Arctic Freezer 4U SP5 v detailoch
Nový chladič Arcticu – Freezer 4U SP5 – je trochu niečím iným ako modely chladičov, ktorými sa zaoberáme bežne. Navrhnutý je totiž na high-endovú platfotmu AMD SP5, čomu zodpovedá aj jeho netradičná základňa. Na prvý pohľad to vyzerá, ako by mal chladič dve základne a vlastne je celá jeho stavba pripomína dva mainstreamové chladiče Freezer prilepené k sebe. Takáto konštrukcia ale dáva zmysel.
Arctic Freezer 4U SP5 v detailoch
Hneď na úvod upozorníme, že tento článok je iba prehľadom detailov a neobsahuje žiadne testy. Platformu AMD SP5 na testy chladičov nevedieme, ale napriek tomu si na najnovší a najväčší Freezer v ponuke Arcticu trochu rozoberieme. Čo a ako výrobca urobil a čo od tohto chladiča asi očakávať?
Jedna veža, ale mohutná, s hmotnosťou až 1150 gramov. Pasív charakterizujú rebrá s nadštandardnou šírkou 91 mm. A hoci nejde o štvorcový pôdorys ako napríklad u chladičov Scythe Ninja, tak hliníkové lamely Freezer 4U SP5 k nemu nemajú ďaleko.
V každom prípade ide o hrubý chladič, na ktorom sú vhodne použité dva 120-milimetrové ventilátory. Tie budú špeciálne pri nižšej hlučnosti udržiavať nejaký prietok aj v zadnej časti rebier pasívu, vďaka čomu by pri nižších rýchlostiach chladiaci výkon nemusel dramaticky klesať. K čo najmenšiemu strácaniu tlaku v pasíve prispejú aj uzatvorené bočné steny. Respektíve kolmé zámky na kratšej strane rebier, ktoré zapadajú jeden do druhého, čím sa táto plocha stáva skoro nepriedušnou. To je tomto prípade dobre.
Použité ventilátory sú podobné ventilátorom Arctic P12 Max. Rýchlostne (300–3300 ot./min), ale i tvarom rotora. Ten má päť veľkých lopatiek s výrazne zakrivenými nábežnými hranami a s obručou, do ktorej sú zapustené špičky (lopatiek). Z testov ventilátorov (napríklad Arctic P12 PWM PST-A RGB) viete, že tento dizajn sa vyznačuje nadštandardnou chladiacou efektivitou, respektíve prietok vzduchu na jednotku hluku je atraktívny. Obzvlášť na radiátoroch, ku ktorým by mohla mať situácia chladiča Freezer 4U SP5 najbližšie.
Kábel predného ventilátora má dva konektory (technika PST), samčeka a samičku, kde jeden slúži na reťazové pripojenie zadného ventilátora. Na základnej doske tak týmto chladičom obsadíte iba jeden konektor a oba ventilátory budú fungovať na spoločný signál PWM.
Aerodynamický dizajn ventilátorov síce vychádza z Arctic P12 Max, ale sú body, v ktorých sa tieto ventilátory (použité na chladiči Freezer 4U SP5) odlišujú. Z dobre viditeľných prvkov je to vyhotovenie rámčeka. Jeho uchytenie je uspôsobené výhradne na tento pasív. Aby sa Arctic vyhol tradičným sponám, tak na rámčeky ventilátorov nadstavil krátke tunely. Tie obsahujú zobáčiky, ktorými sa ventilátor zackvakne do rebier pasívu. A drží o ne naozaj dobre. Určitá nevýhoda je tu, prirodzene, pre prípad servisnej výmeny. Ventilátory so štandardným uchytením k pasívu prichytíte iba „podomácky“, napríklad sťahovacími páskami o heatpipe.
Jedným z rozdielov oproti ventilátorom P12 Max (s FDB v súčasnej revízii) je aj použitie dvojradových guľôčkových ložísk. To je pre tento typ chladičov, ktoré počítajú s nepretržitou prevádzkou, typické.
Chladič Freezer 4U SP5 cieli do zostáv zameraných na produktivitu a cudzie mu nebudú ani serverové skrinky. Naformátovaný je tak, aby sa na výšku nepresahoval 4U. So 145 mm v tomto smere má ale celkom slušnú rezervu. Najväčší rozmer tohto chladiča je šírka – 147 mm. Na hĺbku má potom Freezer 4U SP5 124 mm.
A teraz k základni. Tá pozostáva z až desiatich heatpipe, ktoré sú rozdelené na dve polovice. Vzájomne ich oddeľuje aj hliníková prekážka v bloku, ktorý heatpipe drží pokope. Takéto oddelenie heatpipe reaguje na situáciu procesorových čipletov na platforme AMD SP5 (a procesorov AMD Epyc). Tie sú, pokiaľ sa zameriame výhradne na jadrá CPU/CCD, štyri. Polovica (5) heatpipe je tak pre dva čiplety a druhá polovica (5) pre zvyšné dva. Nad piatym, I/O čipletom je síce neefektívny, nikam nevedúci kus hliníku, ale toto miesto je na ochladzovanie relatívne nenáročné.
Najväčšia potreba odvádzania tepla je práve nad CCD, nad ktorými už heatpipe sú. Ich kontakt je technologicky typu „DHT“ (direct heatpipe), teda bez medzičlánku v podobe medeného coldplate. Heatpipe sú zrezané a sú v bezprostrednom kontakte s procesorovým IHS.
Na zhrnutie: Arctic Freezer 4U SP5 je nový veľký chladič výhradný pre platformu AMD SP5 (procesory AMD Epyc), ku ktorému sa dodáva malé (1,6 g) balenie teplovodivej pasty Arctic MX-6.
Odporúčaná cena výrobcom pre Arctic Freezer 4U SP5 je 64,99 eur/cca 1645 Kč.
Kurde, už by mohli uvést přepracované 92 mm. Možná to už někde zaznělo, ale plánujete test nedávno vydaných serverových ventilátorů Arcticu?
Vzorky serverových ventilátorov sú v jednaní. Uvidíme… ktorý z tých dvoch modelov by bol atraktívnejší na testy? S12038-4K?
Kdyby nabízeli DC varianty, asi by se po nich pro různé průmyslové aplikace jen zaprášilo. Běžnému použití bude mít blíže 4K verze, té bych dal přednost.
Ok, žiadosť o tento model majú. Je to na Arcticu.
Už tento víkend budu mít možnost vyzkoušet S12038-4K, docela se těším. Jsou prý teď k sehnání za slušné ceny.
Hmm, oni sú to aerodynamicky aj pomerne inovatívne ventilátory. Lopatky na rotorovom rozbočovači budú plniť asi podobnú úlohu ako Centrifugal Turbulator Noctuy. Tak snáď už čoskoro aj v našich testoch. 🙂
Předpokládám, že by mohly i v základních otáčkách vyvíjet zajímavý tlak, a mohly by tak být vhodné zvláště v případech kombinace restrikcí. Alespoň to naznačuje minimální jalový průřez a obří plocha lopatek. I na nejnižších otáčkách ale asi budou dost hlučné, obávám se. No těším se, že třeba překvapí.
Statický tlak bude v relatívnom porovnaní atraktívny najskôr aj pri nižších rýchlostiach. Otázka je, pri akom prietoku. Aj keď ten rotorový rozbočovač sa zase až taký veľký byť nezdá. Pokiaľ ale má byť dosahovaná veľmi vysoká životnosť a počíta sa s prevádzkou 24/7, tak nejakú robustnosť mať musí.
Na HB už jej otestovali, ale bez testů v restriktivním prostředí je nemožné si udělat nějaký ucelený obrázek. Myslím si, že průtok se v restriktivním prostředí vůči konkurenci srovná. Jen mám velké obavy o tu hlučnost, může docházet k parazitnímu hluku, který u konkurence o obvyklých parametrech v restriktivním prostředí nevzniká; je to také prostor, kde může mile překvapit, ale na nějaké psychoakustické optimalizace se tady pravděpodobně nehledělo, takže by šlo skutečně o velké překvapení.
No podľa HWB to vyzerá, že už pri 10% PWM sú na cca 900 RPM a 10 dBA nad prahom jeho komory… takže asi najtichšie nebudú 😛
https://hwbusters.com/cooling/arctic-s12038-4k-120mm-4k-rpm-server-fan/6/
Ale ten statický tlak je brutálny aj pri zohľadnení hlučnosti
Ale základní otáčky má papírově 600, takže jistá naděje na provoz při rozumné hlučnosti tu je. Přes den lecco zanikne, na nějaký tichý noční provoz to ale taky nevidím 🫣
Pre tie malé lopatky v strede bude asi dosahovaná relatívne vyššia hlučnosť na frekvenciách zvuku nad 3 kHz (čom vyššie otáčky, tým vyššia hlučnosť). V praxi sa to ale možno príliš neprejaví. Pri nízkych rýchlostiach (pod 1000 ot./min) bude hlučnosť na tejto úrovni zanedbateľná a pri vysokých (nad 2000 ot./min) sa zase „stratí“.
Tak první dojem na mě udělal solidní, pomocí low-noise adaptéru Noctuy jej lze zregulovat až na plynulých 320 otáček. Zítra se pustím do hraní 🤩
–„…Lopatky na rotorovom rozbočovači budú plniť asi podobnú úlohu ako Centrifugal Turbulator…“
Ich úloha je iná…a pri nefiltrovanom prostredí by som to bez ochrannej nálepky asi moc nepúšťal 😛 (…pod tými lopatkami sú vidieť cievky statora :O )
https://www.arctic.de/media/0d/e5/dc/1725616017/S12038-4K_Impeller_Motortemperature_EN.jpg
——–
Active Cooling for Extended Motor Lifespan
A 10 °C lower motor temperature roughly doubles the service life. The motor of the S12038-4K is not only particularly efficient, but is also actively cooled by an additional impeller in the fan hub.
To ensure a long service life in particularly dusty environments, a sticker to cover the fan hub impeller is included in the packaging.
Jasné, to dáva dosť dobrý zmysel. Takže všetko pre čo najdhlšiu životnosť… 🙂
presne, a je na užívateľovi aby sa rozhodol podľa jeho aplikácie…
– Mám čistý vzduch bez prachu v serverovni, nechám odkryté.
– Mám komp doma na podlahe bez jemného filtra (iba nejaký hrubší mesh), tak dám nálepku.