Druhá generace grafik Intel Arc: GPU s až 8192 shadery už za rok

Jaká budou GPU Intel generace Battlemage?

Po tom, co z Intelu odešel Raja Koduri, který doteď vedl jejich vývoj a byl jejich hlavní mediální tváří, se objevují různé pochybnosti o tom, zda Intel bude dál pokračovat se svými herními GPU Arc a nezruší je – pomalu, nebo rychle. Vzdor těmto spekulacím se ale prý chystá naopak jejich posílení. Druhá generace Battlemage by se mohla vyšplhat na výrazně vyšší výkony než karty Arc A770 v první generaci Alchemist.

Youtuber RedGamingTech teď v aktuálním videu sdělil část chystaných specifikací, které Intel údajně chystá pro zřejmě nejsilnější grafiku generace s kódovým označením Battlemage. Intel má generace grafik značené v abecední řadě, takže jde o druhou generaci, následující po dnešní generaci Alchemist.

Podle RedGamingTech bude GPU chystané zřejmě coby vršek nabídky generace Battlemage obsahovat už 64 Xe Core – přičemž jedno Xe Core obsahuje nyní v generaci Alchemist 128 shaderů. Jde o zdvojnásobení počtu shaderů: nyní má nejvýkonnější grafika Intelu 4096 shaderů, v generaci Battlemage se to tedy zvýší na 8192 shaderů u nejvýkonnějšího modelu. Pokud by byly zachované poměry v Xe Core, pak by GPU mělo 64 raytracingových jednotek a 1024 jednotek XMX pro akceleraci AI.

Výkon by mohl stoupnout ještě víc než na dvojnásobek díky vysokým frekvencím – maximální takt boostu by podle cílů Intelu mohl přesáhnout 3 GHz. Cílové frekvence se ne vždy podaří splnit, ale nějak by proti 6nm Alchemistům narůst měly, protože Battlemage údajně bude vyráběný již na 4nm procesu TSMC. Další navýšení pak mohou dodat zlepšení „IPC“ díky novější architektuře.

Toto GPU má ovšem stále 256bitovou sběrnici pamětí, ta se tedy nerozšiřovala. Nicméně na výkon grafik A750 a A770 byla až příliš široká, takže pokud Intel zapracoval na efektivitě využití paměti, nemuselo by toto nijak moc vadit. Zvětšila se L2 cache ze 32 na 48 MB, což efektivně využitelnou propustnost zlepší. RedGamingTech uvádí, že by stále měly být osazené paměti GDDR6 nebo možná GDDR6X (ale tam je otázka, zda Nvidia nemá na GDDR6X u Micronu exkluzivitu). Při 256bitové sběrnici by zřejmě kapacita paměti měla být 8, nebo 16 GB.

GPU Intel Arc generace Alchemist. Vlevo SOC2 s 1024 shadery/96bitovými pamětmi, vpravo SOC2 se 4096 shadery a 256bitovými pamětmi (Zdroj: Intel)

Velikost tohoto čipu je prý podobná jako u AD103 generace Ada Lovelace od Nvidie – tedy GPU použitého v grafice GeForce RTX 4080, pro které výrobce uvádí plochu 378,6 mm². Je otázka, zda bude grafika od Intelu výkonem srovnatelná. To by byl dost pozoruhodný výsledek, takže raději očekávejme, že bude výsledná grafika (Arc B770 či B970, uvidíme, jak bude značená) mířit spíše na o něco nižší modely – GeForce RTX 4070 Ti nebo Radeon RX 7900 XT či GeForce RTX 4070. Intel by se tak jako tak dostal na lepší pozice, protože dnes Arc A770 stojí hlavně jako konkurent nižších modelů GeForce RTX 3060 a Radeon RX 6650 XT. Samozřejmě ale je třeba počkat až na reálné testy, protože cíle a očekávání jsou jedna věc, ale realita někdy dopadne hůř.

Bude vydání už za rok?

RedGamingTech dříve publikoval slajd s roadmapou, podle kterého by grafiky Battlemage měly být připravovány na vydání v druhém kvartálu roku 2024. Jako první měla dle těchto plánů vyjít 225W výkonnější karta s čipem BMG-G10, která by byla o kategorii výš než dnešní karty A750 a A770, a poté 150W model s menším čipem BMG-G11, která by byla zhruba náhradou za karty A770 a A750. Obojí ale mělo vyjít v rámci druhého kvartálu.

Toto ale už nemusí platit, protože je asi dost vysoká šance, že opět dojde ke zpožděním a termíny se mohou snadno změnit. Také první generace Alchemist měla vyjít v Q1 2022 (což už bylo zpoždění proti prvotně plánovanému roku 2021), ale levný model A380 vyšel až v Q2 a výkonnější modely A750 a A770 nakonec až na přelomu Q3 a Q4 2022. I teď může mít Intel podobné problémy dodržet plán.

Grafická karta Intel Arc A770 (zdroj: Intel)

Tato před časem uniklá roadmapa také mimochodem mluvila o tom, že by ještě před Battlemage vyšel v druhé polovině letoška nějaký refresh grafik Alchemist, ale to se už nezdá moc pravděpodobné a objevily se drby, že refresh byl zrušen – což opět klade otázku, jak moc tato roadmapa ještě odpovídá skutečnému stavu plánů Intelu. Informace o parametrech GPU Battlemage by ale měly být novější, tak u nich snad je větší šance, že se vyplní.

Zdroje: RedGamingTech, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]

Jsou to zhruba dva týdny do vydání procesorů AMD s novou architekturou Zen 5. Tento týden jsme se k těmto CPU dozvěděli konečně pořádné podrobnosti o jejich samotné architektuře, které AMD zveřejnilo na akci Tech Day. Už tedy můžeme rozebrat změny, které firma udělala v jádru oproti Zenu 4 – a že jsou hodně rozsáhlé, asi více, než se v červnu zdálo. A firma také zopakovala příslib 16% zvýšení IPC u těchto procesorů. Celý článok „Zen 5: Nejinovativnější jádro AMD od původního Zenu [rozbor]“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost

AMD už na Computexu 2024 začátkem června oznámilo parametry procesorů Ryzen 9000, což jsou desktopové procesory s novou architekturou Zen 5 pro socket AM5 včetně frekvencí. Maximální takty u nejvýkonnějšího modelu jsou nakonec přesně stejné jako u Zenu 4 (5,7 GHz u Ryzenu 7950X), ale to ještě nebyla úplně konečná odpověď. Jako v předchozích generacích je totiž maximální takt ve skutečnosti vyšší než oficiální číslo. Celý článok „Ryzeny 9000 mají vyšší maximální takt, než je oficiální boost“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz

Vypadá to, že grafické karty GeForce nové generace Blackwell od Nvidie by mohly mít výrazně zvýšené frekvence GPU. Nebylo to něco úplně očekávaného, protože tato GPU údajně stále používají 4nm proces, a nemohou proto těžit z efektivnějších tranzistorů. Podle uniklých informací publikovaných na čínském fóru Chiphell ale budou základní frekvence výrazně vyšší než u generace Ada Lovelace, a to i u highendového modelu. Celý článok „Nvidia Blackwell výrazně zvýší takty: RTX 5090 téměř na 3 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *