Intel přidává chladiče k M.2 Optane SSD 905P. Lze požádat zpětně

Nově vyráběné Optane SSD 905P budou obsahovat chladič Intel M.2 110mm Thermal Solution

Už je to přes rok, co Intel vydal Optane SSD 905P, tedy SSD založené na nevolatilní paměti 3D XPoint výrazně lepší než NAND Flash, ve formě modulu M.2. Toto úložiště má ale dost velkou spotřebu. Intel ho tehdy prodával jako holý modul a je zajímavé, že až teď po roce změnil názor a tato SSD začíná vybavovat pasivem. Což je dobře, protože mají délku 110 mm, kdežto běžně dostupné chladiče jsou stavěné na obvyklé 80mm moduly.

Optane SSD 905P sice nevede v propustnosti sekvenčního čtení (zvlášť ne po příchodu SSD s rozhraním PCI Express 4.0), ale v latencích a vysoké zátěži, zejména při nízké hloubce fronty, by pořád měl být běžnými Flashovými SSD nepřekonatelný. Intel se teď zdá se rozhodl něco udělat i s otázkou zahřívání a začíná k disku dávat chladič označený „M.2 110mm Thermal Solution“. Oznámeno to bylo v dokumentu Product Change Notification.

Chladič je to poměrně prostý – sestává z černých plechů (s nápisem Intel Optane), které se připevní po obou stranách, měla by na nich být předpřipravená tepelná pasta či vložka. Tento chladič má být být součástí nově vyrobených modulů Intel Optane SSD 905P, takže eventuálně by ho měly všechny nové kusy mít. Ovšem teď a ještě asi nějakou dobu se mohou doprodávat starší zásoby, které ho neobsahují.

Chladič, který bude nyní součástí balení Optane SSD 905P

O chladič by mělo být možné si zpětně zažádat

Ovšem vypadá to, že je tu dobrá zpráva i pro ty, kdo by koupili takové starší balení. A dokonce i pro ty, kdo už mají tato SSD nějakou dobu. Web ComputerBase uvádí, že majitelé si mohou o tento chladič požádat na podpoře Intelu (přesnější podmínky nejsou uvedené, je možné, že potřebujete sériové číslo nebo fakturu; zda jsou třeba nějaké poplatky za poštovné, nevím).

Přítomnost chladiče se dá poznat i na balení, je uvedený v popisu

Modul Optane SSD 905P má aktivní spotřebu až 6,5 W při čtení, což by nebylo tak mimořádné, ale při zápisu dosahuje dokonce až 11,7 W (a také v nečinnosti odebírá modeul relativně dost energie, 2,7 W). Zahřívání pod velkou zátěží tak asi může být značné a možná je škoda, že Intel nevyrobil chladič s masivnějším pasivem a žebrováním.

Nicméně existuje zde alternativa – takový pokročilejší pasiv vyrobila pro Optane SSD 905P (a potažmo asi i další 110mm M.2 SSD, pokud byste na nějaké narazili) slovinská firma EKWB. Tento chladič stojí 14,3 € v jejím eshopu a má klasické žebrování se slušnou výškou, měl by být založený na chladiči EKWB WK-M.2, který u nás byl v testu před dvěma lety docela úspěšný.

EK-M.2 Heatsink for the Intel Optane SSD 905P


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychází Intel SSD 670p: nová generace QLC (Update: ceny sníženy)

NVMe Intel SSD 660p byly první široce dostupné NVMe moduly s QLC NAND a také také SSD zdá se docela populární mezi zákazníky. Teď Intel vydává jejich vylepšenou verzi SSD 670p s třetí generací své QLC NAND o 144 vrstvách a také s novým řadičem. Díky tomu mají SSD 670p výrazně lepší výkon, i když to také vypadá, že aspoň nyní nejsou cenově až tak výhodné jako druhdy. Celý článok „Vychází Intel SSD 670p: nová generace QLC (Update: ceny sníženy)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Plné parametry Intel Core i7 a i9 Rocket Lake i s all-core boosty

Unikly zatím nejdetailnější specifikace procesorů Rocket Lake pro desktop, které Intel začne prodávat na konci tohoto měsíce. Máme kompletní parametry 125W, 65W i úsporných 35W modelů Core i7 a i9 s osmi jádry a už je to i včetně přesných frekvencí boostu pro různé počty vytížených jader. Vypadá to z nich, že zamčená Core i9 a trošku i7 by mohly být hodně slušná alternativa 125W verzí K a jednovláknový výkon bude hodně vysoko. Celý článok „Plné parametry Intel Core i7 a i9 Rocket Lake i s all-core boosty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2

Loni Intel vydal první samostatné grafiky Xe „DG1“, zatím ale byly dost skromné. Letos by ale už měl mít výkonnější GPU s architekturou Xe HPG pro hráče, která už podporují i ray tracing. Tyto karty by tedy měly být o dost zajímavější a z úniků na internetu už se rýsují parametry, které by měly mít. Půjde o 6nm čipy vyráběné u TSMC, s až 4096 shadery a 16 GB paměti GDDR6, Intel ale chystá i řadu dalších modelů. Celý článok „Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *