MSI B650 Gaming Plus WiFi: Kladivo na „drahé“ i „slabé“ dosky

Ako to vyzerá v BIOSe

Pokiaľ nechcete na základnej doske pre procesor AMD mimoriadne šetriť, ale ani platiť viac než treba, tak javí ako jedna z atraktívnych možností MSI B650 Gaming Plus WiFi. Cena výrazne pod dvesto eur a pritom výbava, ktorá s rezervou uživí aj príkonom neobmedzovaný Ryzen 9 7950X. Objavujú sa tu síce aj veci volajúce po vylepšení, no pozíciu v hernej zostave, na ktorú je nižší rozpočet, si najlacnejšia B650 doska MSI vo formáte ATX obháji.

Ako to vyzerá v BIOSe

Rozloženie tlačidiel na úvodných obrazovkách (či už rozšíreného alebo jednoduchého/EZ režimu) je presne také, ako ho dlhodobo u MSI poznáte. Vždy sa dá pohodlne aktivovať pamäťový profil (EXPO) bez potreby chodiť do podrobnejších volieb. Používateľské rozhranie je dobre intuitívne aj z pohľadu iných, základných funkcií a nestratíte sa ani v prípade, že ste prišli aktualizovať – Tlačidlo M-flash je vždy v ľavom spodnom rohu.

Jediné, čo by ešte mohlo MSI možno vytiahnuť, je prepínač na Re-Sizable BAR. Isteže, existuje asi iba málo ľudí, ktorí ho budú mať potrebu vypínať. ReBAR je vo východiskových nastaveniach aktívny a pokiaľ vám s niečom koliduje (a znižuje grafický výkon, k čomu v ojedinelých prípadoch dochádzať môže), je možné ho vypnúť. Cesta k tomu je Settings\Advanced\PCIe/PCI Sub-system Settings.

   

Viacerých bude ale asi zaujímať zníženie TDP. To je možné rôznymi spôsobmi. Najlepšie cez „Config TDP“ na karte OC, kde je niekoľko kompletne prednastavených profilov pre rôzne úrovne až po 45 W. Kompletným prednastavením sú nastavené aj prúdové limity, ktoré treba inak – cez Precision Boost Overdrive – zadať ručne.

      

S povolením AMD Expo sa vynúti aj maximálna priepustnosť Uncore, teda minimálne v kombinácií testovacích pamätí (2× 16 GB G.Skill Trident Z5 Neo, 6000 MHz/CL30) a testovacieho BIOSu (7E26v13).

   

Testy RAM ale i napriek tomu vychádzajú o trochu horšie, ako na doskách s polovičnou priepustnosťou pamäťového radiča. Dôležitú úlohu tu totiž hrá aj agresivita detailných volieb časovania, na ktorých MSI v ostatnom čase v záujme stabilného chodu aj vysokorýchlostných modulov pracovalo. Všetko sa dá, samozrejme, tak ako vždy prispôsobiť ručne na mieru individuálnych potrieb.

   

Často prepierané, „kritické“ napätie SOC je bezpečne zastropované na 1,3 V.

Sekcia Hardware Monitor tak, ako to býva u MSI zvykom, aj teraz umožňuje veľmi podrobnú správu ventilátorov. To na všetkých (6) 4-pinových konektoroch. Spôsob regulácie môže byť PWM, ale i DC. Pred nastavovaním kriviek je dobré vedieť, že regulácia PWM je podstatne citlivejšia a funguje od nízkych percentuálnych úrovní.

Pri nastavení lineárneho napätia (DC) počítajte s tým, že začína „až“ od cca 4 V. Niektoré ventilátory, ktoré fungujú aj pri nižšom napätí, tak nebudú dosahovať na svoje minimálne rýchlosti.

   


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi

Z testov nám zostala jedna základná doska pre platformu Intel LGA 1700, o ktorú si môžete zasúťažiť. Formát (súťaže) to bude pomerne netradičný, ale veríme, že atraktívny. Správne riešenie, pozostávajúce z dvoch zložiek, musí byť nakoniec doplnené rýchlou reakciou. Tá je pre získanie MSI B760M Gaming Plus WiFi rozhodujúca. Vyhraté má ten, kto sa úspešne zorientuje ako prvý. Celý článok „Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi“ »

 •  
 •  
 •  

Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo

Na Computexu 2024 bylo jako obvykle k vidění všechno možné vedle nových procesorových architektur, kterým jsme se věnovali nejvíc. K jedné z těchto věcí se stojí za to vrátit. V poslední době jsme několikrát psali o hypotetické možnosti, že desktopové základní desky přejdou na paměťové moduly CAMM2 místo už skoro třicet let používaných DIMMů. Po Computexu se zdá, že to je mnohem blíž realitě, než se zdálo. CAMM2 opravdu jde do desktopu. Celý článok „Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (26) Pridať komentár

 1. Škoda, že co do konektivity se v nabídce AM5 MSI rozhodli tahat za kratší konec. Ve vyšších segmentech vypadá jejich nabídka vedle té od Asus trochu smutně.

 2. takze tato doska je pre 7590x nevhodna, najma ked je vypnuty limit spotreby. Ale to je jasne, ze lacna doska nepatri k drahemu procesoru. Co mna ale zaujima najviac je, ako ste dokazali mat vo windowse 41 stupnov, ked tam je fotka biosu s 59°C. Nech robim co robim, tak r7700 mam prave teraz 47°C, v miestnosti je 25,8°C ale NH-D15 ide na 560rpm, lebo ked to znizim, tak ide teplota hore. Ked tu bolo 29 pred mesiacom, tak bol procesor 52.

  1. Na teploty CPU v BIOSe by som sa príliš nepozeral, odzrkadlujú zrejme jednovláknovú, skokovú zaťaž, ktorá sa rôzne mení podľa „agresie“ pohybu naprieč rozhraním. Vidíte, že je to na tých screenshotoch od 42 po 59 °C. To, čo uvádzame v grafoch ako teplotu CPU v nečinnosti je úplne iná situácia, kde k očtítaniu teplôt docházda po desiatich minutách neaktivity, resp. bez používateľského zásahu.

   Mimochodom, my testujeme pri teplote vstupného vzduchu 21–21,3 °C, čo je menej, než uvádzate vo Vašom prostredí. Po korekcii rozdielu sme na podobných hodnotách, ktoré sa už iba trochu rozchádzajú vplyvom rôznych detailov, ako sú použitý chladič, intenzita systémového chladenia či správa napájania samotnej dosky. Počítam, že B650 Gaming Plus WiFi nevlastníte (a máte tuším MAG B650 Tomahawk WiFi?)?

 3. Desek je fura a na eshopu vypadaji vsechny stejne.
  Rad si prectu obcas test-upoutavku na dobry pomer cena vykon, jako tahle.
  Nebo nejakou zajimavost jako levna deska s 4 M2 sloty 🙂

  BTW: v clanku pisete ze ma SPDIF ja ho nevidim a na firemni strance
  https://www.msi.com/Motherboard/B650-GAMING-PLUS-WIFI/Specification

  ho take neuvadi. Je to libustka kterou malokdo pouzije, ale mam stare domacii kino jako audio k pocitaci, a tak je SPDIF podminka pro novou desku. D/A a Zesilovac na zakladni desce je prozatim vzdy horsi nez domaci kino z roku 2008 pres SPDIF.

  1. Ďakujem za upozornenie. Táto doska S/PDIF, samozrejme, nemá. Do poznámok, z ktorých sa zostavuje text, sa musel dostať ako pozostatok z nejakej inej, staršej. No, treba na to dávať väčší pozor.

  2. ja som prave pre optiku prechadzal z asus tuf gaming na msi tomahawk, lebo ašusáci sa neobtazovali integrovat opticky vystup. Skoda, po cca 20 rokoch.. od s753 a prvych athlonov64 som mal asus :´(

   1. Bohužel, dnes už je to mrtvé rozhraní, otěže (už před deseti lety) převzalo hdmi. Myslím, že je třeba hledat jinou cestu, než se nechat takto omezovat při výběru desky.

     1. Správou napájení to snad nelze ošetřit tak, že monitor se bude vypínat pouze hardwarovým tlačítkem (dálkovým ovladačem)?

       1. No ale výhledově to lepší nebude. S/PDIF už zůstává jen u specializovaných zařízení, z mainstreamu je prakticky nadobro vytlačené.

        1. samotny cip ALC892 stale ma spdif vystup, len zrejme na tejto doske nema vyvedeny zdokumentovany pin. Otazne je ci ma vyvedeny nezdokumentovany pin a ak nie ci by sa dal priletovat a ci by to takto nadivoko fungovalo

     2. Roob
      Reagovat na nick „The Patient“ je zbytecne. Placa nesmysle ke kazdemu tematu. Skoda ze hwcooling nema moznost „skryt_prispevky_s_velkym_poctem_minusu“. Odfiltrovali by se tak zasiraci diskuzi.

      1. Doufám, že jsi pečlivě zvážil, pod kterým ze svých zdejších nicků reaguješ. Už jsi někde vypátral, která z AM5 desek konkrétně nepodporuje RAID NVMe pomocí AMD RAID Software?

 4. Osobně si teda myslim, že by levné desky s B650 měly stát méně. Pro mě je třeba problém ten lowendový audio čip, chtěl bych něco mainstreamového a na to abych dal minimálně 6.000 Kč? Když doteď jsem byl zvyklý, že lowendové desky byly za více než poloviční cenu a za cenu nad 3.000 Kč jsem kupoval mainstremové s lepšími kodeky a lepším VRM?
  Zdvojnásobení ceny desek považuju u nových Ryzenů za problém. Sám jsem teď upgradoval na 5700X, což jsem udělal právě z důvodu ceny a vim, že při dnešních cenách na nějaké nové PC (deska, procesor, paměť) sáhnu tak za 2 roky, pokud nedojde k havárii stávajícího. Dřív to nedám. :-/

  1. Konkurence tady funguje docela dobře a čert je ukrytý jen v rozhraních, která se rozhodneš preferovat. Nesmysl připlatí jen ti, kteří z jakéhokoli důvodu nechali plavat AM4 a rozhodli se přitom pro AMD. Ceny se pomalu ale jistě normalizují, ty u pamětí už dnes nahlodají i některé zapřísáhlé odpůrce. Zvukovka? Výhovorky 😁 První lepší externí audiorozhraní jsou dnes už takřka timeless, tak proč utrácet za víc než nutný základ na desce.

   1. Nechci externí. K čemu by PC bylo dobré, kdyby mělo být vše externí. To se můžou na PC rovnou vykašlat a dělat jen notebooky, cdromka externě, zvukovka externě, nakonec i grafika jde externě.
    PC je od toho, aby to bylo v jako vevnitř a proč nemít jednoduchý audiočip za pár dolarů integrován rovnou na desce. Akorát tam nechci 20 let starého dědečka, když existujou levná a přitom modernější řešení jako je ALC 4080.

    1. Teď to trochu zveličuješ, kdo mluvil o grafice? Já mluvím z vlastní zkušenosti. Mám na USB zvukovce zde probíraný digitální výstup a mimo jiné i klasický MIDI k připojení kláves, mám ji už u třetího počítače a desku jsem mohl vybírat bez ohledu na kvalitu integrovaného kodeku. Letos jsem ji nechal repasovat a bude sloužit dalších deset let.

     1. Ok, ale když můžeš mít externí zvukovku přes USB, proč bys nemohl mít i externí grafiku? Vyrábí se to? Ano, vyrábí.
      Mně jde o princip, když mohla mít moje AM4 deska B550 za 3 tisíce čip ALC S1200A, tak ho může mít i B650 deska, ale nebudu připlácet polovinu ceny!

      1. Co na to říct? Samozřejmě si můžeš postěžovat v diskuzi, ale co to „principiálně“ řeší? Já budu zatím budu mít celkově třeba i třicet let klidu.

      2. Tak pokud si chce někdo zbytečně komplikovat život, jeho věc. I kdyby se nakrásně jeden dožil osmdesátky, myslím, že to nestojí za to. Na externí USB zvukovce (DAC) fakt nevidím jedinou racionální nevýhodu. USB tu s námi je a bude jak dlouho? Vstupy, výstupy, ovladače až na stůl v hojném zastoupení. Je to jedno z mála zařízení, které člověka ke dnešku může doprovázet už půl života, někde od WinXP. Tohle snad můžeš prohlásit o některé grafice?

       1. Já ti také neříkám, že to tak mít nemůžeš. Akorát by méně náročným uživatelům mohli dát čip i na desku, ALC 1200 je sice o stoprocent dražší než ALC 897, který je snad i zdarma nebo za 1Kč, kdežto ALC 1200 je tak za 100Kč, cca. 4 dolary, nikomu by nevadilo si těch pár korun doplatit. A to nehledě na to, že je tu skrz USB vedená ALC 4080, která nestojí taky skoro nic a nebude snad ani dražší než ta zastaralá ALC 897.
        Není prostě žádný důvod používat ty zastaralé audio čipy, až na to, že výrobcům leží na skladech a chtějí se toho odpadu zbavit. Zároveň dají modernější čipy jen na drahé desky a myslí si, že vydělají dvakrát. Jenže taky to může dopadnout tak, že uživatelé ty desky nekoupí a nevydělají ani oni, ani AMD. Ty budou nakonec na výrobce pěkně nasraný a budou se snažit si najít svého výrobce jako v grafikách dostává přednostně čipy Sapphire.

        1. Nechci ti brát iluze, ale ono to spíše vypadá, že lidi se buďto nechají drbat, nebo jdou cestou, kterou jsem šel i já. Ty desky se prodávají. Integrované audio v BIOSu/ UEFI při prvním startu vypínám už nejméně deset let, tzn. taky bych mohl nadávat, proč si nemůžu pořídit desku bez něj 😁

  1. Máme, respektíve bolo to tak (už opravené). Furt tie fotky číslujem v opačnom poradí, ako idú za sebou v šablone článku. Vďaka za upozornenie, nabudúce musím na to viac myslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *