Odhalení Radeonu RX 7700 XT a 7800 XT potvrzeno na tento víkend

Grafiky s Navi 32 budou odhalené v pátek, výrobci je mají připravené k ukázání

Před časem firma PowerColor provalila kompletně (respektive s výjimkou TDP a ceny) chystanou grafiku Radeon RX 7800 XT a vyhlížíme teď její vydání. To se podle všeho spustí nyní. AMD avizuje, že na nyní běžícím veletrhu Gamescom bude odhalená nejen tato karta, ale i levnější sesterský model Radeon RX 7700 XT s 12GB pamětí. Vyjdou tak obě dvě karty s novým GPU Navi 32 a toto odhalení by mělo nastat již v pátek, respektive v sobotu.

AMD nejprve už minulý týden avizovalo, že na Gamescomu vyjdou nějaké novinky ještě bez bližšího upřesnění. Dnes už ale bylo potvrzeno, že půjde opravdu o tyto nové grafiky. Veletrh Gamescom běží od 23. 8. do 27. 8. a výrobci karet na něm vystavují svoje grafické karty. A prezentují už i právě nové chystané modely, které AMD teprve oznámí právě v průběhu akce.

ASRock má totiž ve své výstavce mezi grafikami tři karty, které zatím nejsou ukázané a je místo nich na poličce jen symbolická papírová maketa s popiskem „AMD RDNA 3“. Na té je pak uvedené datum „26. August“. To značí, že AMD tyto grafiky odhalí v průběhu veletrhu a až poté je ASRock ukáže už v reálné podobě.

Vedle ASRocku ukázal na vydání těchto karet také PowerColor, který se opět moc na nic neohlížel a na Twitteru ukázal rovnou i obrázek části chystané karty s textem implikujícím přicházející odhalení. Na fotografii je vidět popis Hellhound, takže zachycený model grafiky je patrně toto provedení. Podle webu VideoCardz chystá PowerColor také levnější kartu s označením Fighter a o třetím dražším provedení Red Devil už víme z onoho úniku na webu firmy. Jak budou tato provedení distribuována mezi modely RX 7800 XT a RX 7700 XT, zatím není známo.

PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound (Autor: PowerColor)

Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT jsou osazené GPU Navi 32 s 3840 shadery, 64MB Infinity Cache a 256bitovou paměťovou sběrnicí. RX 7800 XT by měl mít plnou konfiguraci s 16GB pamětí, model RX 7700 XT bude osekaný a použije jen 192bitové paměti (12 GB, 48MB Infinity Cache). Je pravděpodobné, že část karet použije stejné PCB, jaké již bylo vidět u karet Radeon RX 7900 GRE, protože to by asi mělo být kompatibilní s Navi 32. Obvykle by to tedy asi byly tříventilátorové karty.

Odhalení v pátek a sobotu

Podle VideoCardz by se první část informací ke kartám snad měla dostat ven v pátek 25. 8. odpoledne (veletrh se odehrává v Německu, takže žádné nepříjemné časové posuny). V té době se totiž bude pořádat akce AMD Gaming Festival, jež má začít v 12:00 a má pokračovat do 17:00, kdy vystoupí Scott Herkelman z GPU divize AMD. Právě během jeho prezentace by mohly být nové grafiky poodhalené či nějak oficiálně oznámené. Specifikace tedy zřejmě budou sdělené tento den.

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Další informace pak asi mohou být sdělené v sobotu, případně v sobotu dojde k odhalení oněch karet na stáncích výrobců. Každopádně během těchto dvou dní by Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT měly být zveřejněné, snad už i s informací o tom, kolik budou stát a kdy se budou dát koupit. Začátek prodeje a recenze ale asi budou o něco později. V současnosti bývá mezi odhalením a prodejem typická mezera o délce jeden až dva týdny.

Zdroje: AMD, VideoCardz (1, 2, 3), PowerColor, Club386

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

 •  
 •  
 •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tak kéž by RX 7800XT byl výkonově mimo RT na úrovni RTX 4070. Ikdyž už víme, že bude mít TDP 260W, kdežto GeForcka má 200W, teda cena 15.000 Kč za základní model by byla nekonkurenční a to se obávám, že bude realita.

  Co se týká RX 7700 XT, tak kvůli ní chce NVidia snižovat ceny RTX 4060Ti 16GB, jinými slovy by karta od AMD měla jít na trh se základním modelem maximálně 13.000 Kč, jinak by NVidia honem neoznamovala snižování cen.

  1. 7700 bude pro herní počítač na dlouhou dobu trefou do černého. Nedělám si ale iluze, že startovací cenou většinu lidí spíše zklame.

   1. Jo, myslim si taky, že to AMD s cenama opětovně nezvládne a prodeje budou mít malé. Ono se to na první pohled nezdá, ale RTX 4070 s 200W TDP a 15.000 Kč je dneska super nabídka a člověk dostane výborný výkon za akceptovatelnou cenu. Cokoli bude cenou níže, může s NVidií soupeřit, protože 4060 (Ti) jsou grafiky se spoustou kompromisů, kterých už teď víme, že u AMD 7700/7800 XT bude méně.
    Jenže je otázka, jestli cena u AMD se nebude blížit a přesahovat cenu té RTX 4070. Když to tak bude, má NVidia pohodu a konkurenci se může vysmát.

    1. Pořád mohou sázet na vysokorychlostní monitory. Jestli se jim podaří včas uvést nástupce FSR, nějakou relevanci ty karty přes vysokou cenu mohou získat. Ale bez masivních investic to nepůjde. Jestli teď Nvidia správně nasměruje získané prostředky, může to být pomyslná labutí píseň AMD grafik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *