MSI B650 Gaming Plus WiFi: Kladivo na „drahé“ i „slabé“ dosky

Metodika: výkonnostné testy

Pokiaľ nechcete na základnej doske pre procesor AMD mimoriadne šetriť, ale ani platiť viac než treba, tak javí ako jedna z atraktívnych možností MSI B650 Gaming Plus WiFi. Cena výrazne pod dvesto eur a pritom výbava, ktorá s rezervou uživí aj príkonom neobmedzovaný Ryzen 9 7950X. Objavujú sa tu síce aj veci volajúce po vylepšení, no pozíciu v hernej zostave, na ktorú je nižší rozpočet, si najlacnejšia B650 doska MSI vo formáte ATX obháji.

Herné testy…

Drvivá väčšina testov vychádza z metodiky na procesory a grafické karty. Výber hier je pri doskách užší, ale pre tento účel ich viac netreba. Procesor vždy používame výkonný AMD Ryzen 9 7950X alebo na platformách Intel je to Core i9-13900K. Tieto procesory dobre zvýraznia silné aj slabé miesta každej základnej dosky. V minulosti sme testovali s dvoma procesormi, aj s lacnejším a úspornejším modelom, to už ale nerobíme. Hypotéza, že by drahšie základné dosky mohli výkonnostne „zvýhodňovať“ lacnejšie procesory sa nepotvrdila, takže je to pomerne zbytočné.

Z hier sme vybrali päť titulov, ktoré testujeme v dvoch rozlíšeniach. Hier je teda podstatne menej než pri testoch procesorov alebo grafických kariet, ale pre potreby testov základných dosiek je ich tak akurát. Málokto pri výbere základnej dosky zohľadňuje výkon v konkrétnej hre. Ale orientačný prehľad o tom, ako ktorá základná doska formuje herný výkon (v porovnaní s inou doskou), treba. Aby postupom času nedochádzalo k výraznému skresleniu, sme siahli po relatívne starších tituloch, ktoré už nedostávajú významné aktualizácie.

Jedná sa o Borderlands 3, F1 2020, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy. U novších hier by mohlo dochádzať k tomu, že sa výkon postupom času (aktualizáciami) bude trochu meniť a špeciálne vo vysokých rozlíšeniach s vysokými detailmi. To je jedno z testovacích nastavení (2160p a Ultra, respektíve najvyššie vizuálne detaily, ale bez ray-tracingovej grafiky), ktoré sa zameriava na porovnanie výkonu, pre ktoré je úzke hrdlo grafická karta. Inými slovami, z týchto testov bude zrejmé, ktorá základná doska do akej mieri môže z nejakých dôvodov ovplyvňovať výkon grafickej karty. Naproti tomu nastavenie s rozlíšením Full HD a s grafickými detailmi zníženými na „High“ bude odrážať aj vplyv procesora na konečný herný výkon.

Na záznam fps, respektíve časov jednotlivých snímok, z ktorých sa potom následne počítajú fps, používame OCAT a na analýzu CSV aplikáciu FLAT. Za oboma stojí vývojár a autor článkov (a videí) webu GPUreport.cz. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky priechody trikrát opakované a do grafov sú vynášané priemerne hodnoty priemerných i minimálnych fps. Tieto viacnásobné opakovania sa týkajú aj neherných testov.

… výpočtové testy, testy SSD, portov USB a siete

Aplikačný výkon testujeme veľmi podobným spôsobom, ako je to u testov procesorov. Obsiahnuté sú takmer všetky testy od tých jednoduchších (napríklad tých vo webovom prostredí) až po tie, ktoré procesora či grafickú kartu žmýkajú na vrchnej hranici ich možností. Jedná sa typicky o testy 3D renderingu, kódovania videa (x264, x265, SVT-AV1) či iných výpočtových úloh náročných na výkon. Rovnako ako pri procesoroch či grafických kartách tu máme široký zaber aplikácií – svoje si vo výsledkoch nájdu používatelia strihajúci video (Adobe Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio), tvorcovia grafických efektov (Adobe Premiere Pro), grafici či fotografi (Adobe Photoshop, Affinity Photo a AI aplikácie Topaz Labs) a nechýbajú ani testy (de)šifrovania, (de)kompresie, numerických výpočtov, simulácií a samozrejme ani testy pamätí.

Pri základných doskách sú dôležité aj testy výkonu SSD. Vo všetkých slotoch preto v dobre rozšírenom CrystalDiskMarku testujeme maximálne sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu na prázdnom SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Rovnakým spôsobom pristupujeme k testom portov USB. Na ich otestovanie používame externé SSD WD Black P50. To podporuje rýchle rozhranie USB 3.2 gen. 2×2, takže nebude úzke hrdlo ani pre najrýchlejšie radiče USB. Pre každý štandard USB uvádzamé iba jeden výsledok. Ten je počítaný z priemeru všetkých dostupných portov.

Neochudobníme vás ani o testy sieťovej priepustnosti. V rámci lokálnej siete medzi sieťovými adaptérmi základných dosiek a 10-gigabitovou PCIe kartou Sonnet Solo10G obojsmerne presúvame veľké súbory. To z už spomínaného SSD Samsung 980 Pro na Patriot Hellfire (480 GB), ktoré je stále dostatočne rýchle na to, aby nebrzdilo ani 10 Gb adaptéry.

   

Výsledky všetkých výkonnostných testov sú pre čo najvyššiu presnosť tvorené priemerom z troch opakovaných meraní.

Nastavenia procesorov…

Procesory primárne testujeme bez limitov napájania tak, ako to má väčšina základných dosiek v továrenských nastaveniach. Pre testy, ktoré majú prienik s meraniami spotreby, zahrievania a frekvencií CPU, sledujeme aj správanie sa dosiek s napájacím limitom podľa odporúčaní Intelu, kde PL1 nastavujeme na úroveň TDP (125 W) s tým, že rešpektujeme aj časový limit Tau (56 s). Vrchná hranica napájania (PL2/PTT) je v BIOSe nastavená podľa oficiálnych hodnôt. Pre Core i9-13900K je to 253 W, pre Core i9-12900K zase 241 W. Technológiami na agresívne pretaktovanie, ako sú PBO2 (AMD) alebo MCE (Asus) a podobnými, sa v rámci štandardných testov základných dosiek nezaoberáme.

… a aplikačné aktualizácie

V testoch treba počítať aj s tým, že v priebehu času môžu jednotlivé aktualizácie skresľovať výkonnostné porovnania. Niektoré aplikácie používame vo verziách portable (rozvalený archív), ktoré sa neaktualizujú alebo je možnosť ich držať na stabilnej verzii, ale pri niektorých to neplatí. Typicky hry sa v priebehu času aktualizujú, čo je prirodzené a držať ich na starých verziách mimo realitu by bolo tiež sporné.

Skrátka len počítajte s tým, že s pribúdajúcim časom klesá trochu i presnosť výsledkov, ktoré medzi sebou porovnávate. Aby sme vám túto analýzu uľahčili, tak pri každej doske uvádzame, kedy bola testovaná. Zistíte to v dialógovom okne, kde je informácia o dátume testovania. Toto dialógové okno sa zobrazuje v interaktívnych grafoch, pri akomkoľvek pruhu s výsledkom. Stačí naň zájsť kurzorom myši.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi

Z testov nám zostala jedna základná doska pre platformu Intel LGA 1700, o ktorú si môžete zasúťažiť. Formát (súťaže) to bude pomerne netradičný, ale veríme, že atraktívny. Správne riešenie, pozostávajúce z dvoch zložiek, musí byť nakoniec doplnené rýchlou reakciou. Tá je pre získanie MSI B760M Gaming Plus WiFi rozhodujúca. Vyhraté má ten, kto sa úspešne zorientuje ako prvý. Celý článok „Napíš, „ako to je“ a vyhraj MSI B760M Gaming Plus WiFi“ »

 •  
 •  
 •  

Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo

Na Computexu 2024 bylo jako obvykle k vidění všechno možné vedle nových procesorových architektur, kterým jsme se věnovali nejvíc. K jedné z těchto věcí se stojí za to vrátit. V poslední době jsme několikrát psali o hypotetické možnosti, že desktopové základní desky přejdou na paměťové moduly CAMM2 místo už skoro třicet let používaných DIMMů. Po Computexu se zdá, že to je mnohem blíž realitě, než se zdálo. CAMM2 opravdu jde do desktopu. Celý článok „Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (26) Pridať komentár

 1. Škoda, že co do konektivity se v nabídce AM5 MSI rozhodli tahat za kratší konec. Ve vyšších segmentech vypadá jejich nabídka vedle té od Asus trochu smutně.

 2. takze tato doska je pre 7590x nevhodna, najma ked je vypnuty limit spotreby. Ale to je jasne, ze lacna doska nepatri k drahemu procesoru. Co mna ale zaujima najviac je, ako ste dokazali mat vo windowse 41 stupnov, ked tam je fotka biosu s 59°C. Nech robim co robim, tak r7700 mam prave teraz 47°C, v miestnosti je 25,8°C ale NH-D15 ide na 560rpm, lebo ked to znizim, tak ide teplota hore. Ked tu bolo 29 pred mesiacom, tak bol procesor 52.

  1. Na teploty CPU v BIOSe by som sa príliš nepozeral, odzrkadlujú zrejme jednovláknovú, skokovú zaťaž, ktorá sa rôzne mení podľa „agresie“ pohybu naprieč rozhraním. Vidíte, že je to na tých screenshotoch od 42 po 59 °C. To, čo uvádzame v grafoch ako teplotu CPU v nečinnosti je úplne iná situácia, kde k očtítaniu teplôt docházda po desiatich minutách neaktivity, resp. bez používateľského zásahu.

   Mimochodom, my testujeme pri teplote vstupného vzduchu 21–21,3 °C, čo je menej, než uvádzate vo Vašom prostredí. Po korekcii rozdielu sme na podobných hodnotách, ktoré sa už iba trochu rozchádzajú vplyvom rôznych detailov, ako sú použitý chladič, intenzita systémového chladenia či správa napájania samotnej dosky. Počítam, že B650 Gaming Plus WiFi nevlastníte (a máte tuším MAG B650 Tomahawk WiFi?)?

 3. Desek je fura a na eshopu vypadaji vsechny stejne.
  Rad si prectu obcas test-upoutavku na dobry pomer cena vykon, jako tahle.
  Nebo nejakou zajimavost jako levna deska s 4 M2 sloty 🙂

  BTW: v clanku pisete ze ma SPDIF ja ho nevidim a na firemni strance
  https://www.msi.com/Motherboard/B650-GAMING-PLUS-WIFI/Specification

  ho take neuvadi. Je to libustka kterou malokdo pouzije, ale mam stare domacii kino jako audio k pocitaci, a tak je SPDIF podminka pro novou desku. D/A a Zesilovac na zakladni desce je prozatim vzdy horsi nez domaci kino z roku 2008 pres SPDIF.

  1. Ďakujem za upozornenie. Táto doska S/PDIF, samozrejme, nemá. Do poznámok, z ktorých sa zostavuje text, sa musel dostať ako pozostatok z nejakej inej, staršej. No, treba na to dávať väčší pozor.

  2. ja som prave pre optiku prechadzal z asus tuf gaming na msi tomahawk, lebo ašusáci sa neobtazovali integrovat opticky vystup. Skoda, po cca 20 rokoch.. od s753 a prvych athlonov64 som mal asus :´(

   1. Bohužel, dnes už je to mrtvé rozhraní, otěže (už před deseti lety) převzalo hdmi. Myslím, že je třeba hledat jinou cestu, než se nechat takto omezovat při výběru desky.

     1. Správou napájení to snad nelze ošetřit tak, že monitor se bude vypínat pouze hardwarovým tlačítkem (dálkovým ovladačem)?

       1. No ale výhledově to lepší nebude. S/PDIF už zůstává jen u specializovaných zařízení, z mainstreamu je prakticky nadobro vytlačené.

        1. samotny cip ALC892 stale ma spdif vystup, len zrejme na tejto doske nema vyvedeny zdokumentovany pin. Otazne je ci ma vyvedeny nezdokumentovany pin a ak nie ci by sa dal priletovat a ci by to takto nadivoko fungovalo

     2. Roob
      Reagovat na nick „The Patient“ je zbytecne. Placa nesmysle ke kazdemu tematu. Skoda ze hwcooling nema moznost „skryt_prispevky_s_velkym_poctem_minusu“. Odfiltrovali by se tak zasiraci diskuzi.

      1. Doufám, že jsi pečlivě zvážil, pod kterým ze svých zdejších nicků reaguješ. Už jsi někde vypátral, která z AM5 desek konkrétně nepodporuje RAID NVMe pomocí AMD RAID Software?

 4. Osobně si teda myslim, že by levné desky s B650 měly stát méně. Pro mě je třeba problém ten lowendový audio čip, chtěl bych něco mainstreamového a na to abych dal minimálně 6.000 Kč? Když doteď jsem byl zvyklý, že lowendové desky byly za více než poloviční cenu a za cenu nad 3.000 Kč jsem kupoval mainstremové s lepšími kodeky a lepším VRM?
  Zdvojnásobení ceny desek považuju u nových Ryzenů za problém. Sám jsem teď upgradoval na 5700X, což jsem udělal právě z důvodu ceny a vim, že při dnešních cenách na nějaké nové PC (deska, procesor, paměť) sáhnu tak za 2 roky, pokud nedojde k havárii stávajícího. Dřív to nedám. :-/

  1. Konkurence tady funguje docela dobře a čert je ukrytý jen v rozhraních, která se rozhodneš preferovat. Nesmysl připlatí jen ti, kteří z jakéhokoli důvodu nechali plavat AM4 a rozhodli se přitom pro AMD. Ceny se pomalu ale jistě normalizují, ty u pamětí už dnes nahlodají i některé zapřísáhlé odpůrce. Zvukovka? Výhovorky 😁 První lepší externí audiorozhraní jsou dnes už takřka timeless, tak proč utrácet za víc než nutný základ na desce.

   1. Nechci externí. K čemu by PC bylo dobré, kdyby mělo být vše externí. To se můžou na PC rovnou vykašlat a dělat jen notebooky, cdromka externě, zvukovka externě, nakonec i grafika jde externě.
    PC je od toho, aby to bylo v jako vevnitř a proč nemít jednoduchý audiočip za pár dolarů integrován rovnou na desce. Akorát tam nechci 20 let starého dědečka, když existujou levná a přitom modernější řešení jako je ALC 4080.

    1. Teď to trochu zveličuješ, kdo mluvil o grafice? Já mluvím z vlastní zkušenosti. Mám na USB zvukovce zde probíraný digitální výstup a mimo jiné i klasický MIDI k připojení kláves, mám ji už u třetího počítače a desku jsem mohl vybírat bez ohledu na kvalitu integrovaného kodeku. Letos jsem ji nechal repasovat a bude sloužit dalších deset let.

     1. Ok, ale když můžeš mít externí zvukovku přes USB, proč bys nemohl mít i externí grafiku? Vyrábí se to? Ano, vyrábí.
      Mně jde o princip, když mohla mít moje AM4 deska B550 za 3 tisíce čip ALC S1200A, tak ho může mít i B650 deska, ale nebudu připlácet polovinu ceny!

      1. Co na to říct? Samozřejmě si můžeš postěžovat v diskuzi, ale co to „principiálně“ řeší? Já budu zatím budu mít celkově třeba i třicet let klidu.

      2. Tak pokud si chce někdo zbytečně komplikovat život, jeho věc. I kdyby se nakrásně jeden dožil osmdesátky, myslím, že to nestojí za to. Na externí USB zvukovce (DAC) fakt nevidím jedinou racionální nevýhodu. USB tu s námi je a bude jak dlouho? Vstupy, výstupy, ovladače až na stůl v hojném zastoupení. Je to jedno z mála zařízení, které člověka ke dnešku může doprovázet už půl života, někde od WinXP. Tohle snad můžeš prohlásit o některé grafice?

       1. Já ti také neříkám, že to tak mít nemůžeš. Akorát by méně náročným uživatelům mohli dát čip i na desku, ALC 1200 je sice o stoprocent dražší než ALC 897, který je snad i zdarma nebo za 1Kč, kdežto ALC 1200 je tak za 100Kč, cca. 4 dolary, nikomu by nevadilo si těch pár korun doplatit. A to nehledě na to, že je tu skrz USB vedená ALC 4080, která nestojí taky skoro nic a nebude snad ani dražší než ta zastaralá ALC 897.
        Není prostě žádný důvod používat ty zastaralé audio čipy, až na to, že výrobcům leží na skladech a chtějí se toho odpadu zbavit. Zároveň dají modernější čipy jen na drahé desky a myslí si, že vydělají dvakrát. Jenže taky to může dopadnout tak, že uživatelé ty desky nekoupí a nevydělají ani oni, ani AMD. Ty budou nakonec na výrobce pěkně nasraný a budou se snažit si najít svého výrobce jako v grafikách dostává přednostně čipy Sapphire.

        1. Nechci ti brát iluze, ale ono to spíše vypadá, že lidi se buďto nechají drbat, nebo jdou cestou, kterou jsem šel i já. Ty desky se prodávají. Integrované audio v BIOSu/ UEFI při prvním startu vypínám už nejméně deset let, tzn. taky bych mohl nadávat, proč si nemůžu pořídit desku bez něj 😁

  1. Máme, respektíve bolo to tak (už opravené). Furt tie fotky číslujem v opačnom poradí, ako idú za sebou v šablone článku. Vďaka za upozornenie, nabudúce musím na to viac myslieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *