Nová generace grafik GeForce prý má napájení dvěma 12+4piny

2× 12VHPWR u GeForce RTX 5090?

Když Nvidia přišla před čtyřmi lety s nejprve 12pinovým a poté 12+4pinovým konektorem 12VHPWR (později provázeným značnými problémy s poruchami vedoucími k poškození karet), mezi jinými důvody se uvádělo to, že s ním grafika nebude potřebovat víc napájecích kabelů. Zdá se, že s přicházející generací GeForce RTX 5000 ale budeme zase tam, kde jsme byli, a grafiky už budou mít dva kabely i přes použití konektorů 12VHPWR (respektive 12V2x6).

Web TweakTown o víkendu přinesl zprávu o tom, že výrobci zdrojů začínají naznačovat zdvojení 12+4pinového napájecího kabelu alespoň u některých z budoucí generace grafik GeForce. Modely zdrojů, které nyní představují, totiž začínají mít osazené porty pro dva kabely s 12+4pinovými konektory 12VHPWR / 12V2x6. V prezentačních materiálech, které tyto zdroje provázení, se přitom obvykle uvádí, že tyto modely mají být připravené na novou generaci grafik.

To sice není úplně jednoznačné znamení, protože výrobci by například mohli cílit na systémy s více GPU třeba pro potřeby AI aplikací, ale je dost velká pravděpodobnost, že to odráží podobu budoucího highendu od Nvidie. Výrobci zdrojů totiž od ní pravděpodobně mají pod NDA informace o připravovaných parametrech karet co do spotřeby, aby byly při vydání pro novou grafiku nachystané podmínky.

TweakTown píše, že dle současných drbů by měly první GeForce RTX 5000, které budou mít novou architekturu Blackwell, ale jejich čipy asi stále používají 4nm proces, vyjít někdy začátkem příštího roku. Jako první to zřejmě bude GeForce RTX 5080 a RTX 5090. Z těchto dvou modelů by ale dvojici 12+4pinových kabelů nejspíš mohl vyžadovat jen ten vyšší, GeForce RTX 5090 (nebo jak se highend bude jmenovat). Právě pro tuto kartu nedávno uniklé informace prorokovaly až 600W spotřebu. Jeden kabel s 12+4pinovým konektorem může dle specifikací do karet PCI Express ×16 přivést maximálně právě 600 W.

Standard, nebo ojedinělá věc u extrémních provedení?

Je třeba říct, že už dřív se objevily některé luxusnější či extrémnější verze GeForce RTX 3090 Ti a RTX 4090 opatřené dvěma těmito napájecími konektory. Existence takovýchto karet by tedy nebyla úplně nová a nelze vyloučit, že onen marketing zdrojů ve skutečnosti mluví o připravenosti na podobné extrémní karty, zatímco běžným standardem by i u highendového modelu zůstal jediný konektor a kabel.

PCB karty Galax GeForce RTX 3090 Ti HOF s dvěma 12+4pinovými konektory (Autor: Galax) (Zdroj: Galax)

Více: 16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Ve spolehlivosti by šlo o plus

Pokud se ale potvrdí zprávy o tom, že Nvidia zvedne TDP až na 550–600 W, pak jediný kabel neponechává žádnou rezervu. Dodávání 600 W do grafiky jediným kabelem je sice stále v rámci specifikace, ale bylo byl mnohem lepší, kdyby takový příkon byl rozdělen.

Tip: Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců

Proudy ve vodičích a výsledné teploty by u 600W grafiky byly ještě vyšší než u dnešních GeForce RTX 4090, takže by se opět zvýšilo riziko roztavení kabelů, poškození konektoru na kartě a tak dále. Když už tedy spotřeba nové grafiky má být tak šílená, bylo by lepší, když to bude řešeno dvěma kabely.

Nicméně uživatelé, kteří mají zdroj nebo kabelový adaptér s jen jedním konektorem, budou potřebovat nové adaptéry, nebo dokonce nový zdroj. Je ale pravda, že podobná karta si tak jako tak často upgrade zdroje vyžádá, protože 600W spotřeba může znamenat ještě mnohem vyšší proudové špičky, kvůli kterým musí být zdroj předimenzován. Ani kilowattové zdroje, jakým se dřív posměšně říkalo „svářečky“, už často nemusí být úplně ideální.

Zdroj: TweakTown

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

GeForce RTX 5000 dostanou PCIe 5.0 a DP 2.1, až 32GHz GDDR7

Minulý týden se na internetu objevily specifikace grafik GeForce RTX 5090 a RTX 5080, které Nvidia chystá v příští generaci Blackwell, uvádějící počty jednotek, spotřeby a kapacity a šířky pamětí. Od té doby se ale objevily další informace o výbavě této nové architektury GPU. Z čínských zdrojů se také objevily informace k datu vydání – tyto karty půjdou do prodeje nejdříve za čtvrt roku, letos do Vánoc se tedy už vydání nestihne. Celý článok „GeForce RTX 5000 dostanou PCIe 5.0 a DP 2.1, až 32GHz GDDR7“ »

  •  
  •  
  •  

Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin

Endorfy síce stále nemá zdroje s podporou ATX 3.x, ale vydáva kábel, vďaka ktorému môžete na priamo (bez adaptéru) napájať výkonné grafické karty GeForce aj zo „staršieho“ zdroja ATX 2.xx. Kábel Supremo FM5 HPWR má na jednej strane 12+4-pinový, respektíve 16-pinový a na druhej strane, na strane zdroja, sa pripája cez dva osempinové konektory PCIe. Okrem vysokej prúdovej zaťažiteľnosti pri ňom Endorfy kládlo dôraz aj na pohodlnosť inštalácie. Celý článok „Nový kábel (PSU) Endorfy: Z dvoch 8-pinov jeden 16-pin“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. No 600W sa mi vôbec nezdá ako „Eko“, „Bio“, atď. …tak by nemal byť ani „Cool“… navyše keď bude dosť kúriť.
    Asi by mali k tomu dodávať aj nejakú veternú turbínu alebo solárne panely 😀

    1. Dříve to nebylo tak odlišné, jen se ty extrémní konfigurace rozkládaly přes více slotů a záplavu kabelů.

        1. A proč by se nezvyšovala, když to pokrok v technologii umožňuje? Nikdo nebrání volit konfigurace v nižším rozsahu příkonu. Je to cihla, ale jsem snad cílovka?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *