Gigabyte B660 Aorus Master DDR4: Efektívna i efektná doska

Záver

Naposledy sme sa zaoberali základnou doskou, ktorá je aj vďaka nižšej cene vhodná najmä na použitie s lacnejšími procesormi. Teraz tu máme o zhruba 50 eur drahšiu Gigabyte B660 Aorus Master DDR4. Príplatok tu má jasné opodstatnenie a odzkadľuje sa na lepších vlastnostiach. Napájacia kaskáda je výrazne efektívnejšia, chladiče sú účinnejšie a výbava je celkovo bohatšia, vrátane svetielok.

Záver

Aká je Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 doska? Presne taká, ako by mala vyzerať slušná doska bez kompromisov, na ktorej sa ale zároveň nepreplácajú veci s okrajovým využitím.

Na základe stoviek výkonnostných testov môžeme konštatovať, že za žiadnych situácií sa Aorus Master DDR4 nedostáva do ťažkostí. Rozdiel vo výkone procesora či grafickej karty je oproti lacnejšej doske Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 obvykle na úrovni ± 1 % a ak je rozdiel väčší, tak obvykle doska Gigabyte trošičku stráca, čo sa môže diať napríklad v nižšom rozlíšení Full HD v hrách. V Boderlands 3 je to do 5 %, v F1 2020 do 4 %, v Shadow of the Tomb Raider do 2 %, naopak v Metro Exodus má už Gigabyte B660 Aorus Master DDR4 dve percentá navrchhoršie výsledky nevychádzajú nikdy ani v Total War Saga: Troy. Vo vysokom rozlíšení UHD/2160p (kde má už hlavný vplyv grafická karta) rozdiely v hernom výkone už nie sú žiadne.

Vo vysokej záťaži (typicky 3D rendering, kódovanie videa a podobne) je výkon na chlp rovnaký a dôležité pre výhodnosť dosky Gigabyte je, že to pri podstatne nižšej spotrebe. Tá je daná správou napájania a hlavne efektivitou VRM. V tom sa už lacnejšia doska Asus na túto od Gigabyte nechytá a rozdiely môžu byť priepastné. S Core i9-12900K sme namerali oproti doske TUF úsporu až 24 %. Inými slovami, celá platforma s inak rovnakými komponentmi je na B660 Aorus Master úspornejšia o 77 W, čo je významný rozdiel. A pripomíname, že výpočtový výkon je pritom rovnaký.

S lacnejším procesorom, s akým sa táto trieda základných dosiek v praxi páruje, je prirodzene nižší. Pri nastavení spotreby CPU na 125 W (čo je už pomerne blízko ku Core i5-12400) je rozdiel v prospech dosky Gigabyte 8 % (cca 16 W). Nejde len o rozdiely na Vcore, ale aj na 12V vetve konektoru ATX, ktorou sú napájané napríklad aj sloty PCI Express. Na porovnávanej doske TUF je odber na nej z nejakých dôvodov výrazne vyšší, ako práve na Aorus Master. Obzvlášť v režime bez napájacích limitov CPU (a platformy ako takej).

Najhorúcejší bod napájacej kaskády Aorus Master je oproti doske TUF o 14 °C nižší, ale priemerná teplota z celej kaskády je nižšia už iba o 1 °C. To hovorí o rovnomernejšom (a teda lepšom) zaťažovaní napäťových regulátorov na doske Gigabyte.

Navrch má B660 Aorus B660 Master DDR4 aj v chladení. Minimálne chladiče čipsetu, SSD (ale zrejme aj VRM) sú účinnejšie ako na doteraz otestovaných doskách Asus a MSI. Čipset sa zahrieva výrazne menej než na MAG B660M Mortar, ale dôležitejšie než to je chladenie SSD. To je takisto zatiaľ najlepšie, s najnižšími teplotami vo všetkých pozíciách. Nemožno prehliadnuť ani to, že doska Gigabyte je lepšie uspôsobená na obojstranne osadené SSD, teda také, čo majú pamäťové moduly z obidvoch strán. Zospodu, pod slotom, je totiž teplovodivá vložka, ktorá teplo teplo odvádza na väčšiu plochu PCB základnej dosky.

Rozloženie jednotlivých prvkov B660 Aorus Master DDR4 je praktické (konektory po okrajoch, veľký odstup prvého slotu PCI Express od ostatných) a aj kvantitatívne je výbava všetkého (vrátane konektorov na ventilátory) slušná. Škoda len, že  sa v rámci externého panelu upustilo od 10-gigabitových portov USB a skok z 5-gigabitových štandardu 3.2 gen. 1 je rovno na 20-gigabitový (3.2 gen. 2×2), ale ten je iba jeden. Z testov sieťovej priepustnosti vypadli o 26 % nižšie rýchlosti sťahovania, než na TUF Gaming B660 Plus WiFi D4, pričom sieťový adaptér je rovnaký, Intel I225-V. Nahrávanie je naopak o chlp (4,5 MB/s) rýchlejšie a naráža už na hranice 2,5 Gb rozhrania.

Tak či onak sú peniaze, ktoré si priplácate oproti lacnejším doskám primerané. A najmä  majitelia drahších procesorov by sa mali nad touto doskou pozastaviť a zvážiť jej voľbu. Keď k vyššej efektivite VRM a chladičov zohľadníme aj modernejší zvykový čip, pokročilejšiu správu ventilátorov ši osvetlenie ARGB LED, tak B660 Aorus Master DDR4 vychádza vo veľmi dobrom svetle. Z pohľadu celej platformy bude síce pomer cena/výkon slabší, ale o to jediné prirodzene nejde.  Táto doska je rozumná voľba pre iné, užitočné vlastnosti. Rozdiel vo vyššej obstarávajúcej cene sa počas používania bude strácať (na platbách za elektrinu) vďaka vyšším kvalitám napájacej kaskády. Tá je jednak efektívnejšia (ako na doske TUF Gaming B660 Plus a pravdepodobne i v porovnaní s väčšinou iných, lacnejších), jednak sa príliš nezapotí a v dobrej kondícii si poradí aj s najvýkonnejšími procesormi do LGA 1700.


Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *