Mini počítače Brix s Ryzenmi 5000U núdzu o konektory mať nebudú

Brixy Gigabyte s AMD Cezanne na rok 2021

Gigabyte na sériu malých PC Brix nadviaže konfiguráciami s procesormi AMD Ryzen 5000U (Cezanne). Firemná prezentácia na Computexe odhalila, ako to bude s novými skrinkami týchto počítačov. K dispozícii budú dva varianty, do vyššieho sa okrem SSD formátu M.2 zmestí aj 2,5-palcové a raritne ukazuje aj s troma konektormi RJ-45. Štyri videovýstupy sú potom základná výbava aj pre menší Brix.

Mobilné APU AMD Cezanne sa objavia aj v malých počítačoch Brix. Ich podobu a fungovanie Gigabyte priblížil na minulotýždňovom Computexe. Použité majú byť najnovšie procesory AMD s integrovanými grafickými jadrami Vega a TDP 10–25. To odkazuje na úspornejšie varianty s písmenom U v označení.

Zatiaľ je však nejasné, ktoré konkrétne modeli to budú. Dá sa však očakávať, že tak ako i naposledy (v rámci low-endových Brixov s Intel Japser Lake) bude viac konfigurácií. Eventuálne tak môžu byť dostupné naprieč všetkými triedami, teda od Ryzen 3 (5400U – 4 jadrá/ 8vlákien), cez Ryzen 5 (5600U – 6 jadier/12 vlákien) až po Ryzen 7 (5800U – 8 jadier/12 vlákien).

V túto chvíľu by bolo asi trúfalé tvrdiť, že sa objavia konfigurácie so všetkými možnými procesormi, ale je veľmi pravdepodobné, že Gigabyte počíta s najvýkonnejším modelom, teda sa Ryzen 7 5800U.

Nové Brixy majú byť oproti predošlým modelom s APU Renoir výkonnejšie o 14 % mnohovláknovo a o 16 % pri jednovláknových úlohách. Okrem toho má byť lepší aj chladič.

V rámci interných meraní Gigabyte uvádza vývoj hlučnosti v troch rôznych režimoch. Skôr než samotné hodnoty hladín hluku sú pozoruhodné rozdiely medzi nimi. Vo vyššej záťaži má oproti nečinnosti stúpnuť hladina hluku o 10 dBA. O ďalších 5 dBA potom v režime boostu. To už ale má byť pri spotrebe 37,5 W, čo je na akýto formát počítačov už pomerne veľký výdaj.

Presné rozmery týchto nových Brixov zatiaľ nepoznáme (do litra sa však určite zmestia), no majú byť dostupné v dvoch veľkostiach, ktoré sa budú odlišovať výškou. Opodstatnenie vyššieho variantu bude v podpore 2,5″ interného úložiska s rozhraním SATA. Nižší Brix pojme iba SSD vo formáte M.2 do 80 mm. Modul WiFI má podporovať WiFI 6E a BlueTooth 5.2.

Podpora pamätí DDR4 je hlásená do kapacity 64 GB a rýchlostne do 3200 MHz. Zapojenie bude dvojkanálové a sloty SO-DIMM na doske možno očakávať dva.

Pozoruhodná je aj základná výbava externých konektorov. Medzi nimi sú až štyri videovýstupy s podporou 4K@60 Hz – dva porty HDMI a dva DisplayPorty, z ktorých jeden požíva fyzické pripojenie miniDP a druhý USB-C.

Portov USB je sedem, vzadu sú okrem jedného typu C dva pomalšie štandardu 2.0 na pripojenie periférií a vpredu sú už štyri rýchle 3.2 gen. 1 (3× typ A + 1× typ C). A nakoniec je von vyvedený aj zdieľaný 4-pólový audio jack s 3,5 mm pripojením a jeden konektor RJ-45 pre 2,5 Gb pevnú sieť. Komu by nestačilo, tak bude mať možnosť arzenál portov voliteľne rozšíriť o ďalšie dva porty RJ-45 alebo namiesto nich dať prednosť sériovému konektoru COM s podporou RS232 či pridať ďalšie dve pozície pre SSD M.2. To cez inštaláciu prídavného modulu na spodok zadného panela. Ako to spolu s ním vyzerá môžete vidieť na titulnej fotografii článku.

Vydanie počítačov Gigabyte Brix s procesormi AMD Ryzen 5000U zrejme prebehne túto jeseň.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Plná najnovšieho hardvéru a… prekvapení – SOŠE Liptovský Hrádok

Posledná tohtoročná zastávka HWCooling Techtour. Bola iná, ale stále energická, odborná a študentov obohacujúca. V Liptovskom Hrádku sme spoznali „celkového víťaza“ súťaže zručností a podarili sa v ňom aj iné veci, ktoré sme predtým na úplne maximum nevyšponovali. Do tretice všetko dobré? Rozhodne platí. Študenti boli (znovu) veľmi aktívni, zvedaví a celkovo dobre pripravení. Celý článok „Plná najnovšieho hardvéru a… prekvapení – SOŠE Liptovský Hrádok“ »

  •  
  •  
  •  

Ako vyzerala premiéra Intel Core Ultra 200S na SPŠT Martin

Stará kinosála Strednej priemyselnej školy technickej Martin znovu ožila. K príležitosti celosvetovej premiéry procesorov Intel Core Ultra/Arrow Lake a základných dosiek Gigabyte Z890 sme pre študentov zorganizovali odborné prednášky a na mieste mohli vidieť hardvér aj fyzicky. Okrem toho sa preukázali vedomosťami a takisto výbornými zručnosťami v montáži chladiča na procesor. Celý článok „Ako vyzerala premiéra Intel Core Ultra 200S na SPŠT Martin“ »

  •  
  •  
  •  

Predpremiéra Intel Arrow Lake na SOŠE Žilina a ideme ďalej

V duchu „Hungry for Knowledge“ k príležitosti vydávania nových procesorov Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake) a základných dosiek Z890 (Gigabyte Z890) obiehame zopár stredným škôl s cieľom ukázať verejnosti najnovší hardvér. V Žiline to boli doposiaľ nevydané desktopové procesory a základné dosky, preto v tomto prípade píšeme o predpremiére. O celosvetovej predpremiére. Celý článok „Predpremiéra Intel Arrow Lake na SOŠE Žilina a ideme ďalej“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *