Mini počítače Brix s Ryzenmi 5000U núdzu o konektory mať nebudú

Brixy Gigabyte s AMD Cezanne na rok 2021

Gigabyte na sériu malých PC Brix nadviaže konfiguráciami s procesormi AMD Ryzen 5000U (Cezanne). Firemná prezentácia na Computexe odhalila, ako to bude s novými skrinkami týchto počítačov. K dispozícii budú dva varianty, do vyššieho sa okrem SSD formátu M.2 zmestí aj 2,5-palcové a raritne ukazuje aj s troma konektormi RJ-45. Štyri videovýstupy sú potom základná výbava aj pre menší Brix.

Mobilné APU AMD Cezanne sa objavia aj v malých počítačoch Brix. Ich podobu a fungovanie Gigabyte priblížil na minulotýždňovom Computexe. Použité majú byť najnovšie procesory AMD s integrovanými grafickými jadrami Vega a TDP 10–25. To odkazuje na úspornejšie varianty s písmenom U v označení.

Zatiaľ je však nejasné, ktoré konkrétne modeli to budú. Dá sa však očakávať, že tak ako i naposledy (v rámci low-endových Brixov s Intel Japser Lake) bude viac konfigurácií. Eventuálne tak môžu byť dostupné naprieč všetkými triedami, teda od Ryzen 3 (5400U – 4 jadrá/ 8vlákien), cez Ryzen 5 (5600U – 6 jadier/12 vlákien) až po Ryzen 7 (5800U – 8 jadier/12 vlákien).

V túto chvíľu by bolo asi trúfalé tvrdiť, že sa objavia konfigurácie so všetkými možnými procesormi, ale je veľmi pravdepodobné, že Gigabyte počíta s najvýkonnejším modelom, teda sa Ryzen 7 5800U.

Nové Brixy majú byť oproti predošlým modelom s APU Renoir výkonnejšie o 14 % mnohovláknovo a o 16 % pri jednovláknových úlohách. Okrem toho má byť lepší aj chladič.

V rámci interných meraní Gigabyte uvádza vývoj hlučnosti v troch rôznych režimoch. Skôr než samotné hodnoty hladín hluku sú pozoruhodné rozdiely medzi nimi. Vo vyššej záťaži má oproti nečinnosti stúpnuť hladina hluku o 10 dBA. O ďalších 5 dBA potom v režime boostu. To už ale má byť pri spotrebe 37,5 W, čo je na akýto formát počítačov už pomerne veľký výdaj.

Presné rozmery týchto nových Brixov zatiaľ nepoznáme (do litra sa však určite zmestia), no majú byť dostupné v dvoch veľkostiach, ktoré sa budú odlišovať výškou. Opodstatnenie vyššieho variantu bude v podpore 2,5″ interného úložiska s rozhraním SATA. Nižší Brix pojme iba SSD vo formáte M.2 do 80 mm. Modul WiFI má podporovať WiFI 6E a BlueTooth 5.2.

Podpora pamätí DDR4 je hlásená do kapacity 64 GB a rýchlostne do 3200 MHz. Zapojenie bude dvojkanálové a sloty SO-DIMM na doske možno očakávať dva.

Pozoruhodná je aj základná výbava externých konektorov. Medzi nimi sú až štyri videovýstupy s podporou 4K@60 Hz – dva porty HDMI a dva DisplayPorty, z ktorých jeden požíva fyzické pripojenie miniDP a druhý USB-C.

Portov USB je sedem, vzadu sú okrem jedného typu C dva pomalšie štandardu 2.0 na pripojenie periférií a vpredu sú už štyri rýchle 3.2 gen. 1 (3× typ A + 1× typ C). A nakoniec je von vyvedený aj zdieľaný 4-pólový audio jack s 3,5 mm pripojením a jeden konektor RJ-45 pre 2,5 Gb pevnú sieť. Komu by nestačilo, tak bude mať možnosť arzenál portov voliteľne rozšíriť o ďalšie dva porty RJ-45 alebo namiesto nich dať prednosť sériovému konektoru COM s podporou RS232 či pridať ďalšie dve pozície pre SSD M.2. To cez inštaláciu prídavného modulu na spodok zadného panela. Ako to spolu s ním vyzerá môžete vidieť na titulnej fotografii článku.

Vydanie počítačov Gigabyte Brix s procesormi AMD Ryzen 5000U zrejme prebehne túto jeseň.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G: štvorslotové monštrum

Máme pre vás niečo špeciálne! Otestovali sme najväčšiu GeForce RTX 3080, ktorá je dokonca vybavená vlastným displejom. A minimálne rovnako zaujímavé sú v tomto článku výsledky s Resizable BAR, ktoré majú v našich testoch grafických kariet u GeForce premiéru. Tak sa pohodlne usaďte a poďte sa tým prelúskať. Tie nárasty a poklesy výkonu v porovnaní s Radeonmi stoja za to. Celý článok „Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G: štvorslotové monštrum“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte má nové mini počítače Brix s procesormi Jasper Lake

Superúsporné procesory Intel Jasper Lake vyšli začiatkom roka a pomaly sa predierajú do viac a viac zariadení. Medzi ne patria už aj modernizované Brixy Gigabytu. Tieto malé počítače sú dostupné v troch konfiguráciách. Dve sú výkonnejšie a kruh uzatvára jedna pasívne chladená. Všetky majú oproti predošlej generácii spoločný výrazný nárast IPC, ktorý architektúra Tremont prináša. Celý článok „Gigabyte má nové mini počítače Brix s procesormi Jasper Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9

Spoločnosť Gigabyte vydala dva nové počítače, Model S a Model X. Konfigurácie sú vybavené vždy výkonnou grafickou kartou GeForce RTX 3080 a voliteľne buď procesorom Intel Core i9-11900K alebo AMD Ryzen 9 5900X. Najväčší rozdiel je vo fyzickom formáte. Zatiaľ čo jeden je minimalistický (ale s poriadnym chladičom), blížiaci sa umeleckému dielu, tak druhý stavia na rokmi osvedčenom dizajne. Celý článok „Aorus Model S a X. Čerstvé desktopy Gigabyte s Core i9 a Ryzen 9“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *