Gigabyte B660 Aorus Master DDR4: Efektívna i efektná doska

Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 v detailoch

Naposledy sme sa zaoberali základnou doskou, ktorá je aj vďaka nižšej cene vhodná najmä na použitie s lacnejšími procesormi. Teraz tu máme o zhruba 50 eur drahšiu Gigabyte B660 Aorus Master DDR4. Príplatok tu má jasné opodstatnenie a odzkadľuje sa na lepších vlastnostiach. Napájacia kaskáda je výrazne efektívnejšia, chladiče sú účinnejšie a výbava je celkovo bohatšia, vrátane svetielok.

Správny výber základnej dosky je pomerne zložitý. Nejde len o to, koľko akých pripojení doska má, ako sa zahrieva napájacia kaskáda a na akú cenu vás vyjde. Všetko sa prirodzene odvíja od rozpočtu a od toho, s akým (a ako nastaveným) procesorom plánujete fungovať. Doska, ktorú v rámci tohto článku rozoberieme tak podrobne, ako je to len možné, chce osloviť náročnejších používateľov, ktorí však zároveň v rámci svojej zostavy radi ušetria starším štandardom pamätí DDR4.


Gigabyte B660 Aorus Master DDR4

Doska B660 Aorus Master (DDR4) je dostupná v dvoch variantoch. Hlavný rozdiel je v podpore pamätí a dokonca tá na DDR5 je drahšia iba o pár eur. Cena za kompletnú platformu je pre výrazne lacnejšie pamäte typu DDR4 nižšia u B660 Aorus Master s DDR4 v označení názve. Táto doska je atraktívna aj na porovnanie s Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4, s ktorou môžete síce ušetriť, ale po dočítaní článku možno nebudete chcieť (šetriť).

Naformátovanie PCB zodpovedá štandardným rozmerom ATX (305 × 244 mm). Rozširujúce sloty PCI Express ×16 sú tu až tri, ale v pomere k žiadnemu kratšiemu PCIe ×1. Na pomalšie zariadenia sú však uspôsobené spodné dva sloty PCI Express. Hoci sú fyzicky dlhé, tak jeden je štvorlinkový a druhý už iba jednolinkový. Malý je aj vzájomný rozstup medzi nimi, takže inštaláciou vyšších než jednoslotových kariet sa nepočíta. Zato pod prvým a druhým slotom PCI Express je až 75 mm. S dostatočnou rezervou (na nereštriktívne nasávanie vzduchu) sa tak zmestia aj najhrubšie grafické karty a súčasne môžete stále použiť všetky sloty, ktoré základná doska má.

Veľký prázdny priestor pod plnohodnotným slotom PCIe ×16 sa trochu odráža na jeho menšom odstupe od pätice na procesor. Stále je ale dostatočný na to, aby ani najširšie dvojvežové chladiče sponami nezasahovali do priestoru PCB karty v prvom slote. Povolenie jeho poistky bude ale, prirodzene, menej komfortné ako u dosiek, ktoré majú tento slot PCI Express výraznejšie (t.j. o 5–10 mm) oddialený od chladiča.

Odstup slotov DIMM od pätice CPU je už tak ako na iných doskách ATX (56 mm). Efektívnejšie než je obvyklé, sú všetky použité chladiče. Od čipsetového, cez chladiče SSD až po chladiče VRM. K tomu sa ešte po testoch, v závere, vrátime. Za pochvalu stojí aj rozloženie interných konektorov na pripojenie ventilátorov a (A)RGB LED. Sústreďujú sa totiž dobre pri okrajoch PCB a nikdy nemusíte kábel ťahať ku stredu dosky. Sloty M.2 na SSD všetky podporujú rozhranie NVMe s tým, že k poslednému sú z čipsetu vyvedené iba dve linky PCI Express. To znamená, že treba počítať s polovičnou priepustnosťou.

Vstavané osvetlenie je pod krytom vedľa pätice, kde jde podsvietené logo Aorus dvoma ARGB LED. Ďalších sedem je vedľa slotov DIMM, ale z opačnej strany PCB. Svetlo týchto LED tak vidíte pekne rozptýlené z odrazu plechu počítačovej skrinky.

   

Zadný panel I/O má až štyri porty USB 2.0, čo je na doskách Gigabyte pomerne časté a ničomu to nevadí, pokiaľ pri zapájaní periférií myslite na to, že ich treba pripojiť k týmto konektorom. Myš, klávesnica, headset a ani žiadne z iných periférií typicky vyššiu priepustnosť nepotrebuje. Na rýchlejšie pamäťové zariadenie sú k dispozícii štyri 5-gigabitové konektory USB 3.2 gen. 1 a doska využíva aj natívnu podporu USB 3.2 gen. 2×2. Ten medzi externými konektormi tiež nájdete. Je ale možno trochu škoda, že nezostal priestor na žiadny 10 Gb port USB. Malé šetrenie vidieť v použití videovýstupov o generáciou starších štandardov – HDMI 2.0b a DisplayPort 1.2. Než používanie iGPU Gigabyte vidí v tejto doske skôr prítomnosť grafickej karty.

Napájacia kaskáda pre procesor je robustná už na prvý pohľad. Pozostáva z 18 fáz, ktoré riadi ovládač OnSemi NCP81080. Napäťové regulátory sú OnSemi NCP302155 s prúdovou kapacitou 55 A. Toto je optimálne riešenie aj pre Core i9-12900K. Navyše, keď VRM chladí takmer polkilová porcia (374 + 111 g) dobre členitého hliníka.

   

V rámci multimediálnej výbavy sa nešetrilo na zvukovej časti. Doska už nemá zastaraný kodek (ako TUF Gaming B660 Plus WiFi D4), je tu Realtek ALC 1220-VB  použité sú aj slušnejšie kondenzátormi WIMA.

Prv, než sa pustíte na porovnávajúce testy a závery z nich, tak neprehliadnite ani návštevu BIOSu v nasledujúcej kapitole článku. I v nej je veľa zaujímavého poznania.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *