Nový šéf Intelu: Sázka na know-how z Cadence i investičních fondů

Intel už má šéfa: Lip-Bu Tan se má zavděčit klientům i akcionářům

Když byla loni oznámena rezignace šéfa (CEO) Intelu Patricka Gelsingera, bylo to překvapení a jeho odchod nebyl podle všeho dopředu naplánovaný, protože nebyl ihned připravený nástupce. Toho firma teprve hledala a tento proces je nyní konečně hotový – minulý týden ve středu společnost nového CEO oficiálně oznámila. Přivítají ho akcionáři, ale může být klíčem k úspěchu ve foundry byznysu, o který se Intel pokouší. Pokud továrny nezruší.

Stává se jím Lip-Bu Tan, který na pozici nastoupí 18. 3. Současně se stane členem představenstva firmy, což je ale post, který už jednou zastával – odstoupil z něj v srpnu 2024. Intel v mezidobí vedla dvojice manažerů – David Zinsner, který byl a nadále bude finančním ředitelem (CFO), a Michelle Johnston Holthaus. Ta zůstane šéfkou (CEO) divize Intel Products, má tedy na starost vše mimo „foundry“ část provozující továrny, tedy to, co by tvořilo Intel, pokud by se transformoval na fabless výrobce procesorů a dalších čipů. Došlo tedy k tomu, že nový CEO nebyl vybrán z existujícího manažerského týmu Intelu, ale zvenčí.

Lip-Bu Tan je spojený s firmou Cadence Design Systems, v níž byl od roku 2009 do roku 2021 šéfem (CEO) a od roku 2004 do roku 2023 seděl v jejím představenstvu (v letech 2021 až 2023 jako výkonný předseda). Lip-Bu Tan je také stále členem představenstva ve firmách Credo Technology Group a Schneider Electric.

Je Američan žijící v Kalifornii, původně pocházející z Malajsie (narozen 1959). Vyrůstal ale v Singapuru, kde studoval fyziku (bakalářský obor) na soukromé Nanyangské univerzitě, poté magisterský/inženýrský obor jaderné fyziky na MIT v USA, kde začal pracovat i na doktorátu ve stejném oboru, ale poté přesedlal na studium MBA (ekonomie a managementu) na Sanfranciské univerzitě. Podle Wikipedie proto, že po jaderné havárii v elektrárně Three Mile Island v jeho původním oboru výrazně ubylo příležitostí. Lip-Bu Tan má dvě děti a je presbyterián.

Orientace na foundry byznys a schopnost být partnerem pro externí klienty…

Firma Cadence je aktivní ve stejném oboru jako Synopsys – tyto společnosti spotřebitel nebo běžný uživatel nezná, ale jsou kritické pro tvorbu většiny dnešních čipů. Dodávají nástroje pro jejich vývoj a návrh a také „IP“, tedy hotové návrhy různých komponent či bloků (jako jsou třeba rozhraní a PHY, paměťové řadiče), které se pak licencovaně stávají součástí čipů všemožných firem.

Většina z návrhářů čipů totiž nemá vlastní experty a IP pro všechny možné bloky, které typický SoC nebo ASIC potřebuje, takže dostupnost technologií, které se pro tyto účely dají licencovat, je pro naprostou většinu fabless výrobců klíčová a lze říct, že by bez služeb Cadence a/nebo Synopsys většina fabless firem asi nefungovala. Jde o velmi podobnou roli, jakou hraje firma ARM v oblasti procesorových jader.

Lip-Bu Tan, nový CEO Intelu (Autor: Intel)

Lze tipovat, že pro výběr Lip-Bu Tana jako šéfa Intelu bylo důležité to, že firma Cadence je z podstaty svého podnikání plně orientována na spolupráci s klienty, kteří její služby a technologie využívali. Současně má její bývalý CEO také údajně jedny z největších konexí v počítačovém průmyslu. To je něco, co potřebuje Intel absorbovat pro foundry byznys, do kterého se pokouší vstoupit a pro který je stejně klíčové být partnerem schopným naplňovat potřeby zákazníků. Zda se Lip-Bu Tanovi podaří toto know-how z Cadence adaptovat a transplantovat do Intelu, to bude asi jedna z nejdůležitějších výzev jeho působení.

Pod Lip-Bu Tanem se tedy Intel stále oficiálně drží cíle přetransformovat se na foundry výrobce čipů pro externí klienty, vedle svého tradičního byznysu spočívajícího v prodeji vlastních čipových produktů. Ve svém nástupním projevu se nový CEO hlásí k oběma těmto oblastem podnikání Intelu.

… nebo na finanční výsledky a cenu akcií?

Intel v tiskové zprávě netypicky vyzdvihuje na prvním místě to, že Lip-Bu Tan je dlouholetým „investorem“ do technologií (je spojený s fondy Walden Catalyst Ventures a Walden International), což je zmíněno ještě před jeho šéfováním v Cadence. Současně je ale také zmíněno, že během jeho fungování Cadence výrazně zvětšila své marže, zdvojnásobila tržby a zhodnotila akcie o víc než 3200 %.

Intel, respektive jeho představenstvo, tedy evidentně nového CEO jmenují s určitým příslibem směrem k akcionářům, že podobně povznese finanční výsledky Intelu (v jeho projevu je zmíněna „zodpovědnost vůči akcionářům“). Otázka je, zda se toho dá dosáhnout jen tak lehce – a dlouhodobě udržitelně – bez bolestivých dlouhodobých reforem a investic, které jsou s krátkodobou ziskovostí spíš na štíru a kvůli kterým dost možná musel skončit Patrick Gelsinger.

Je otázka, jak úspěšné bude pod Lip-Bu Tanem pokračování více než padesát let staré stálice počítačového a čipového průmyslu. Podle řady názorů se velká část problémů Intelu z posledních deseti let dá připsat v důsledku představenstvu, které vybíralo šéfy a určovalo strategie a kterému dost možná chyběla vize jdoucí dostatečně dopředu; důrazem na rychlé okamžité zisky dost možná právě představenstvo přivolalo dnešní těžko překonatelnou krizi společnosti. Zatímco CEO se v poslední době několikrát změnil, v představenstvu stále převládá kontinuita s těmi funkcionáři, kteří v ní měli Intel na starosti během průšvihu 10nm procesu, propásnutí šance na vstup do rozjíždějícího se mobilního trhu nebo během neúspěšného prvního pokusu o poskytování foundry služeb ještě za Briana Krzanicha, který selhal, ale jen po několika letech se ukázalo, že přesně tento model firma potřebuje.

Na poslední změnu CEO je možno pohlížet i tak, že před Intelem stála volba tváří v tvář dlouhodobým problémům změnit šéfa a jeho strategii, nebo změnit přístup představenstva či jeho členy samotné. Z toho byla zvolena první možnost, ale je otázka, zda to bylo pro Intel a v důsledku pro čipový průmysl ideální a zda byla změna udělána opravdu tam, kde byl zdroj potíží.

Je nicméně zajímavé, že zmíněná rezignace Lip-Bu Tana z představenstva Intelu v srpnu 2024 byla údajně kvůli neshodám jak s Patrickem Gelsingerem, tak se zbytkem představenstva, které nepřijímalo jeho představy o tom, jak by se měl Intel chovat směrem k zákazníkům a jak by měla být omezená byrokracie (ale také stav zaměstnanců) ve společnosti. Jeho návrat a jmenování na post CEO tak může signalizovat i změnu kurzu či uznání omylu ze strany představenstva.

Zdroj: Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DXR 1.2: Nové technologie pro lepší výkon raytracingové grafiky

Raytracingová grafika je vedle různých uspcalingů a podobných triků na „víc FPS“ hlavním novým směrem ve hrách posledních let. Ačkoliv je v obecném povědomí herní ray tracing spojený s marketingovou značkou RTX prosazovanou Nvidií, ve skutečnosti je to součást API DirectX, která je starší: DirectX Ray Tracing čili DXR. Tato technologie teď dostává velký upgrade na verzi DXR 1.2, která přinese nové možnosti, ale i lepší výkon. Celý článok „DXR 1.2: Nové technologie pro lepší výkon raytracingové grafiky“ »

  •  
  •  
  •  

Refresh procesorů Arrow Lake pro desktop má jen 125W modely K

Intel na podzim vypustil na trh novou desktopovou platformu nahrazující LGA 1700 – desky se socketem LGA 1851 pro procesory Arrow Lake. Ty budou hlavní platformou Intelu nejméně do roku 2026, kdy vyjde generace Nova Lake, která by už mohla zase mít socket nový (ale jistě to o ní ještě nevíme). Letos by měly vyjít refreshované modely Arrow Lake jako generace Core Ultra 300. Vypadá to ale, že tato aktualizace bude omezená. Celý článok „Refresh procesorů Arrow Lake pro desktop má jen 125W modely K“ »

  •  
  •  
  •  

Intel zrušil větší GPU Battlemage. Karty Arc B770/B870 nevyjdou

Druhá generace grafik Intel Arc opět vyšla se značným zpožděním, firma ale začala v prosinci krátce před příchodem nové generace od Nvidie a AMD prodávat jen jeden model, kartu Arc B580, která měla v nabídce představovat nižší model. Původně bylo naplánováno ještě jedno větší GPU, na kterém měly být založené výkonnější karty. Pořád po nich ale nejsou stopy a podle aktuálních zpráv je to proto, že dané GPU bylo Intelem zrušeno. Celý článok „Intel zrušil větší GPU Battlemage. Karty Arc B770/B870 nevyjdou“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *