LINC: vodní monoblok pro CPU, VRM i grafickou kartu v jednom

Speciální na míru vyrobené bloky od nadšence Der8auera dovolí mít kompletního vodníka s minimem hadic či trubek

Pod označením monoblok se většinou myslí vodní blok pro procesor, který zároveň chladí i obvody napájecí kaskády. Přetaktovávač a zaměstnanec Casekingu Der8auer teď ale přišel s monoblokem LINC, který vedle toho chladí rovnou i samostatné grafické karty. Jde vlastně o tak trochu „okruh bez trubek“. Asi nebude úplně nejlehčí ho sestavovat, ale jde holt o extrémní řešení pro nadšence, kteří chtějí maximálně „uklizenou“ skříň bez hadic.

LINC má znamenat Linquid Interconnect Cooling a jde skutečně o jakýsi přerostlý blok, který na sebe vzal většinu funkcí tradičního okruhu, takže místo několika propojených bloků se k rezervoáru, pumpě a radiátoru nakonec připojuje jenom jedna. Roman Hartung z Casekingu (alias Der8auer) s ním přišel pro desku Asus ROG Dominus Extreme, což je základovka se socketem LGA 3647 pro speciální 255W odemčený Intel Xeon W-3175X.

Kvůli současnému chlazení grafiky a komponent na desce je ale LINC složený ze dvou částí. První je velký blok ve tvaru T, který pokrývá socket CPU a napájecí kaskádu, která na této desce v dlouhém pruhu pokrývá celý horní okraj. Otvory pro hadice (standardní G1/4″) jsou na této části v pravém horním rohu desky a mělo by jít o jediné, které bude třeba zapojit (pokud tedy uživatel nebude chtít třeba ještě vodou chlazené SSD a zdroj). U finální verze bloku jinak má chlazená část zabíhat ještě i k I/O portům, kde bude chladit integrovanou síťovou kartu (10Gb/s Aquantia AQC-107 by měla mít v plné zátěži příkon v řádu jednotek wattů). Ovšem tudy nepůjde přímo kapalina, chladič bude napojen pomocí heatpipe.

LINC pro Asus ROG Dominus Extreme. Celý blok vyžaduje napojení na vodní okruh jen v jednom místě v pravém horním rohu desky

Od CPU ovšem blok pokračuje také dolů ke spodnímu okraji desky výběžkem, který vede vedle konců jednotlivých slotů PCI Express ×16. Do tohoto výběžku lze na kolmo osadit druhou část bloku, která dosedne na grafickou kartu nebo dvě grafické karty v těchto slotech (použít lze první a třetí slot PCIe ×16). Při sestavení celku oběhne chladící kapalina postupně všemi těmito segmenty od jednoho otvoru nad napájecí kaskádou k druhému. Vzhledem k tomu, jak se jednotlivé grafické karty liší, ovšem tento blok bude muset být specifický vždy pro konkrétní typ grafiky.

LINC pro Asus ROG Dominus Extreme (Zdroj: GamersNexus)

Verze LINC pro desku Dominus Extreme a Xeon W-3175X bude extrémně limitovaná specialita, asi spíš „promo“ než cokoliv jiného. Má být vyrobeno jen deset číslovaných kusů, přičemž prototyp na fotkách je jednička. Ale poté se má stejně koncipovaný monoblok objevit i pro jiné základní desky, a tak by jich nakonec mohlo být k mání větší množství a ve větších sériích. Kromě toho pak také budou nabízené různé bloky pro GPU, údajně „pro nejrozšířenější typy grafických karet“. Nepůjde tedy o jednorázovou věc, ale o něco, co se bude na trhu objevovat delší dobu (tedy pokud Caseking projekt nezruší).

LINC pro Asus ROG Dominus Extreme (Zdroj: GamersNexus)

Prototyp na fotkách není ještě zcela stejný jako finální výrobek. Už bylo zmíněno, že nakonec bude chlazená i síťovka (heatpipe k ní půjdou horem od VRM ale zřejmě i spodem nalevo od slotů PCIe). Kromě toho je také ukázaná verze vyrobená z hliníku, ovšem hotový monoblok bude místo toho používat měď pokovenou niklem.

Cena bude velmi vysoká, ale konkrétní čísla zatím nejsou. Údajně by to mohlo být okolo 2000 €. U pozdějších verzí může ovšem být toto chlazení vyráběno ve větších množstvích pro highendové počítače (Xtreme Omega) od Casekingu, kde by pak cena mohla být nižší. Prodáváno toto chlazení bude spolu nejen s deskou, ale i s grafikami, patrně už sestavené, ale údajně je možné objednat i samotný chladič. Protože prodej bude napůl na zakázku, je údajně možné nechat si udělat například GPU blok na míru pro nějakou neobvyklou grafickou kartu.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu

Chlazení SSD dostalo od rozšíření malých modulů M.2 mnoho podob, před nedávnem se například začaly objevovat chladiče s heatpipe. A vypadá to, že už nastupuje voda. Teď asi čekáte, že se objeví nějaký vodní blok, který umožní zapojit NVMe modul do custom okruhu, ale je to trošku jinak. Firma TeamGroup totiž přišla s SSD, které má kapalinové chlazení přímo integrované. Nepočítá ale s cirkulací, takže je to spíš kuriozita. Celý článok „SSD s integrovaným malým vodním chladičem! Ale hlavně na ozdobu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *