Nízka cena sa týka aj ventilátorov Stratus 140 White ARGB. S ohľadom na prítomnosť pestrofarebného osvetlenia v kategórii 140-milimetrových modelov neexistuje veľa lacnejších ventilátorov. Výborné aerodynamické vlastnosti trochu kazia iba vyššie vibrácie a nezdá sa, že by sa jednalo o „chybu jedného kusa“, v podrobných testoch tak ako obvykle vychádzame z viacerých vzoriek.
Nie je 33 dBA ako 33 dBA
Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.
Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.
K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.
Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.








Mimochodom, tento týždeň sa od Endorfy rúti jedna ventilátorová novinka (na produktových stránkach ešte prázdno, ale niektoré obchody už listujú)… hej, 120 mm, čiže skôr taká alternatíva k P12 Pro A-RGB. 🙂
„Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka“ – podle popisu „Čím nižšia je hodnota v grafoch, tým má väčšiu prevahu na celkovej spotrebe osvetlenie“ a podle toho, že hodnota roste s výkonem motoru, není to být spíše poměr příkonu motoru ku příkonu LED?
Máte pravdu, treba to otočiť (buď popis alebo hodnoty, premyslím…). Vďaka za upozornenie! Spotreba LED u Endorfy Stratus 140 White ARGB je pri maximálnej svietivosti 1,4 W a spotreba motorčeka je už v závislosti od daného režimu, pri maximálnej rýchlosti je to 1,28 W, čiže podiel je 1,09 W (atď.), nie uvádzaných 0,91 W. 🙂
No tvl, ještě že je to tak exponovaná kapitola. Fakt mě nenapadlo se tam kdy podívat.
Spomedzi všetkých sú to pomerne nepodstatné grafy, čo si budeme… ale, samozrejme, aj tie treba mať správne. 🙂