MSI oficiálne o chybách RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X

Čo RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X, to iné výsledky

Firma MSI zverejnila stanovisko, v ktorom stojí, že grafické karty RTX 4070 Ti Ventus 3X vyšli naozaj s nedoladeným BIOSom, ktorý spôsobuje, že nie je dosahovaný maximálny výkon tejto grafickej karty. Ponúka sa tu už však záplata, ktorá by mohla všetko vyriešiť. Aj keď… poďme sa k tejto téme trochu vrátiť a pokúsiť sa prebrať možné technické príčiny, ktoré spôsobujú výraznú fluktuáciu vo výkone najlacnejšej trojventilátorovej MSI RTX 4070 Ti Super.

Keď už sa zdalo, že séria grafických kariet MSI Ventus 3X bude očistená, tak sa v súvislosti s ňou objavili nové nedokonalosti. Chladič, ktorý býval tŕňom v päte v minulosti, je už perfektný, ale zase sú tu komplikácie s BIOSmi. Tých už MSI vydalo niekoľko a keď počítame aj pôvodný, tak BIOS s označením 95.03.45.40.F0 (odkaz na stiahnutie) je už tretí v poradí.

Povráva sa, že s prvým BIOSom (95.03.45.40.58) výkon končí 5 % pod očakávaným a novší už tie očakávania dosahuje lepšie, hoci máme podozrenie, že je snaha vybičovať neOC kartu k výkonom, ktoré môžu výrazne znížiť efektivitu. Ale poporiadku, skúsme si všetko rozobrať. V testoch TechPowerUp! naozaj nový BIOS znižuje výkonnostný deficit, ale zároveň je dôležité poznamenať, že naše výsledky z ich výsledkami sa pri použití pôvodného BIOSu výrazne rozchádzajú.

Zatiaľ čo na TPU vo vysokom rozlíšení (pri hranici maximálneho výkonu, ktorý je možné z grafickej karty dostať) namerali oproti RTX 4070 Ti v priemere naprieč všetkými hrami iba +5 %. V našich testoch to je +9 %, a to ešte v porovnaní lacného vyhotovenia RTX 4070 Ti Super (Ventus 3X) s drahým vyhotovením RTX 4070 Ti (Suprim X). Keby sme mali na porovnanie vo variante Ventus 3X aj neSuper RTX 4070 Ti, tak by bol rozdiel ešte väčší, možno aj viac než dvojnásobne oproti tomu, ktorý s rovnakým BIOSom nameral TechPowerUp! A to je pomerne dosť aj keď zoberieme do úvahy určitú nekonzistenciu na úrovni rôznej testovacej metodiky, či sa už jedná o voľbu testovacích hier (navyše, keď ich majú tiež veľa) či testovacej platformy.

Týmto však výsledky TPU rozhodne nechceme nijako spochybňovať, naopak. Dôverujeme im a budeme tak vychádzať z predpokladu, že rovnaké modely kariet, teda v tomto prípade RTX 4070 Ti Ventus 3X, sa i s rovnakým BIOSom môžu správať rôzne.

Pozoruhodné je i to, že hoci je herný aj výpočtový výkon v našich testoch podľa očakávaní (a viac-menej škáluje s pomermi iných kariet RTX 4070 Ti Super), tak je odmeraná spotreba výrazne pod TGP (a tu treba upozorniť, že na analýzu spotreby nepoužívame softvérový monitoring an nevychádzame ani so systémovej spotreby, ale meriame reálny prúd a napátie na kábloch, respektíve na bočníku PCIe). To znamená, že nejaká rezerva tu je.

Natíska sa tu myšlienka o tom, že keď naša vzorka s pôvodným BIOSom dosahuje rýchlosť podľa očakávaní aj pri nižšej spotrebe ako iné karty, čo sa stane s použitím novšieho „výkonnejšieho“ BIOSu. Je pravdepodobné, že to, že výrazne viac než rýchlosť grafickej karty sa zvýši spotreba, čím klesne efektivita. Inými slovami, navýšiť rýchlosť o 1–2 % a zvýšiť tým spotrebu o 40–50 W nemusí byť to, čo by sme hodnotili ako „elegantnejšiu možnosť“.

Ale ktovie, možno sa v našich re-testoch ukáže, že je to nakoniec inak a hlavne asi treba počítať s tým, že nový BIOS môže pravdepodobne meniť vlastnosti každej RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X iným spôsobom. Predpokladáme, že v prípadoch, kde sa miestami objavuje aj negatívny trend (voči RTX 4070 Ti) môže byť užitočnejší ako napríklad pri našej vzorke.

Novšie BIOSy podľa meraní TPU okrem iného (nepoznaného) jemne zdvíhajú frekvencie GPU (a spolu s nimi teda aj limit napájania), ale zdá sa, že sa môže jednať o slabšiu kartu oproti ostatným aj pri porovnateľných frekvenciách GPU. V čom tkvie onen technický problém sa však bohužiaľ stále nedozvedáme, takže o veciach môžem iba špekulovať. Je to zvláštna situácia, nad ktorou stopercentná kontrola evidentne nevládne. Trinásta komnata RTX 4070 Ti Super 16G Ventus 3X bola otvorená.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *