x USB3, povodne bola iba USB2 ….

    1. Možná to bude znít paradoxně, ale nemyslím si, že člověk, který chce skládačku si bude pořizovat generický počítačový stůl s držáky pro skříň. Možná kdysi, dnes už spíše ne. Tenhle argument mi příjde málo validní. USB jsou to poslední, co by mě zajímalo, pokud jsou řešeny modulárně (3.5″ šachta nejlépe) a lze je dokoupit. Apropos na víku skříně, aby je zanášel prach, je rozhodně nechceš 😉

      1. Clovek co chce vedome skladacku, si ju na 75% sklada sam a urcite to nie je bezny kancelarsky clovek. Bezny kancelarsky clovek ma nejake poziadavky (alebo zamestnavatel) a podla toho sa riesi a moze sa skoncit az pri skladacke…… Prosim odmysli si ITckarov a zistis, ze modularita sa v kancelariach neriesi a notebook/pocitac v akej konfiguracii pride v takej na 99% dozije. Takze co vyberies na zaciatku to tam bude a aj ked uz je skladacka na poslednom mieste stale plati, ze sa najlachsie servisuje … Prach?? Ved 342ka, aj ten odkazovany eurocase a silentium ich maju spredu a nie zhora, takze to je k comu? Co sa tyka drziakov, zase pokial vystupis z IT sveta, zistis ze drziaky stale idu. Pred rokom sa klient prestahoval do priestorov kde mal kazdy stol driak, dva roky spat iny klient budoval nove kancelarie kde nakupil 100 stolov s cenou priemerneho platu, kazdy ma drziak napriek tomu, ze 75% zamestnancov ma na stole dock … ale mam aj klientov kde maju pocitace pohodene pod stolom. Kludne sa prejdi po nejakom bussines centre a kde najdes pocitac, tak sa na 80% nebude valat len tak na zemi, ale bude v nejakom tom stojane/drziaku …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *