Doplnené zahrievanie VRAM a ďalšie zmeny v testoch grafík

HWiNFO vie už prečítať teplotu GDDR6X Ampere a aktualizácie testovacej metodiky na grafické karty

Monitorovať teploty pamätí na grafických kartách z nových generácií doteraz nebolo možné. Na Nvidia Ampere to však mení čerstvá verzia HWiNFO (6.42). Vďaka tomu sme tak mohli utorňajší test RTX 3080 rozšíriť o teploty na pamätiach GDDR6X. A v rámci dolaďovania posledných detailov pribudli aj nejaké iné užitočné meranie. Tie si takisto rozoberieme v tomto krátkom článku.

Za ostatné roky výrazne stúpla spotreba pamätí na grafických kartách. Upozorňovali sme na to svojho času už pri teste chladiča Arctic Accelero Xtreme IV na GeForce GTX 1080 s GDDR5X. A rýchlejšie GDDR6X sú ešte horúcejšie. Odhalila to aktualizovaná aplikácia HWiNFO detegujúca na Nvidia Ampere teplotný snímač GPU Memory Junction. Ten však nemusí reflektovať lokálne najteplejšie miesto.

Objavujú sa správy o tom, že teploty pamätí na grafických kartách RTX 3080 a RTX 3090 presahujú dokonca stostupňové hranice, pričom Tj Max GDDR6X je 95 °C. z hľadiska dlhodobej prevádzky tak vznikajú isté obavy a špeciálne v spojitosti s nepretržitou prevádzkou v ťažobných rigoch.

Zahrievanie pamätí je síce možné znížiť podtaktovaním, to ale zúžením priepustnosti, čo má však samozrejme negatívny dosah na celkový výkon. Do akej miery sa pamäte GDDR6X zahrievajú na RTX 3080 sme i my vyskúšali na karte Asus TUF Gaming O10G Gaming. Výsledky nájdete v grafoch v kapitole Zahrievanie GPU a VRAM. Ale i tu prezradíme, že sa v hernej záťaži v pohybovali v rozmedzí 74–84 °C. Tieto výsledky síce nepatria medzi kritické, treba dodať i to, že naše testovanie prebieha pri vo veternom tuneli, ktorý simuluje optimálne prostredie. V podmienkach s vyššou teplotou okolia (typicky v lete) a trebárs v kombinácii so slabším systémových chladením, to už budú dosahované červené čísla. A pritom TUF RTX 3080 má ešte vcelku mohutný coldplate s objemným a dobre členitým pasívom VRAM. Pri výbere grafickej karty tak rozhodne má zmysel sa venovať i to, akým spôsobom je odvádzané teplo z pamätí.

Nové meranie spotreby v F1 2020

Okrem domerania teplôt VRAM prebehli v novej metodiky na testy grafických kariet ešte nejaké drobné úpravy. Oproti pôvodnému článku z utorka pribudol jeden herný test spotreby. To v hre F1 2020, vypĺňa medzeru medzi relatívne hardvérovo náročným Shadow of the Tomb Raider a nenáročným CS:GO.

Navyše v F1 je prakticky rovnaký tak výkon RX 6800 XT ako i RTX 3080. Na základe troch meraní je už prepočet relatívnej spotreby na jednotku wattu presnejší. Aj o takéto grafy sme obohatili testovaciu šablónu. Na základe nich sa môžete ľahko zorientovať v tom, aký ma ktorá karta pomer výkon/príkon.

   

Na úplnosť sme s F1 2020 namerali aj všetky ostatné veci, ktoré sa týkajú prevádzkových vlastností. To vrátane zvukového prejavu chladičov. A tu nás zaujíma jedna vec. Viete si niečo pod tými výsledkami frekvenčných charakteristík predstaviť? Viete ich čítať? Alebo bude vždy potrebná nejaká slovná interpretácia? Pôvodne bola v článku okrem kompletného spektrografu vytiahnutá do grafu jedna dominantná frekvencia z celého spektra (20–20 000 Hz). To sme na lepšie porovnanie roztrhli na spodky (20–200 Hz), stredy (201–2000 Hz) a výšky (2001–20 000 Hz) a v pruhových grafoch už figurujú tri dominantné frekvencie. Z každého pásma jedna dominantná.

Spektrograf s frekvenčnou charakteristikou zvuku grafickej karty Asus TUF RTX 3080 O10G gaming

A vôbec, chýba vám v herných testoch a testoch prevádzkových vlastností niečo zásadné? Testy aplikačného výkonu pribudnú, rovnako tak merania s aktívnym Smart Access Memory. Za akúkoľvek spätnú väzbu budeme radi, stojí to príliš veľa úsilia na to, aby vám niečo chýbalo alebo aby ste niečomu nerozumeli. 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Chystá se rychlejší GeForce RTX 3060 s čipem GA104 a GDDR6X

Nvidia už má na trhu grafiky nové generace GeForce RTX 4000 „Ada Lovelace“, ale s nimi se dál prodává i generace RTX 3000 s 8nm čipy architektury Ampere. Může za tím být potřeba prodat zásoby GPU, kterých po kryptohorečce zůstalo nečekaně moc. Možná právě proto teď na trh přijde nová zvláštní varianta GeForce RTX 3060, která používá čipy GA104 z výkonnějších modelů. Má také paměti GDDR6X, takže by mohla být zajímavá výkonem. Celý článok „Chystá se rychlejší GeForce RTX 3060 s čipem GA104 a GDDR6X“ »

  •  
  •  
  •  

Nvidia vydá nové grafiky s čipy Ampere, například RTX 3060 8GB

V posledních měsících přicházelo mnoho zpráv o tom, jak budou vypadat grafiky nové generace od Nvidie, GeForce RTX 4000 s 4nm GPU architektury Lovelace. Nicméně to nejsou jediné grafiky, které Nvidia připravuje. Firma současně začne prodávat i nové modely založené na staré (nebo můžeme říct současné) generaci 8nm GPU Ampere. Ty tedy minimálně nějakou dobu budou doplňovat novou generaci. Celý článok „Nvidia vydá nové grafiky s čipy Ampere, například RTX 3060 8GB“ »

  •  
  •  
  •  

Micron oznámil 24,0GHz paměti GDDR6X, možná pro RTX 4090 Ti

Tento týden jsme tu měli zprávu, dle níž by příští generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace) měla opět používat paměti GDDR6X, které speciálně pro Nvidii vyvinul Micron. Zdá se, že jejich frekvence bude 21,0 GHz efektivně, tedy stejně jako teď u GeForce RTX 3090 Ti. Ale Micron teď oznámil už i rychlejší verzi těchto pamětí, která dál zvýší propustnost a mohla by přinést další nárůsty herního výkonu. Celý článok „Micron oznámil 24,0GHz paměti GDDR6X, možná pro RTX 4090 Ti“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Výborná zpráva s tou VRAM. Ale speciálně k výstupům měření charakteru projevu. Mi osobně grafy pásem přijdou možná až zmatečné, úplně mi stačí souhrný graf. Nějaká vlastní, třeba i subjektivně dojmy zabarvená, interpretace je ale stále nutná, protože na projevu se podílí další nuance v čase, postřehnutelné zase lépe pak až ze zvukového záznamu.

    1. Ďakujem za čitateľský pohľad. Keď to človek meria, tak to vníma inak. Po rôznych pokusoch som s touto interpretáciou celkom spokojný, a že na niektoré veci mám (možno až zbytočne?) prehnané nároky. Zvukový záznam je fajn, bez hĺbavejšieho študovania dá možno i lepšiu predstavu o zvuku, no horšie sa s dátami z neho pracuje. Na tom spektrografe presne vidím, ktoré frekvencie sa viac a ktoré menej podieľajú na skladbe zvuku. A to i s odstupom času a úplne exaktne. Presnosť naprieč meraniami je dosť slušná (keďže sa každá frekvencia priemeruje z posledných 100 vzoriek v rovnakom čase) a maximálne naprieč opakovanými meraniami v nejakom pásme dominantná hodnota preskočí na vedľajšiu (pokiaľ sú si inak veľmi blízko), ale to je minimálne skreslenie, keďže je na osi tých frekvencií 240. A hlavne i v 30. teste si môže človek pri jednotlivých kartách porovnať, na ktorej aké frekvencie zvuku prevládajú. Preto som do pruhových grafov nakoniec vytiahol až tri hodnoty, dominantnú z nízkeho, stredného a vyššieho/vysokého spektra.

      Asi budeme musieť výhľadovo urobiť aj nejaké názorné video, ako takéto merania prebiehajú a ako na zmeny zvuku chladiča reaguje vývoj spektrografu. Je úplne fascinujúce sledovať prechod z pasívneho do aktívneho režimu, keď sa začne rozbiehať ventilátor. Niekedy zvuk cievok prebije (a aerodynamika je dominantnejšia), niekedy nie. Záleží samozrejme aj od hry, preto to testujeme v troch typovo rôznych.

      1. Prohrabovat se a porovnávat záznamy imo nejspíš nikdo nechce, v křiklavých, speciálních případech to pro ilustraci ale může mít smysl. Práci s grafy vidím po svém, prosvícením celkových výsledků. A vůbec bych se nebál do slovního hodnocení zahrnout subjektivní dojmy (psychologický rozměr), budou-li jasně uvozeny a odděleny.

  2. GDDR6X Ampéru 110°C v rigoch. Kto to nebude vedieť, alebo sa nechá oklamať, tak kúpi mačku vo vreci z bazáru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *