Noctua NH-P1 – První dojmy a minirecenze nového maxichladiče

Klíčové vlastnosti

Od představení prototypu uteklo opravdu hodně času, ale tento týden byl konečně představen první pasivní chladič od společnosti Noctua s označením NH-P1. Jeho konstrukce je velmi odlišná od konvenčních chladičů a prioritou je především maximalizace radiace tepla do okolí. A pro zvýšení jeho účinnosti byl také představen nový ventilátor A12x25 LS-PWM s velmi tichým chodem, který je ideálním doplňkem pro semi-pasivní chlazení.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce tohoto chladiče je velmi odlišná od konvenčních chladičů, vzhledem k jeho určení pro pasivní a semi-pasivní nasazení. Noctua NH-P1 je založen okolo třinácti silných hliníkových žeber, jejichž tloušťka je jeden milimetr. Těmito žebry prochází celkem šestice měděných heatpipes, které končí v rozměrné základně. Žebra samotná jsou perforovaná obdélníkovými otvory pro lepší radiaci tepla do okolí, mezi jednotlivými žebry jsou ze stejného důvodu také široké mezery.

   

Chladič je navíc asymetricky tvarován tak, aby nedocházelo ke konfliktu s PCI Express slotem, který je nejblíže procesoru. A vzhledem ke značné nevyváženosti chladiče vůči středové ose jsem pro potřeby fotodokumentace využil pomoc kolemjdoucího stormtroopera (který však není součástí příslušenství chladiče!).

   

Balení tohoto chladiče je pestré. Vedle montážních sad pro patice Intelu i AMD zde najdete i hadřík pro čistění procesoru a chladiče od zbytků pasty. Přibalená teplovodivá pasta je nejnovější typ Noctua NT-H2 (konečně!). Snad jen škoda, že je zde pouze jedna sada spon pro uchycení ventilátoru, ale na druhou stranu je tento chladič určen především pro pasivní nasazení a přítomnost dvou ventilátorů by jen neúměrně navyšovala jeho už tak velké rozměry. Doporučuji také věnovat zvýšenou pozornost uživatelské příručce, kde najdete přehledné schéma jak optimálně instalovat chladič a jak a kde uchytit případný ventilátor.

   

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm2 zde samozřejmě zůstal, jen místo tradiční křížové drážky nyní využívá TORX. Ptal jsem se zástupce Noctua na důvod této změny, a zda lze očekávat přítomnost TORX drážek i u dalších chladičů Noctua. Odpovědí mi bylo, že TORX se méně opotřebovává díky větší styčné ploše drážky a hrotu šroubováku. Pokud bude dostatečná poptávka a pozitivní zpětná vazba, tak se skutečně můžeme dočkat TORX místo PH drážek i u dalších chladičů, byť se bude nejspíše jednat pouze o špičkové modely, nikoliv o celou nabídku chladičů Noctua.

Montáž a uchycení chladiče je zde malinko složitější vzhledem k rozměrům a nevyváženosti chladiče vůči středové ose základny, ale celý proces je vcelku rychlý a neměli byste narazit na obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal NH-P1 s dalšími dvěma špičkovými chladiči od Noctua. Je celkem pěkně vidět, že jakkoliv se NH-P1 jeví na první pohled jako obr, tak NH-D15 je s nainstalovanými ventilátory ještě o něco větší a těžší. Samozřejmě, pokud na NH-P1 nainstalujete chladič, jeho celkové rozměry se dále zvětší.

S maximální výškou RAM je to trošku složitější. U NH-P1 a NH-U12A záleží na patici, kdy se omezení týká pouze patice LGA 20xx a DIMM slotů nalevo od patice. U NH-D15 je situace ještě zamotanější a maximální podporovaná výška RAM je odvislá na přítomnosti a typu ventilátoru, který je nainstalovaný na přední věži chladiče.

Nově představený chladič NF-A12x25 LS-PWM má oproti původní verzi NF-A12x25 snížené maximální otáčky a tím samozřejmě klesá i maximální průtok vzduchu a maximální statický tlak. Tyto parametry však nejsou u chladiče NH-P1 s velkými mezerami mezi žebry příliš podstatné. Nově tento ventilátor nabízí navíc i semi-pasivní chod, kdy při poklesu PWM signálu pod 20 % dojde k zastavení rotoru. A hlavní předností tohoto ventilátoru je extrémně nízká úroveň hluku, což je v pasivních a semi-pasivních sestavách obvykle priorita číslo jedna.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment

Malých a naozaj lacných chladičov na procesory je máličko. Nízka cena znamená aj nízke marže, čo výrobcom príliš nevonia. Teda, ako ktorým… Nedostatok tohto typu chladičov teraz ale čiastočne kompenzuje Gelid. BlackFrore je konštrukčne podobný kus hardvéru ako Spartan 4 SilentiumPC. Chladič Gelidu môže byť potenciálne ešte lacnejší a pritom má navyše špeciálnu povrchovú úpravu rebier. Celý článok „Gelid chladičom BlackFrore obohacuje low-endový segment“ »

 •  
 •  
 •  

Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU

Firma Deepcool vydala procesorový chladič, ktorý suverénne preváži aj Noctua NH-D15. Rovnako ako chladiče Assassin (tiež od Deepcoolu), je AK620 tvorená dvoma vežami, ale už nespadá pod hernú značku „Game Storm“ a tých „ale“ je tu ešte viac. V každom prípade sa jedná o slušnú porciu rebier s dvoma veľkými ventilátormi. Konštrukcia to bude vhodná aj pre vyššie triedy nenásytných procesorov Rocket Lake – TDP je stanovené až na 260 W. Celý článok „Deepcool AK620 je nová ťažká váha medzi chladičmi CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700

S príchodom procesorov Alder Lake sa mení pätica a LGA 1700 tentokrát z pohľadu montáže výrazne mení situáciu. Na to aktuálne reaguje Arctic s oznamom pre súčasných aj budúcich majiteľov chladičov tejto firmy. Sú tu dve dobré správy. Prvá a hlavná je, že na nové procesory Intel nainštalujete aj staršie chladiče Arctic (a nemusí vás to ani nič stáť) a druhá správa odkazuje na pripravovaný chladič, ktorý bude mať natívnu podporu. Celý článok „Vieme, ako to Arctic bude mať s podporou pätice Intel LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. Delta T v grafe je čo? mal by to byť rozdiel medzi teplotou procesora a teplotou okolia, ale nebude to len teplota procesora, čo?
  Prečo je vlastne pasívny chladič testovaný s ventilátorom? Dočkáme sa aj testu bez neho?

  1. V grafe je zachytený rozdiel oproti teplote okolia, čiže teplota na procesore je + 26 °C.

   Áno, budú aj pasívne testy so systémovým chladením aj bez neho. Toto sú len tie „prvé dojmy a minirecenzia“, ako praví titulok článku. Podrobnejšie testy vyjdú neskôr. Chladič holt dorazil k Pavlovi skôr než veterný tunel na rôzne simulácie odomňa. chceli a sme takto bezprostredne po vydaní zdokumentovať aspoň nejaké tie prvé postrehy a detaily.

  2. Je tam i hodnota 0 RPM, tedy plně pasivní chod chladiče. Delta T je skutečně rozdíl mezi teplotou okolí a procesorem (abych eliminoval případné výkyvy teploty v místnosti, kde se provádí testování). V kapitole „Metodika“ je vše detailně popsáno.

   Plánuju pak samozřejmě i rozsáhlejší testy v modelové skříni, kde budu testovat pasivní chod uvnitř uzavřeného prostoru a vliv různých ventilátorů při různých RPM na vstupu i výstupu ze skříně. Jak je také uvedeno v článku, nyní se jedná pouze o rychlý předběžný test nového produktu a následovat bude hloubková recenze, která však vyjde až někdy během léta, vzhledem k větší časové náročnosti testů a nutnosti vytvoření úplně odlišné metodiky testování pro pasivní chladič.

 2. Zajímalo by mě pro srovnání, jak se bude chovat, když 120 mm fan v neefektivním horním umístění nahradím za svépomocí upnutý 140 mm.

  1. Je otázka, jestli jsem zvolil správnou orientaci (v tomto případě tok vzduchu směrem vzhůru). Ale nebylo moc času, chtěli jsme mít článek venku ASAP 🙂

   Nicméně ten 140 mm ventilátor můžu vyzkoušet, mám tu NF-A14 a Silent Wings 3…

   1. Možná jsme si úplně nerozuměli, horním umístěním jsem myslel top-flow (push). Jestli v této konfiguraci vyzkoušíte tu A14 a bude v tabulce pro srovnání, uděláte mi ohromnou radost. Beztak už je zase čas na příspěvek.

    1. Ještě zkusím, jestli by tam náhodou neseděla i NF-A15, která má přeci jen podobnou montáž jako 120 mm ventilátory 🙂

    2. Tak NF-A15 lze skutečně dobře uchytit pomocí přibalených spon. Výsledky v konfiguraci „NF-A15 top + push“ už jsem doplnil do textu (nové grafy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *