Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

První SSD s PCIe 5.0 řadičem Phison E31T

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích.

O chystaných nových řadičích pro PCIe 5.0 SSD, která mají řešit problémy se spotřebou (a zahříváním), jsme psali v červnu po Computexu. Teď se na trh dostalo jedno z prvních (nebo snad úplně první) SSD s jedním z těchto vyhlížených čipů – řadičem Phison E31T, což je levnější model firmy, který ale stále dosahuje docela vysokého výkonu a s jeho nižším mainstreamovým výkonnostním zařazením se pojí příjemně snížený příkon a dobrá energetická efektivita.

Více: Nové řadiče pro PCIe 5.0 SSD: Nižší spotřeba i lepší ceny

Corsair MP700 Elite

Modul je to od Corsairu a nese jméno Corsair MP700 Elite. Z tohoto jména by se mohlo zdá, že stojí výš než předchozí highend MP700 Pro a MP700 Pro SE, nicméně tomu tak není, MP700 Elite je nižší levnější SSD pro mainstream, stojící pod nimi. Výkonem by asi ale mohlo nahradit starší pomalejší modul MP700 s Phisonem E26.

Corsair MP700 Elite (Autor: Corsair)

Corsair MP700 Pro používá řadič Phison E31T, jak už bylo řečeno, a s ním 3D NAND se zápisem TLC. Ta je přímo zmíněna ve specifikacích, takže by nemělo nahradit eventuální tiché nahrazení čipů za QLC s horší životností i výkonem. Moduly jsou vyráběné v provedení M.2 2280 a nabízené ve verzi s pasivním chladičem, nebo v základní holé. Od obojího si lze vybrat mezi dvěma kapacitami – 1 TB nebo 2 TB. Menší ani větší verze zatím nejsou.

Řadič je už vyráběné 7nm procesem TSMC, oproti 12nm horšímu procesu u highendového Phiosnu E26 (což je jeden z důvodů, proč SSD s ním budou úspornější). Má stejné rozhraní PCIe 5.0 ×4 (a podporuje protokol NVMe 2.0), ale dosahuje o něco horších výsledků, jelikož by měl být pouze čtyřkanálový a nepoužívá mezipaměť DRAM.

Více: Úspornější i levnější PCIe 5.0 SSD na cestě. Phison má 7nm řadič

Maximální sekvenční rychlost je 10 000 MB/s při čtení a 8500 MB/s v zápisu, což znamená, že Phison E31T přes své úsporné parametry dokáže poskytnout podobné rychlosti, jako první generace PCIe 5.0 modulů s Phisonem E26 – ty totiž tehdy používané pomalejší čipy NAND také limitovaly na rychlost zhruba 10 GB/s. Špatné nejsou ani papírové hodnoty výkonu v náhodném přístupu – ve čtení mají moduly dosahovat až 1 300 000 IOPS a v zápisu až 1 400 000 IOPS.

Corsair MP700 Elite, verze s chladičem (Autor: Corsair)

Moduly mají zapisovací životnost odpovídající 600 cyklům přepisu na jednu buňku (600 TB a 1200 TB celkového zápisu pro 1TB a 2TB model) a stále pětiletou záruku. Nejde ostatně o žádný lowend ani cenově – sice se bavíme o relativně levnějším řešení, ale i v případě těchto SSD se za „Gen 5“ připlácí. Oficiální ceny v eshopu výrobce jsou 150 $ za 1TB modul a 255 $ za 2TB modul (za verze bez chladiče). Distributoři Corsairu by pomalu měli tato SSD začít prodávat celosvětově, u nás je ale ještě vyhledávače cen neregistrují, asi tedy ještě bude chvilku trvat, než k nám dorazí.

Už ale vyšly recenze, které můžete najít například na ComputerBase, techPowerUpu nebo Tom’s Hardware. Web techPowerUp měřil i spotřebu, které v zátěži vyšla na 3,1–4,8 W, takže onen cíl konečně z PCIe 5.0 SSD udělat energeticky efektivní úložiště se zdá se podařilo splnit (klidová spotřeba pak byla 74 mW s úspornými režimy).

Doufejme, že se tento řadič rychle objeví i v dalších modulech. Během Computexu bylo oznámené SSD Spatium M560 od MSI také s Phisonem E31T, ale zatím v obchodech vidět není.

Zdroje: Corsair (1, 2), techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *