O budoucnosti foundry byznysu Samsungu přicházejí pro změnu dobré zprávy
Měli jsme tu zprávu o tom, že Samsung nemá v úmyslu opustit obor nejmodernějších křemíkových procesů, v nichž je momentálně nejbližším konkurentem TSMC (minimálně pokud se nepovede Intelu comeback a průlom do zakázkové výroby čipů), a chystá 1nm technologii. Podle dalších zvěstí z Koreje to ale pro Samsung, který v poslední době stíhají spíš problémy, začíná vypadat lépe také v technologii, která je blíž: 2nm výrobním procesu.
Samsung prý měl a asi stále má velké problémy na 3nm procesu, což je jeho první technologie s nanodestičkovými tranzistory GAAFET (tedy obdobou toho, co TSMC použije u 2nm procesu a Intelu u procesu 18A pod jménem RibbonFET). Samsungu se nakonec prý podařilo dosáhnout asi 50–60% výtěžnost proti plánované 70% u první „early“ generace 3nm procesu (SF3E/3GAE). Druhá vylepšená varianta (snad SF3P/3GAP?) ale má těžké problémy a v listopadu prý měla výtěžnost jen 20 %, což by asi neumožňovalo ekonomickou výrobu pro klienty.
Podle aktuálních zpráv z korejských médií by ale Samsung mohl mít větší štěstí s následujícím 2nm procesem, který také používá tranzistory typu GAAFET. Ještě začátkem roku kolovaly zprávy, že zatím jsou na připravovaném procesu Korejci s výtěžností také jen někde mezi 20–30 %, přitom TSMC v té době už mělo mít 60% výtěžnost na svém vlastním 2nm procesu.
Ale tento týden se objevily informace, že aktuálně už je na tom technologie výrazně lépe a dokonce i lépe, než 3nm proces. Údajně se při výrobě a následném ověřování testovacích waferů výtěžnost dostala nad 40 %. To by dávalo naději, že se dalšími zlepšeními povede proces dotáhnout do použitelného a konkurenceschopného stavu.
V posledních letech procesy Samsungu při stejných nominálních „číslech“ dosahovaly horších taktů a případně horší energetické efektivity než ty od TSMC. A je dost pravděpodobné, že tomu tak bude i u 2nm procesů obou firem. Ale to nemusí znamenat, že nemají na trhu uplatnění. To, že Samsung musí nabízet své služby za nižší ceny, logicky vede k problémům s financováním, pro klienty a v návaznosti na to pro spotřebitele ale nižší ceny mohou být naopak příležitost. Novější procesy TSMC totiž stále zdražují (aktuálně prý firma navíc zvažuje na nejnovějších procesech zvýšit ceny o dalších až 15 % nad rámec jejich původní ceny).
Exynos 2600 koncem roku?
Samsung by prý rád spustil komerční výrobu na tomto procesu na podzim letošního roku, ale je samozřejmě otázka, zda se mu to povede. Zájem o 2nm výrobu u Samsungu by prý měly mít i firmy jako Apple, AMD „a další“, ale tento zájem se samozřejmě nakonec nemusí povést přetavit v skutečný kontrakt. Případní externí klienti by asi své čipy začali vyrábět až o něco později, ze začátku se asi začnou sériově vyrábět jen vlastní čipy Samsungu. Mohlo by jít o SoC pro špičkové telefony Galaxy S26, Exynos 2600, ten se prý má začít vyrábět v listopadu.

Je samozřejmě otázka, zda tyto zprávy (a platilo by to i pro předchozí zprávu o plánech na 1nm proces) nejsou trošku přikořeněné „fanděním“, jelikož pocházejí všechny z Jižní Koreje a místní by rádi, kdyby se ve špičkové výrobě čipů země udržela. Nemusí jít o nějaké pokusy o manipulaci trhu, ale třeba jen o optimismus ovlivňující úsudek analytiků nebo médií, která informace zevnitř Samsungu různě získávají a interpretují. Nedá se tedy zaručit, že se situace Samsungu nakonec neukáže být horší, než jak ji tyto zprávy vykreslují.
Zatímco ke konci roku 2023 mělo TSMC na foundry trhu podíl 61,2 % a Samsung 11,3 %, ke konci roku se to údajně změnilo na 67,1 % a 8,1 % (GlobalFoundries má mít 4,6 %, UMC 4,7 % a čínské SMIC se dostalo na pozici třetího největšího foundry výrobce s 5,5 %). Pokud by se ale úspěšným 2nm procesem podařilo vylepšit konkurenceschopnost Samsungu a ten získal vyšší tržní podíl, bylo by to pro technologický průmysl jako celek dobře.
Zdroje: CM ASIAE, techPowerUp (1, 2)
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀