Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench

Komponenty a sestava

Dnes se zaměříme na to, co se děje uvnitř skříně při intenzivní zátěži procesoru. Na Ryzenu R9 7950X chlazeném vzduchovým chladičem Noctua NH-D15 G2 spustíme renderning v benchmarku Cinebench 2024 a podíváme se, jak se to projeví na teplotách a jak se všechny hodnoty změní při různých nastaveních výkonu systémových ventilátorů v celém rozsahu jejich pracovních otáček.

Při výběru skříně jsem nechtěl volit z nejlepších možností, jaké se pro výkonnou herní sestavu nabízejí, ale záměrně jsem sáhl po skříni starší koncepce s momentálně nejrozšířenějším uspořádáním interiéru. Právě proto, že má většina z nás doma asi něco podobného: bednu s dvojicí či trojicí ventilátorů na čele, perforovaným stropem, plnou prosklenou bočnicí a tunelem pro zdroj na dně.

Fractal Design, který nám skříň na testovací sestavu poskytl, má v nabídce i moderněji koncipovaná řešení, která výkonné herní komponenty zvládají chladit lépe – například model Torrent. Výhodou Meshify 2 pro tento typ článků je, že díky její variabilitě a velkému počtu pozic pro ventilátory můžeme více experimentovat s konfigurací interiéru i chlazením.

Při testování bych mohl sáhnout i po ultimátní sestavě poskládané z nejvýkonnější grafické karty a nejžravějšího procesoru a uvnitř luxusního big toweru plného ventilátorů, ale nechtěl jsem jít až do takových extrémů. Skládal jsem ji tedy z komponent, které nejsou úplně na vrcholu nabídky. Pořád se ale řadí do kategorie highendu a ani spotřebu nemají nejnižší, ale běžnějším sestavám nejsou vzdálené tak jako RTX 4090 nebo procesory, které musíte chladit 360mm vodníkem.

Komponenty jsou osazené v základní desce ROG Strix B650E-E Gaming WiFi od Asusu. Jde o základní desku pro platformu AMD AM5, vhodnou pro náročné hráče a uživatele. Nabízí podporu PCIe 5.0, bohatou konektorovou výbavu, podporu rychlých pamětí DDR5 a WiFi 6E s Bluetootn. Má i předimenzované napájení a velké chladiče pro dostatečné chlazení napájecí kaskády i pevných disků.

V ní je osazený procesor AMD Ryzen 9 7950X. Proti výchozímu nastavení desky jsem v BIOSu dělal jen drobné změny jako vypnutí virtualizace. Jde o výkonný desktopový procesor s 16 jádry a 32 vlákny založený na architektuře Zen 4. Jeho základní frekvence je 4,5 GHz s možností boostu až na 5,7 GHz. Procesor podporuje paměti DDR5 a rozhraní PCIe 5.0. TDP je 170 W, což není málo, ale nejde o extrém jako u procesorů Intelu.

Procesor chladí nová Noctua NH-D15 G2 (standard) s offsetem pro AM5. Její test jsme tu měli nedávno. Ventilátory jsou připojené na konektor CPU Fan a CPU Fan optional s regulací podle manuálně nastavené křivky v BIOSu.

Systém doplňují běžné operační paměti Corsair Vengeance 32GB DDR5 DRAM 5600MT/s CL36 s profily AMD EXPO a Intel XMP, takt jsem navýšil na 6000 MT/s. Na modulech je i teplotní snímač SPD Hub Temperature.

Hned pod chladičem procesoru je osazená grafická karta Gigabyte Aorus RTX 4080 Super Master 16G s obrovským 36cm chladičem. V zadní části má volně průchozí chladič, který část ohřátého vzduchu fouká nad kartu do prostoru před chladič procesoru.

Software je nainstalovaný na 1TB disku Kingston SNV2S1000G. Osazený je ve slotu mezi grafickou kartou a procesorem. Ten ještě později vyměníme za něco většího.

Sestavu napájí výkonný 1300W zdroj be quiet! Dark Power Pro 13. Ten je od zbytku systému v podstatě izolovaný, vzduch pro chlazení si nasává dnem skříně a rovnou jej vyfukuje ven přes zadní stěnu.

Na sestavě běží operační systém Windows 11 64b 24H2 (build 26100.2314).

I dnes se budeme zabývat holým základem ve výchozí konfiguraci. Změříme, jak se celá sestava chová s dodávanými ventilátory v předinstalovaných pozicích, jaké teploty budou mít komponenty při různém výkonu ventilátorů a jaký vliv to bude mít na takty procesorů a grafické karty a jejich chlazení. K hlučnosti sestavy v jednotlivých testech se pak budeme věnovat v některém z dalších článků.

Stav snímačů budeme logovat v sekundových intervalech pomocí HWiNFO 64. Seznam hodnot, které můžeme monitorovat, je na snímcích níže. Nebudu dělat grafy ke všem, kdyby vám některá veličina ve výsledcích moc chyběla, dejte vědět v diskuzi.

Pro kontrolu doplníme i měření příkonu celé sestavy pomocí multimetru UNI-T UT71E.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (28) Pridať komentár

  1. Opěrku GPU a kotvení led pásku máte výstavní 😊 Jak si vysvětlit neočekávané poklesy teplot zaznamenané při 40% rychlosti?

    1. Ad teploty, ty na vstupu, nebo některé jiné? Nejjednodušší vysvětlení by asi bylo, že někdo otevřel dveře do přetopené místnosti, kde si na testy držím teploty na 25 °C (a vytápí to spíš počítače než topení). Při testování to stojí na zemi, takže je to hned, ale vidět to bylo, až když to bylo spočítané z logů a v grafech.

      Jenže… co mi nesedí, že něco podobného bylo vidět i na těch výsledcích z Cyberpunku. Další zábavná věc je, co to při nižších otáčkách sysfanů dělá s teplotou těch snímačů, když se rozjedou ventilátory na chladiči procesoru:

      https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2024/11/meshify2v02-cb2024-commander1-060.png

      Chápal bych, že jak začnou naplno funět větráky na chladiči, táhne to víc vzduchu i přes čelo a teploty padnou dolů, jeeenže… v plně pasivním ten pokles teplot na čele zase vidět není. Ani tady, ani v Cyberpunku. No nemůžu říct, že by mi to dávalo smysl, asi to pak ještě zkusím obojí přeměřit, než to rozeberu.

      Ad kotvení LED pásku – no, ve skříni svítím jen proto, abych viděl, jestli a kdy se roztáčejí větráky na grafice. Lepit jsem ho nechtěl, původně jsem totiž doufal, že v dnešní době nemůže být problém nacpat tam ARGB a nechat svítit jen to, co chci a jak chci. Ukázalo se, že pokud to nechám zapojené v desce a po každém startu znovu nenastavím softwarem, bude to po buď zapnutí buď blikat všema barvama duhy, nebo to nebude svítit. Uložit někam, aby to při zapnutí PC rozsvítilo dvacet ze třiceti LEDek bíle, se zdá prozatím nemožným. Takže až si s tím chlazením vyhraju, půjde tam místo něj asi kousek klasických bílých LED na hliníkovém profilu a zrcátko.

      Opěrka GPU… jak bych to… No na monitoru nevypadá tak zle a teoreticky to funguje báječně. Ale ukázalo se, že pokoušet se tisknout na Creality Ender V3 SE s 0,8mm tryskou vytisknout funkční inplace šroubovací podpěru z PET-G s dobrou soudržností vrstev a vůlí mezi stěnami 0,4mm nebude zase tak triviální záležitost. Na švech to dělá bloby, stringuje to, takže ty závity a převisy nakonec vždycky někde spečou, a rozhejbat se to dá pak jen velmi hrubou silou, to je ostatně vidět. Existuje spousta dalších možností, jednou se asi uchýlím ke konstrukci se šroubem s imbusem, závitovou vložkou a mnohem kompaktnější konstrukci, nicméně funkci rostlináře to plnilo, dál už jsem potřeboval testovat, a už jsem si nemohl hrát se 3D tiskem, i když bůh ví, že jsem chtěl. 😀

      A taky je mi teda blbý plácat další takový flák plastu na prototypování, když to i v téhle podobě plní to, co to plnit má. 😀

      Ono by možná stačilo jenom nechat to vyjet na Bambuli. https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2024/11/Snímek-obrazovky-2024-11-23-220831.png

      1. Zkouším přijít na to, proč ty teploty zejména u 40% zachovaly takhle nečekaně. Třeba je za tím nějaký zajímavý mechanismus proudění. Vyhodnocení taky zrovna neusnadňuje předposlední sada grafů (dodatečné senzory). Všiml jsem si, že graf taktů GPU máte chybně nadepsaný.

        1. Zatím bych nad tím asi nějak moc nešpekuloval, minimálně dokud znovu nenaměřím totéž. Ty termistory zase tak přesné, může to hrát roli. Nedokážu ani držet teploty v okolí dokonale stabilně na to, aby to nemohlo uhnout o stupeň Celsia. Už jen proto, že ta půlhodina zátěže na 300–500W i tu místnost trochu vyhřeje. Nemám v ní vysloveně aktivní řízení teploty, a vlastně jsem ani nezkoušel, nakolik se to bude lišit, když zkusím třikrát zopakovat jedno měření. Opravdu to může být i taková blbost, že jsem nechal pět minut otevřené dveře do chodby. A i když se snažím hlídat, co se dá, je tam pořád moc proměnných na to, abych si zatím troufl vyvozovat z takových rozdílů nějaké závěry.

          Nějaké chybky u popisků tam taky budou, je toho hodně a když jedu dlouho v tahu, už je to nad mé síly to ohlídat všechno. Průběžně to snad vychytám. XLSM s logy teď vypadá dost šíleně, takže ho uklízím, průběžně zlepšuju automatizaci, a snažím se dosáhnout toho, aby věcí, co je po importu logů potřeba dodělávat ručně, bylo co nejmíň.

          1. Ty výsledky opakovaně kopírují podobný vzor. Nemusí jít jen o nějakou varianci způsobenou vlastnostmi a tolerancí sond. Je možné, že při 40% se dosahuje nějakého optima tlaku a průtoku podpořeného vlastnostmi (designem) skříně. Nebo chodíte v pravidelných intervalech na záchod 😹 Uvidíme, co přinesou další testy, jsem zvědavý!

          2. Adam, oba testy sa mi veľmi páčia. Good job
            Podobne, ako the patient si myslím, že nejde o nejakú varianciu sond alebo zmenu teploty prostredia, ale je to práve optimálny tlak.
            Túto úvahu silne podporuje aj najnižšia teplota na senzore 3 (bottom intake), ktorá je v tomto prípade najnižšia. V ostatných prípadoch je tam väčší pretlak a pravdepodobne je tadiaľ vytlačený teplý vzduch zo skrinky.
            Samozrejme, toto by sa zmenilo keby ventilátory na grafike neboli off, ale v tomto prípade sú.
            Inaq, v metodike máš/máte uvedenú HBC variantu (pri oboch testoch) a v texte spomínate, že máte štandardnú verziu s offsetom…tak by bolo dobré to zjednotiť 😀

            1. Jo, minule jsem se blbě koukal, teď to v sestavě jenom zkopíroval, je to opravdu, jak tomu teď říkají, G2 (standard) a nově dorazil LBC, tak uvidíme, co to udělá.

      1. Správně je to, tuším: „podej mi ty s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem“ 😊 Jak budete dovnitř strkat klíč? Kdyby to mělo být reprezentativní, možná bych se nechal inspirovat konstrukcí napínacího šroubu 🙂

        1. Nic komplikovaného, víceméně místo toho plastového šroubu strčím kovový, a protože bude mít šestihran vevnitř, tak může být utopený vevnitř a na nastavení se prostě bude brát klíč. Akorát to bude chtít shora zafixovat samosvornou maticí. Blbý je, že na to už člověk potřebuje nějaké součástky, nedá se to celé vytisknout.

          No, a pak jsem přemýšlel, jestli nějak nevyužít tenhle princip s tím, že by se to nastavovalo uprostřed.

          https://www.amazon.se/-/en/Adjuster-Stainless-Double-Adjustable-Screws/dp/B09WJY7WSH

          Ale jak to udělat, aby to vypadalo dobře, to zatím teda nevím.

          Hlavně mi ale nedá spát to, že prakticky všechny grafiky mají na konci M3 na upevnění, a jediný, kdo to zatím nějak rozumně využívá, je Gigabyte. 😀

          1. Asi bych zkusil sehnat s rovným zakončením, buď v nerezovém provedení, který by se dalo vyleštit, nebo i v jiném provedení a nalakovat. Tisknout bych nechal jen zakončení. Pokud by člověk natrefil na pár vhodných stavěcích nožek (pravý + levý závit), dojem by se dal ještě posunout. Kde mám hledat tu M3? Myslíte otvor v pcb?

              1. To je stejně rovnák na ohejbák, no ne? Příští generace má být ještě masivnější. Kdo chce dlouhodobou stabilitu, na místě je spíš zvážit vertikální instalaci.

  2. „Přestože na procesoru sedí jeden z nejvýkonnějších vzduchových chladičů, který dnes můžete pořídit, v testu nestačil na to, aby procesor nedostával na hranici teplotního limitu při taktu okolo 5100 MHz, napětí kolem 1,221 V a příkonu 215 W.“

    se?

  3. Selsky rozum mi rika, ze cim rovnejsi rozvadec tim lepsi, cim rovnejsi jsou obe plochy, tim je dotyk obou materialu tesnejsi a teplo lepe prechazi z rozvadece do chladaku.

    Existuje nejaky technicky(fyzikalni) dudvod, proc by nekdo chtel delat konvexni-konkavni plochu urcenou pro maximalni dotyk, z duvodu lepsiho predavani tepla ?

    Nebo je jiny tvar tepelneho rozvadece procesoru jen zlomyslnost vyrobcu ?
    Nebo je jiny tvar tepelneho rozvadece procesoru soucast brandingu pro zvysovani hodnoty znacky ?

    1. Popis a měření je na gamer’s Nexus. Jednoduše přítlačné packy v patici to IHS prohnou, moc velká síla. Chladiče to trochou kompenzují tím, že jsou vypuklé.

    2. — „Existuje nejaky technicky(fyzikalni) dudvod, proc by nekdo chtel delat konvexni-konkavni plochu urcenou pro maximalni dotyk, z duvodu lepsiho predavani tepla ?“

      Je to podobné, ako keď sa rozpáleného radiátora v miestnosti dotknete iba zľahka a potom tak, že pritlačíte. V druhom prípade bude páliť viac – teplo tečie väčším prierezom. To isté pri chladičoch. Základe chladičov bývajú konštruované tak, aby bola ich vypuklosť v oblasti, kde dochádza k najväčšiemu tepelnému toku. Príliš veľký „hrb“ môže ale efektivitu prestupu tepla znižovať, aj preto má Noctua rôzne varianty na rôzne platformy. Okrem polohy hotspotov do toho, samozrejme, vstupuje aj to, aká je rovinnosť tepelného rozvádzača samotného procesora. Čím lepšia súhra, tým vyššia je na tejto úrovni (základne) efektivita. 🙂

      1. Mě k tomu napadá v souvislosti s diskuzí, kterou tu vedu s Adamem, jestli by se výkon D15 G2 (LBC) měřitelně nezlepšil s položením na bok, aby chladič vahou působil kolmo na zem.

  4. Adam, s prepáčením, mám takú jednu off topic otázku.
    Blíži sa k vám nejaký bojový kúzelník a bude recenzia?

        1. Pár dní/týždňov hore-dole 😉 … to nevadí… možno dosť ľudí zaujíma konkurencieschopnosť bojového kúzelníka skôr hlavne z pohľadu tlačenia ceny konkurentov ako pre nákupný záujem hneď po vydaní 😛

          1. K tomu, aby niektoré veľké spoločnosti prestali naše krajiny (t.j. Česko a Slovensko) považovať za „nepodstatné“, marketingovo nezaujímavé, vedie ešte dlhá cesta. Potom, keď túto nálepku strhneme, budeme mať na launch aj testy grafických kariet Intel. 🙂

            1. Tak aby sa Slovensko, ako také, stalo marketingovo zaujímavé…tam cesta nevedie, ale na druhú stranu verím, že HWC, ak už nie je, tak bude 😉

              1. Uvidíme, držme si klobúky. Vo ventilátoroch sme silní, ale to na prežitie magazínu fakt nestačí. 🙂

            2. —„…budeme mať na launch aj testy grafických kariet Intel.“
              A toto asi dosť závisí aj od toho, ako dopadne bojový kúzelník… Ak to nebude dobré, tak sa obávam, že nebeský kúzelník aj druid pôjdu ta-tam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *