Gigabyte uviedol zdroj s displejom, zobrazuje aj odber zo siete

Aorus P1200W: Novinka medzi zdrojmi Gigabyte má výkon 1,2 kW a vstavaný displej

Displeje si pomaly nachádzajú cestu aj do počítačových zdrojov. Na tomto druhu hardvéru sú obzvlášť užitočné a svoje opodstatnenie si obhája pomerne jednoducho. Dostanete sa cez ne totiž aj k takým informáciám, na ktoré sú bežné detekčné nástroje prikrátke. Prvý, o displej obohatený zdroj Gigabytu, je model P1200W so štítkovým výkonom 1200 W. Jedná sa zároveň o doteraz najvýkonnejší zdroj v ponuke tejto firmy.

Zdá sa, že sa prehlbuje doba displejová. Z kvapalinových chladičov s dostávajú aj na zdroje, kde môžu byť ešte lepšia pridaná hodnota. Zatiaľ čo pri chladičoch zobrazujú obvykle informácie, ktoré odčíta aj také HWiNFO, tak pri zdrojoch je to trochu iné. A konkrétne i v tomto prípade.

Nový zdroj Gigabyte zastúpi napríklad i power meter. Okrem momentálnej systémovej spotreby, teda príkonu celého počítača, zobrazuje aj veci nad rámec bežných zásuvkových meračov spotreby. Napríklad prúd. S ním samozrejme kalkuluje i taký wattmeter, ale pre typickú jednoduchosť týchto zariadení, tieto informácie nezobrazuje. A aj keby zobrazoval, tak je pravdepodobné, že tento zdroj to bude vedieť hlásiť aj na úrovni jednotlivých vetiev. Teda to, aký elektrický prúd tečie, 12 V, 5 V i 3,3 V. Ale teda hlavne tou 12-voltovou, ktorá má až 100 A.

Aorus P1200W vie monitorovať a na zobrazovať aj ďalšie atraktívne veličiny, ako napríklad teplotu v kritických miestach. Odčítavanie rýchlosť ventilátora už až tak nenadchne, ale takisto sa k nej bežne nedostanete.

Na displej si ale môžete vyvesiť aj fotku (podporované formáty sú JPG, BMP a PNG), animáciu v GIFe či prehrať video v MP4. Jedná sa o plnohodnotný farebný displej LCD, akurát má menšiu 4 “ uhlopriečku. Komunikácia displeja so základnou doskou je cez USB 2.0 a správa všetkých vecí funguje cez firemný softvér Aorus Engine. Ten umožňuje napríklad i zmenu efektov či statického osvetlenia RGB LED – ani tie na tele zdroja nechýbajú.

Použitý ventilátor má formát 140 mm a dvojité guľôčkové ložiská. Tie by mali mať dvakrát dlhšiu životnosť než bežné klzné. Gigabyte pritom uvádza, že celková stredná doba medzi poruchami (MTBF) je pre zdroj 100 000 hodín.

Krivka regulácie ventilátora by mala byť nastavená tak, že do 20 % záťaže zdroj funguje pasívne, a do 60-percentnej záťaže pri veľmi nízkych otáčkach. Tie roztáča až pri vyššej záťaži nad 720 W, keď už s každým ďalším wattom bude hlučnosť podľa materiálov Gigabyte už narastať už pomerne rýchlo a strmo.

Certifikácia účinnosti je 80Plus Platinum a pri 50-percentnej záťaži má byť v 230 V sieti dosahovaná účinnosť 93,8 %. Pri nižšej záťaži (20 %) je udávaná účinnosť takmer 91 % a efektivita zdroja by nemala nikdy klesnúť pod 90 %, ktoré sú vo vývojovom grafe pri 100 % záťažení. Osadenie kondenzátorov je v kompletne japonské a hoci to Gigabyte jasne nikde neuvádza, na ilustráciách sa objavujú poriadne 105-stupňové Nippon Chemicon KMW.

Je tu i celkom slušný zoznam ochrán – pred prepätím (OVP), ale i podpätím (UVP), pred nadmerným prúdovým zaťažením (OCP), výkonnostným preťažením (OPP), pred skratom (SCP), ale aj proti prehriatiu (OTP). A ešte je tu jedna „ochrana“ pred zaprášenými lopatkami ventilátora. Ten sa pri každom štarte otáča najprv chvíľu v protismere, aby nahromadený prach striasol a vytlačil do okolia.

Kabeláž je modulárna s plochým uložením vodičov. Za zmienku stojí aj to, že je tento zdroj vzhľadom k vysokému výkonu pomerne krátky a na dĺžku má „iba“ 160 mm, takže sa zmestí do väčšiny skriniek. Horšie to bude s „kompatibilitou“ pre displej. Väčšina skriniek má totiž zdroj zahalený v tuneli spodnej komory, kde na displej neuvidíte, hoci máte skrinku s presklenou bočnicou. Niektoré skrinky majú ale v miestach zdroja priezor, čo je aj prípad Aorus C700 Glass z rovnakej triedy, ako je aj tento nový zdroj Aorus P1200W.

Na cenu ani dostupnosť sa zatiaľ nepýtajte – zisťujeme a ak budeme úspešní, tak tieto informácie doplníme dodatočne.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Parametre prvých ventilátorov Aorus vyzerajú viac než dobre

Gigabyte bude predávať ventilátory Aorus ako samostatné produkty. Správy o tom sa objavili už začiatkom leta, pri uvedení nových AIO vodníkov, teraz je ale všetko čierne na bielom. A veruže nemusí ísť o kategóriu hardvéru „pre fanúšikov“ (Aorusu). Motorčeky majú trojfázový krútiaci moment, mazivo s vraj nadštandardnou trvanlivosťou a nakoniec aj návrh rotorov pôsobí rozumne. Celý článok „Parametre prvých ventilátorov Aorus vyzerajú viac než dobre“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE

Zhodou priaznivých okolností sme sa tak trochu náhodou dostali k jednému mimoriadne zaujímavého projektu. Ten má do činenia s graficky vylepšeným Metrom Exodus (Enhanced Edition), ktorá vyšla pomerne nedávno. Firmy Gigabyte a Nvidia si objednali k tejto hre tematickú zostavu, ktorej sa chopilo TichéPC. A výsledok? Posúďte sami. Gabovu prácu obdivujem už roky a teraz bola konečne dobrá príležitosť na hardvérový rozhovor. Celý článok „Ako vznikla exkluzívna zostava na motívy Metro Exodus EE“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *