DeepCool vydal 4-komorovú skrinku s ventilačnými klapkami

DeepCool Quadstellar Infinity

Pre používateľov, ktorým sa zdajú konvenčné konštrukcie fádne, vznikajú skrinky ako napríklad Quadstellar Infinity. Okrem netradičného vzhľadu inšpirovaného vesmírnymi telesami, je tu pozoruhodných aj viacero vlastností, ktoré majú vplyv na chladenie. Interiér je rozdelený na štyri segmenty, pre ktoré je možné individuálne regulovať prietok vzduchu. A aj inštalácia komponentov je iná, ako pri „bežných“ skrinkách.

Na začiatok treba poznamenať, že Quadstellar Infinity nie je prvá, takto tvarovaná skrinka. Existuje už starší model Quadstellar, ktorého variant Infinity je vlastne nová, modernejšia revízia.

Skrinka ako taká má rozmery 540 × 487 × 494 mm, čo je v kubickom vyjadrení 129,9 litra. Úžitkový objem je ale výrazne menší, tak o tretinu, nakoľko sa nejedná typicky o kváder. Quadstellar Infinity je výdatnejší mnohouhlouholník, ktorého konštrukcia nezasahuje do priestoru medzi jednotlivými komorami. A tým sa dostávame k základnej stavbe tejto skrinky. Profil jej prierezu je v tvare znamienka „ד, kde každá za štyroch nožičiek je jeden segment. Základná doska pritom zasahuje do dvoch. Vnútri nie je orientovaná vertikálne ani vodorovne (ani v jednom prípade by to rozmerovo nevychádzalo, keďže je v Quadstellar Infinity v „drieku“ najužšia), ale našikmo, po 45-stupňovým uhlom.

   

Interiér skrinky je stredovou priečkou (na ktorej leží doska) rozdelený na dve časti. Do vrchnej, s pohľadom na  základnú dosku, je možné nainštalovať až sedem 120 mm ventilátorov. Za základnou doskou sú potom ďalšie dve 120-milimetrové pozície. Celkovo je tak možné skrinku osadiť až deviatimi ventilátormi, z ktorých šesť je výhradne vstupných. Tu však treba upozorniť, že so skrinkou sa ventilátory nedodávajú. Tie sú musíte dokúpiť formou voliteľného príslušenstva. Vo výbere tak máte voľnú ruku, čo je v tomto prípade asi dobre. Pri takto špecifickej skrinke môžu byť špecifické požiadavky aj na jej ochladzovanie, ktoré môže vidieť každý inak. Či vlastnosťami alebo počtom použitých ventilátorov.

Aby jednotlivé segmenty lepšie vynikli aj zvonku, sú zo všetkých strán presklené a do jedného je možné doslova „vytiahnuť“ si grafickú kartu. Pokiaľ ju nenainštalujete štandardne, do základnej dosky, je  možné použiť extender PCI Express (ten je ale zase iba ako voliteľné príslušenstvo) a grafickú kartu upevniť do alternatívnej pozície, kde bude na ňu zvonku lepšie vidieť. Maximálna dĺžka grafickej karty môže byť naprieč pozíciami do 380 mm (zmestia sa teda aj dlhé RTX 4090), výškové obmedzenia DeepCool neuvádza. Pre vežovité chladiče je to ale iba 135 mm, s tými sa teda príliš nepočíta, chladenie CPU je optimalizované pre vodníky. Spredu a zboku sú pozície pre radiátory so 120 mm ventilátormi do formátu 360 mm.

DeepCool sa o pôsobivú vizuálnu prezentáciu snažil aj v rámci masky. Aby bola čo najefektnejšia, je v tvare „+“ so zvýrazneným stredom (s logom DeepCool) ňou prechádza svetlovod s ARGB LED. Takto spredu je ale pozoruhodná aj to, že sa dajú dvierka pred jednotlivými segmentmi čiastočne otvárať, aby mohlo dovnútra prúdiť viac vzduchu. Ak v danej pozícii ventilátor nainštalovaný nemáte, tak je praktickejšie mať dvierka od komôrok zavreté.

Dátové úložiská v palcových formátom sa inštalujú na spoločnú priečku so základnou doskou, akurát zozadu. Zmestí sa tam celkovo šesť úložísk, tri 2,5″ a tri 3,5″. Jednou zo zmien oproti predchádzajúcemu modelu (Quadstellar) je pridanie konektora USB typu-C. Ten je spolu s 3,5 mm 4-pólovým jackom (tzn. zdieľaným, na slúchadlá aj mikrofón) umiestnený na plášti ľavej hornej komory. Iné konektory USB skrinka nemá.

Odporúčaná cena výrobcu za Quadstellar Infinity je 360–370 eur/8750–8990 Kč, dostupná v obchodoch bude pravdepodobne od januára 2023.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *