Čínsky Gunnir plánuje grafickú kartu s GPU Intel, Iris Xe DG1

Gunnir Iris Xe DG1

Po Asuse bude grafické karty Iris XE DG1 (teda tie low-endové) vyrábať ďalšia firma, Gunnir. Rozdiel bude ale vo výške PCB, a to i v porovnaní s referenčnými grafikami Intelu. Gunnir Iris Xe DG1 má voliteľné i záslepku PCI Express s polovičnou výškou, vďaka ktorej bude možná aj inštalácia do úzkych serverových skriniek. Ale i táto karta zostane zrejme exkluzívne pre OEM zostavy.

Firma Gunnir rozšíri najnižšiu triedu grafických kariet vlastným modelom Iris Xe DG1. Jej jadro je vyrábané 10 nm a obsahuje 640 shaderov (80 EU), čo je dvaapolkrát viac, než majú najvýkonnejšie iGPU (UHD 750) v desktopových procesoroch Intelu. S takouto výbavou by mohlo ísť o peknú alternatívu k GeForce GT 1030.

Na maloobchodnom trhu sa tak ale najskôr nestane aj  grafická karta Gunniru bude určená výhradne pre výrobcov hotových počítačov. Za týmto modelom stojí aj komplikovaná kompatibilita so základnými doskami, ktoré musia mať BIOS uspôsobený tak, aby grafiky Iris XE DG1 podporoval. Tie totiž vlastný VBIOS nemajú a sú odkázané na ten na základnej doske.

Bežne predávané dosky sú nekompatibilné a vlastné podporovaných je iba zopár modelov na platformách od 9. generácie procesorov Core. Staršie sú nepodporované rovnako ako všetky platformy AMD.

Variant grafiky Iris XE DG1 od Gunniru sa od doterajších modelov odlišuje nízkoprofilovým PCB, čo umožňuje i montáž do systémov formátu 1U. Oproti referenčnej karte Intelu, ale i tej od Asusu, má však chudobnejšiu výbavu výstupov.

Analógový konektor D-Sub dopĺňa už iba jedno HDMI štandardu 2.0 (t.j. zobrazí 4096 × 2304 px pri 60 Hz). Karta Asus má namiesto D-Subu výstup DVI-D a k dobru ešte DisplayPort. Chudobnejšia výbava je ale daň za menšie PCB a to, že sa zmestí i do systémov, v ktorých bude konkurenčná grafika Asusu privysoká. Výšku jedného slotu si drží aj Gunnir, hoci pasív je menší a doplnený 45 mm axiálnym ventilátorom. TDP grafickej karty je 30 W a napájaná je iba zo slotu PCI Express.

Použité pamäte sú typu LPDDR4x, k jadru sú pripojené 128-bitovou zbernicou, celkovú kapacitu majú 4 GB a priepustnosť subsystému je uvádzaná na 68 GB/s. Základná frekvencia grafického jadra karty Gunnir Iris XE DG1 je 1200 MHz a hodnoty boostu sú špecifikované na 1500 MHz. Tým sa od Asus DG1-4G grafika Gunnir nijako neodlišuje.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *