DeepCool LQ360 a LQ240
Tvrdenia o prísnejších optimalizáciách coldplate s ohľadom na čo najrýchlejší odvod tepla z procesora, sa dostávajú aj medzi kvapalinové chladiče. Tie sa majú týkať aj nových vodníkov s inovatívnou štruktúrou mikrokanálikov, vďaka ktorým by sa mohlo súčasným procesorom zase trochu pomôcť a ochladzovať ich na nižšie teploty. DeepCool na to pôjde s dvoma vodníkmi (LQ) v dvoch najrozšírenejších formátoch.
Relatívne krátko po kvapalinových chladičoch LP DeepCool vydáva ďalšie modely LQ, ktoré nesú podobné vonkajšie znaky. Radiátory vo formátoch 360 mm (LQ360) a 240 mm (LQ360) sú ochladzované rovnakými 120-milimetrovými ARGB ventilátormi FD12 a na bloku je takisto displej.
Iná (oproti vodníkom LP) by však mohla byť vnútorná štruktúra bloku. To s cieľom eliminovať hotspoty CPU, od ktorých sa odvíja napríklad aj správa frekvencií jadier. Toto je jeden z kľúčových bodov, ktoré má DeepCool v tlačovej správe a predtým to v nej nebolo, ani pri nedánych chladičoch LP360 a LP240.
Ide o to, že mikrokanáliky, ktoré vnútri bloku zväčšujú kontaktnú plochu s cirkulujúcu kvapalinou, majú byť uspôsobené na dosahovanie vyššej efektivity. To svijom návrhom, ktorý zabezpečuje alebo presnejšie mal by zabezpečovať rýchlejší odvod tepla špeciálne v miestach s najvyšším lokálnym zahrievaním v rámci procesora. Z detailov DeepCool spomína napríklad rozstupy medzi jednotlivými kanálikmi na úrovni 0,1 mm.
Môžeme sa nazdávať, že hustota a celková plocha mikrokanálikov sa zväčšila a pritom tieto úpravy nemajú negatívny dosah na prietok kvapaliny. Alebo pokiaľ majú, tak DeepCool si dal záležať na tom, aby aj tak boli dosahované priaznivejšie výsledky v chladení. Teda, minimálne s ohľadom na kritické miesta, v ktorých je z CPU najhustejší tepelný tok. S podobnými optimalizáciami ste sa stretli už aj u vežovitých chladičov, ako sú Noctua NH-D15 G2 (LBC/standard/HBC) alebo pri PCCooler CPS RZ820 či RZ620. Na rozdiel od spomínaných vežovitých chladičov sa však rýchlejší odvod tepla nemá dosahovať vonkajším zakrivením coldplate, ale vnútornou skladbou medených mikrokanálikov.
Kvapalina je v uzatvorenom okruhu vodníkov DeepCool LQ poháňaná pumpou DeepCool v najnovšej, piatej generácii. Jej dosahovaná rýchlosť je špecifikovaná na 3400 ot./min a 4-pólový motor využíva 3-fázový krútiaci moment.
Vrchná časť bloku obsahuje informačný panel či displej zobrazujúci napríklad zahrievanie CPU. Ale okrem neho sekundárne aj iné ukazovatele s menším písmom. To napríklad percentuálne zaťaženie procesora, frekvenciu jeho jadier (priemernú? Ťažko povedať…) či „spotrebu“ odčítanú zo základnej dosky. Tu by asi mohlo ísť o snímač, ktorý sa používa aj pre diagnostiku „CPU package power“ v rôznych diagnostických aplikáciách. DeepCool má na toto, samozrejme, svoju a komunikácia so základnou doskou prebieha cez rozhranie USB 2.0.
Dostupnosť v obchodoch u kvapalinových chladičov LQ DeepCool hlási na 25. január 2025. Odporúčané ceny? 150 eur/cca 3796 Kč pre LQ360 a 130 eur/cca 3290 Kč pre LQ240.
- Contents
- DeepCool LQ360 a LQ240