Už víme den vydání Radeonu RX 6600 a RX 6600 XT s čipem Navi 23

Kdy vyjdou desktopové karty s GPU Navi 23?

Ceny GPU se začaly snižovat (což snad bude pokračovat, do normálních poměrů pořád daleko), s čímž se snad obnoví normální poměry a vyjdou nové modely grafik, které kryptotěžební horečka pozdržela. Vypadá to, že u AMD by nějaké novinky měly vyjít příští měsíc – firma by měla vydat levnější modely architektury RDNA 2 – Radeon RX 6600 XT, a údajně už rovnou i RX 6600. Už prosáklo datum, kdy to má být, tak jsou snad obě karty na cestě.

Web Fudzilla uvádí, že AMD vydá současně dvě karty – zřejmě výkonnější Radeon RX 6600 XT a snad levnější nebo úspornější model RX 6600. Mají prý vyjít ve stejný den, a to 11. 8., neboli za tři týdny.

Fudzilla neuvádí přesně, zda je toto přímo datum, kdy se karty začnou prodávat, nebo to ještě bude jen odhalení parametrů a oznámení karty s tím, že se recenze objeví za několik dní (bývá to často třeba 10–14 dní). Také by ale už 11. 8. mohlo být ostré vypuštění na pulty, to by pak to předcházející papírové odhalení mohlo nastat ještě o něco dříve.

Obě tyto grafiky by měly používat nový, třetí čip architektury RDNA 2 označený Navi 23. Ten obsahuje 32 CU, a tedy 2048 shaderů a 32 Ray Acceleratorů pro raytracingovou grafiku. GPU by mělo mít 64 ROP a 128bitovou paměťovou sběrnici, přičemž výkon bude zlepšovat 32MB Infinity Cache. Toto GPU už bylo použito v nedávno uvedeném mobilním Radeonu RX 6600M a v Radeonu Pro W6600.

Parametry čipu Navi 23. Radeon Pro W6600 má ořezanou verzi, plná by měla obsahovat 2048 shaderů/32 CU (Zdroj: AMD, via VideoCardz)

28 CU v levnějším modelu, 32 CU v XT?

Podle Fudzilly by snad Radeon RX 6600 XT mohl mít plnou konfiguraci tohoto, tedy 2048 shaderů/32 Ray Aceleratorů, a karta by měla mít 8 GB paměti GDDR6. Radeon RX 6600 by pak byl o něco říznutý a GPU by mělo jen 1792 shaderů, což je 28 CU a tudíž by také karta měla jen 28 Ray Acceletorů. Není jasné, zda jsou to parametry už nějak potvrzené u zdrojů, které Fudzille vykecaly datum vydání, či jde jen o opakování parametrů, které se pro tyto karty ještě jen očekávají. Neznáme takty a TDP, takže je zatím dost otevřené, kam přesně se výkon na žebříčku grafik posadí.

Podle Fudzilly by měly být hned první den vydány nereferenční karty. To asi není překvapení, protože podle předchozích úniků dokonce mají existovat právě jen nereferenční verze a nic jiného. Před časem sice na internet vyplavala podoba referenčního chladiče, ale ta má být jen „virtuální“, údajně je navržená pro účely propagace, ale není určená k výrobě.

Render referenční karty AMD Radeon RX 6600 XT. Toto provedení se ale ve skutečnosti ani nebude vyrábět (Zdroj: VideoCardz)

Cena zatím od oněch zákulisních zdrojů nebyla zjištěná – je možné, že ji AMD ještě definitivně nestanovilo, protože její určení někdy nastává doslova na poslední chvíli. Nedávno se mluvilo o 399 $ za Radeon RX 6600 XT, což by bylo bohužel docela hodně (s daní okolo 10 550 Kč/408 €).

Pokud je vydání už blízko, tak by snad měly kompletní finální specifikace brzo uniknout a snad se dozvíme i tu cenu.

Zdroj: Fudzilla

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake. Celý článok „Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz

V drbosféře se minulý týden objevila zajímavá zpráva o tom, jaký paměťový výkon by mohly přinést už jen měsíc vzdálené procesory AMD Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. Bude to první generace používající paměti DDR5 na nové platformě AM5, takže je toho zatím dost neznámého. Vypadá to ale, že latence a výkon pamětí by mohly být světlá stránka a s nimi snad i herní výkon Zenu 4. Celý článok „Pro Ryzen 7000 bude optimum DDR5-6000, zvládá takt IF 3000 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?

Vynořily se zásadní informace o chystaných GPU nové generace od AMD s architekturou RDNA 3, vyráběných na 5nm procesu. Tyto čipy budou základ grafických karet Radeon generace RX 7000, které budou konkurovat grafikám GeForce RTX 4000 od Nvidie. Web Angstronomics publikoval jejich specifikace a také velikosti čipů, které budí pochybnosti, zda mohou mít konkurenceschopný výkon. Na druhou stranu by mohly být relativně levné. Celý článok „Unikly detaily GPU RDNA 3: velmi malé čipy, podcenilo AMD Nvidii?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *