Inakosť všade, kam padne zrak – Biostar B660GTA (recenzia)

Ako to vyzerá v BIOSe

Väčšina základných dosiek z rovnakých tried sa podobajú ako vajce vajcu. Odlišujú sa síce farebnou schémou i tvarom chladičov, ale rozloženie, výbava a celkovo fungovanie (zahŕňajúce aj správu napájania) je ako cez kopírku. Biostar B660GTA ide v mnohých smeroch proti prúdu a predstavuje atraktívnu možnosť pre tých používateľov, ktorým na konkurenčných doskách vždy niečo chýba.

Ako to vyzerá v BIOSe

Grafické rozhranie UEFI je v mnohých veciach jedinečné, respektíve, ak už s doskami Biostar nemáte nejakú prax, niektoré detaily budú pre vás nové. Rozdiel v rozložení jednotlivých prvkov, nastaveniach a nejakých „špeciálnych“ funkciách (či označeniach) sú naprieč všetkými výrobcami, ale najviac konvencie obchádza práve Biostar.

Nejaké zjednodušené zobrazenie je aj tu. EZ Mode umožňuje aktivovať pamäťový profil (XMP), jedným tlačidlom zapnúť RAID či CSM, nastaviť bootovaciu prioritu alebo prejsť do rozhrania na správu ventilátorov. Veľký priestor je vyhradený aj pre informácie o procesore, pamätiach a pripojených úložiskách. Vlastne je to obsahovo veľmi podobné Click BIOSu MSI, hoci jednotlivé prvky sú na iných miestach. Či sa ich rozloženiu Biostaru poradilo lepšie alebo horšie, necháme už na vás.

   

Hoci Biostar nepoužíva na niektoré veci rovnaké klávesové skratky ako ostatní, tak tlačidlo F7 na prechod do pokročilejšieho zobrazenia zostalo zachované. Snímky obrazovky sa ale napríklad robia cez F11 (namiesto tradičného klávesu F12) a pozoruhodné je i to, že pred uložením fotky ju musíte nejako pomenovať. Bežne sa používa generický názov s meniacim sa číslom na konci súboru.

Na karte „Advenced“ je rozcestník k základným nastaveniam, ktoré sú aj na iných doskách. Nič z toho, čo iný výrobcovia majú, tu nechýba. Dostatočne podrobné sú tak nastavenia SATA, kde môžete konfigurovať jednotlivé porty (AHCI/RAID, Hot Plug, …), NVMe či PCIe, kde si môžete povoliť napríklad Resizable BAR na zvýšenie výkonu grafickej karty. Plnohodnotná je i správa nastavení CPU.

   

Okrem možnej deaktivácie ľubovoľných P/E jadier procesora môžete v prípade vypnúť virtualizáciu, inštrukcie AVX, šifrovanie AES, Hyper-Therading a podobné základné veci. Do najväčších podrobností zachádzajú aj nastavenia TPM 2.0.

   

Správa teplôt umožňuje nastaviť rozsahy teplôt, v akých má doska procesor držať a podľa nich regulovať napájanie. Tiež si môžete zastropovať maximálnu teplotu CPU, pri ktorej sa doska vypne. Medzi teplotnými snímačmi síce chýba PCH (južný mostík čipsetu), ale zase máte cez „MOS temperature“ kontrolu nad zahrievaním napäťových regulátorov.

Limity napájania sa nastavujú na karte Tweaker, záložka CPU Power Management. Vo východiskovom nastavení sú PL1 aj PL2 na „Disabled“, vtedy ide procesor bez ohľadu na čas na plný výkon. Pre testy výkonu v režime bez limitov napájania sme ich ale i tak ručne nastavili an maximálnych 4000 W. Častejšie budete zadávať nižšie hodnoty, typicky 125 W alebo 65 W. Tieto hodnoty sa vždy zadávajú v miliwattoch, takže 125 W číselne zadávate ako 125000. Časový limit Tau nastavenia zadať neumožňujú, ale doska s nim počíta a podľa PL2 sú spotreba a frekvencie prvých zhruba 40 sekúnd.

Pokiaľ ste tak už neurobili v EZ Mode, tak nastavenie XMP je takisto možné na karte Tweaker. To, samozrejme, na podrobnejšej úrovni, kde si sa dá upraviť aj frekvencia pamäťového radiča či časovanie v prípade voliteľného nastavenia.

„Vivid LED DJ“ je rozhranie na správu osvetlenia RGB LED. A to či už toho vstavaného alebo rozširujúcich periférii (typicky chladičov či ventilátorov) cez interné konektory. Zosynchronizovať sa dajú aj staršie zariadenia s analógovým pripojením cez 12 V 4-pin s modernými (5 V 3-pin). Ak na tieto veci uprednostňujete rozhranie pod operačným systémom, môžete si na webe Biostaru stiahnuť aplikáciu Racing GT.

Možnosti nastavení trochu zaostávajú v správe ventilátorov. Je škoda, že sa nedá krivka PWM priradiť k teplotám iných zdrojov, než je snímač CPU. Najmä, keď doska vie prečítať teploty VRM. Inak máte na výber z troch prednastavených profilov PWM (Quiet, Aggressive, Full on) a je a tu aj možnosť manuálneho nastavenia. Spôsob regulácie má byť detegovaný automaticky, ale vždy v prípade ventilátorov s PWM vždy odporúčame tento typ regulácie nastaviť ručne.

   

Vyhodnocovanie dosky je totiž pomerne nespoľahlivé. Ako môžete vidieť na prvých dvoch snímkach z A.I Fan, tak rovnaký ventilátor (Noctua NF-A12x25 PWM) sa na „Auto“ vôbec neroztočil a bolo potrebné ručne prepnúť „PWM“. Vtedy sa už ventilátor ľahko vyladíte aj k jeho minimálnym otáčkam.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů

V posledních dnech začaly úniky levných desek pro Ryzeny 7000 se socketem AM5 postavených na čipsetu A620. Už jsme viděli i fotky jednoho modelu a zdá se, že AMD načasovalo odhalení i vydání na poslední den března (možná byl zájem stihnout to formálně v prvním kvartálu). Dnes tak byly vypuštěny desky s tímto čipsetem od všech výrobců. Ty nejlevnější by zřejmě měly být už za 85 $, pár stovek nad „magickou hranicí“ 2000 korun. Celý článok „Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů“ »

  •  
  •  
  •  

Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel

Před vydáním procesorů Ryzen 7000 oznámilo AMD standard přetaktovávacích profilů pro paměti DDR5 nazvaný EXPO, který je alternativou pro profily XMP, které se u pamětí používají univerzálně, ale technicky vzato jsou vyladěné na platformu Intelu. Moduly s EXPO by měly líp sedět k Ryzenům, ale báli jsme se, že to bude na úkor kompatibility s platformou Intel. Vypadá to však, že situace bude nakonec lepší a EXPO půjde s Intelem použít. Celý článok „Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Jedna doska Mini-ITX je málo. Biostar vydal B660T-Silver

Biostar buduje ponuku svojich základných dosiek postupne. Väčšina modelov pre platformu Intel LGA 1700 prišla síce naraz, s končiacim embargom, ale odvtedy už pribudli nejaké aj „sólo“. Relatívne nedávno to bola z radu doska Silver doska formátu Micro ATX (B660M-Silver), teraz je to pre ešte menšie počítače B660T-Silver so štvorcovým PCB o strane 170 mm (formát Mini-ITX). Celý článok „Jedna doska Mini-ITX je málo. Biostar vydal B660T-Silver“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *