Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Nově vyráběné Optane SSD 905P budou obsahovat chladič Intel M.2 110mm Thermal Solution

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly.

Optane SSD 905P sice nevede v propustnosti sekvenčního čtení (zvlášť ne po příchodu SSD s rozhraním PCI Express 4.0), ale v latencích a vysoké zátěži, zejména při nízké hloubce fronty, by pořád měl být běžnými Flashovými SSD nepřekonatelný. Intel se teď zdá se rozhodl něco udělat i s otázkou zahřívání a začíná k disku dávat chladič označený „M.2 110mm Thermal Solution“. Oznámeno to bylo v dokumentu Product Change Notification.

Chladič je to poměrně prostý – sestává z černých plechů (s nápisem Intel Optane), které se připevní po obou stranách, měla by na nich být předpřipravená tepelná pasta či vložka. Tento chladič má být být součástí nově vyrobených modulů Intel Optane SSD 905P, takže eventuálně by ho měly všechny nové kusy mít. Ovšem teď a ještě asi nějakou dobu se mohou doprodávat starší zásoby, které ho neobsahují.

Chladič, který bude nyní součástí balení Optane SSD 905P

O chladič by mělo být možné si zpětně zažádat

Ovšem vypadá to, že je tu dobrá zpráva i pro ty, kdo by koupili takové starší balení. A dokonce i pro ty, kdo už mají tato SSD nějakou dobu. Web ComputerBase uvádí, že majitelé si mohou o tento chladič požádat na podpoře Intelu (přesnější podmínky nejsou uvedené, je možné, že potřebujete sériové číslo nebo fakturu; zda jsou třeba nějaké poplatky za poštovné, nevím).

Přítomnost chladiče se dá poznat i na balení, je uvedený v popisu

Modul Optane SSD 905P má aktivní spotřebu až 6,5 W při čtení, což by nebylo tak mimořádné, ale při zápisu dosahuje dokonce až 11,7 W (a také v nečinnosti odebírá modeul relativně dost energie, 2,7 W). Zahřívání pod velkou zátěží tak asi může být značné a možná je škoda, že Intel nevyrobil chladič s masivnějším pasivem a žebrováním.

Nicméně existuje zde alternativa – takový pokročilejší pasiv vyrobila pro Optane SSD 905P (a potažmo asi i další 110mm M.2 SSD, pokud byste na nějaké narazili) slovinská firma EKWB. Tento chladič stojí 14,3 € v jejím eshopu a má klasické žebrování se slušnou výškou, měl by být založený na chladiči EKWB WK-M.2, který u nás byl v testu před dvěma lety docela úspěšný.

EK-M.2 Heatsink for the Intel Optane SSD 905P


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Comet Lake-H pro notebooky je tu. Až 5,3GHz a složitý boost

Tento měsíc Intel uvádí nové procesory Comet Lake-S pro desktop (platforma LGA 1200) s až 10 jádry, ale také jejich 45W BGA verzi pro výkonné herní notebooky. Tyto čipy s označením Comet Lake-H společnost vydala nyní, takže se můžeme podívat na jejich parametry. Tyto novinky přináší bezprecedentní turbo boost až 5,3 GHz, ovšem je to s nimi, stejně jako se spotřebou těchto procesorů, docela komplikované. Celý článok „Intel Comet Lake-H pro notebooky je tu. Až 5,3GHz a složitý boost“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Rocket Lake mají PCIe 4.0, víc linek, nová jádra

V následujících měsících by měl Intel vydat novou 10. generaci procesorů Core pro desktop, tzv. Comet Lake. Na veřejnost ale teď unikly detaily o následující generaci procesorů Rocket Lake, která podle nich bude mnohem zajímavější. Přinese nové GPU i jádra CPU, platformu s více linkami PCI Express 4.0, lepší konektivitu i lepší multimediální výbavu – všechny podrobnosti o Rocket Lake probereme v tomto článku. Celý článok „Procesory Intel Rocket Lake mají PCIe 4.0, víc linek, nová jádra“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

10nm procesory Intel Alder Lake přinesou do desktopu big.LITTLE

Zatímco pořád čekáme na procesory Intel do nové patice LGA 1200, objevily se velmi zajímavé informace o tom, co přijde až za nějaké dva roky po nich: o prvních 10nm procesorech Intelu pro desktop. Čipy nazvané Alder Lake budou mít opět novou platformu LGA 1700 a fyzicky se zvětší. Ale hlavně prý do desktopu přinesou kombinaci velkých a malých jader „Atom“, tedy něco jako systém big.LITTLE v procesorech ARM pro telefony. Celý článok „10nm procesory Intel Alder Lake přinesou do desktopu big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *