Minitest Philips TAA6606: Slúchadlá na beh aj na cyklistiku

Slúchadlá pre bezpečné športovanie

Slúchadlá patria medzi hardvér, ktorý používam najčastejšie. Nielen na počúvanie hudby pri práci na dotvorenie atmosféry, ale z hlavy ich nedávam dole ani pre veľké množstvo videohovorov. Nie sú však slúchadlá ako slúchadlá a hoci nemáme vytvorenú metodiku pre ich testovanie, do rúk sa mi dostali netradičné slúchadlá, o ktorých napíšem aspoň krátke dojmy z používania.

TAA6606

Test nových slúchadiel od Philips začnem zamyslením sa nad množstvom nehôd a zranení, ktoré vznikajú na cestách z nepozornosti a nedostatočnému vnímaniu okolia. Nie je tajomstvo, že mnoho, najmä mladých ľudí chodí po mestách so slúchadlami v ušiach a s očami nalepenými na mobile. V takomto nastavení aj prechádzajú cez cestu, čo je najmä v mestách veľmi nebezpečné. Rovnaké riziko podstupujú aj bežci či cyklisti, ktorí sú v kontakte s autami ešte viac.

Dalo by sa preto vyhlásiť, že používanie slúchadiel by malo byť pri týchto aktivitách zakázané a to by vyriešilo všetky ťažkosti. Keby to však bolo len také jednoduché. Legislatívne riešenie je nezmysel, už vidím ako policajti stoja na prechode a pokutujú chodcov so slúchadlami v ušiach, toto je naozaj nereálne. Na druhej strane sa nedá poprieť, že počúvanie hudby spríjemňuje športovú aktivity a slúchadlá vám tiež umožňujú komunikovať s kolegami či tímom, takže o ich benefitoch sa tiež nedá polemizovať. Riešením preto nebude zakázať slúchadlá, ale vyrobiť také, ktoré umožnia počúvať hudbu a zároveň počuť aj svoje okolie, aby nás nezrazilo auto. Presne o tomto sú TAA6606 od Philipsu.

Športové zameranie vidíme už na potlači škatule, hoci predná strana vo mne evokuje plávanie, to by som naozaj neskúšal, hoci slúchadlá majú certifikáciu IP67 pre odolnosť voči prachu a vode. Zadná strana už zobrazuje reálnejšie využitie počas behu a takisto upozorňuje na dostupnosť mobilnej aplikácie pre ovládanie slúchadiel. Na boku je potom zoznam funkcií, kde nájdeme najdôležitejšie informácie.

TAA6606 sú otvorené slúchadlá s unikátnou technológiou kostnej vodivosti, vďaka ktorej sa prenáša zvuk cez kosti lebky. Vy tak počujete nielen hudbu zo slúchadiel ale aj všetky zvuky z okolia, kedže uši nič neprekrýva, ako to býva v prípade „stupľov“ a slúchadiel na uši. V balení nájdete okrem slúchadiel nabíjací kábel USB-C, mäkkú taštičku na cesty a dokumentáciu.

Z obrázkov na stránke výrobcu je pomerne náročné si predstaviť, aké veľké sú slúchadlá v skutočnosti, a preto som ich porovnal s AirPods Pro a Max, ktoré používam. TAA6606 sú naozaj kompaktné a ľahké slúchadlá, ktoré vás pri športe nebudú obmedzovať, no zároveň sa nemusíte báť, že by ste ich pri vašich aktivitách stratili ako je to pri AirPodoch bežné.

Po zavesení za uši ich prakticky necítite, jedine prípad, kedy si na slúchadlá spomeniete je pri zaklonení hlavy dozadu, kedy sa mostom dotknete krku. Pri normálnom používaní sa ale most ničoho nedotýka. Kompaktné rozmery potvrdzuje aj hmotnosť len 36 gramov na váhe.

Pri pohľade na ovládacie prvky môžeme vidieť, že tie sú umiestnené zo spodnej ale aj hornej strany tela slúchadiel, ktoré sa nachádza za ušami. Ovládacie prvky sú len na pravej časti a ľahko sa tak naučíte ich nahmatať aj naspamäť. Zhora viete ovládať hlasitosť, odspodu je zase tlačidlo pre vypnutie a takisto konektor USB-C prekrytý gumovou krytkou. Tu by som možno trošku skritizoval toto riešenie, je otázne ako dlho bude krytka držať na mieste a či vám skôr alebo neskôr neodpadne. Na trhu sú pri tom vodeodolné konektory USB-C, ktoré už krytku nepotrebujú a nájdeme ich prakticky v každom lepšom smartfóne, nejde teda o niečo, čo by sa nedalo zrealizovať. Takže tu len taký menší nápad pre výrobcu čo zlepšiť u nástupcu.

Pri pohľade na 15 mm meniče vidíme ich uzavretý dizajn, pričom po nasadení slúchadiel sa budú dotýkať lícnej kosti, cez ktorú sa následne zvuk prenáša. Zaujímavosťou je, že po pritlačení slúchadiel rukami viete zvýšiť hlasitosť aj kvalitu vnímaného zvuku. A aká je samotná kvalita reprodukcie? Rovno zabudnite na spomínané AirPody Pro alebo akékoľvek iné „stuple“ . Vzhľadom na to, že zvuk nejde priamo do uší ale cez kosť a mimo ušného kanála je kvalita len priemerná. Zvuk je pomerne plochý, nejaké basy je trochu počuť, ale jednoducho toto nie sú slúchadlá pre maximálny zážitok z hudby, práve naopak. Cieľom slúchadiel je vám poskytnúť prostredie so zvukový podmazom ale bez toho, aby ste stratili vnemy z vášho okolia. Kvalita zvuku je preto až na druhom mieste a na to netreba zabúdať.

   

Bezpečnosť používateľa okrem samotného dizajnu a prepúšťania hudby zabezpečujú aj dve diódy na zadnej časti svietiace na bielo, ktoré môžu blikať v rôznej frekvencii či nepretržite. Toto je naozaj skvelý nápad ako na seba upozorniť pri večernom pohybe v meste ale aj mimo neho, obzvlášť ak nemáte na sebe žiadne reflexné prvky. Za túto funkciu si výrobca zaslúži pochvalu.

Výrobca udáva, že 155 mAh batéria by mala poskytnúť 9 hodín prehrávania hudby a 8 hodín hovorov. Nabijete ju za 2 hodiny, no už po 15 minútach nabíjania dostanete hodinu prehrávania.

Aplikácia

Ako už na škatuli bolo zobrazené, k slúchadlám existuje aj obslužná aplikácia Philips Headphone, ktorá je dostupná pre Android aj iOS.

Počas testovania slúchadiel mi aplikácia ponúkla možnosť aktualizácie softvéru, ktorá priniesla lepšiu kvalitu zvuku.

Okrem aktualizácii si viete vybrať z dvoch zvukových efektov pre zvýšenie basov alebo hlasu a zapnúť spomínané osvetlenie pre zvýšenie vašej bezpečnosti.

V aplikácii tiež nájdete rýchly návod, ktorý v jednoduchej infografike zobrazuje základné ovládacie prvky a ich využitie.

Záver

Philips TAA6606 sú unikátne a veľmi zaujímavé slúchadlá, ktorých prioritou je umožniť vám športovať v bezpečí a je jedno či si pôjdete večer zabehať alebo preferujete cyklistiku. Otvorený dizajn v kombinácii s kostnou vodivosťou ponúkajú audio zážitok, ktorý sa síce nevyrovná uzavretým slúchadlám, no na druhej strane nestrácate dotyk s vaším okolím, čo je v rušných mestách veľmi dôležité, ak sa chcete vyhnúť zraneniam. O vašu bezpečnosť sa postará aj dvojica bielych LED, ktoré dokážu blikať v rôznej frekvencii, aby upozornili na vašu prítomnosť. To sa zíde najmä vo večerných hodinách.

Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery vás pri aktivitách nebudú obmedzovať a 9 hodinová výdrž by mala stačiť aj na tie najdlhšie behy či cyklotúry, ktoré budete chcieť absolvovať. O zmysluplnosti slúchadiel svedčí aj fakt, že na ich vývoji sa podielal holandský cyklo tím Jumbo Visma, ktorý vyhral tohtoročnú Tour de France. A nie je nič lepšie ako keď produkt vyvíjajú profesionáli v obore, nakoľko práve extrémne podmienky posúvajú hranice toho, čo je možné a my ako koncoví používatelia z toho len benefitujeme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor. Celý článok „Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi“ »

  •  
  •  
  •  

Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný? Celý článok „Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *