MS Flight Simulator po júlovej aktualizácii: Konečne hladký let!

Na prvý raz to nevyšlo, ale...

Ohlásená aktualizácia zameraná na zvýšenie výkonu MFS je vonku a my máme pre vás slúbené porovnanie „pred“ a „po“. Microsoft zapracoval na tom, aby procesor tak výrazne neškrtil GPU. Doteraz na výkone grafickej karty veľmi nezáležalo, pretože sa aj tak využíval iba zlomok jej potenciálu. Po novom si ale aj na low-endovom hardvéri zahráte lepšie ako predtým na špičkovej zostave s najvýkonnejšími komponentami.

Historicky sa všetky letecké simulátory Microsoftu vyznačovali veľmi vysokými nárokmi na hardvér. Do akej miery majú v tom prsty neefektívni programátori a do akej miery býval nízky výkon v MFS opodstatnený zložitosťou hry je ale otázka. Júlová aktualizácia totiž ukazuje, že prepísanie engine výrazne zvýšilo výkon v hre, pričom vizuálne nedošlo k prakticky žiadnym zmenám. Zatiaľ hra funguje stále pod DirectX 11, hoci štúdio Asobo už dávnejšie avizovalo, že sa v blízkej počíta s prechodom na Dx12. Toto sa neskôr pravdepodobne ešte len stane.

Veľká aktualizácia (40,3 GB, mimochodom…) vyšla už 27. 7., ale ešte nie je úplne „hotovo“, vývojári zbierajú spätnú väzbu a v rámci malých záplat sa priebežne opravujú i veci, ktoré predtým fungovali. To je ale prirodzené a sledovať, čo sa s MFS aktualne deje, môžete v tomto zozname známych chýb. Ten sa priebežne rozširuje a v prípade, že aj vy natrafíte na niečo špeciálne, dajte o tom vedieť. Jedná sa ale viac-menej o drobnosti a výkon by sa už zásadne meniť nemal.

Na testy výkonu sme pomerne dobre pripravení, keďže v tejto hre už pol roka intenzívne testujeme procesory a grafické karty. Z doteraz nameraných výsledkov v testoch grafických kariet je zrejmé, že je úzkym hrdlom procesor. A to veľmi výrazne, keďže MFS na GeForce RTX 3090 bežal v rozlíšeniach FHD a QHD (s grafickými nastaveniam na Ultra) rovnako pomaly ako na RTX 3060. Priemerný rozdiel herného výkonu medzi týmito kartami je pritom 50–60 %. Vo Flight Simulatore sú to ešte i v rozlíšeniach FHD (1080p) a QHD (1440p) iba 1 až 3 %. V UHD (2160p) je ten rozdiel už pomerne výrazný, ale priemerných sotva 36 fps s prepadmi k 29 fps je pre GeForce RTX 3090 stále slabý výsledok. A to bude ešte tá plynulosť v niektorých lokalitách určite i nižšia než na našej testovacej scéne (Paris-Charles de Gaulle, Air Traffic: AI, 14. február, 9:00).

Výkon v aktualizovanej hre sme otestovali s procesormi, ktoré máme v testlabe aktuálne po ruke. To znamená s Ryzen 9 5900X, čo je stabilný procesor z testovacej zostavy na grafické karty, ale i s Core i5-10400F a nech je to pestré, tak do tretice aj s Ryzen 7 3700X. S týmito procesormi používame grafickú kartu MSI RTX 3080 Gaming X Trio a vlastne sa jedná o štandardnú zostavu z testovacej metodiky na procesory. To vrátane grafických nastavení v hre, ktoré nájdete uvedené v poznámkach a na screenshotoch kapitol s výsledkami meraní.

Na ilustráciu toho, ako sa zmenil výkon GPU postupujeme takisto štandardným spôsobom, teda s uplatnením postupov na testovanie grafických kariet. V rámci týchto testov sme ale doplnili aj čiarové grafy, ktoré sledujú priebeh časov jednotlivých snímkov, ale napríklad aj porovnanie variability (stálosti) fps či microstuttering (t.j. drobné trhanie na úrovni za sebou idúcich snímkov, ktoré hrubé hodnoty fps nezachytia). Ten doteraz hru takisto znepríjemňoval. Na účely otestovania grafického výkonu sme použili Gigabyte Aorus RTX 3070 Master 8G v profile s BIOSom OC.

Grafiká karta Gigabyte Aorus RTX 3070 Master 8G. Jej kompletné testy na HWCooling.net už čoskoro

Neaktuálne od aktuálnych výsledkov sú v grafoch odlíšené koncovým označením „SU4“ (Sim Update 4) či „SU5“ (Sim Update 4) a odlíšené sú i farabne. SU4 má vždy sivý pruh alebo ak je farebný, tak má slabší odtieň než pruh s výsledkom SU5.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

  •  
  •  
  •  

MSI má u desítek modelů desek chybu v Secure Bootu, vydá opravy

Vypadá to, že se stal poměrně závažný bezpečnostní přešlap v desktopových PC. Sice s relativně nízkým rizikem zneužití, ale zase docela velkým rozsahem postižených počítačů. Bylo totiž objeveno, že základní deky značky MSI mají už poměrně dlouho nefunkční Secure Boot neboli zabezpečené spouštění. Tato funkce má sloužit k tomu, aby nějaký malware nemohl pokoutně infikovat jádro operačního systému a „ukrást přístup“ k PC při spouštění. Celý článok „MSI má u desítek modelů desek chybu v Secure Bootu, vydá opravy“ »

  •  
  •  
  •  

Intel aktualizací vypne TSX u procesorů Skylake až Coffee Lake

Vypadá to, že se u procesorů Intel opět vrací problémy s rozšířením TSX, zavádějícím tzv. transakční paměť. Intel ho už v minulosti ex post vypnul u procesorů Haswell a Broadwell kvůli chybám. TSX také otevírá side-channel zranitelnosti a spolu s přetrvávajícími problémy s korektností ho teď Intel vypne u všech procesorů Core od Skylake až po Coffee Lake. Může to vést k nižšímu vícevláknovému výkonu, naštěstí ale asi jen v málo programech. Celý článok „Intel aktualizací vypne TSX u procesorů Skylake až Coffee Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (9) Pridať komentár

  1. Hromada překlepů, co mě ale zarazilo (protože ve slovenštině silný nejsem) je věta z první strany: „A zatiaľ hra funguje stále pod DirectX12, hoci štúdio Asobo avizovalo, že výhľadovo sa počíta s prechodom na Dx12.“

    1. Sakra, to ma mrzí, ale už je to poopravované a z 99 % snáď v poriadku. To je tým, ako to vždy vydám a text kontrolujem až po odpublikovaní. Ale díky, musem mi to už niekto vytmaviť, aby som ten sloh po sebe poriadne čítal ešte pred vydaním. Aj keď niekedy je to teda boj, pretože vždy čakajú nejaké resty.

      Tú vetu som upravil, snáď takto by mohla byť zrozumiteľnejšia: „Zatiaľ hra funguje stále pod DirectX 12, hoci štúdio Asobo už dávnejšie avizovalo, že sa v blízkej počíta s prechodom na Dx12.“

      1. Stále je v té větě přechod DirectX12 na Dx12. Což je přece to samé.
        Nemělo by tam být přechod z verze 11 na verzi 12?

        1. Áha, tak toto je kameň úrazu tej vety. Robím vám to zložité… samozrejme je to tak, že zatiaľ (teda aj po tejto aktualizácii) hra funguje pod DirectX 11 tak ako aj predtým a na DirectX 12 sa ešte len bude prechádzať. Uvidíme, ako sa toto prejaví na výkone. Možno sa tu ešte stretneme pri jednom teste MFS.

  2. Vďaka za promptné premeranie. Po update je to ozaj obrovský rozdiela nejdle leno priemerný alebo minimálny framerate, ale tiež prakticky zmizol microstuttering, ktorý bol predtým doslova chronický. Bohvie ako by to s FS dopadlo nebyť konzolovej verzie, je možné, že takého updatu by sme sa nikdy nedočkali, aj keď je to teraz v rovine špekulácií.

    1. A pritom namerané to máme. Vďaka za upozornenie, doplnené medzi grafmi v testoch GPU. Microstuttering sa samozrejme takisto znížil.

      Hmm, ona sa na rovnakej scéne o dosť zlepšila aj stabilita frameratu. Dobre to vidieť najmä v rozlíšení UHD, kde výkon procesera do výsledkov už zasahuje iba minimálne.

      Odvčera jedným okom pokukujem po súpravách s pákovým pákovým joystick, ale teda nemám medzi nimi vôbec prehľad. Tak ak by ste vedeli niekto o nejakom zaujímavom z tých lacnejších… Thrustmaster T.Flight Hotas X by na tých max. 6 hodín mesačne možno aj stačil?

      1. S tým Hotas X ti neporadím, nemám skúsenosť, ale keď vyšiel FS, tak som sa v recenziách dosť hrabal a nakoniec som šiel do samostatného joysticku Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition.

        Hlavný rozdiel oproti lacnejším je magnetický senzor, t.j. výrazne vyššie rozlíšenie snímača páky než cenovo podobné joysticky konkurencie, teda v praxi plynulejšie a presnejšie ovládanie. V tomto smere je to technicky fakt na úrovni high-endu a prakticky nemá cenovú konkurenciu. No a presnosť ovládania je asi základ aby si si let ozaj užil. Čiže toto je primárny argument za jeho kúpu.

        V podstate identické vnútro aj dizajn má aj model T.16000M FSC, cenovo sú na tom tiež podobne, T.16000M zvykne byť o chlp lacnejší. Funkčne sú prakticky identické (akurát TCA má možnosť mechanického uzamknutia ovládania smerovky, ale to je v podstate reálne nevyužiteľné, resp. nepotrebné).

        Nevýhoda oproti tomu kombu čo si dal samozrejme len provizórne ovládanie plynu malým posuvníkom, jednak je fakt maličký a aj jeho mechanické spracovanie výrazne zaostáva za pákou, ozaj je to také provizórne riešenie. Čo je dosť logické vzhľadom na to, že do Airbus edície má Thrustmaster ďalšie doplnky – plnohodnotné plynové páky, klapky, atď…. Čiže to riešenie na joysticku je skôr „z dobrej vôle“, aby ľudia čo neplánujú kupovať zvyšné veci mali aspoň nejaké riešenie aj na plyn. Na druhej strane v civilnom letectve s tým plynom príliš nenarábaš, najviac na priblížení a pri pristátí, keď sa snažíš spomaliť, inak si skôr držíš stabilný výkon počas letu. Z môjho pohľadu by som teda stavil skôr na kvalitu smerovej páky aj za cenu horšieho ovládania plynu.

        Ja s tým hrávam od vydania prakticky výlučne na malých „vyhliadkových“ strojoch kde je ovládanie plynu manuálne a dá sa, určite to nie je tak zlé aby to bolo frustrujúce, ale už som sa teraz po update simu neudržal a prikúpil aj tie plynové páky 🙂 , keďže pri tom trávim stále viac času.

        Čiže takto za mňa, dúfam, že ti to aspoň trochu pomohlo. Aj tak si myslím, že to pri tých 6 hodinách za mesiac nezostane, to ťa buď chytí viac alebo s tým sekneš nadobro. 🙂

        1. Vďaka za vyčerpávajúcu reakciu. Zrejme pôjdem v tvojich šľapajach a najprv kúpim iba Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition a k nemu potom možno neskôr aj tú plynovú páku. Uvidíme, či to nebude tak, ako píšeš, že tomu podlahnem a budem pri tom tráviť viac času (čo by som teda na úkor aktivity na HWC fakt nechcel :)) alebo sa na to nevykašlem. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *