Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Metodika: výkonnostné testy

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť.

Herné testy

Najväčšia vzorka testov je z hier. Vzhľadom na to, že sa prevažne budú testovať GeForce a Radeony, teda grafiky primárne určené na herné použitie, je to vcelku prirodzené.

Testovacie hry sme vybrali v prvom rade s ohľadom na to, aby bola rovnováha medzi titulmi lepšie optimalizovanými na GPU jedného (AMD) či druhého výrobcu (Nvidia). Zohľadňovali sme ale takisto popularitu titulov, aby ste si v grafoch našli „tie svoje“ výsledky. Dôraz bol kladený aj na žánrovú pestrosť. Zastúpené sú tak hry typu RTS, FPS, TPS, automobilové závody ako i letecký simulátor, tradičné RPG a športovú zástavu dvíha najhrávanejší futbal. Zoznam testovacích hier nájdete v knižnici kapitol (9–32) s tým, že každá hra má na čo najlepšiu prehľadnosť tú svoju, niekedy i dve (kapitoly), čo má ale svoj dobrý dôvod, o ktorý sa s vami v ďalšom texte podelíme.

Skôr, než sa pustíme do herných testov, tak na zahorenie so zahriatím na prevádzkovú teplotu každá grafická karta prejde testami v 3DMarku. To je na začiatok taká dobrá syntetika.

Výkon v hrách testujeme naprieč troma rozlíšeniami s pomerom strán 16:9 – FHD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) a UHD (3840 × 2160 px) a vždy s najvyšším profilom grafických detailov, ktorý je možné nastaviť rovnako na všetkých aktuálnych grafických kartách GeForce a Radeon . Proprietárne detaily na objektívnosť záverov vypíname a nastavenia s ray-tracingovou grafikou sú testované zvlášť, keďže ich nižšia trieda GPU nepodporuje. Ich výsledky nájdete v doplňujúcich kapitolách. Okrem natívneho ray tracingu aj po nasadení Nvidia DLSS (2.0) a AMD FidelityFX CAS.

Ak má hra vstavaný benchmark, tak používame ten (výnimka je iba Forza Horizon 4, kde pre jeho nestabilitu – sem-tam zvykne štrajkovať – jazdíme po svojej trati), v ostatných prípadoch merania prebiehajú na vlastných scénach. Z tých cez OCAT zachytávame časy za sebou idúcich snímok do tabuliek (CSV), ktoré do zrozumiteľnej reči fps interpretuje FLAT. Obe tieto aplikácie sú z dielne kolegov z magazínu gpureport.cz. Okrem priemernej snímkovej frekvencie do grafov zapisujeme aj minimálnu. Tá sa na celkovom zážitku z hrania podieľa významnou mierou. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky merania opakované trikrát a konečné výsledky tvoria ich priemernú hodnotu.

Výpočtové testy

Otestovať grafickú kartu komplexne aj z pohľadu výpočtového výkonu je zložitejšie, než urobiť závery z herného prostredia. Už len z toho dôvodu, že sa takéto testy obvykle viažu na drahý softvér, ktorý si „len tak do redakcie“ nekúpite. Na druhej strane sme našli spôsoby, ako vám ten dostupný výpočtový výkon priblížiť. Jednak vďaka dobre stavaným benchmarkom, jednak sú tu aj nejaké voľne dostupné a pritom relevantné aplikácie a do tretice sme i niečo investovali do tých platených.

Testy zahajuje CompuBench, ktorý počíta rôzne simulácie (mimo iné aj z hernej grafiky). Potom prechádzame na populárny benchmark SPECviewperf (2020) , ktorý integruje čiastkové operácie z populárnych 2D a 3D aplikácií, medzi ktorými je 3Ds max či SolidWorks. Detaily o tomto testovacom balíčku nájdete na webe spec.org. Od rovnakého tímu je i SPECworkstation 3, kde je GPU akcelerácia v testoch Caffe a Folding@Home. V grafoch nájdete aj výsledky 3D renderu LuxMark 3.1 a pozoruhodný teoretický test GPGPU obsahuje aj AIDA64 s meraniami FLOPS, IOPS a rýchlostí pamätí.

Najväčšiu porciu testov si z pochopiteľných dôvodov ukrojilo 3D renderovanie. To napríklad aj v rámci praktických testov Blendery (2.91). Okrem Cycles grafiky potrápime aj renderermi Eevee a radeon ProRender (nech má nejaký spriaznený test aj AMD, keď už je väčšina  optimalizovaná na karty Nvidie s proprietárnymi frameworkami CUDA a OptiX). Zaujímavý by bol isteže aj add-on pre V-ray, na ten však momentálne redakčná kasa nestačí, ale možno sa nám podarí časom získať nejakú „press“ licenciu, uvidíme. Aplikačné testy chceme do budúcna  rozvíjať. Výhľadovo určite nejakým pokročilým testovaním AI (zatiaľ sme neprišli na rozumný spôsob) vrátane odšumovania (tam by už nejaké nápady boli, ale pre časovú tieseň sme ich zatiaľ nezapracovali).

Grafické karty sa dajú dobre uchopiť aj pri úpravách fotografií. Na získanie predstavy o výkone v populárnom Photoshope používame naskriptovaný PugetBench, ktorý simuluje reálnu prácu z rôznymi filtrami. Medzi nimi sú i také, ktoré používajú GPU akceleráciu. Komplexný benchmark napovedajúci o výkone rastrovej a vektorovej grafiky je potom i v alternatívnom Affinity Photo. V Lightroome sú zase pozoruhodné farebné korekcie (Enhance Details) surových nekomprimovaných fotiek. Tie aplikujeme dávkovo na 1 GB archív. Všetky tieto úlohy vedia akcelerovať tak GeForce ako i Radeony.

Zase z iného cesta sú potom testy dešifrovania v Hashcate s výberom šifier AES, MD5, NTLMv2, SHA1, SHA2-256/512 a WPA-EAPOL-PBKDF2. Nakoniec ešte v broadcastových aplikáciách OBS a Xsplit meriame, o koľko sa zníži herný výkon počas nahrávania. To už neobstarávajú shadery, ale kodéri (AMD VCE a Nvidia Nvenc). Tieto testy poukazujú na to, akú má ktorá karta približne rezervu typicky na online streamovanie.

Možnosti hardvérovej akcelerácií je, samozrejme, viac, typicky pre strih a prevody videa. To je už však čisto v réžii kodérov, ktoré sú v rámci jednej generácie kariet jedného výrobcu vždy rovnaké, takže nemá zmysel ich testovať na každej grafike. Naprieč generáciami je to už iné a testy tohto typu sa skôr či neskôr objavia. Už len doladiť metriku, kde bude na výstupe vždy rovnaký bitrate a zhoda pixelov. To je na objektívne porovnávania dôležité, pretože kodér jednej firmy/karty síce môže byť v konkrétnom profile s rovnakými nastaveniami rýchlejší, ale na úkor nižšej kvality, ktorú má (ale i nemusí mať, to je len príklad) iný kodér.

Novinka: Od 18. 11. 2022 testujeme všetky grafické karty už iba v režime a aktívnou technológiou Resizable BAR. Dôvody, prečo v meraniach bez ReBARu ďalej nebudeme pokračovať sú tri.

Hlavný dôvod je ten, že nové základné dosky počnúc modelmi s čipsetmi Intel Z790 a AMD X670(E) ho už majú vynútený, čo predtým nebývalo a v nastaveniach PCIe sa vyžadovalo sa ručné zapnutie ReBAR. Kto ho nevypne bude teda fungovať s aktívnym ReBARom, čo je z pohľadu hier, kde pridáva výkon, dobre. Je to do istej miery možno aj preto, že grafické karty Intel bez ReBAR sa, zdá sa, nesprávajú korektne a grafických kariet, ktoré s ním budú počítať, bude do budúcna zrejme pribúdať. Dôvod číslo dva pre testy iba s ReBARom už poznáte.

A nakoniec je pravda i to, že testovať všetky testy na dvakrát (s ReBARom i bez neho) s trojnásobnou opakovateľnosťou, je časovo extrémne náročné. Stále však platí to, čo sme tvrdili viackrát – platforma s ReBARom je, čo sa týka výsledkov meraní, menej stabilná. Naprieč časom sa môžu niektoré veci v procese ladenia (s ovládača na ovládač) meniť a vo vzájomnom porovnaní nemusia „dávať logiku“. Keď teda niekde uvidíte, že v iných testoch pomalšia karta v nejakom konkrétnom prípade predbieha nejakú výkonnejšiu, tak si spomeňte na tieto slová.

Nevýhoda meraní s aktívnym ReBARom je skrátka to, že všetky porovnávajúce testy nemusia byť vždy perfektne konzistentné. A je možné, že sa budú i naďalej objavovať prípady, kde ReBAR výkon skôr znižuje, než by ho pridával. S týmito vecami treba pri štúdiu výsledkov počítať. To neplatí iba pre naše testy, ale pre testy všetkých osttaných, ktorí s každou novou otestovanou grafickou kartou nepretestovávajú  aj všetky staršie modeli v porovnaní.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (21) Pridať komentár

    1. Asi aj takáto situácia môže nastať (hoci to už vyzerá ako „najhorší scenár“). Holt pri zdýmaní vyššej rýchlosti z rovnakého hardvéru efektivita strmo klesá a toto je celkom pekná ukážka, ako to môže vyzerať. Pri iných grafických kartách či procesoroch je trend ale rovnaký.

      Mimochodom, pôvodný BIOS máme riadne archivovaný, tak ak by ho niekto chcel (a pri novej karty nedostal…), určite sa dohodneme, haha.

      1. Nebylo by lepší přidat závěr, nějak uvést a nabídnout odkaz ke stažení? Nebo snad hrozí, že by pak partner mohl trucovat?

        1. Záver je súčasťou prvej kapitoly, druhý podnadpis. Isteže, možno sa to zdá byť trochu nekoncepčné a hlavne chudobnejšie oproti štandardným testom, ale takýchto bonusoch, prílepkoch, ktoré nevyžadujú toľko kecania, mi to príde ok. A hlavne si môže človek aspoň trochu odfrknúť, aj keď naládovať tých 49 kapitol výsledkov je vždy horor. V tomto prípade šlo predovšetkým o to, aby sme mali pri RTX 4070 Ti Super to porovnanie konzervatívnejšieho a agresívnejšieho BIOSu, čo sa zíde aj do budúcna pri hodnotení konkurenčných grafických kariet.

          Trucovať môže kto chce koľko chce, toto máme so všetkými „partnermi“ (ak je ním v tomto prípade myslené MSI) vyjasnené – nemusí to byť vždy iba o tom, ako kto čo vylepšil a vždy sa musí ukazovať aj tá tienistá stránka, ktorou je v tomto prípade to zhoršenie efektivity. Ponuku toho starého BIOSu považujte za nepodarený vtip, nemáme ho. Na zálohu tak nejako nebol čas. Som rád, že namiesto plánovaného piatkového vydania sa to podarilo dokončiť aspoň na sobotu a je stále veľká šanca, že pondelňajšie ráno bude v znamení podľa môjho názoru o dosť zaujímavejšieho testu. 😉

            1. Nie nie, nebudú to ešte testy Thermaltake 14 Pro. Tie sú síce blízko, ale o trochu ďalej ako na zajtra. 🙂

  1. Zklamání, vždyť je to o pindík rychlejší. Oceňuju tu šílenou práci, ale teda výsledek za to nestál. Ta karta se ve většině her nečape na RX 7900XT, která je o 2 tisíce (80 EUR) levnější. Až, když si řekneme, že nutně potřebujeme RT, tak začne RTX 4070Ti Super vítězit.
    Co mě překvapilo, bylo, jak rychle se po vydání RTX 4080 Super po těch kartách v českých obchodech zaprášilo. RTX 4070Ti Super se sice také nějaké prodaly, ale ani na chvíli nebyly nedostupné, ikdyž teda zrovna recenzovaná karta od MSI byla opravdu jen pár chvil po vydání a od té doby si ji stejně nikdo nekoupí, když ji nemají.

    Osobně teda vim, že za současnou cenu tu RTX 4070Ti Super nechci, to by fakt musela jít pod 20K. Tu RTX 4080 Super bych bral, ale jestli nepůjde dolu, tak budu muset chvíli šetřit, protože to teda jen tak nedám dohromady. :-/

    1. — výsledek za to nestál

      Ako sa to vezme. Ten BIOS v3 asi lepšie reprezentuje bežnú realitu RTX 4070 Ti Super, takže z pohľadu získania presnejších referenčných hodnôt to za to stálo. Ale chápem… 🙂

      1. Ok, měli jste to předtím „špatně“, ta karta je o 1% výkonější. 😀 Není to tak trochu na úrovni možné chyby měření? (Rozumim, že to chyba není, když to o 1% víc vyšlo úplně všude.) Ale i tak, čekal jsem, že to pozdvižení se zvedlo proto, že se výkon zvedne třeba o 5%, což se nestalo ani v nejmenším.
        Vtipné je, že jinde říkají, že RTX 4080 Super je zbytečná karta, protože výkonově je zcela rovná RTX 4080, ale teda RTX 4070 Ti Super je taky zcela zbytečná karta, akorát narozdíl od té vyšší řady, tahle ani není levnější.

        Mám NVidii rád, protože opravdu dělá v tom herním segmentu vývoj jako je třeba raytracing. Ale teda ty ojeby, které vedle toho dělá, tím mě štve úplně stejně.

        1. Ojeb a optimalizace zisku maji velmi tenkou hranici.
          nV je v prve rade komercni projekt, „dobry pocit“ z pokroku v herni grafice je vedlejsi produkt.

          1. Rozhodně, nakonec platí to všude, veškerý vývoj vede k optimalizaci zisku, například samoobslužné pokladny v obchodech. Otázka je, jestli je to správně, jestli si nemyslíme, že by pokrok měl vést k lepšímu životu?

            Proto je důležitá konkurence, aby herní segment neovládla jedna firma, která si může diktovat jakékoli ceny, protože musí vůči svým akcionářům maximalizovat zisk, ale na druhou stranu tím zastavuje pokrok, protože si málokdo vysoké ceny může dovolit, což ve výsledku znamená, že vývojáři raytracing neimplementují, neboť grafiky s raytracingem skoro nikdo nekoupí.
            Stačí se podívat na Steam, jak málo lidí má highend posledních dvou generací NVidie, kde je RT už obstojné.
            Bohužel konkurence RT vzdala a zůstává u rasterizace.
            Tudíž dnes buď RT s NVidií, ale za hodně peněz nebo bez RT s AMD za méně peněz a teda osobně jsem názoru, že RX 7900XT za 20.700 Kč je lepší volba než RTX 4070Ti Super za 23.500 Kč.

            1. Optimalizace vede AMD k postupujícímu utahování rozpočtu grafické divizi. Těžiště práce přesunuli na konzole. Nerozumím tomu, proč na stranu Nvidie z pozice pc hráče padají tak silná slova.

              1. No zatim přes nepoměrně slabší pozici, dokáže AMD v rasterizeci stejný výkon za nižší cenu. A to jim ještě utáhla Lisa rozpočet? ::) Jsou dobrý. Za to NVidia už neví, co by za ty grafiky chtěla.

                1. Vývoj cutting edge technologií není bez rizika (nadneseně řečeno). Máš pocit, že za podstoupenou nejistotu při vývoji platíš větším dílem než jiná odvětví, na která Nvidia cílí svými produkty? Podle mě se mýlíš a pc z aktuálního stavu benefitují více než kdy dříve (jejich gpu se uplatní v nesrovnatelně širším spektru činností).

        2. To 1 % je aritmetický priemer, ktorý je tvorený z veľkej časti aj takými hrami, kde nedochádza k žiadnemu zlepšeniu a v niektorých hrách bol zaznamenańy dokonca mierny pokles rýchlosti. Pokiaľ by sa tieto prípady odfiltrovali a vybrali iba hry s najväčším profitom, tak sa dosť možno dostaneme aj na tých cca 5 %.

          1. Nebo přeměřit pro jistotu ještě jednou, jestli to přeci jen nebyla chyba měření. 🙂

            Nějak jsem hru s profitem 5% nenašel, koukám jen na 4K, kde lze vyloučit jiné vlivy mimo grafiku.

            1. Máte pravdu, tie 5-percentné nárasty sú naozaj vzácne. 6 % (v 2160p) je to v Cyberpunk 2077 s RT grafikou, kde je to ale z veľmi nízkeho základu (z 21,6 na 22,9 fps), pravda. Ale potom je tu ešte napríklad Mafia II: DE – 95,9 → 100,3 fps (t.j. +5 %) v 2160p.

              — „Nebo přeměřit pro jistotu ještě jednou, jestli to přeci jen nebyla chyba měření.“

              Veci okolo meraní máme ošéfované tak, ak k takejto situácii nikdy nedošlo (vždy na ide na istotu :)). Väčšia pravdepodobnosť je, že pri spracovávaní takého veľkého množstva údajov niečo chybne prepíšem do tabuľky, ale to by sa tiež nemalo stávať. 🙂

              PS: Zmeny naprieč BIOSmi by nemali byť iba okolo úprav napájacích limitov a z nich vyplývajúcich frekvencií, ale aj o inom. Ale ťažko povedať… informácie od tých, ktorí by o tom mali niečo vedieť, sú hmlisté a neobsahujú nič konkrétne, technické.

    2. Predajcovia sa potrebujú najprv zbaviť starých skladových 4080, ideálne bez toho aby ich priveľmi zlacňovali, nVidia im tie zľavy kompenzovať nebude lebo ich oficiálne nezlacnila, iba prestala vyrábať a predávať 🙂

      Alternatíva je nekupovať 4080 ak si doteraz vydržal a vyslovene ju nepotrebuješ, o rok je tu 5080 (5090 má byť už koncom tohto roka) ktorá tu bude minimálne 2 roky do ďalšej generácie takže budeš mať kartu čo vydrží byť na špici 2 roky, nie jeden, teda ak AMD neprekvapí so skorým vydaním RDNA5. RDNA4 vynechá highend a top karta má byť maximálne niekde medzi 7900XT – 7900XTX.

      Ja osobne som nad súčasnou generáciou zlomil palicu, od Pascala každá druhá od nVidie je bieda (2000 bieda, 4000 bieda, 3000 nám pokazili kryptomeny) a AMD sa len prispôsobuje nVidii, uvidím čo prinesie budúca generácia. So 6800XT nejak netrpím ani v 4K, upscaling to zachraňuje, mám čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *