Deravá maska a displej, nová skrinka DeepCool CH510 Mesh Digital

DeepCool CH510 Mesh Digital

DeepCool upravil pôvodný návrh skrinky CH510 a ohľadom na možnosti efektívnejšieho chladenia, ktoré je u variantu Mesh Digital možné mať i lepšie pod kontrolou. Má totiž informačný panel s teplotami kľúčových komponentov. Realizovaný je jednoduchým displejom, takže cena príliš nevzrástla a je stále atraktívna. Vyšší prietok vzduchu je tu pre viac otvorený plášť a eventuálne aj pre pridané pozície na inštaláciu voliteľných ventilátorov.

Najvýraznejšie zmeny novinky DeepCool – skrinky CH510 Mesh Digital – jej názov dobre zachytáva. Iný je čelný panel. Ten jednak obsahuje perforované čelo (namiesto plného), preto „Mesh“ a segmentový displej hlásiaci teploty CPU a GPU, preto „Digital“.

Perforovaný predok má kdejaká skrinka, ale displej je raritný, obzvlášť v tejto cenovej relácii. Odporúčaná cena je 100 eur, teda 20 eur nad CH510 s plnou maskou bez displeja. Tento príplatok je ale aj za port USB-C. Je ale škoda, že DeepCool súčasne nezachoval aj druhý port USB-A 3.2 gen. 1 (možno z priestorových dôvodov?). Namiesto dvoch (CH510/WH) je na CH510 Mesh Digital iba jeden. 3,5mm audiojack je znovu zdieľaný (4-pólový) a na svojom mieste zostali aj tlačidlá na zapnutie a reset základnej dosky.

Najviac vzbudzuje pozornosť displej. Ten čiastočne nahrádza samostatné riešenia, ktoré inštalujú do 5,25″ pozícií, čo už väčšina súčasných skriniek neumožňuje, pretože tieto šachty sa z ich konštrukcií vytratili. Oproti typicky regulátorom otáčok, kde je monitoring teplôt iba vedľajšia funkcia, sa jedná o výrazne jednoduchší komponent, ale zrejme presnejší. Tu sa pravdepodobne žiadne termočlánky k zdrojom tepla neťahajú a na panel prichádzajú údaje u teplote CPU a GPU cez rozhranie USB 2.0.

   

Vnútorné rozloženie je až na jedno rozšírenie, zdá sa, rovnaké. Tým rozšírením sú dve pozície na 120 mm ventilátory, ktoré je možné nainštalovať ponad napájací zdroj. S týmto by ste si asi nejako poradili aj u starších modelov CH510 (WH), pretože aj ich tunel je perforovaný, ale zrejme bez montážnych dier na ventilátory. Ďalšie tri 120 mm ventilátory (alebo 360 mm vodníka) je možné nainštalovať za čelný panel a rovnaká konfigurácia (tri 120 mm ventilátory alebo jeden 360 mm vodník) môže prísť aj pod strop. Do oboch pozícií (za čelný panel aj pod strop) môžete nainštalovať aj menšie, 280 mm (alebo 240/120 mm) vodník, respektíve po dva 140 mm ventilátory.

Montáž jedného 140 mm ventilátora je možná aj výfuk, kde je predinštalovaný 120 mm ventilátor. To je zároveň jediný ventilátor, ktorým je skrinka vybavená. Možnosti chladenia CH510 Mesh Digital teda síce sú lepšie než u skriniek CH510 (WH), ale na dosiahnutie nadštandardných výsledkov bude treba dokúpiť Ďalšie ventilátory. To, že chýbajú v základnej výbave, je možno i dobre. Vzhľadom na to, že po eventuálnom nainštalovaní vodníkov by mohli vyjsť navnivoč. Ak viac preferujete vežovité chladiče, tak tie sa zmestia do výšky 175 mm, v ktorej sú všetky dostupné modely.

      

Grafické karty sú podporované do dĺžky 380 mm. Tento rozmer ale nepočíta s vodníkom za čelným panelom. To znamená, že s ním je dobré odpočítať 53–55 mm, čo už bude pravdepodobne v kolízii s dlhými grafickými kartami GeForce RTX 4080/4090. Rozmery skrinky sú 455 × 230 × 470 mm (dĺžka/šírka/výška) objem (vonkajší aj úžitkový) zodpovedá priemernému midi-toweru. Podporované dosky sú do formátu E-ATX. Hraničnú šírku základnej dosky špecifikácie neuvádzajú, ale dá sa predpokladať, že najširšie budú už výrazne prekrývať priechodky na kabeláž.

Súčasťou CH510 Mesh Digital je aj vstavaná podpera na grafické karty a DeepCool prízvukuje aj na prítomnosť prachových filtrov. Dvoch veľkých (vpredu a pod stropom) a jedného malého (pod zdrojom).

Bočnica je z temperovaného skla s kovovým žliabkom, ktoré sa zospodu háčkuje o skrinku. Háčiky zvrchu sú posuvné, ovládacie tlačidlo majú vzadu, v ľavom rohu bočnice.

Skrinka bude dostupná v januári 2023, odporúčaná maloobchodná cena výrobcu je 99,99 eur (cca 2434 Kč).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool FT14: Viac odhaľuje (ako iné ventilátory) aj dokáže

Trvalo to roky, ale nakoniec sa predsa len podarilo DeepCoolu zmodernizovať ventilátory aj v 140-milimetrovom formáte. DeepCool FT14 sa prezentujú veľmi atraktívnymi špecifikáciami – nadštandardne vysoký je prietok vzduchu aj výška statického tlaku, ale kľúčové je, ako sa bude týmto ventilátorom v porovnaní s konkurenčnými modelmi dariť v praxi. Od tých sú FT14 na prvý pohľad vizuálne odlišné v tom, že vidíte dovnútra motora. Celý článok „DeepCool FT14: Viac odhaľuje (ako iné ventilátory) aj dokáže“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool CH170 Digital? SFF vertikálne: Hlavne malá stopa

Veľká výhoda malých PC skriniek môže byť v tom, že na pracovnom mieste zaberajú minimálnu plochu. Ak má byť toto v spojení s vysokým výkonom, tak orientácia (skrinky) sa musí uberať vertikálnym smerom. Tak, ako aj u DeepCool CH170 Digital. Táto nová skrinka je okrem toho vybavená aj panelom na monitorovanie základných parametrov komponentov. Napríklad ich teploty, hlási ale aj spotrebu. Celý článok „DeepCool CH170 Digital? SFF vertikálne: Hlavne malá stopa“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot

Před rokem zde prošel testy povedený chladič DeepCool Assassin IV, který si nakonec odnesl naše nejvyšší ocenění. Dnes se blíže podíváme na upravenou variantu tohoto chladiče s označením Assassin 4S. Tato varianta sice přišla o zadní ventilátor, ale ten středový byl kompletně přepracován, aby tento výpadek kompenzoval. Dnešní článek si tak logicky klade za cíl zjistit, jak velký dopad na účinnost a akustiku tato zásadní změna přináší. Celý článok „DeepCool Assassin 4S – Nenápadný krotitel vysokých teplot“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *