Noctua NH-P1 – První dojmy a minirecenze nového maxichladiče

Klíčové vlastnosti

Od představení prototypu uteklo opravdu hodně času, ale tento týden byl konečně představen první pasivní chladič od společnosti Noctua s označením NH-P1. Jeho konstrukce je velmi odlišná od konvenčních chladičů a prioritou je především maximalizace radiace tepla do okolí. A pro zvýšení jeho účinnosti byl také představen nový ventilátor A12x25 LS-PWM s velmi tichým chodem, který je ideálním doplňkem pro semi-pasivní chlazení.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce tohoto chladiče je velmi odlišná od konvenčních chladičů, vzhledem k jeho určení pro pasivní a semi-pasivní nasazení. Noctua NH-P1 je založen okolo třinácti silných hliníkových žeber, jejichž tloušťka je jeden milimetr. Těmito žebry prochází celkem šestice měděných heatpipes, které končí v rozměrné základně. Žebra samotná jsou perforovaná obdélníkovými otvory pro lepší radiaci tepla do okolí, mezi jednotlivými žebry jsou ze stejného důvodu také široké mezery.

   

Chladič je navíc asymetricky tvarován tak, aby nedocházelo ke konfliktu s PCI Express slotem, který je nejblíže procesoru. A vzhledem ke značné nevyváženosti chladiče vůči středové ose jsem pro potřeby fotodokumentace využil pomoc kolemjdoucího stormtroopera (který však není součástí příslušenství chladiče!).

   

Balení tohoto chladiče je pestré. Vedle montážních sad pro patice Intelu i AMD zde najdete i hadřík pro čistění procesoru a chladiče od zbytků pasty. Přibalená teplovodivá pasta je nejnovější typ Noctua NT-H2 (konečně!). Snad jen škoda, že je zde pouze jedna sada spon pro uchycení ventilátoru, ale na druhou stranu je tento chladič určen především pro pasivní nasazení a přítomnost dvou ventilátorů by jen neúměrně navyšovala jeho už tak velké rozměry. Doporučuji také věnovat zvýšenou pozornost uživatelské příručce, kde najdete přehledné schéma jak optimálně instalovat chladič a jak a kde uchytit případný ventilátor.

   

Prověřený a uživatelsky vstřícný montážní systém SecuFirm2 zde samozřejmě zůstal, jen místo tradiční křížové drážky nyní využívá TORX. Ptal jsem se zástupce Noctua na důvod této změny, a zda lze očekávat přítomnost TORX drážek i u dalších chladičů Noctua. Odpovědí mi bylo, že TORX se méně opotřebovává díky větší styčné ploše drážky a hrotu šroubováku. Pokud bude dostatečná poptávka a pozitivní zpětná vazba, tak se skutečně můžeme dočkat TORX místo PH drážek i u dalších chladičů, byť se bude nejspíše jednat pouze o špičkové modely, nikoliv o celou nabídku chladičů Noctua.

Montáž a uchycení chladiče je zde malinko složitější vzhledem k rozměrům a nevyváženosti chladiče vůči středové ose základny, ale celý proces je vcelku rychlý a neměli byste narazit na obtíže.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pro zajímavost jsem srovnal NH-P1 s dalšími dvěma špičkovými chladiči od Noctua. Je celkem pěkně vidět, že jakkoliv se NH-P1 jeví na první pohled jako obr, tak NH-D15 je s nainstalovanými ventilátory ještě o něco větší a těžší. Samozřejmě, pokud na NH-P1 nainstalujete chladič, jeho celkové rozměry se dále zvětší.

S maximální výškou RAM je to trošku složitější. U NH-P1 a NH-U12A záleží na patici, kdy se omezení týká pouze patice LGA 20xx a DIMM slotů nalevo od patice. U NH-D15 je situace ještě zamotanější a maximální podporovaná výška RAM je odvislá na přítomnosti a typu ventilátoru, který je nainstalovaný na přední věži chladiče.

Nově představený chladič NF-A12x25 LS-PWM má oproti původní verzi NF-A12x25 snížené maximální otáčky a tím samozřejmě klesá i maximální průtok vzduchu a maximální statický tlak. Tyto parametry však nejsou u chladiče NH-P1 s velkými mezerami mezi žebry příliš podstatné. Nově tento ventilátor nabízí navíc i semi-pasivní chod, kdy při poklesu PWM signálu pod 20 % dojde k zastavení rotoru. A hlavní předností tohoto ventilátoru je extrémně nízká úroveň hluku, což je v pasivních a semi-pasivních sestavách obvykle priorita číslo jedna.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. Delta T v grafe je čo? mal by to byť rozdiel medzi teplotou procesora a teplotou okolia, ale nebude to len teplota procesora, čo?
  Prečo je vlastne pasívny chladič testovaný s ventilátorom? Dočkáme sa aj testu bez neho?

  1. V grafe je zachytený rozdiel oproti teplote okolia, čiže teplota na procesore je + 26 °C.

   Áno, budú aj pasívne testy so systémovým chladením aj bez neho. Toto sú len tie „prvé dojmy a minirecenzia“, ako praví titulok článku. Podrobnejšie testy vyjdú neskôr. Chladič holt dorazil k Pavlovi skôr než veterný tunel na rôzne simulácie odomňa. chceli a sme takto bezprostredne po vydaní zdokumentovať aspoň nejaké tie prvé postrehy a detaily.

  2. Je tam i hodnota 0 RPM, tedy plně pasivní chod chladiče. Delta T je skutečně rozdíl mezi teplotou okolí a procesorem (abych eliminoval případné výkyvy teploty v místnosti, kde se provádí testování). V kapitole „Metodika“ je vše detailně popsáno.

   Plánuju pak samozřejmě i rozsáhlejší testy v modelové skříni, kde budu testovat pasivní chod uvnitř uzavřeného prostoru a vliv různých ventilátorů při různých RPM na vstupu i výstupu ze skříně. Jak je také uvedeno v článku, nyní se jedná pouze o rychlý předběžný test nového produktu a následovat bude hloubková recenze, která však vyjde až někdy během léta, vzhledem k větší časové náročnosti testů a nutnosti vytvoření úplně odlišné metodiky testování pro pasivní chladič.

 2. Zajímalo by mě pro srovnání, jak se bude chovat, když 120 mm fan v neefektivním horním umístění nahradím za svépomocí upnutý 140 mm.

  1. Je otázka, jestli jsem zvolil správnou orientaci (v tomto případě tok vzduchu směrem vzhůru). Ale nebylo moc času, chtěli jsme mít článek venku ASAP 🙂

   Nicméně ten 140 mm ventilátor můžu vyzkoušet, mám tu NF-A14 a Silent Wings 3…

   1. Možná jsme si úplně nerozuměli, horním umístěním jsem myslel top-flow (push). Jestli v této konfiguraci vyzkoušíte tu A14 a bude v tabulce pro srovnání, uděláte mi ohromnou radost. Beztak už je zase čas na příspěvek.

    1. Ještě zkusím, jestli by tam náhodou neseděla i NF-A15, která má přeci jen podobnou montáž jako 120 mm ventilátory 🙂

    2. Tak NF-A15 lze skutečně dobře uchytit pomocí přibalených spon. Výsledky v konfiguraci „NF-A15 top + push“ už jsem doplnil do textu (nové grafy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *