MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná

Základné parametre a detaily

Po Gainward RTX 2070 Phoenix GS pridávame na porovnanie RTX 2070 Gaming Z od MSI. Spoločné majú tieto karty iba grafické jadro. Masívny trojslotový chladič, dva veľké ventilátory, kovový backplate a štedré podsvietenie RGB predstavujú presný opak toho, čo ponúkala grafika Gainwardu. Otázkou zostáva, ktorá z dvojice je výkonnejsšia a má lepšie prevádzkové vlastnosti. 

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Balenie grafiky MSI je prekvapivo bohaté na dokumentáciu, prezentačné materiály ale aj užitočné veci ako sú kovový držiak pre grafiku, ktorý využijete najmä vtedy, ak vaša základná doska nemá vystužené porty PCIe.

Dizajn je v porovnaní s Gainward RTX 2070 Phoenix GS veľmi odlišný. Vidíte to už pri pohľad spredu. Gaming Z má masívny dvojventilátorový chladič v čierno sivej kombinácii s niekoľkými zónami RGB.

   

Vzadu je pre zmenu kovový backplate v štýle brúseného hliníka v dvoch smeroch. Vďaka tomu sa na ňom odráža svetlo a karta pôsobí zaujímavo.

   

Bočný pohľad demonštruje masívny chladič s hustým rebrovaním a hrubými heatpipe vo vnútri. Zároveň vidíte vnútorné vystuženie PCB kovovým rámom.

Vzadu nájdete tradične jeden port HDMI 2.0b a 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink). Nenachádza sa tu DVI, ktoré bolo súčasťou série Pascal. Vpredu vidíte päť ukončení heatpipe.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov, ktoré grafika ponúka. Veľké 95mm ventilátory majú značné zahnutie. Heatpipe vo vnútri chladiča patria medzi najväčšie, aké sme tu doteraz videli.

   

Na konci PCB sú umiestnené 6 a 8-pinové konektory pre napájanie.

   

Bližší pohľad na backplate vám ukazuje textúru povrchu a logo výrobcu. Zároveň vidíte, že backplate má malé otvory na odvod tepla.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix

Občas lidi říkají, že dnešní hry se nevyrovnají těm starým a kromě grafiky toho moc nenabízí. Co kdyby se ale dala moderní grafika doplnit do klasických pecek starých i třeba dvacet let? Právě k tomu má sloužit technologie (nebo software) RTX Remix od NVIDIE, která má umožnit relativně snadno přidat i do velmi starých her pomocí modu kvalitnější grafiku – včetně raytracingových efektů i věcí jako je DLSS nebo DLAA. Podíváme se, jak to funguje. Celý článok „Ray tracing pro staré hry. Otestovali jsme NVIDIA RTX Remix“ »

  •  
  •  
  •  

Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?

O víkendu tu byly informace o nové generaci grafik od AMD, teď pro změnu o tom, co chystá Nvidia. Jak si asi pamatujete, doposud jsme operovali s tím, že příchod nové generace GeForce (pravděpodobně s označením RTX 5000) bude po trošku delší době než po tradičních dvou letech. Přímo oficiální dokument Nvidie totiž next-gen herní GPU ukazoval až na rok 2025. Ale vypadá to, že Nvidia vydání urychlí a bude přece jenom letos. Celý článok „Blackwell vyjde letos, GeForce RTX 5080 a RTX 5090 koncem roku?“ »

  •  
  •  
  •  

[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává

USA loni začaly uplatňovat embargo na vývoz výkonných GPU do Číny, což má chránit jejich strategickou bezpečnost tím, že ztíží Číně vývoj pokročilých AI například pro vojenské účely. Na podzim zákaz nastavil limity výkonu tak, že nedovolily vývoz GeForce RTX 4090, na což ale Nvidia zareagovala modelem GeForce RTX 4090D, který má ořezané výpočetní jednotky a výkon tak, aby se do stanovených limitů přesně vešel. Nyní však byl zakázaný také. Celý článok „[Update] Zákaz exportu GPU do Číny: GeForce RTX 4090D zůstává“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *