Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

MAX OLED: Přelom v OLED obrazovkách?

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat.

Americká společnost Applied Materials, která je významným dodavatelem strojů a technologií pro výrobu čipů i dalších produktů včetně displejů, uvádí na trh novou generaci výrobního postupu pro OLED obrazovky, která má podle jejích vyjádření „transformovat“ toto odvětví a výsledné OLED panely.

Tato technologie či výrobní platforma se jmenuje „MAX OLED“ a její nejdůležitější komponenta má zdá se být přechod na novou (osmou) generaci skleněných substrátů, zatímco dosavadní výrobní postupy by měly být založené na šesté. Tyto vylepšené skleněné substráty mají poskytovat lepší výtěžnost výroby a umožňovat ze vstupních skleněných plátů vyrobit víc displejů. Jedním ze zlepšení by tak měla být i nižší cena výsledných monitorů či televizorů (nebo možnost za stejnou cenu prodávat větší obrazovky).

Nicméně zajímavější částí této zprávy jsou kvalitativní zlepšení, které má MAX OLED přinést, protože mají pomáhat právě s nejpalčivějšími nevýhodami OLED – obrazovky vyráběné touto technologií údajně budou mít pětinásobnou životnost. Je třeba upozornit, že to se nemusí přetavit v podobně velký rozdíl v praxi, není úplně jasné, jak se k tomuto údaji došlo, podle Applied Materials je to v porovnání proti nějakým „tradičním OLED displejům“. Nicméně výrazné zlepšení životnosti by podle tohoto mělo nastat.

MAX OLED má také umožňovat vyšší jas, s až trojnásobnými hodnotami proti starším OLEDům, což umožní například kvalitnější HDR zobrazení. Při použití v noteboocích by zase panel mohl být díky vyššímu maximálnímu jasu lépe čitelný na silném slunci při venkovním provozu. Podle Applied Materials by přitom měla spotřeba panelu být snížená o 30 % (pokud je to při onom vyšším jasu, tak by šlo o extrémní zlepšení, pravděpodobně je řeč píše o snížení spotřeby při dané konstantní úrovni jasu).

Herní monitor Asus ROG Swift OLED PG32UCDP (zdroj: Asus, via: VideoCardz)

Tato zlepšení dosažená novými substráty jsou založená na aplikaci nových materiálů a přesných výrobních postupů, mimo jiné to má být speciální proces napařování (fyzická depozice) více materiálů. Podle Applied Materials by se uživatelem této technologie měli stát přední výrobci OLED panelů – Samsung, Japan Display a čínský Visionox.

Jak velký předěl to bude z pohledu spotřebitele, to se teprve uvidí. Snad ale tyto zlepšené technologie mimo levnějších OLED televizorů přinesou i další expanzi OLED obrazovek v noteboocích a stolních monitorech. Ta už v posledních pár letech začala, ale zatím jsou LCD panely v počítačích stále mnohonásobně častější.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

TCL má 1000Hz LCD pro herní monitory, na cestě je i 1000Hz OLED

V herních monitorech se už objevilo ledasco a za posledních deset let krásně stoupla jejich obnovovací frekvence, předtím dlouho zaseklá na 60 Hz. To ale ještě nic nebylo. Čínský výrobce TCL (a prý ne sám) pracuje na panelech LCD s obnovovací frekvencí 1000 Hz, což už opravdu budí otázky, jak se tak obrovská rychlost obnovování bude dát využít. Je možné, že za pár let budou monitory pro vrcholové soutěžní hraní někde úplně jinde než dnes. Celý článok „TCL má 1000Hz LCD pro herní monitory, na cestě je i 1000Hz OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

VESA AdaptiveSync Display 1.1a: Certifikace pro Dual-Hz monitory

O vánočních prázdninách jsme tu probírali herní monitor LG s technologií „Dual-Hz“. Vypadá to, že takovéto LCD (či OLED monitory), které jsou schopné při sníženém rozlišení obnovovat na vyšších frekvencích než normálně při plném rozlišení, by se teď mohly stát běžnějším úkazem. VESA je totiž zahrne do standardu Adaptive-Sync Display 1.1a a tuto funkci budou uvádět certifikační loga zaručující, že vyšší frekvence opravdu budou fungovat. Celý článok „VESA AdaptiveSync Display 1.1a: Certifikace pro Dual-Hz monitory“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *