DeepCool Macube 110 a 310: Menšia vs. väčšia skrinka, 1. časť

Jednoduchý interiér

Pri výbere skriniek môžete naraziť na situáciu, kde váhate medzi dvoma z rovnakej rady výrobcu. K nám sa dostali dve skrinky rady Macube, presnejšie typ 110 a 310. Tie sa líšia nie len objemom ale aj výbavou a samozrejme cenou. V prvej časti si bližšie ukážeme, aké vie mať rovnaká rada skriniek konštrukčné rozdiely a ktorá z dvoch skriniek je na tom lepšie. V druhej časti si potom posvietime na inštaláciu hardvéru a testy chladenia.

Jednoduchý interiér

Aj keď sa skrinky veľkostne líšia, tak hardvér dáte do nich takmer rovnaký. Macube 110 je skrinka s podporou základných dosiek Mini-ITX a Micro ATX, zatiaľ čo 310 podporuje aj väčší formát ATX. Macube 310 pojme grafickú kartu do dĺžky 330 mm, čo je len o 10 mm viac ako pri menšej verzii. Vežovitý chladič procesora je u oboch možné osadiť do výšky 165 mm.

   

Hneď prvá vec, ktorú si všímam, je veľkosť priechodiek káblov, pričom má navrch Macube 110 za predpokladu použitia ITX dosky. Otvory sú širšie pre prípad osadenia mATX dosky, ktorá by do nich zasahovala. Vďaka tomu je ľahké prestrčiť aj 24-pinový kábel s kondenzátormi. Tu väčšia skrinka stráca a nezachraňujú to ani krytky priechodiek. Tie aj pri jemnom prestrčení prsta vypadávajú z otvorov. Uvidíme ako dopadnú pri inštalácii. Ako bonus ku skrinkám dostanete držiak pre dlhšie a ťažšie grafické karty, ktorý je možné nastaviť horizontálne aj vertikálne podľa potreby.

Obe skrinky majú predinštalovaný rovnaký model 120 mm ventilátoru na výduchu. Je to jeden z tých základných od Deepcoolu nazvaný XFan 120 s fluidným ložiskom. Jeho maximálna rýchlosť je 1300 ot./min. Pri tejto rýchlosti výrobca udáva prietok vzduchu v objeme 74 m³/h. Bohužiaľ je ventilátor bez možnosti plynulej regulácie PWM a tak je napájaný buď cez 3-pinový konektor alebo molexom. Prečo to je takto si podrobnejšie rozvedieme v druhej časti článku k týmto skrinkám.

Druhá strana interiéru vám ponúkne pri skrinkách Macube osadiť 4 pamäťové disky. Zatiaľ čo Macube 110 ponúka so šuplíkom 1 pozíciu určenú iba pre 3,5″ disk a jednu hybridnú aj pre 2,5″, tak pri väčšej je šuplík iba pre dva 3,5″ disky. Tie o veľkosti 2,5″ sú možné umiestniť vertikálne na podnos. Dva pri každej skrinke. Ak už používate iba tie 2,5″ a šuplík z Macube 310 by ste chceli vyňať z konštrukcie tak sa vám to nepodarí. Veľkostne neprelezie cez otvor tunela. Pre zdroj s káblami je v ňom miesto 210 mm a 220 mm veľké v prospech väčšej skrinky, v stave z výroby. 

S káblami sa môžete pri menšej skrinke vyhrať v skromných 20 mm priestoru. Pri väčšej Macube skrinke dostanete priestoru len o 3 mm naviac. Samozrejme aj tie 3 jednotky môžu byť rozdiel medzi problémom a pohodlným osadením. Hlavne keď je bočnica na magnetoch a nie je mechanicky zaistená skrutkami. So sťahovacími páskami na suchý zips nerátajte, ak si vyberiete Macube 110. Väčšia má aspoň dve.

   

Aj hrúbka podnosu je pri skrinkách 0,7 milimetra

Z výroby je Macube 310 osadený rozbočovačom pre 4 ventilátory. Tuto vymoženosť by som ale skôr privítal pri menšom súrodencovi, ktorý je určený aj pre menšie základné dosky. Ku príkladu naša testovacia doska Mini-ITX má len tri konektory, z toho jeden pre ventilátor procesorového chladiča.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *