Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Nově vyráběné Optane SSD 905P budou obsahovat chladič Intel M.2 110mm Thermal Solution

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly.

Optane SSD 905P sice nevede v propustnosti sekvenčního čtení (zvlášť ne po příchodu SSD s rozhraním PCI Express 4.0), ale v latencích a vysoké zátěži, zejména při nízké hloubce fronty, by pořád měl být běžnými Flashovými SSD nepřekonatelný. Intel se teď zdá se rozhodl něco udělat i s otázkou zahřívání a začíná k disku dávat chladič označený „M.2 110mm Thermal Solution“. Oznámeno to bylo v dokumentu Product Change Notification.

Chladič je to poměrně prostý – sestává z černých plechů (s nápisem Intel Optane), které se připevní po obou stranách, měla by na nich být předpřipravená tepelná pasta či vložka. Tento chladič má být být součástí nově vyrobených modulů Intel Optane SSD 905P, takže eventuálně by ho měly všechny nové kusy mít. Ovšem teď a ještě asi nějakou dobu se mohou doprodávat starší zásoby, které ho neobsahují.

Chladič, který bude nyní součástí balení Optane SSD 905P

O chladič by mělo být možné si zpětně zažádat

Ovšem vypadá to, že je tu dobrá zpráva i pro ty, kdo by koupili takové starší balení. A dokonce i pro ty, kdo už mají tato SSD nějakou dobu. Web ComputerBase uvádí, že majitelé si mohou o tento chladič požádat na podpoře Intelu (přesnější podmínky nejsou uvedené, je možné, že potřebujete sériové číslo nebo fakturu; zda jsou třeba nějaké poplatky za poštovné, nevím).

Přítomnost chladiče se dá poznat i na balení, je uvedený v popisu

Modul Optane SSD 905P má aktivní spotřebu až 6,5 W při čtení, což by nebylo tak mimořádné, ale při zápisu dosahuje dokonce až 11,7 W (a také v nečinnosti odebírá modeul relativně dost energie, 2,7 W). Zahřívání pod velkou zátěží tak asi může být značné a možná je škoda, že Intel nevyrobil chladič s masivnějším pasivem a žebrováním.

Nicméně existuje zde alternativa – takový pokročilejší pasiv vyrobila pro Optane SSD 905P (a potažmo asi i další 110mm M.2 SSD, pokud byste na nějaké narazili) slovinská firma EKWB. Tento chladič stojí 14,3 € v jejím eshopu a má klasické žebrování se slušnou výškou, měl by být založený na chladiči EKWB WK-M.2, který u nás byl v testu před dvěma lety docela úspěšný.

EK-M.2 Heatsink for the Intel Optane SSD 905P


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Konečne vychádza Core i3-10100F, budgetové CPU bez iGPU

Drvivá väčšina procesorov z rodiny Comet Lake-S vyšla hromadne v druhom kvartáli tohto roka, vrátane výkonnejších modelov F a slabších Core i3. Ale azda najočakávanejší procesor Ci3-10100F, teda s odstaveným grafickým jadrom, na seba nechal čakať – do maloobchodného predaja prichádza až teraz. A znovu sa bude uchádzať o lacnú možnosť s najatraktívnejším pomerom cena/výkon. Celý článok „Konečne vychádza Core i3-10100F, budgetové CPU bez iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry

Intel teď oficiálně vydal druhou generaci 10nm procesorů pro notebooky „Tiger Lake“ a vypadá to, že se mu konečně daří přivést 10nm výrobu k rozumu. Díky tomu by se už brzo měly objevit čipy s lepším než 14nm procesem i v oblasti, kde by mohl obzvlášť pomoct: v úsporných čipech Atom, respektive dnes Celeron a Pentium. Intel letos vydá jejich novou generaci s novou architekturou Tremont a už máme jejich parametry. Celý článok „10nm Atomy Jasper Lake vyjdou na přelomu roku. Známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon

Tento týden byly odhalené nové grafiky Nvidia GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere, což na sebe strhlo většinu pozornosti. Ale jen o den později tento týden oficiálně vypustil také procesory Tiger Lake pro notebooky. Intel je označuje za přelomové a mohly by takové opravdu být, jelikož konečně úspěšně používají 10nm proces a přinášejí díky němu rekordní jednovláknový výkon a také dnes nejrychlejší integrované GPU na světě. Celý článok „Intel uvedl mobilní procesory Tiger Lake. Modely, parametry, výkon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *