Gigabyte uviedol zdroj s displejom, zobrazuje aj odber zo siete

Aorus P1200W: Novinka medzi zdrojmi Gigabyte má výkon 1,2 kW a vstavaný displej

Displeje si pomaly nachádzajú cestu aj do počítačových zdrojov. Na tomto druhu hardvéru sú obzvlášť užitočné a svoje opodstatnenie si obhája pomerne jednoducho. Dostanete sa cez ne totiž aj k takým informáciám, na ktoré sú bežné detekčné nástroje prikrátke. Prvý, o displej obohatený zdroj Gigabytu, je model P1200W so štítkovým výkonom 1200 W. Jedná sa zároveň o doteraz najvýkonnejší zdroj v ponuke tejto firmy.

Zdá sa, že sa prehlbuje doba displejová. Z kvapalinových chladičov s dostávajú aj na zdroje, kde môžu byť ešte lepšia pridaná hodnota. Zatiaľ čo pri chladičoch zobrazujú obvykle informácie, ktoré odčíta aj také HWiNFO, tak pri zdrojoch je to trochu iné. A konkrétne i v tomto prípade.

Nový zdroj Gigabyte zastúpi napríklad i power meter. Okrem momentálnej systémovej spotreby, teda príkonu celého počítača, zobrazuje aj veci nad rámec bežných zásuvkových meračov spotreby. Napríklad prúd. S ním samozrejme kalkuluje i taký wattmeter, ale pre typickú jednoduchosť týchto zariadení, tieto informácie nezobrazuje. A aj keby zobrazoval, tak je pravdepodobné, že tento zdroj to bude vedieť hlásiť aj na úrovni jednotlivých vetiev. Teda to, aký elektrický prúd tečie, 12 V, 5 V i 3,3 V. Ale teda hlavne tou 12-voltovou, ktorá má až 100 A.

Aorus P1200W vie monitorovať a na zobrazovať aj ďalšie atraktívne veličiny, ako napríklad teplotu v kritických miestach. Odčítavanie rýchlosť ventilátora už až tak nenadchne, ale takisto sa k nej bežne nedostanete.

Na displej si ale môžete vyvesiť aj fotku (podporované formáty sú JPG, BMP a PNG), animáciu v GIFe či prehrať video v MP4. Jedná sa o plnohodnotný farebný displej LCD, akurát má menšiu 4 “ uhlopriečku. Komunikácia displeja so základnou doskou je cez USB 2.0 a správa všetkých vecí funguje cez firemný softvér Aorus Engine. Ten umožňuje napríklad i zmenu efektov či statického osvetlenia RGB LED – ani tie na tele zdroja nechýbajú.

Použitý ventilátor má formát 140 mm a dvojité guľôčkové ložiská. Tie by mali mať dvakrát dlhšiu životnosť než bežné klzné. Gigabyte pritom uvádza, že celková stredná doba medzi poruchami (MTBF) je pre zdroj 100 000 hodín.

Krivka regulácie ventilátora by mala byť nastavená tak, že do 20 % záťaže zdroj funguje pasívne, a do 60-percentnej záťaže pri veľmi nízkych otáčkach. Tie roztáča až pri vyššej záťaži nad 720 W, keď už s každým ďalším wattom bude hlučnosť podľa materiálov Gigabyte už narastať už pomerne rýchlo a strmo.

Certifikácia účinnosti je 80Plus Platinum a pri 50-percentnej záťaži má byť v 230 V sieti dosahovaná účinnosť 93,8 %. Pri nižšej záťaži (20 %) je udávaná účinnosť takmer 91 % a efektivita zdroja by nemala nikdy klesnúť pod 90 %, ktoré sú vo vývojovom grafe pri 100 % záťažení. Osadenie kondenzátorov je v kompletne japonské a hoci to Gigabyte jasne nikde neuvádza, na ilustráciách sa objavujú poriadne 105-stupňové Nippon Chemicon KMW.

Je tu i celkom slušný zoznam ochrán – pred prepätím (OVP), ale i podpätím (UVP), pred nadmerným prúdovým zaťažením (OCP), výkonnostným preťažením (OPP), pred skratom (SCP), ale aj proti prehriatiu (OTP). A ešte je tu jedna „ochrana“ pred zaprášenými lopatkami ventilátora. Ten sa pri každom štarte otáča najprv chvíľu v protismere, aby nahromadený prach striasol a vytlačil do okolia.

Kabeláž je modulárna s plochým uložením vodičov. Za zmienku stojí aj to, že je tento zdroj vzhľadom k vysokému výkonu pomerne krátky a na dĺžku má „iba“ 160 mm, takže sa zmestí do väčšiny skriniek. Horšie to bude s „kompatibilitou“ pre displej. Väčšina skriniek má totiž zdroj zahalený v tuneli spodnej komory, kde na displej neuvidíte, hoci máte skrinku s presklenou bočnicou. Niektoré skrinky majú ale v miestach zdroja priezor, čo je aj prípad Aorus C700 Glass z rovnakej triedy, ako je aj tento nový zdroj Aorus P1200W.

Na cenu ani dostupnosť sa zatiaľ nepýtajte – zisťujeme a ak budeme úspešní, tak tieto informácie doplníme dodatočne.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov

Trvalo to dlhšie, než som plánoval, no konečne sa nám do redakcie dostal herný notebook Aorus. Konkrétne 15-palcový model určený pre rok 2023 s procesorom Raptor Lake Core i7 a grafickou kartou Ada Lovelace RTX 4070. Táto konfigurácia môže zaujať pomerne atraktívnou cenou. Ale v tvrdej konkurencii modelov ROG, MSI a Legion to Aorus 15 BSF nebude mať zase až také ľahké. Celý článok „Aorus 15 BSF (2023): Lacnejší z výkonných notebookov“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu

Ve světě úložišť teď nejvíc pozornosti patří přicházejícím SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4, které na nových platformách (zejména Ryzenu 7000, u procesorů Intel je to složitější) přinesou masivní nárůsty sekvenčních rychlostí čtení a zápisu. Ale s tím se také z PCIe 4.0 SSD stává standard s normálnější cenou, ale také spotřebou. Zrovna na spotřebu teď lákají nové NVMe moduly vydané firmou Gigabyte. Celý článok „Aorus Gen4 5000E: PCI Express 4.0 SSD, které má nižší spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *