Computex 21: Workstationy cez 70 000 eur? Aj tie EKWB vylepšuje

Prehľad chystaných noviniek EKWB

V súvislosti s EKWB väčšinou píšeme o vodných blokoch. Slovinská firma toho má (a bude mať) však v repertoári podstatne viac, napríklad i extrémne pracovné stanice, ktoré rôznymi spôsobmi približuje k dokonalosti. Nové ale postupne budú aj komponenty do vodných okruhov a takisto hardvér pre bežných používateľov so záujmom skôr o kompletné veci. Či už ide o kvapalinové AIO chladiče Nucleus alebo hotové herné PC zostavy.

EKWB sa snaží osloviť rôzne cieľové skupiny používateľov. Od hráčov cez tvorcov obsahu, dátových analytikov až  po vývojárov AI. Napríklad pre nich môžu byť zaujímavé pracovné stanice EK-Fluid-Works X7000-C a X7000-RM. Tie nadväzujú na staršie X7000. V rámci zatiaľ prototypu X7000-C bola sa výrazne zmenšili rozmery pri súčasnom zachovaní vysokého výkonu.

X7000-C je výrazne menšia než X7000, čo vidieť aj z fotografie nižšie. X7000-C je na nej v strede a X7000 vpravo. Pritom i táto zostava pojme dva procesory Xeon. Grafické karty síce už „iba“ štyri (oproti maximálne piatim v pracovnej stanici X7000), ale v pomere k objemu bude ten výkon naozaj pôsobivý. Celá zostava je prirodzene chladená kvapalinou, tak grafické karty ako i procesory. Výrobca zdôrazňuje i priemyselnú kvalitu použitých rýchlospojek QDC, vďaka ktorých sa urýchľujú i servisné zásahy (typicky rýchla výmena grafickej karty v prípade poruchy), čím sa skracujú pracovné prestoje. A to je v prípade tohto typu pracovných staníc, ktoré sú v záťaži často nepretržite, dôležité.

Štartovacia cena s dvoma procesormi Intel Xeon Scalable Silver, grafikami Nvidia Quadro a 128 GB RAM bude zase zrejme okolo 20 000 eur. V plnej výbave bude ešte násobne vyššia, ale nebude drahšia než X7000-RM. Táto pracovná stanica posúva to, kde výkonnostne skončila X7000. Voliteľné budú končiť až na siedmych grafikách (čo sú oproti X7000 o dve viac) Nvidia Quadro alebo Tesla. A to už bude v cene priemerného bytu, okolo 100 000 eur. Jednotlivé komponenty si bude možné prispôsobiť podľa individuálnych potrieb cez konfigurátor EKWB. Pamäte sú samozrejme vždy registrované s ECC a kapacitne do 768 GB.

Zľava EK-Fluid-Works X7000-RM, X7000-C a X7000

Atraktívne budú ale i zostavy „na doma“ v podobe počítačov EK-Fluid Gaming. Tie budú vybavené lacnejšími vodníkmi EK AIO Plus, ale i ostatným i komponentmi. V skrinkách Lian Li PC-011D bude EKWB svoje zostavy stavať na procesoroch AMD Ryzen 5000 (Rocket Lake sa v špecifikáciách neuvádza) s grafickými kartami Radeon RX 6000 a GeForce RTX 3000.

Od akej najnižšej triedy to bude, zatiaľ nevieme. A vlastne ani do akej najvyššej, ale počítame s tým, že konfigurácie budú dostupné aj s Ryzen 9 5950X, Radeon RX 6900 XT či Radeon RX 6900 XT. Pamäte sa uvádzajú do 64 GB DDR4 G.Skill Trident RGB (rýchlosti XMP nepoznáme). Základná doska ale má byť formátu mATX, konkrétne MSI MAG G550M Mortar+ WiFi. SSD potom Samsung 970 Evo s 1 TB a chladičom EKWB a na ďalšie dáta bude 2 TB Seagate Barracuda. Ventilátory na 360 mm radiátore sú Vardar D-RGB.

Ak o celý počítač zostavený EKWB nestojíte, ale o komponenty do vodného okruhu áno, tak môže byť pre vás zaujímavá iná informácia o novinkách v rade EK-Quantum. Doteraz v ňom chýbali radiátory a ventilátory, čo sa však mení. EWKB predstavilo 50 modelov nových radiátorov Quantum Surface. Tri modelové rady S, P a X podľa hrúbky doplní varianty s vyhotovením multiport a cross-flow. Všetky budú dostupné i v bielej.

Čo sa týka ventilátorov, tak EKWB predstavuje dva nové rady. Pre tých, ktorí uprednostňujú výkon, ventilátory Phase s maximalizáciou plochy lopatiek, ktoré zasahujú až k okraju rámčeka. Pokiaľ ale viac než výkon preferujete estetickú stránku, tak môžu byť pre vás zaujímavé ventilátory Impulse s dôrazom na osvetlenie RGB LED. Pod značkou EK-Quantum tak už nájdete všetky potrebné komponenty na stavbu vodného okruhu.

Výhľadovo vyjdú aj  vodné bloky Vector2 (na grafickú kartu) a Velocity2 (na CPU), čo je redizajnovaný EK-Quantum, ktorý sa teší najväčším predajom. V súvislosti s ním sa spomína aj patentovaný systém Exactmount na rýchlu a presnú montáž.

Navyše je tu snaha zaviesť jeden nový štandard, teraz je to v svete vodného chladenia iba závit G1/4″. EKWB však predstavilo koncept EK-Matrix7. Výška všetkých chladiacich blokov, terminálov alebo radiátorov s rozstupmi medzi portami na komponentoch Quantum je v násobkoch 7 mm. Extendre EK-Quantum sú ponúkané v dĺžkach 7, 14 a 28 mm. A hrúbka nových radiátorov y radu Quantum bude 30, 44 (30 + 14) a 58 (30 +28) milimetrov. Tým odpadáva zložité meranie a plánovanie ohybov v okruhu s pevnými trubicami. EK takisto plánuje spoluprácu s výrobcami skriniek, ktoré budú pre tento nový štandard certifikované, najmä čo sa týka pozícií pre radiátory.

Náčrt s ukážkou štandardizovaných rozmermi komponentov na stavbu kvapalinových okruhov

Nakoniec sa môžete tešiť aj na „bezúdržbové“ vodníky EK-Nucleus Lux D-RGB a EK-Nucleus Vision D-RGB. Tie sú charakteristické osvetlením D-RGB či blokom, ktorým môžete podľa potreby otáčať v 90-stupńových krokoch. Variant „Vision“ má v bloku i vstavaný displej LCD. Ten môže slúžiť na monitoring teplôt či frekvencií CPU alebo napríklad i vlastného GIFu.

AIO vodník EK-Nucleus Lux D-RGB a EK-Nucleus Vision D-RGB (v pozadí)

Farebná paleta displeja je hlásená 24-bitová a hoci sa tieto chladiča ešte nepredávajú, EKWB už zverejnilo odporúčané koncové ceny, za ktoré si ich môžete predobjednať. EK-Nucleus Lux D-RGB za 93,80 eur (CR120), 124,90 eur (CR240) či 159,90 eur (CR360 s 360 mm radiátorom). Príplatok za EK-Nucleus Vision D-RGB je 80–85 eur. CR240 je za 209,90 eurCR360 za 239,90 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. A pokud se mezitím nic nezmění, tak už mám přislíbený EK-Nucleus AIO (zatím blíže nespecifikovaný) na test, jakmile vyjde na trh 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *