LG uvádí první monitor, na němž půjde hrát s frekvencí 1000 Hz

Ač se dá namítat, že zvyšování obnovovací frekvence u monitorů má rychle klesající užitek, zejména soutěžní hraní za poslední roky vyhnalo frekvenci herních monitorů až překvapivě vysoko. Ač jsme o tom kdysi pochybovali, nakonec bylo jen otázkou času, než se objeví obrazovka s frekvencí 1000 Hz, na níž se snímky střídají každou milisekundu. První takový 1000Hz monitor teď uvádí na trh LG a ke koupi má být ještě před koncem roku.

LG právě oznámilo monitor pojmenovaný UltraGear 25G590B, první herní monitor s nativní obnovovací frekvencí 1000 Hz neboli 1000 snímků za sekundu. Jde o monitor s rozlišením 1920 × 1080 bodů na úhlopříčce 24,5 palce, tedy ve formátu, který je nejpopulárnější u monitorů pro soutěžní hraní. Právě na tento segment trhu monitor je pochopitelně zaměřen.

Už před tímto monitorem se herní LCD slibující obnovovací frekvenci 1000 Hz objevily (panely oznámila firma TCL a hotový monitor značka AntGamer, později také HKC a Philips). U těch ale byl problém, že šlo o dual-mode monitory, které 1000 Hz uměly jen při přepnutí na nižší rozlišení 1280 × 720 bodů, zatímco při svém plném (nativním) rozlišení byly pomalejší. Rozlišení 720p už je i pro soutěžní hraní považováno za málo, normální je aspoň právě FullHD (1080p) rozlišení. Novinka LG je první monitor, který dokáže oboje najednou, jiným slovy umí 1000Hz obnovovací frekvenci „nativně“, v tomto případě ve FullHD.

Monitor by měl být založen na vlastním panelu LG Display, který je typu LCD a používá technologii IPS (nikoliv TN, jak by se možná dalo čekat). Panel bude opatřen filmem zmírňujícím odlesky a monitor má používat technologii nazvanou Motion Blur Reduction Pro k potlačení efektu rozmazání v pohybu vlivem odezvy pixelů.

To bude hodně důležité, protože pokud každý snímek trvá 1 ms, je třeba přepínat odstíny velmi rychle, má-li se to vůbec stihnout do dalšího obnovení. Je pravděpodobné, že LG nasadí hodně agresivní overdrive, které bude preferovat co nejrychlejší změnu odstínu i za cenu určitých artefaktů a překmitů.

1000Hz herní monitor LG UltraGear 25G590B (Zdroj: LG, via VideoCardz)
1000Hz herní monitor LG UltraGear 25G590B (Zdroj: LG, via VideoCardz)

Jaké budou uváděné hodnoty odezvy, jas, nebo barevný gamut a podpora HDR (ta asi u soutěžně zaměřeného monitoru není pravděpodobná), zatím LG neuvádí. Nevíme ještě ani, jaké budou podporovány obrazové výstupy a technologie adaptivního obnovování. Podle zveřejněných obrázků by ale snad použitý stojan měl umožňovat nastavení náklonu i výšky.

1000Hz herní monitor LG UltraGear 25G590B (Zdroj: LG, via VideoCardz)
1000Hz herní monitor LG UltraGear 25G590B (Zdroj: LG, via VideoCardz)

LG zmiňuje dobově poplatné AI funkce, které mají být v LCD zabudované – optimalizaci zobrazené scény podle žánru hry a AI vylepšení zvuku, které má zlepšit prostorový vjem a srozumitelnost hlasové komunikace ve hrách při použití sluchátek/headsetu. Ty pro tyto účely samozřejmě musí být zapojené přes monitor.

Monitor LG UltraGear 25G590B podle výrobce vstoupí do prodeje v druhé polovině roku 2026. Ne ale globálně, ale jenom na některých trzích, zatímco na jiné dorazí až v průběhu roku 2027. Zda je Evropa mezi těmi prvními, nebo těmi druhými, zatím nevíme, stejně jako zatím nebyla sdělena cena, kterou tato specialita bude stát.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


Contents

Přichází 6K herní monitory: 6144 × 3456 bodů od Samsungu, i s 3D

Zdá se, že veletrh CES 2026 příští týden přinese nejrůznější monitorové novinky. Samsung jich zřejmě má na tuto příležitost přichystanou řadu a jednou je i příchod nové třídy monitorů pro hráče. U těch typicky bývalo jako nejvyšší rozlišení 4K a objevují se i nějaké 5K modely, ale teď přijdou na trh první 6K monitory. Toto doteď nestandardní rozlišení už používaly „Studio“ monitory od Apple, ale teď přichází do her a tím i do širšího využití. Celý článok „Přichází 6K herní monitory: 6144 × 3456 bodů od Samsungu, i s 3D“ »

Japannext má speciální monitor na programování: S poměrem 16:18

Monitory se vyvíjejí k větší širokoúhlosti, od poměrů stran 4:3 a 5:4 jsme přešli k 16:10 a pak na 16:9, přičemž někteří uživatelé už preferují „filmový formát“ 25:9 a jako poslední inovace se objevily monitory s poměrem 32:9, což jsou dva klasické 16:9 monitory vedle sebe. Pokud preferujete výšku, máte dost smůlu. Nicméně teď je tu atypický monitor, který je naopak téměř (nebo vlastně víc než) čtvercový. Bude to také začátek trendu? Celý článok „Japannext má speciální monitor na programování: S poměrem 16:18“ »

Konečně levnější 8K monitory? Viewsonic má 31,5″ profi model

Podle vyhledávače cen je u na trhu zatím jen jeden počítačový monitor s rozlišením 8K, neboli 7680 × 4320 bodů (Dell UltraSharp UP3218K, uvedený dokonce už v roce 2017). Na konci srpna ale firma ViewSonic představila vlastní 8K model, takže se na trhu objeví další – doufejme i u nás a za nějakou nižší cenu. Podle prvních zpráv by mohla být dokonce skoro poloviční, což v tomto případě může být rozdíl několik desítek tisíc. Celý článok „Konečně levnější 8K monitory? Viewsonic má 31,5″ profi model“ »

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Jasné, to by bolo pekné, ale neviem, či s tými 120 Hz (oproti tradičným 60/75 Hz?) nesúvisia aj vyššie výrobné náklady. Herných monitorov s vyššími frekvenciami obnovovania obrazu je pomerne veľa, pri kancelárskych alebo jednoduchších neherných modeloch je možné, že takéto vlasatosti Ľudia neocenia? Neviem… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *