Nový pasivně chlazený NUC od Intelu, s 6W Celeronem N3350

Intel NUC 8 Rugged: Apollo Lake bez ventilátoru a asi i levně

Nějakou dobu po té, co Intel přišel se svou řadou minipočítačů NUC, pro embedded sektor vytvořil i pasivně chlazenou verzi. Nyní chystá další nový pasivní NUC neobsahující ventilátory, model NUC8CHK, kódově označený Chaco Canyon. Ovšem jeho oficiální jméno by mělo být NUC 8 Rugged. Primárně je asi určený pro sféru Embedded, ale nemá stát moc, takže by mohl sloužit i jako HTPC či domácí server.

Intel NUC 8 Rugged, na nějž upozornil FanlessTech, ještě asi není oficiálně na trhu, ale zřejmě už se v některých obchodech začal předčasně nabízet v ceníku a na webu KoolShare se objevily detailní fotografie vzorku (byť před-produkčního) včetně rozborky. Jeho vydání by tedy zřejmě mělo být na spadnutí, pokud se tedy prostě nezačne prodávat takto potichu bez nějakého oficiálního odstartování.

Počítač s rozměry 15,4 × 10,8 × 3,2 cm je založený na procesoru Intel Celeron N3350, což je 14nm dvoujádro s „atomovými“ jádry Goldmont (generace Apollo Lake) na frekvenci 1,1–2,4 GHz a s TDP 6 W. Součástí je i integrované GPU Intel HD Graphics 500 na taktu 200–650 MHz a s 12 EU. Čip je pájený na desku, stejně tak také 4GB paměť typu LPDDR3-1866 a primární úložiště eMMC o kapacitě 64 GB. To se ale dá doplnit samostatným SSD typu SATA nebo NVMe nainstalovatelným do volného slotu M.2 (jsou podporovány moduly typu 2280).

NUC 8 Rugged (Zdroj: KoolSHare)

SoC je chlazen poměrně jednoduše – na spodní straně desky s čipem má NUC velký hliníkový plát coby pasiv, přičemž to vypadá, že je na něj přidělána měděná vapor chamber (či blok?), kterou přisedá na samotný procesor. Toto vše je ovšem pak uzavřeno v plastovém šasi. Kovová část není exponovaná ven, takže teplo je sice rozváděno do plochy a na plast, ale nebude efektivně unikat mimo skříň jako v případě pasivních skříní, kde je vnější šasi přímo používáno jako chladič. Ovšem s 6W SoC by snad toto pořád mohlo stačit. Podle testu uživatele fotícího vzorek celý počítač ve Windows odebírá 4,4 W a při přehrávání HEVC videa 9,2 W. Vnějšek plastové bedničky dosáhl při tom maximální teploty 45,2 stupně.

NUC 8 Rugged: chladič a deska (Zdroj: KoolSHare)

NUC 8 Rugged jako konektivitu nabízí dva porty HDMI pro obrazovky (jeden HDMI 2.0a, jeden HDMI 1.4) podporující CEC, dále vevnitř ještě čtyřlinkové rozhraní eDP. Venku je jeden přední port USB 3.0 a vzadu dvě USB 2.0 a jedno další USB 3.0. Pro síťování je přítomen gigabitový Ethernet Intel i211-AT a také integrovaný bezdrátový modul Intel Wireless 3168NGW (alespoň v případě předprodukčního vzorku). Zvukový výstup je přes analogový jack nebo digitální přes HDMI. Napájení je externí 12-24 V, v balení je 19V 65W adaptér.

Hliníkovo-měděný pasiv je ale uzavřený v plastovém šasi (Zdroj: KoolSHare)

Uvnitř na desce jsou ještě vývody pro další dvě USB 2.0 a pro jedno USB 3.0 schopné jak režimu hosta, tak i zařízení. Na PCB je ještě vývod pro sériový port. V šasi na předním panelu je jinak také slot pro přidání rozšiřujícího modulu (ten se patrně zapojuje na USB).

Chladič obklopující desku z horní strany (Zdroj: KoolShare)

Ačkoliv asi nic nebrání domácímu využití (včetně třeba pro HTPC), hlavní určení je patrně v embedded. Intel uvádí, že tento NUC je způsobilý pro nepřetržitý provoz a také šasi počítá s různými způsoby montáže k zařízením/stěně/monitoru/atd. Skříňka má přichystané díry pro držák VESA, ale také bajonetové závěsy na šrouby nebo na čepy.

Na webu TigerDirect se už Intel NUC 8 Rugged objevil za cenu 248 dolarů. S DPH by tedy toto zařízení mohlo stát jen asi 7000 Kč nebo 272 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel u procesoru Core i9-9900KS zvýší TDP z 95 W na 127 W

Intel příští měsíc vydá nový nejrychlejší procesor pro platformu LGA 1151, pojmenovaný Core i9-9900KS. Ten se bude od nyní prodávaného Core i9-9900K lišit tím, že bude mít 5,0 GHz turbo dosažitelné na všech jádrech najednou, ne jen na dvou. Tento model bude asi představovat cosi jako speciální edici. Vypadá to, že také bude mít větší spotřebu. Intel u něj zvýší TDP z obvyklých 95 W, což se u mainstreamového CPU dlouho nestalo. Celý článok „Intel u procesoru Core i9-9900KS zvýší TDP z 95 W na 127 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel vydá revizi SoC Apollo Lake kvůli degradaci. Ale ne pro PC

Ve spoustě minipočítačů (ale také Mini-ITX desek a notebooků) se nachází úsporné procesory Intel Celeron a Pentium rodiny „Apollo Lake“ (s atomovými jádry Goldmont). Tyto 14nm čipy ale obsahují chybu vedoucí k degradaci obvodů, takže můžou časem přestat fungovat. Intel teď vydal novou revizi, která má problém řešit. Bohužel se ale ukázalo, že spotřebitelský hardware tuto opravu nedostane a zůstanou v něm neopravené verze. Celý článok „Intel vydá revizi SoC Apollo Lake kvůli degradaci. Ale ne pro PC“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake

Před delším časem firma VIA vymyslela formát desek Pico-ITX. Ty byly předobrazem miniPC typu NUC, ale i jednodeskových ARM počítačů. A desky tohoto formátu se pořád vyrábějí, a to i s procesory x86. Firma Logic Supply zabývající se minipočítači, nabízí i vlastní Pico-ITX desky s 6W procesory Intel Celeron a Pentium generace Apollo Lake (s Atomovou architekturou Goldmont). A jsou i pasivně chlazené. Celý článok „Formát Pico-ITX žije: Logic Supply má pasivní desky s Apollo Lake“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *