Inakosť všade, kam padne zrak – Biostar B660GTA (recenzia)

Záver

Väčšina základných dosiek z rovnakých tried sa podobajú ako vajce vajcu. Odlišujú sa síce farebnou schémou i tvarom chladičov, ale rozloženie, výbava a celkovo fungovanie (zahŕňajúce aj správu napájania) je ako cez kopírku. Biostar B660GTA ide v mnohých smeroch proti prúdu a predstavuje atraktívnu možnosť pre tých používateľov, ktorým na konkurenčných doskách vždy niečo chýba.

Záver

Pre koho je zaujímavá Biostar B660GTA? V prvom rade pre používateľov, ktorí ocenia nadštandardný počet konektorov SATA alebo videovýstup DVI-D a zároveň nevadí iba päť konektorov na pripojenie ventilátorov. Tých výhod oproti niektorým iným doskám je, samozrejme, viac. Či však stoja za to, aby si obhájili 50 eur, ktoré zaplatíte navyše v porovnaní s doskou Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4, si tvrdiť netrúfame. To si už musí vyhodnotiť každý sám.

V porovnaní s vyššie uvedenou doskou je u B660GTA trochu sklamaním efektivita napájacej kaskády procesora, ktorá je dokonca ešte o pár percent nižšia. Isteže, s úspornejšími procesormi, pre ktoré dáva táto doska väčší zmysel, sa rozdiely strácajú. Ukazujú to merania s Core i9-12900K obmedzenou na 125 W/TDP. Ale ani za takýchto podmienok sa doska Biostar na Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 za podobné peniaze v tomto smere nechytá. V porovnaní s TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 má však výhodu v rovnomernejšom zaťažovaní napäťových regulátorov. Zatiaľ čo priemerná teplota na nich je prakticky rovnaká, tak hotspoty na B660GTA sú pri približne 290 W o nejakých desať stupňov Celzia nižšie. Tým sa doska Biostar do ťažkostí len tak vplyvom kriticky vysokých teplôt nedostane a je tak lepšie pripravená aj na tropickejší vzduch okolia.

Pozoruhodné je, že v „tvrdej“ jednovláknovej záťaži Biostar B660GTA s Core i9-12900K dosahuje najlepšie výsledky. Tak v Cinebench R20/23 ako aj v Geekbench. Vo webovom ani v kancelárskom prostredí, čo je síce takisto jednovláknová, ale typicky nižšia záťaž, sa to už ale neprejavuje. Pri živom prehrávaní H.264 v Adobe Premiere Pro alebo pri kódovaní zvukových nahrávok býva už doska Biostar vo vedení. To však iba s použitím výkonnejšieho procesora, s Core i5-12400 už takto nevyniká. Teda nie v rámci jednovláknového výkonu. Výrazne lepšie umiestnenia s Core i5 než s Core i9 však B660GTA dosahuje vo WinRARe, ale aj pri kódovaní videa (x265) v HandBrake alebo i v hre Shadow of the Tomb Raider vo Full HD (t.j. v rozlíšení, kde sa výkon procesora prejavuje výraznejšie). Vždy  sú to ale pomerne malé rozdiely a nikdy nedochádza k žiadnym neprirodzeným výkyvom vo výkone.

Za podrobnejšiu analýzu stojí ešte správa napájaniafrekvencií. Ako jediná z doteraz otestovaných dosiek táto ako v hrách dosahuje v priemere nižšie frekvencie jadier CPU ako pri renderovaní. To predstavuje prirodzene vyššiu záťaž, pri ktorej je dosahovaná aj výrazne vyššia spotrebana nižších frekvenciách procesor končí obvykle najmä pre negatívny offset násobiča pre inštrukcie AVX. To sa deje aj v tomto prípade, ale aj napriek tomu sú dosahované „herné“ frekvencie CPU často nižšie. Nezaťažené jadrá totiž zhadzujú násobič na 8 (800 MHz), čo sa bežne nedeje. Neznamená to však nižší výkon (hrou a vecami na pozadí zaneprázdnené jadrá idú na 4,9 GHz), ale ani nižšiu spotrebu, ktorú by od toho možno niekto očakával.

Pomerne akčná je správa frekvencií aj v jednovláknových úlohách. Tie v skutočnosti nikdy neprebiehajú na jednom jadre (hoci v jednom cykle je maximálny jednojadrový boost dosiahnutý iba na jednom jadre), ale používa sa viac jadier, ktoré sa striedajú. To aj z dôvodu lepšieho chladenia. Takéto správanie je bežné, no doska Biostar takto pracuje s viacerými jadrami (obvykle to bývajú dve) a vo vyššom tempe. Výsledok je, že pri zatiaľ najvyššej spotrebe je dosahované najnižšie zahrievanie. Môžeme teda konštatovať, že takýto chod na B660GTA má pozitívny dosah na lepšie chladenie, ale efektivita napájania je slabšia. Tieto chaotickejšie skoky vo frekvenciách a v napájaní dobre ilustruje aj zubatý priebeh spotreby. A keď už sme pri tej spotrebe, tak tá je pri názkej záťaži rovnako ako v nečinnosti vždy vysoká, vyššia ako u všetkých doteraz testovaných dosiek (oproti najúspornejšej podľa použitého procesora 2–3-násobne) Vyšší odber je aj na 5 V a 3,3 V vetve. Nerieši to ani režim s obmedzením napájaním podľa Intelu tak ako napríklad u B660M Mortar WiFi a ani menej agresívne CPU Lite Load.

Za pochvalu stoja efektívne chladiče SSD, ale z priemernosti dosku Biostar B660GTA vytrháva najmä vzácnejšia konektorová výbava. Po vizuálnej stránke originálne pôsobí ale aj tyrkysová na čiernom podklade. A v kombinácii s RGB LED… niekomu viac netreba.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů

V posledních dnech začaly úniky levných desek pro Ryzeny 7000 se socketem AM5 postavených na čipsetu A620. Už jsme viděli i fotky jednoho modelu a zdá se, že AMD načasovalo odhalení i vydání na poslední den března (možná byl zájem stihnout to formálně v prvním kvartálu). Dnes tak byly vypuštěny desky s tímto čipsetem od všech výrobců. Ty nejlevnější by zřejmě měly být už za 85 $, pár stovek nad „magickou hranicí“ 2000 korun. Celý článok „Vyšly AM5 desky s čipsetem A620, stojí od 95 €. Přehled modelů“ »

  •  
  •  
  •  

Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel

Před vydáním procesorů Ryzen 7000 oznámilo AMD standard přetaktovávacích profilů pro paměti DDR5 nazvaný EXPO, který je alternativou pro profily XMP, které se u pamětí používají univerzálně, ale technicky vzato jsou vyladěné na platformu Intelu. Moduly s EXPO by měly líp sedět k Ryzenům, ale báli jsme se, že to bude na úkor kompatibility s platformou Intel. Vypadá to však, že situace bude nakonec lepší a EXPO půjde s Intelem použít. Celý článok „Paměti s EXPO nejsou AMD-only. Podporu dostanou i desky pro Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Jedna doska Mini-ITX je málo. Biostar vydal B660T-Silver

Biostar buduje ponuku svojich základných dosiek postupne. Väčšina modelov pre platformu Intel LGA 1700 prišla síce naraz, s končiacim embargom, ale odvtedy už pribudli nejaké aj „sólo“. Relatívne nedávno to bola z radu doska Silver doska formátu Micro ATX (B660M-Silver), teraz je to pre ešte menšie počítače B660T-Silver so štvorcovým PCB o strane 170 mm (formát Mini-ITX). Celý článok „Jedna doska Mini-ITX je málo. Biostar vydal B660T-Silver“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *