Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE

Rozhovor s TichéPC o tvorbe unikátnej PC zostavy s prvotriednym vodným okruhom

Zhodou priaznivých okolností sme sa tak trochu náhodou dostali k jednému mimoriadne zaujímavého projektu. Ten má do činenia s graficky vylepšeným Metrom Exodus (Enhanced Edition), ktorá vyšla pomerne nedávno. Firmy Gigabyte a Nvidia si objednali k tejto hre tematickú zostavu, ktorej sa chopilo TichéPC. A výsledok? Posúďte sami. Gabovu prácu obdivujem už roky a teraz bola konečne dobrá príležitosť na hardvérový rozhovor.

Otázka: Ahoj Gabo, špičkovým PC zostavám na náročné úlohy (prirodzene nielen herné) sa už venuješ dlho, takže si si už niečo preskákal a so všeličím sa stretol. Ale predsa len, bola niečím pre teba táto zostava výnimočná. Prekvapilo ťa pri jej návrhu niečo, prípadne obohatila ťa o nejakú novú skúsenosť?

Odpoveď: Ahoj Ľubo, zákazkovým PC zostavám, pracovným staniciam a projektom sa venujem už viac ako 20 rokov a prešiel som si už naozaj všeličím, v dobrom aj zlom. Projekt GeForce RTX 30 Metro Exodus Enhanced Edition Aorus + Nvidia bol špecifický v prvom rade termínom ukončenia. Na návrh, realizáciu, montáž, ladenie a testovanie projektu sme mali necelý mesiac. Taký krátky čas na špecifický projekt s požiadavkami je zvyčajne nereálny a ak ešte k tomu pripočítam, že som detailista a nikdy nevydám z rúk iba naoko odvedenú prácu. Projekt priniesol aj nový kontakt na Mariána z Mazahor design a za ten som po tejto skúsenosti viac ako vďačný, ako aj za použitie laserového prístroja na zákazkové loga od spoločnosti Diamandy.

Otázka: Použitý procesor Intel Core i9-11900K s grafickou kartou Gigabyte RTX 3080 Xtreme majú v hernej záťaži odber dobre cez 600 W. Ako si postupoval pri návrhu chladenia, aké komponenty si použil a prečo práve tie?

Odpoveď: Spoločnosť Gigabyte dodávala hlavné komponenty, a to špičkovú základnú dosku Z590 Aorus Xtreme Waterforce, grafickú kartu Aorus GeForce RTX 3080 Xtreme Waterforce WB 10G, napájací zdroj Aorus so 850 W, súpravu operačných pamätí o Aorus DDR4 32 GB (4× 8 GB) a napokon i rýchle NVMe SSD Aorus Gen4 s 1 TB úložného priestoru. Základná doska je top model vybavený už z výroby masívnym, vodným blokom (váha takmer 2 kg), ktorý chladí nielen samotný procesor, ale aj MOSFETy a čipset. Grafická karta je zase vybavená vodným blokom typu full-cover. Bloky sú vybavené zabudovaným obvodom detekcie úniku kvapaliny pokrývajúcim celý vodný blok, čo je v rámci vodného chladenia unikátna záležitosť. Vzhľadom na dodanie týchto komponentov a požiadavky som pristúpil k skladanému, vodnému chladeniu.

Výber však podlieha aj samotnej téme projektu. Tá sa pripraví ako prvá a tomu podlieha výber vodných komponentov – radiátor, expanzné nádoby, vodná pumpa, ventilátory. Návrhy boli celkovo dva. Prvý bol viac umeleckým návrhom (hrdza, medené trubice, zložitý tematický nástrek, lakovanie atď). Ten by sme ale kvôli náročnosti v termíne nestihli. Druhý návrh bol už definitívny založený na radioaktivite, ale aj na známych zelených hubách v hre Metro Exodus. Zakomponovať bolo potrebné aj Nvidiu logá a logá RTX ON. Nepočuteľne chladiť GPU RTX 3080 s CPU i9-11900K nie je len tak a chce to naozaj veľkú kapacitu radiátora. Vybral som EK Water Blocks EK-CoolStream XE 480 (Quad) s hrúbkou až 60 mm pre štyri 120 mm ventilátory. 

Pôvodne som plánoval aj priamo jednotlivé číslice, ale u zadávateľov to neprešlo z dôvodu, že sa už miešala téma ešte z hry Metro 2033 hry. Naplnené expanzné nádoby tak predstavovali rádioaktívnu kvapalinu v zelenej farbe. V rámci zložitosti prepojenia jednotlivých časti som zvolil silnú EK Water Blocks Laing D5 pumpu s plexi topom EK Water Blocks EK-Quantum Inertia D5 PWM D-RGB (Plexi). V projekte bolo celkovo šesť kusov ventilátorov EK Water Blocks EK-Vardar X3M 120ER D-RGB (500–2200 ot./min) a dva kusy ventilátorov EK Water Blocks EK-Vardar X3M 120ER (500–2200 ot./min).

Otázka: Prečo je v tej zostave toľko spojok? A vlastne, čo sú to za moduly na radiátore a čo ten blok na zadnom paneli vedľa I/O základnej dosky? Asi to bude trochu zložitejšie…

Odpoveď: Na jednu stranu radiátora sa inštalovali ventilátory, na jeho opačnú potom nezvyčajné expanzné nádoby Barrow, ktoré umiestnené pod seba vytvorili vzhľad podobný podkladu časového ukazovateľa hodiniek hlavného hrdinu hry. Blok na zadnom paneli pri I/O je tzv. distro plate, alebo distribučná platňa. Tá slúži na jednoduchšie a krajšie prepojenie vstupov a výstupov z CPU a GPU bloku, rovnako je možné cez ňu naplniť a dopĺňať vodný okruh. Vzhľadom na výber skrinky Phanteks Enthoo Pro 2 Big Tower, Tempered Glass, ARGB – black, som použili priamo Phanteks Glacier D140 Distro Plate – Acryl, DRGB-LE. Počet fitiniek je daný potrebou prepojiť jednotlivé komponenty, použil som len potrebné počty adaptérov pre plexi trubice. Použili sa výhradne plexi trubice, nie PETG, tie majú tendenciu pri vyšších teplotách kvapaliny v adaptéroch mäknúť.

Otázka: Akú má takáto zostava hlučnosť pri hraní. Potrebuje hráč na ušiach slúchadlá alebo si môže hrať aj v noci pri nižšej hlasitosti reproduktorov. Ako rušivá je hlučnosť použitého chladiaceho systému?

Odpoveď: Zostava je ako v záťaži tak pri bežnom používaní takmer nepočuteľná, keď sa rozprávame o tichej miestnosti, typicky spálňa. Projekt a jeho chladenie sa po dokončení ladí a to vysokým kombinovaným zaťažením CPU (Cinebench R23) a GPU (Furmark/Krypto) – na výsledné teploty sa ladia otáčky ventilátorov. Rovnako sa vyladia po odvzdušnení vodného okruhu aj otáčky vodnej pumpy, a to na úroveň bez vibrácií a iných parazitných zvukov. V tomto prípade sme ale museli ponechať otáčky vyššie, pretože projekt sa viackrát prevážal a to si stále žiada pri spustení dostatočný výkon na pretlačenie zostávajúcej vzduchovej kapsy.

Otázka: Tak to sú výborné výsledky (tá nízka hlučnosť pri takto vysokom výkone), s bežnými kvapalinovými chladičmi typu AIO nedosiahnuteľné… čo ale zahrievanie? Majú teploty CPU a GPU dostatočnú rezervu aj do terajších horúcich letných dní?

Odpoveď: Úplne bez problémov, zostava bude rovnako fungovať aj pri okolitej teplote 30 °C. Pre prípad, že by sa dosiahla veľmi vysoká resp. kritická teplota CPU, systém zvýši otáčky na ventilátoroch.

Otázka: Spomenieš si na kľúčové úpravy nastavení v BIOSe? Ako je oproti východiskovému upravené fungovanie procesora, prípade grafickej karty? A ako je nastavená krivka PWM regulácie u ventilátorov?

Odpoveď: V BIOSe sme museli hlavne nastaviť natvrdo PCIe Gen3 pre grafickú kartu. To preto, že sa použil PCIe Riser vo verzii 3.0 (kvalitné a hlavne funkčné Lian Li 4.0 riseri sme mali dostupné až po odovzdaní projektu) bolo nutné nabootovať pripojením cez integrovanú grafickú kartu v procesore, nastaviť Gen3 na slote PCIe a následne už zapojenie na grafiku GeForce RTX fungovalo bez problémov a čiernych obrazoviek. K PWM regulácii: ventilátory s osvetlením D-RGB LED boli pripojené na regulátor a zároveň D-RGB LED Hub Gigabyte Aorus. Zariadenie sa potom pripojilo v rámci PWM regulácie na konektor CPU_fan. Takéto nastavenie je jednoduché aj pre bežného používateľa. Zvyšné dva ventilátory boli pripojené cez PWM rozdvojku na PWM konektor pre systémové chladenie. 

Otázka: Schéma systémového chladenia sa zdá byť pomerne netradičná. Na dne skrinky sú dva vstupné ventilátory, na strope sú takisto dva, ale potom ešte štyri zozadu odsávajú radiátor. V skrinke teda panuje výraznejší podtlak alebo je v tom ešte aj nejaká hra s otáčkami?

Odpoveď: Štyri ventilátory na radiátore odsávajú vzduch cez radiátor a hneď ho vyfukujú, respektíve odovzdávajú cez mriežku zadnej bočnice do okolitého prostredia. Takto inštalované ventilátory som vybral hlavne kvôli skrinke – v prednej časti je obrovský a hlavne vzdušný otvor vytvorený z látkového mesh materiálu a blízko inštalovaný radiátor s ventilátormi si rovno nasaje čerstvý vzduch. Spodné dva ventilátory takisto nasávajú vzduch a vrchné ventilátory zase odsávajú prípadný teplý vzduch von zo skrinky.

Otázka: Na cirkuláciu kvapaliny sú použité pevné trubice a fascinuje má tá milimetrová presnosť. Mávaš pri formovaní aj nejaký odpad alebo si to už dostalo tak do rúk, že je to pre teba jednoduchá rutinná práca?

Odpoveď: Milimetrová presnosť je presne to čo oddeľuje projekty od projektov. Bežný používateľ to ale nepostrehne. Zvyčajne je zaužívané fotiť projekt tak, aby trubice vyzerali pekne, vodorovne. Takto ale vyzerajú len z jednej strany respektíve z jedného pohľadu. Špičkový majster (modder) navrhne a spraví okruh tak, že ak sa pozrieš na trubice z prednej strany sú vo vodováhe jedna, druhá a tretia nad sebou, rovnako tak ale aj z bočného pohľadu.

To sa týka aj kĺbov, ohybov a ostatných častí prepojení. Nie je potom problém nafotiť projekt z akejkoľvek uhla a vždy bude vyzerať výborne a po stránke prepojení (trubíc) dokonalo. Vždy sa bojím prepravy pretože niektoré trubice sú polohovateľné tzn., že je možné ich jemne doladiť. V našom projekte som pre istotu zodpovednej osobe ukázal na čo dať pozor, aby pri fotení nedošlo predtým k potlačeniu danej trubice. Pri formovaní trubíc má takmer každý už svoje postupy a nástroje. Odpad je minimálny a zostávajúce dĺžky trubíc sa zvyčajne používajú v iných projektoch.

Otázka: A teraz k tej umeleckej časti. Gabo, ako prvé nám prosím prezraď, ako vznikala tá plynová maska na pravej bočnici.

Odpoveď: Plynová maska bola témou v rámci druhého návrhu. Za výber a doladenie môžeme poďakovať Mariánovi z Mazahor design. Marián kompletne airbrush metódou nastriekal masku, radioaktívne logo navrchu, potom detail na prednej maske, ako aj mriežku integrovanú v prednom, látkovom mesh paneli skrinky. Samozrejme nasledoval krycí nástrek lakom.

Výber samotného typu masky bol Mariánov. Presne vedel, čo vybrať na moju požiadavku a doplnil aj to čo mi chýbalo. Je to typ človeka, ktorý má rád svoju prácu a robí ju špičkovo. Vie vyplniť požiadavku toho druhého v tomto projekte moju, aj preto som písal v úvode, že je to kontakt, ktorý prinesie veľa nielen mne, ale aj pre našich zákazníkov nakoľko im prinesiem možnosť nástreku skriniek a iných komponentov v požadovanom dizajne.

Otázka: Tematických prvkov je tam ale viac. Ako ste vyrábali tú väčšiu nálepku Metro Exodus EE a aj nálepka RTX ON na čelnom paneli je originál, že?

Odpoveď: Logá RTX ON a celé logo Exodus EE bolo vyrobené laserom spoločnosťou Diamandy. Logo Metro Exodus EE sme ponechali tak ako vyšlo z prístroja. Bolo vopred plánované umiestnenie a hlavne jeho osvetlenie. Logá RTX ON boli zložitejšie – bolo nutné priestor v oblasti ON previesť do zelenej farby. V tomto prípade sa vyrezal z fólie rovnaký nápis. Ten bolo potrené prelepiť a podklad vymaľovať, respektíve vyplniť zelenou, akrylovou farbou.

   

Otázka: Do zeleno-čiernej sa ladila aj kabeláž? Tá je takisto vlastná, na mieru?

Odpoveď: na vlastnú kabeláž nebol v rámci časového okna priestor. Použili sme extendery na pôvodnú kabeláž zdroja, našťastie káble Cablemod Pro splnili túto požiadavku po stránke vzhľadovej aj funkčnej na výbornú.

Otázka: Človek nadobúda pocit, že je to tak celoročná práca, ale už si spomínal, že to bola celkom „rýchlovka“. Môžeš napísať dva časy, od objednávky po dokončenie a ten druhý, od dodania komponentov po dokončenie?

Odpoveď: Na kompletný návrh, dodanie komponentov, lakovacie práce, kompletná inštalácia a samozrejme vyladenie sme mali necelých 30 dní. Komponenty nám boli dodané rýchlo do 3 dní čo sa týka základných od Aorus, Intel a Nvidia. Tie špeciálne prišli od zadania cca za dva týždne. Samotný nástrek trval týždeň. Na samotnú montáž, vyladenie som mal potom len cca 8–9 dní.

Otázka: … a to si to ešte riešil v čase, keď boli grafické karty naozaj nedostupné. Prejavil sa nejako aj tento faktor? Prípadne komplikovala stavu nedostupnosť nejakého iného hardvéru, ktorý si potreboval?

Odpoveď: Je to projekt od Aorus a Nvidia. Tieto spoločnosti priamo dodávali ich hardvér a teda vo vzduchu visela len prípadná nedostupnosť špeciálnych komponentov vodného chladenia. EK Water Blocks máva však väčšinou všetky produkty dostupné, čakalo sa len na Barrow expanzné nádoby.

Otázka: A Podarilo sa vám stihnúť všetky veci, ktoré si chcel, alebo je konečný výsledok aj o nejakých kompromisoch?

Odpoveď: Sám som tomu neveril a vetu „nechápem, že sme to dokázali v tak krátkom termíne” opakoval asi 100×. Vďaka ale patrí rýchlemu a profesionálnemu jednaniu Gigabyte, Nvidiaa potom aj spolupracujúcich ľudí z Mazahor design a spoločnosti Diamandy. Práve pri viacerých v projekte zainteresovaných subjektoch dochádza k častým zdržaniam a mne potom zostáva na realizáciu a montáž extra málo času (skúsenosti z iných projektov). V tomto prípade sa ale stretli šikovní ľudia, čo majú radi svoju prácu.

Otázka: Táto zostava vznikla na objednávku firiem Gigabyte a Nvidia, ale môže si niečo podobné u teba objednať hocikto?

Odpoveď: Samozrejme môže, mám za sebou veľké množstvo špeciálnych projektov, aj tematických. Vieme vytvoriť takmer čokoľvek, s náročnosťou samozrejme stúpa aj cena (obzvlášť ak majiteľ chce, aby to bol iba jediný kus, čo znamená, že nič rovnakého už nikdy nevytvoríme) a aj dĺžka času realizácie.

   

Otázka: Gabo, ďakujem za vyčerpávajúce odpovede a držím palce v ďalších unikátnych projektoch.

Odpoveď: Ďakujem aj ja za možnosť detailne opísať projekt a verím, že to nebolo naposledy a že v prípade pozitívnych ohlasov Vašich čitateľov sa stretneme ešte aj pri rozbore nejakého iného projektu.

Ak vás táto úžasná zostava zaujala, tak sa môžete zúčastniť súťaže, v ktorej sa dá vyhrať. Musíte mať však účet na Instagrame a pod súťažný príspevok na #aorus_czsk napísať, akú hru by ste si na tejto zostave zahrali ako prvú (a nemusí to byť Metro Exodus EE, to vám žiadne zvýhodnenie neprinesie :)) a označiť kamaráta, ktorý by sa potešil balíčku s merchom Aorus. Odkaz na súťaž.

A nakoniec zopár kontaktov na firmy, ktoré sa aktívne podieľali na výslednej zostave:


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Ďakujeme pekne :). Ak ste sa v článku nedočítali čo by ste chceli ešte vedieť kľudne sa pýtajte. Pekný deň prajem všetkým čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *