Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Nově vyráběné Optane SSD 905P budou obsahovat chladič Intel M.2 110mm Thermal Solution

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly.

Optane SSD 905P sice nevede v propustnosti sekvenčního čtení (zvlášť ne po příchodu SSD s rozhraním PCI Express 4.0), ale v latencích a vysoké zátěži, zejména při nízké hloubce fronty, by pořád měl být běžnými Flashovými SSD nepřekonatelný. Intel se teď zdá se rozhodl něco udělat i s otázkou zahřívání a začíná k disku dávat chladič označený „M.2 110mm Thermal Solution“. Oznámeno to bylo v dokumentu Product Change Notification.

Chladič je to poměrně prostý – sestává z černých plechů (s nápisem Intel Optane), které se připevní po obou stranách, měla by na nich být předpřipravená tepelná pasta či vložka. Tento chladič má být být součástí nově vyrobených modulů Intel Optane SSD 905P, takže eventuálně by ho měly všechny nové kusy mít. Ovšem teď a ještě asi nějakou dobu se mohou doprodávat starší zásoby, které ho neobsahují.

Chladič, který bude nyní součástí balení Optane SSD 905P

O chladič by mělo být možné si zpětně zažádat

Ovšem vypadá to, že je tu dobrá zpráva i pro ty, kdo by koupili takové starší balení. A dokonce i pro ty, kdo už mají tato SSD nějakou dobu. Web ComputerBase uvádí, že majitelé si mohou o tento chladič požádat na podpoře Intelu (přesnější podmínky nejsou uvedené, je možné, že potřebujete sériové číslo nebo fakturu; zda jsou třeba nějaké poplatky za poštovné, nevím).

Přítomnost chladiče se dá poznat i na balení, je uvedený v popisu

Modul Optane SSD 905P má aktivní spotřebu až 6,5 W při čtení, což by nebylo tak mimořádné, ale při zápisu dosahuje dokonce až 11,7 W (a také v nečinnosti odebírá modeul relativně dost energie, 2,7 W). Zahřívání pod velkou zátěží tak asi může být značné a možná je škoda, že Intel nevyrobil chladič s masivnějším pasivem a žebrováním.

Nicméně existuje zde alternativa – takový pokročilejší pasiv vyrobila pro Optane SSD 905P (a potažmo asi i další 110mm M.2 SSD, pokud byste na nějaké narazili) slovinská firma EKWB. Tento chladič stojí 14,3 € v jejím eshopu a má klasické žebrování se slušnou výškou, měl by být založený na chladiči EKWB WK-M.2, který u nás byl v testu před dvěma lety docela úspěšný.

EK-M.2 Heatsink for the Intel Optane SSD 905P


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel kvůli zranitelnosti Plundervolt blokuje taktování přes software

Po chybách Spectre a Meltdown se objevilo hodně velké množství bezpečnostních děr přímo v procesorech. Nyní ovšem Intel opravil jednu takovou slabinu, která je výjimečná: týká se přetaktování, respektive podvoltování. Jako její řešení teď vydává BIOSy deaktivující možnost taktovat CPU a ovládat napětí z operačního systému, což trošku budí obavy, zda jednou OC kvůli bezpečnostním rizikům úplně neskončí. Celý článok „Intel kvůli zranitelnosti Plundervolt blokuje taktování přes software“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Comet Lake přinese 65W a 35W desetijádra, známe parametry

Počty jader jdou nahoru, ale už dlouhé roky Intel vždy vydává 65W a také úsporné 35W modely svých procesorů pro desktop. Již před nějakou dobou prosákla informace, že v příští generaci Comet Lake, v které Intel vydá desetijádra, budou odemčené modely pro nadšence už 125W. Ale nyní unikly specifikace, podle nichž zamčené verze i desetijader zůstanou stále u 65W a 35W TDP. A máme rovnou i jejich frekvence. Celý článok „Intel Comet Lake přinese 65W a 35W desetijádra, známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

10nm Xeony Ice Lake mají TDP až 270 W, 14nm Cooper Lake 300 W

To, jak Intel přidává jádra stále 14nm procesorům, vedlo ke zvýšení TDP. Například odemčená desetijádra Comet Lake budou příští rok již mít 125W TDP. Teď unikly specifikace pro připravované Xeony Cooper Lake a Ice Lake a také zde chystá Intel zvyšování spotřeb. TDP stoupne i u Xeonů Ice Lake, které jsou 10nm. Stejné čipy by mohly přijít i do highendového desktopu, takže by se vyšší spotřeba mohla objevit i tam. Celý článok „10nm Xeony Ice Lake mají TDP až 270 W, 14nm Cooper Lake 300 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *