DeepCool Macube 110 a 310: Menšia vs. väčšia skrinka, 1. časť

Uhladený zovňajšok

Pri výbere skriniek môžete naraziť na situáciu, v ktorej váhate medzi dvoma modelmi z rovnakého radu, ktoré sa odlišujú objemom (a trochu aj výbavou či cenou, samozrejme). To je aj prípad skriniek Macube 110 (menšia) a 310 (väčšia). Najprv si ukážeme, aké sú medzi nimi konštrukčné rozdiely, ktorá skrinka je na tom lepšie a v čom. Pokračovanie tohto miniseriálu bude potom zamerané na inštaláciu komponentov a hlavne na testy chladenia.

Základné parametre

Uhladený zovňajšok

Obe skrinky stojace vedľa seba, vyzerajú ako súrodenci. Na prvý pohľad sa odlišujú iba rozmermi. Môj prvý dojem zo skriniek je pozitivný. Vyzerajú elegantne, uhladeno a nehanbil by som sa ich mať vystavené na pracovnom stole.

Spôsoby, ako odňať bočnice od konštrukcie rýchlo a bez nástrojov, sa pomaly ale isto dostávajú aj do kategórie lacnejších skriniek. DeepCool sa s tým popasoval elegantne, cez dva magnety na skrinke. Spolu so žľabom sú 4 mm hrubé temperované sklá pevne uchytené. A keď píšem o pevnom úchyte tak ani trochu nepreháňam, nakoľko sa mi veľakrát stalo že bočnica ťahala cez magnety so sebou aj skrinku. 

   

Pravá bočnica pri Macube 310 je vybavená rovnakým systémom uchytenia ako tie ľavé, cez magnety. Menšia verzia skrinky Macube je o mechanizmus ochudobnená a používajú sa len štandardné dve skrutky pre uchytenie. Otázne je ale ako to bude so správou kabeláže a či tu bude dostatok miesta na to, aby káble magnetický úchyt nepretlačovali. Z toho by sa mohla táto zjavná výhoda zmeniť na nevýhodu.

Jediná vec, ktorými sa odlišujú predné panely sú logá na ich spodnej časti. Kým menšia z dvojice skriniek má znak Deepcoolu, tá väčšia je s logom ich hernej divízie Gamer Storm. Keďže je predná plocha celistvá, tak nasávanie chladného vzduchu je možné iba cez perforované boky. Nanešťastie sú to iba väčšie guľaté otvory bez lepších ochranných prvkov proti prachu.

   

Po prvom mínuse s ochranou na nasávaní prichádza menšie plus a to, že oba predné panely sa dajú plnohodnotne odobrať z konštrukcie. Sú nacvakávacie. Aj keď žiadny prachový filter na čistenie za panelmi nečakajte. Určite vám to ale uľahčí inštaláciu ventilátorov, ktoré ku skrinke taktiež nedostanete. Tie viete u oboch osadiť vo veľkostiach 3× 120 mm alebo 2× 140 mm. Pri radiátoroch vodného chladenia sa to ale líši, pričom Macube 310 ich pojme do veľkosti 360 mm. Menšia skrinka je obmedzenejšia len do veľkosti 280 mm.

   

To, že sú plechy určené k umiestneniu ventilátorov labilnejšie vzhľadom na ich hrúbku a otvory, je tak nejako pochopiteľné. Od skriniek za 70 eur by som nečakal, že sa vyskytnú aj nejaké konštrukčné nedostatky. Konkrétne výstuž pri uchytení ventilátorov. Jedna z priamiek je dlhšia a tak sa vydúva dozadu alebo dopredu. Je to drobnosť, ale aj tá sa počíta.

Konektory a tlačidná sú v rámci vrchného panlu, vpredu. Obe majú totožné tlačidla zapnutia a reštartu a dva konektory USB-A v zelenom vyhotovení. Rozdiel je v použitých 3,5 mm jackoch pre slúchadlá a mikrofón. Zatiaľ čo Macube 310 ich má separátne, tak v 110 musíte mať periférie prispôsobené len na jeden tento konektor (t.j. musia byť 4-pólové). Indikácia zapnutia skrinky je vľavo, kde svieti modrá kontrolka LED s dosť ostrým svietením.

Kým pri menšej verzii 110 je vrchný panel súčasťou skrinky, tak pri tej väčšej je plne odnímateľný. Skrinke to okrem vizuálnej výhode nič iné neprináša. Pod vizuálnou výhodou si predstavujem čistý vzhľad bez sita s hrubým zrnom a perforácie. Tá je premiestnená na odnímateľný panel po bokoch. Spolu s prednými tak tvoria jednotný pás otvorov. Či to ale bude mať vplyv na teploty pod stropom a ak áno tak aký veľký, vám ukážeme v druhej časti porovnania.

Hoci vizuálna stránka je subjektívna vec, tak v objektívnom hodnotení vedie menšia skrinka. Jej vrchná časť dokáže pojať aj radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm, pričom väčšia to nedokáže. Na oboch ale môžete osadiť ventilátory 2× 140 mm alebo 2/3× 120 mm. Do Macube 310 nainštalujete 3 kusy.

   

Skrinky sa nejakými drobnosťami odlišujú aj na zadnej strane. Tam je štandardne I/O panel základnej dosky, otvor pre výduch 120mm ventilátorov, ale obe používajú iný vzor mriežok. Taktiež záslepky rozširujúcich kariet základnej dosky sú pri Macube 110 vylupovacie, pričom väčšia sestrička používa záslepky už „recyklovateľné“. No asponže má 110 v balení dve náhradné. O rozdielnom počte nemusíme hádam vravieť, keďže menšia skrinka nepodporuje dosky formátu ATX. Mechanizmus krytu skrutiek kde sa upevňujú rozširujúce karty, je taktiež iný. Vpravo si môžete všimnúť veľký odnímateľný kryt, zatiaľ čo vľavo je posuvný. Ten je pre mňa dosť nepraktický. Radšej dám dole celý kryt a nič mi v skrutkovaní nezavadzia.

Prevahu pri spodnej časti dozaista získava väčšia skrinka z dvojice, vďaka jemnejšiemu situ nasávaniu zdroja. Obe majú nožičky z rovnakého protišmykového materiálu (pena), ktorý krásne, ale nežiadúco chytá všetok prach na seba. Cez skrutky na spodku je možné meniť polohy šuplíkov pre platňové disky.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *