Noctua NH-P1 – První dojmy a minirecenze nového maxichladiče

Výsledky testů

Od představení prototypu uteklo opravdu hodně času, ale tento týden byl konečně představen první pasivní chladič od společnosti Noctua s označením NH-P1. Jeho konstrukce je velmi odlišná od konvenčních chladičů a prioritou je především maximalizace radiace tepla do okolí. A pro zvýšení jeho účinnosti byl také představen nový ventilátor A12x25 LS-PWM s velmi tichým chodem, který je ideálním doplňkem pro semi-pasivní chlazení.

Výsledky testů

Noctua NH-P1 krásně škáluje s otáčkami ventilátoru a je tak vidět, že jeho konstrukce neklade proudění vzduchu nadměrný odpor. Dále je pěkně vidět, že ventilátor v boční pozici poskytuje lepší výsledky v účinnosti chlazení. Hlučnost ventilátoru Noctua NF-A12x25 LS-PWM je navíc v kombinaci s chladičem NH-P1 extrémně nízká i na maximální otáčky. Na přání jsem pak ještě doplnil výsledky s ventilátorem NF-A15 PWM v horní pozici s tokem vzduchu skrze chladič (push). Tento ventilátor lze navíc díky jeho atypickému tvaru uchytit na tento chladič pomocí přibalených spon.

Hodnotu 33,0 dBA u 0 RPM berte prosím jen jako hladinu okolního šumu, v plně pasivním režimu je chladič samozřejmě absolutně tichý.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Delta T v grafe je čo? mal by to byť rozdiel medzi teplotou procesora a teplotou okolia, ale nebude to len teplota procesora, čo?
    Prečo je vlastne pasívny chladič testovaný s ventilátorom? Dočkáme sa aj testu bez neho?

    1. V grafe je zachytený rozdiel oproti teplote okolia, čiže teplota na procesore je + 26 °C.

      Áno, budú aj pasívne testy so systémovým chladením aj bez neho. Toto sú len tie „prvé dojmy a minirecenzia“, ako praví titulok článku. Podrobnejšie testy vyjdú neskôr. Chladič holt dorazil k Pavlovi skôr než veterný tunel na rôzne simulácie odomňa. chceli a sme takto bezprostredne po vydaní zdokumentovať aspoň nejaké tie prvé postrehy a detaily.

    2. Je tam i hodnota 0 RPM, tedy plně pasivní chod chladiče. Delta T je skutečně rozdíl mezi teplotou okolí a procesorem (abych eliminoval případné výkyvy teploty v místnosti, kde se provádí testování). V kapitole „Metodika“ je vše detailně popsáno.

      Plánuju pak samozřejmě i rozsáhlejší testy v modelové skříni, kde budu testovat pasivní chod uvnitř uzavřeného prostoru a vliv různých ventilátorů při různých RPM na vstupu i výstupu ze skříně. Jak je také uvedeno v článku, nyní se jedná pouze o rychlý předběžný test nového produktu a následovat bude hloubková recenze, která však vyjde až někdy během léta, vzhledem k větší časové náročnosti testů a nutnosti vytvoření úplně odlišné metodiky testování pro pasivní chladič.

  2. Zajímalo by mě pro srovnání, jak se bude chovat, když 120 mm fan v neefektivním horním umístění nahradím za svépomocí upnutý 140 mm.

    1. Je otázka, jestli jsem zvolil správnou orientaci (v tomto případě tok vzduchu směrem vzhůru). Ale nebylo moc času, chtěli jsme mít článek venku ASAP 🙂

      Nicméně ten 140 mm ventilátor můžu vyzkoušet, mám tu NF-A14 a Silent Wings 3…

      1. Možná jsme si úplně nerozuměli, horním umístěním jsem myslel top-flow (push). Jestli v této konfiguraci vyzkoušíte tu A14 a bude v tabulce pro srovnání, uděláte mi ohromnou radost. Beztak už je zase čas na příspěvek.

        1. Ještě zkusím, jestli by tam náhodou neseděla i NF-A15, která má přeci jen podobnou montáž jako 120 mm ventilátory 🙂

        2. Tak NF-A15 lze skutečně dobře uchytit pomocí přibalených spon. Výsledky v konfiguraci „NF-A15 top + push“ už jsem doplnil do textu (nové grafy).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *