Vychází profi verze RDNA 2: Radeon Pro W6800, W6600 a W6600M

RDNA 2 přichází do grafik Radeon Pro

AMD týden po Computexu 2021 vytáhlo ještě jednu novinku. Jak už prozradilo předchozí avizo, včera firma odhalila dva nové modely Radeon Pro série W6000. Jde o karty pro profesionální grafiku, CAD/CAM, pracovní stanice a podobné úlohy, takže už i do této oblasti se dostávají nová 7nm GPU architektury RDNA 2. Zajímavé je, že jim AMD nastavilo vyšší výkon než herním kartám: Radeon Pro W6600, první desktop karta s Navi 23, má takt 2900 MHz.

Profi grafiky jdou trošku mimo zájem asi větší části z vás, ale asi stojí za to se u nich zastavit. AMD totiž mezi těmito kartami uvádí také první desktopovou kartu s čipem Navi 23, což se do nabídky klasických herních grafik Radeon nedostalo (byť na Computexu vyšla verze pro notebooky) a verze Pro tak je předskokan, který by mohl něco naznačit o chystaném Radeonu RX 6600 XT.

Radeon Pro W6800

AMD zatím oznámilo dva modely profi karet s architekturou RDNA 2. První je Radeon Pro W6800. Názvosloví je na naštěstí celkem rozumné, protože tato karta má velmi blízko ke stejně číslovanému běžnému Radeonu RX 6800. Používá GPU Navi 21 s 60 aktivními CU, tedy 3840 shadery a 60 Ray Acceleratory pro výpočty raytracingové grafiky. Také TDP je stejné, 250 W (napájení je osmipinem a šestipinem).

Co se však liší, je paměť. Radeon Pro W6800 se vymyká osazením rovnou 32 GB paměti GDDR6. Ta je na 256bitové sběrnici a běží na taktu 16,0 GHz efektivně, což dodává propustnost 512 GB/s. Ale v GPU je přítomná 128MB Infinity Cache (jde o novinku architektury RDNA 2), která výkon pamětí vylepší, díky tomu, že značná část dat se místo paměti načte z této cache. Výkon je tudíž bude v praxi ekvivalentní konfiguraci s vyšší propustností.

AMD Radeon Pro W6800

AMD dřív uvádělo odhady, že toto řešení je výkonnější, než kdyby byla sběrnice 384bitová (a propustnost samotné RAM tudíž o 50% vyšší) nebo ještě širší. AMD také ve slajdech ukazuje test, kde je na Radeonu Pro W6800 Infinity Cache vypnutá a zapnutá. Výkon grafiky s Infinity Cache je podle něj o 10 % vyšší.

AMD uvádí, že karta Radeon Pro W6800 má dosahovat teoretický výkon až 17,83 TFLOPS ve výpočtech s přesností FP32. Pro herní verzi RX 6800 přitom AMD uvádí jen 16,17 TFLOPS, výkon Profi verze by tedy mohl být vyšší. Ovšem tyto hodnoty se asi odvíjejí od taktu boostu – ten zdá se je 2300 MHz nebo o trošku víc – a není jasné, jaká by byla udržitelná frekvence. Je ale možné, že tento profi model má nakonec víc výkonu než standardní RX 6800.

Kde je však rozdíl proti hráčské verzi, je chlazení. Verze Pro W6800 má jednak jasně modré barevné provedení, které AMD už několik let pro profesionální modely volí. Zejména ale karty nepoužívají chladič nereferenčního typu s axiálními ventilátory, jaký má Radeon RX 6800. Místo toho je zvolen dvouslotový chladič typu blower, tedy s nasávacím radiálním ventilátorem, který žene vzduch skrz podélný pasiv a nakonec ho záslepkou tlačí ven ze skříně. Toto řešení bývá méně účinné a hlučnější.

AMD Radeon Pro W6800

Důvod, proč ho zde AMD používá, je asi vyšší spolehlivost. Blower lépe funguje ve špatně větraných skříních, kde snáší nedostatečný airflow, protože si vysáváním vzduchu a jeho vyfukováním ven záslepkou sám zajišťuje, že teplo odchází ze skříně ven. Karty s axiálními ventilátory vyžadují kvalitní skříně s více ventilátory a není spoleh, že OEM sestavy a pracovní stanice, v nichž tyto karty končí, budou na takovou kartu připravené. Oproti tomu blower funguje skoro všude a také dobře snáší zapojení více karet vedle sebe. Také Nvidia u svých profi grafik pořád používá stejnou koncepci, viz například Nvidia (Quadro) A6000.

Proti hernímu modelu se ještě odlišují grafické výstupy. Místo DisplayPortů, HDMI a USB-C je Radeon Pro W6800 osazený šesti výstupy Mini DisplayPort. Všechny mají současně zvládat rozlišení 5120 × 2880, ale podporované je rozlišení i 8K (7680 × 4320 bodů), které karta zvládne na dvou z výstupů současně. Mělo by to být s kompresí DSC, protože propustnost DisplayPortu 1.4 není takto vysoká.

AMD Radeon Pro W6800

Radeon Pro W6600

Druhá karta zatím (desktopový) herní ekvivalent nemá a jak už bylo řečeno, předchází vlastně Radeon RX 6600 XT nebo RX 6600, takže doufáme, že ty už budou také vydány. Použitý je nový čip Navi 23, v němž je aktivních 1792 shaderů (28 CU) a 28 Ray Acceleratorů.

U této karty AMD uvádí výkon v jednoduché přesnosti FP32 nižších 10,4 TFLOPS, ale to je překvapivé, protože k dosažení tohoto čísla by GPU muselo běžet na 2900 MHz. Že má RDNA 2 dobrou schopnost dosahovat vysoké frekvence jsme věděli, ale toto je nad očekávání, u hráčského Radeonu RX 6600 XT to zatím vypadalo na takty 2600–2700 MHz. Jde ale opět o takt boostu, takže je možné, že bude udržitelný jen kratší dobu.

AMD Radeon Pro W6600

GPU Navi 23 má 128bitovou sběrnici, ovšem v tomto případě na ní není zvětšená paměť, kapacita je jenom 8 GB GDDR6. Propustnost je 224 GB/s, protože jsou osazené paměti s efektivním taktem jen 14,0 GHz. Toto je zajímavá informace pro herní model, uvidíme, zda to bude mít stejné. Ovšem výkonu bude pomáhat opět Infinity Cache, jenže už menší, 32MB.

Karta má 100W TDP (napájení je šetipinem), což dává naději, že Radeon RX 6600 (XT) na tom bude stejně a poskytne tedy kartu s nižší spotřebou pro úspornější herní sestavy. Verze Radeon Pro W6600 má opět chladič typu blower, ale nízký zabírající jen jeden slot PCI Express. Bude se tedy hodit pro nasazení, kam se dvojpatrová karta nevejde, ale je jasné, že větší chladič by dosahoval nižší hlučnost.

AMD Radeon Pro W6600

Tento model je osazen čtyřmi výstupy, tentokrát jsou to DisplayPorty plné velikosti. Maximální rozlišení je 7680 × 4320 bodů opět na jednom z výstupů, jinak je možné použít 5K (5120 × 2880) na všech současně.

Radeon Pro W6600M

AMD rovnou oznámilo i mobilní Radeon Pro pro notebooky, ten je odvozen právě od karty W6600. Notebooková verze Radeon Pro W6600M má stejné parametry – 8GB paměť, 1792 shaderů a 28 Ray Acceleratorů. TDP ale bude mít v rozsahu 65–95 W (podle toho, jaký tepelný a proudový rozpočet výrobce notebooku nastaví a poskytne na desce).

Podle toho se budou měnit dosažené frekvence a výkon. AMD udává stejných maximálních 10,4 TFLOPS, ale je to pravděpodobně opět Boost, který se udrží krátkodobě.

Specifikace grafik AMD Radeon Pro W6000

V prodeji tento měsíc, ceny

Obě karty by prý měly jít do prodeje již tento měsíc, nebude zde tedy nějaká dlouhá prodleva mezi papírovým uvedením a dostupností. Radeon Pro W3600 má stát 2249 dolarů a Radeon Pro W6600 pak 649 dolarů. Zda tyto částky ještě zdeformují těžaři kryptoměn, nevíme. Možná bude stačit to, že jejich cena je již zvýšená profesionální přirážkou, a tudíž bude pro kryptokopy již dostatečně neatraktivní.

Mobilní verze Radeon Pro W6600M by se měla objevit v notebooku (respektive notebookové pracovní stanici) HP Fury Zbook G8 se startem prodeje v červenci.

Zdroj: AMD, VideoCardz, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *