MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná

Hodnotenie

Po Gainward RTX 2070 Phoenix GS pridávame na porovnanie RTX 2070 Gaming Z od MSI. Spoločné majú tieto karty iba grafické jadro. Masívny trojslotový chladič, dva veľké ventilátory, kovový backplate a štedré podsvietenie RGB predstavujú presný opak toho, čo ponúkala grafika Gainwardu. Otázkou zostáva, ktorá z dvojice je výkonnejsšia a má lepšie prevádzkové vlastnosti.

Hodnotenie

MSI RTX 2070 Gaming Z prináša druhý pohľad na novú GeForce RTX 2070. Na rozdiel od Gainward prináša väčší chladič s dvomi veľkými ventilátormi, viac prvkov RGB a 0dB režim. V základe karta ponúka vyšší výkon, čo sa odrazilo aj na o trochu vyššej spotrebe. V testoch hlučnosti a teplôt dosahuje karta skvelé výsledky, aj keď to možno z hodnoty maximálnej teploty nie je zrejmé. Grafika veľmi dlho funguje v pasívnom režime, čo má za následok vystrelenie teplôt nad hranicu 70°C, no to iba do momentu, než sa spustia ventilátory. Potom majú prekvapivo nízke otáčky a v teste hlučnosti karta obsadila dve druhé miesta a jedno tretie, čo je skvelý výsledok.

 

Vystuženie PCB a prepracovaný kovový backplate pridávajú karte nielen na estetickej hodnote, ale hlavne po funkčnej stránke. Grafika je rozhodne krajšia ako model od Gainward, a zároveň sa tak hrozivo neprehýba, ako tomu bolo práve pri Phoenix GS modeli.

V základe pri záťaži sa takt pohyboval na úrovni 1920-1905 MHz, čo vysvetľuje náskok v testoch oproti Gainward RTX 2070, ktorá má „len“ 1845 – 1815 MHz. Vzhľadom na vyšší základný tak nebolo už ručné pretaktovanie nejako vysoké. Konkrétne +80 MHz na jadre a +900 MHz pri pamätiach. Výsledkom tak bol takt v záťaži okolo 2010 – 1995 MHz. Po pretaktovaní si už MSI a Gainward karty striedali pozície, celkovým víťazom porovnania je však práve MSI RTX 2070 Gaming Z 8G, ktorá ponúka celkovo vyššiu kvalitu a viac funkcií, čo sa samozrejme odrazilo aj na vyššej cene.

Poznámka: Aktuálne je grafika v zľave zo 670 eur na 606 eur.

Grafickú kartu MSI RTX 2070 Gaming Z 8G si môžete zakúpiť na Heureka.sk

Za poskytnutie testovacích hier vďačíme e-shopu digihry.sk

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

GeForce RTX 5000 nebudou 3nm, mají stejný 4nm proces jako B200

Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Tak nějak je to nyní s grafikami GeForce RTX 5000 a informacemi, které o nich neoficiálně prosakují (ty oficiální budou až za rok). Původně jsme pracovali se zprávami, že herní GPU Blackwell, na kterých budou příští herní grafiky Nvidie založené, budou 4nm čipy, ale před časem to začalo vypadat na 3nm proces, což by bylo pozitivum. Ovšem odhalení výpočetní verze B200 věci zase změnilo… Celý článok „GeForce RTX 5000 nebudou 3nm, mají stejný 4nm proces jako B200“ »

  •  
  •  
  •  

Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska. Celý článok „Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM

Minulý týden se dostaly ven informace o 28GHz pamětech na grafikách GeForce generace RTX 5000. Byla to ale jen předehra, leaker Kopite7kimi poté přidal podrobnější pohled na specifikace chystaných herních GPU generace Blackwell. Zdá se, že to bude větší výkonnostní skok. Tak trochu v duchu citátu „odvolávám, co jsem odvolal“ je totiž zpět ve hře 512bitová sběrnice, s níž by Blackwell byl nejtěžší kalibr Nvidie za dlouhou dobu. Celý článok „GeForce RTX 5090 nakonec s 512bitovou pamětí, GB203 má 96 SM“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *