Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené

Kolik CU je v čipech Navi 32 a Navi 33

Ještě než AMD tento měsíc oznámilo první grafiky generace Radeon RX 7000, kolovaly docela dlouho různé úniky o tom, jaké by jejich GPU mohla mít specifikace. Vypadá to, že tato sága se teď v jistém smyslu uzavírá. Navi 31 už samozřejmě bylo odhaleno, AMD teď ale víceméně oficiálně potvrdilo také parametry dvou dalších GPU, které najdete v levnějších kartách – Navi 32 a Navi 33. Počty jejich jednotek totiž vykecalo v ovladačích.

Na začátek možná ještě jednu vsuvku: v článku k uvedení Radeonu RX 7900 XT a Radeonu RX 7900 XTX jsme používali notaci, která u architektury RDNA 3 počítala 128 shaderů na jednu CU. AMD se ale místo toho rozhodlo počítat počty shaderů stejně jako dříve (tedy opačná situace proti tomu, jak Nvidia začala počítat shadery / FP32 jednotky u svých GPU AmpereAda Lovelace). Nakonec ve specifikacích bude každá CU brána jen jako 64 shaderů či jednotek FP32, ačkoliv každá jednotka nyní umí teoreticky zpracovávat až dvakrát víc operací než v architekturách RDNA a RDNA 2 (v praxi ale výkon naroste o menší procenta).

To znamená, že nakonec budou počty jednotek nižší (poloviční) proti tomu, o čemž se psalo ze začátku a co se objevovalo v únicích. Jde ale jen o rozdíl ve značení, tato volba nijak nemění počet jednotek CU nebo teoretické „TFLOPS“, které tato GPU budou dosahovat. Mimo tuto diskrepanci ve značení se uniklé specifikace čipu Navi 31 ukázaly býti reálné, počet CU sedí.

Původně jsme tedy u plně aktivního čipu Navi 31 a Radeonu RX 7900 XTX uváděli 12 288 shaderů, ale ve specifikacích je nakonec jen 6144 shaderů. U osekané verze čipu Navi 31, která je v Radeonu RX 7900 XT, jsme psali 10 752 shaderů, ovšem nakonec bude uváděno zase polovičních 5376 shaderů.

Toto vyjasnění zde opožděně uvádíme proto, že počty shaderů se teď budeme zabývat. Zatímco u Navi 31 to již bylo oficiálně sděleno, počty jednotek levnějších GPU Navi 32 a Navi 33 se oficiálně dozvídáme až nyní. AMD sice ještě tyto levnější modely generace RX 7000 neodhalilo, ale firma prozradila jejich parametry jinde: v ovladačích, respektive v kódu svého výpočetního/AI frameworku ROCm. Díky tomu, že je open source, se z něj parametry Navi 32 a Navi 33 dostaly rovnou „na internety“.

Navi 32

Výkonnější verze označená Navi 32 má podle kódu nakonec 60 CU, tedy o něco méně než dvě třetiny proti Navi 31 s 96 shadery. 60 CU by podle staršího počítání znamenalo 7680 shaderů, ale protože nakonec počítáme jen 64 shaderů na jednu CU, bude nakonec oficiální specifikace 3840 shaderů.

Ale je dobré dodat, že v počtu jednotek CU se úniky nemýlily a jsou tímto potvrzené. A můžeme tak mít za to, že byly pravdivé i další informace, které v polovině sprna vynesl web Angstronomics. Tudíž stojí za to zopakovat zbytek parametrů, které ještě oficiálně potvrzené nejsou: Navi 32 má prý plochu 5nm křemíku okolo 200 mm², což je proto, že je také čipletové – má okolo 5nm GCD osazené čtyři čiplety MCD (zřejmě stejné jako u Navi 31). Paměťová sběrnice je proto 256bitová a grafiky budou asi vybavené 16 GB paměti GDDR6 (toto asi bude platit u Radeonu RX 7800 XT). A také 64 MB Infinity Cache – to opět vyplývá z použití čtyř čipletů MCD.

AMD ale může vydat osekané verze, které použijí třeba jen šířku 192 bitů a tím pádem ponesou jen 12 GB paměti. Je možné, že toto bude použito u případného druhého modelu v řadě, který by mohl mít jméno Radeon RX 7700 XT?

Navi 33

Ještě levnější karty budou založené na čipu Navi 33. Kód ROCm pro toto GPU uvádí, že bude obsahovat 32 CU. To znamená podle nového počítání 2048 shaderů – tedy vlastně stejnou šířku, jako u GPU Navi 23 (akorát že každý shader architektury RDNA 3 nyní umí dvojnásobný počet operací za cyklus). Ve starších únicích se mluvilo o počtu 4096 shaderů, což zní mnohem lépe, ale je to dáno jen oním rozdílem v počítání. Toto GPU je tedy přesnou třetinou čipu Navi 31.

I zde se tedy potvrzuje pravost úniku od Angstronomics z léta a můžeme asi předpokládat, že i jeho zbytek byl pravdivý. Pro připomínku – GPU Navi 33 je podle něj již monolitické a vyráběné jen na 6nm procesu. Bude tedy o dost levnější na výrobu (má být pořád i dost malé s plochou 203 mm²).

Více: Jak zdražuje výroba čipů: 3nm wafer stojí 2× víc než 7nm. Musí ale CPU a GPU zdražit o tolik?

Podle těchto uniklých dat toto GPU obsahuje 32MB Infinity Cache a má 128bitovou paměťovou sběrnici, což asi znamená 8GB paměť u karet. Parametrově tyto grafiky budou velmi připomínat Radeon RX 6600 XT nebo RX 6650 XT, ale výkon by s novou architekturou logicky měl být vyšší. Značené by možná mohly být jako o Radeon RX 7600 XT (plná verze?) a Radeon RX 7600 (s nějakým ořezáním, například na 1792 shaderů).

Vedle desktopových karet tato dvě GPU mají také tvořit nabídku mobilních herních GPU generace RDNA 3. Navi 32 bude tvořit nejvýkonnější Radeony pro notebooky (jak budou značené, to zatím nevíme), zatímco Navi 33 by mohlo být v dostupnějších mainstreamovějších noteboocích coby relativně levné herní GPU. Jak desktopové karty, tak notebookové verze se na trhu asi objeví až v první polovině roku 2023.

Zdroje: Kepler, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Pochopil som to tak, že je to ako u procesorov. Jedno jadro zvládne dve vlákna. Teraz to dali do poriadku, jeden shader zvládne 2 „vlákna“, inštrukcie.

    Len by ma zaujímalo, kedy bude lowend RDNA3. RX6400, nemám ju, pozerám len YT videá s porovnaniami, uvažoval som nad RX 6600, spotreba je perfektná, vhodná na QHD, na alze bola aj za dobrú akciovú cenu 260 Eur, ale páči sa mi veľmi nízkou spotrebou RX 6400 a nejak s ňou vydržať do RDNA3.
    Navi 33 by bolo zaujímavé. Ak by sa dalo, chcel by som niečo, čomu bude stačiť len napájanie zo slotu.
    V každom prípade, nechcem teraz kupovať drahšiu RDNA2, ale aj NVidia i AMD osúvajú novinky, kým nevypredajú sklady. Len nechápem, pozerám eshopy, stále množstvo kariet je nedostupných. Ak neberiem do úvahy GT710 a GTX 1050 za 200.

    Chcel som MSI RX 6400, stále nie je skladom. RX6600 tam som chcel iný model, ako ten čo bol dostupný, za vyše mesiaca, stále nie je skladom. Potom čítam, že vraj prepad predaja kariet. Bodaj by nie, keď aktuálne modely sú len tie najdrahšie a stred a čosi nižšie, len pár modelov. Aj to zväčša za prestrelenú cenu.

    RDNA3 vyzerá veľmi dobre, ak porovnám z RDNA2, ktorá je na tom veľmi dobre (spotreba vs. výkon). Už aby tu boli!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *