EKWB už príjíma objednávky na vodné bloky RTX 3080/3090

Nové bloky Quantum Vector na GPU Nvidia Ampere

Spotreba nových grafických kariet 30. generácie GeForce vystrelila poriadne vysoko. Aj lepšie nereferenčné chladiče preto bývajú hlučnejšie než doteraz a naozaj tichú prevádzku sľubujú až okruhy vodného chladenia. EWKB na túto situáciu reagovalo pružne a v ponuke už má (na predobjednanie) dva bloky, ktoré podporujú takmer dvadsať rôznych modelov RTX 3080 a RTX 3090.

GPU Ampere síce výkon výrazne posúva, ale to za cenu podstatne vyššej spotreby. Na základne dostupných testov je zrejmé, že efektivita, respektíve výkon na watt  sa zase až o toľko nezlepšil. To znamená, že s nárastom výkonu sa pekne posunulo i TDP. To ide v prípade RTX 3080 cez 300 W a niektoré nereferenčné RTX 3090 majú v katalógových listoch uvádzaných dokonca viac než 400 W. A to už je poriadna porcia, pre ktorú bude pre tiché systémy nevyhnutné výkonné kvapalinové chladenie.

Firma EKWB už má dva vodné bloky na jadrá Nvidia GA102. Quantum Vector Strix RTX 3080/3090 s užšou podporou, ktorý je určený na grafické karty Asus ROG Strix a Quantum Vector RTX 3080/3090 (bez prívlastku Strix v označení) je už univerzálnejší. Treba však poznamenať, že ani ten nezahŕňa podporu grafík Nvidia Founders Edition. Pre ne bude neskôr dostupný zvlášť blok na mieru týmto návrhom.

V tabuľke nižšie je uvedený kompletný zoznam podporovaných kariet. Je možné, že sa bude v priebehu týždňa ešte meniť a keď už, tak tentokrát snáď rozširujúcim smerom. Hneď zo štartu boli totiž z pôvodného zoznamu vyškrtnuté kolidujúce karty Zotacu.

EKWB zdôrazňuje, že oproti predošlým blokom v rámci týchto došlo k výrazným funkčným zmenám. Vyplýva to, samozrejme, i z povahy kratšieho PCB s vyššou koncentráciou súčiastok na menšej ploche. Vo finále sa však došlo k nejakému konsenzu, ktorý je kompromisom medzi širokou kompatibilitou a čo najvyššiu chladiacou účinnosťou bloku ako takého. Konštrukčne sa jedná o typ full-cover, čo znamená, že coldplate je okrem GPU v kontakte aj s VRAM a VRM. Medzi základné veci EKWB uvádza zosilnenie základne na až 11,2 mm. Z číselných údajov je zaujímavý ešte počet (27) rebier a ich rozstupy (0,5 mm), ktoré z vnútornej strany bloku zväčšujú kontaktnú plochu nad grafickým jadrom.

Lepšie optimalizovaná by mali byť aj hydrodynamika a teda dráhy, ktorými prúdi kvapalina. V materiáloch výrobcu sa spomína, že i s použitím slabších čerpadiel s nižšími otáčkami by mal byť dosahovaný stále špičkový chladiaci výkon.

Za zmienku stojí i použitie osvetlenia D-RGB (teda toho s 3-pinom a 5 V). Podporované sú pritom všetky kľúčové aplikácie na reguláciu. Okrem vlastnej to je Asus Aura Sync, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light a ASRock Ploychrome.

   

Bloky je možné si predobjednať v rôznych vyhotoveniach. Čisto medené alebo medené poniklované a oboje ešte v kombinácii s čiernym acetálom alebo priehľadným plexi. Pritom lacnejšie medené varianty sú bez RGB LED.

 • EK-Quantum Vector RTX 3080/3090 D-RGB – Nickel + Plexi (169,06 eur)
 • EK-Quantum Vector Strix RTX 3080/3090 D-RGB – Nickel + Plexi (179,30 eur)
 • EK-Quantum Vector RTX 3080/3090 D-RGB – Nickel + Acetal (163,93 eur)
 • EK-Quantum Vector Strix RTX 3080/3090 D-RGB – Nickel + Acetal (174,18 eur)
 • EK-Quantum Vector RTX 3080/3090 – Copper + Plexi (153,68 eur)
 • EK-Quantum Vector RTX 3080/3090 – Copper + Acetal (153,68 eur)

Voliteľne si je potom možné dokúpiť ešte backplate. Čierny za 37,83 eur alebo strieborný niklovaný za 45,01 eur.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

 •  
 •  
 •  

Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení

Před několika týdny představila firma EK Water Blocks žhavé novinky ze světa vodního chlazení a zdárně pokračuje v „Quantifikaci“ svého portfolia. Náš redakční tým dal mezitím dohromady soubor otázek, kterými jsme se pokusili nahlédnout pod pokličku této společnosti a zjistit nějaké zajímavé zákulisní informace. Následující text je tedy koncipován jako interview mezi redakcí HWCooling.net a týmem z EK Water Blocks. Celý článok „Vyzpovídali jsme EKWB – pohled do zákulisí vodního chlazení“ »

 •  
 •  
 •  

Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W

Možno si spomeniete na EK-QuantumX Delta TEC so vstavaným termoelektrickým článkom. EKWB ho vylepšilo a má jeho variant s prívlastkom „Evo“. Kľúčové preň je navýšenie chladiaceho výkonu, ktoré má byť dosiahnuté aj vplyvom lepšieho kontaktu samotného článku so základňou bloku. Podpora je ale stále obmedzená len pre mainstreamovú platformu procesorov Intel LGA 1200. Celý článok „Je tu druhá generácia bloku EK s peltierom. Chladiaci výkon +50 W“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Můj první dojem z obrázků referenčních provedení svého času uniklých byl ten, že konstrukce zohledňuje v této generaci návrat SLI (NV Link), jeho běžnější nasazení. Jistým způsobem jsem se těšil na ukázky a prezentace kutilského umění u takových sestav, byť vodníkům neholduji. S ohledem na nasazené ceny i paměť 3080 mě to ale mrzí o dost více. Co krásných monster mohlo vzniknout…

  1. Já jsem zvědavý víc na FE bloky. Ty mají mít terminál v zadní části karty a hlavně budou opravdu hodně krátké. Takže fandové SFF buildů budou mít radost (než zjistí, že to chce minimálně 240 mm radiátor jen pro kartu, takže optimálně dva 240 mm radiátory na celý systém, což už v ITX bednách není sranda).

   Mě to koneckonců brzo čeká, dnes mi dorazil Masterbox NR200P, ze kterého jsem unešený a budu brzo migrovat svůj PC do této bedýnky. GK zůstane původní, tedy RTX 2080 Ti, k tomu dám nějaký z nových AMD procesorů. jen co vyjdou. Tak snad mi to půjde rozumně uchladit s 240 mm slim a 120 mm slim radiátorem. Bude z toho samozřejmě minimálně jeden článek zde 🙂

   1. Kam budete umisťovat tu stodvacítku? Pokud lze GPU postavit vertikálně, dvěstačtyřicítka by neměla být co do tloušťky tak limitovaná (odhadem vejde i šedesát milimetrů, kdybych se nechal limitovat použitím jediného ventilátoru).

    1. 240 půjde dolů pod GK, 120 pak na bok (proti procesoru) nad kartu. Pokud dám GK vertikálně, pak ztratím prostor pro pumpu a nádržku. Kašlu na TG bočnici a estetiku, preferuju ventilaci.

     Hlavně, 240 SE + 120 SE je daleko lepší, než jedna 240 PE nebo XE, která to srovná až při vysokých RPM. EKWB na to má krásné grafy a testy. Nejdřív má smysl maximalizovat plochu radiátorů, jejich hloubka je podružná a má smysl až v okamžiku, kdy už není kde přidat další radiátor.

     1. Dole je toho místa přeci jen dost (pro radiátor standardní tloušťky, standardní ventilátory), tak mi lpění na nízkém profilu přijde nepatřičné. Jen hrubý odhad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *