Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Chladíme vzduchem...

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu.

Chladíme vzduchem…

Pro chlazení vzduchem jsem oslovil několik výrobců, ale bohužel se mi povedlo včas získat pouze chladič NH-U14S TR4-SP3 od Noctua. Jedná se o nejvyšší model chladiče pro Threadripper procesory od tohoto rakouského výrobce. Tento chladič není kompatibilní s jinými paticemi, protože má zcela přepracovanou kontaktní plochu základny s neobvykle velkými rozměry 70 x 56 milimetrů.

Takto velká plocha dobře pokryje celý tepelný rozvaděč (dále jen IHS) procesorů Threadripper. Na tuto věc se občas zapomíná při použití běžných chladičů, které se jen osadí jiným montážním rámečkem pro TR4 patici. Kontaktní plocha u běžných chladičů však obvykle pokrývá sotva dvě třetiny plochy IHS, a tak nedochází k účinnému chlazení celého procesoru. U Threadripperů prostě platí jednoduché heslo „go big or go home“. Na fotografii výše je jasně vidět rozdíl mezi kontaktní plochou chladičů pro Threadripper a pro běžný procesor.

Ze základny chladiče vystupuje šestice heatpipes, které prochází svazkem hliníkových žeber. Aktivní chlazení pasivu pak obstarává ventilátor Noctua NF-A15 PWM. Profil chladiče je až překvapivě štíhlý (pouhých 52 mm bez ventilátoru). Díky tomu nedochází ke konfliktu s DIMM sloty na žádné straně patice procesoru. Bohužel je to za cenu nižšího chladícího výkonu. Pasiv má symetrický tvar a lze jej osadit druhým ventilátorem na zadní straně. Dílenské zpracování celého chladiče je perfektní, jak bývá u Noctua dobrým zvykem. Celé to navíc završuje šestiletá záruka na chladič i ventilátor.

V balení najdete mimo jiné také sadu anti-vibračních podložek a klipů pro uchycení druhého ventilátoru. Ani v této konfiguraci by nemělo dojít k fyzickému konfliktu s nejbližšími DIMM sloty okolo patice. Nechybí zde samozřejmě L.N.A. adaptér pro snížení maximálních otáček přibaleného ventilátoru na 1200 RPM a také zde najdete tubu kvalitní pasty NT-H1.

   

Montáž chladiče už nemůže být jednodušší. Prostě jen aplikujete pastu NT-H1 na tepelný rozvaděč procesoru a uchytíte chladič do děr okolo patice pomocí přibaleného klíče. Tento klíč lze využít i pro posun chladiče směrem od vrchního PCI Express slotu pomocí chytrého systému odsazení montážního rámečku o tři nebo o šest milimetrů. Vzhledem k velkým rozměrům IHS u procesorů Threadripper je zde také odlišný způsob aplikace pasty. Noctua doporučuje čtyři větší kapky na středu IHS, které by měly aplikované do míst předpokládaných jednotek CCD (core chiplet die). Další devět menších kapek se pak aplikuje do mřížky po zbytku plochy IHS. Viz ilustrační fotografie níže.

Výška i šířka tohoto chladiče jsou dost podobné jako u NH-D15 chladiče, ale U14S TR4-SP3 je štíhlý chladič s pouhými 52 milimetry. Působí to trošku jako promarněná šance na zvětšení pasivu v zadní části tak, aby měl chladič celkově větší tepelnou kapacitu. Pak by ovšem zase mohl vzniknout problém s konfliktem s DIMM sloty na levé straně patice při případném osazení druhého ventilátoru.

Přibalený ventilátor ničím nepřekvapí. Je to osvědčený model NF-A15 s PWM regulací. Nabízí tichý chod při dostatečném průtoku vzduchu a vysokém statickém tlaku.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil

Charakteristické pre značku Alphacool sú špičkové radiátory a rôzne príslušenstvo ku kvapalinovým chladičom. Výber ventilátorov však je pomerne úzky. To sa teraz trochu mení. Firma rozširuje svoju ponuku aj v tomto smere a to umne, neobvyklými návrhmi. Jedným z nových prírastkov je nízkoprofilová „stodvadsiatka“ a zvyšné dva ventilátory zase vynikajú mimoriadne vysokými otáčkami, aké pre počítačové ventilátory nebývajú bežné. Celý článok „Alphacool má nové ventilátory: Vysoké otáčky a nízky profil“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Post scriptum od Noctua (redakčně upraveno):

  Problémem není množství tepla, ale jeho koncetrace na malé ploše CCD. U předchozí generace nebyl problém uchladit až 400 W odpadního tepla, ale u TR 3xxx procesorů už se stává problematických i 300 W. V tomto ohledu je paradoxně jednodušší chladit 3990X, který má stejné TDP jako nižší modely, ale teplo je rozloženo do větší plochy a tím pádem jde lépe odvést chladičem z tepelného rozvaděče. Jisté řešení představuje přidání druhého ventilátoru, což obvykle sníží teplotu o několik málo °C. Větší rozměry pasivu jsou u patice TR4/sTR4 problematické, protože dochází ke konfliktu s DIMM sloty. Noctua vyvíjí dvouvěžový chladič pro tuto patici, ale ten nebude na trhu dříve než příští rok, protože spolu s chladičem probíhá vývoj i nového ventilátoru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *