Odhalení Radeonu RX 7700 XT a 7800 XT potvrzeno na tento víkend

Grafiky s Navi 32 budou odhalené v pátek, výrobci je mají připravené k ukázání

Před časem firma PowerColor provalila kompletně (respektive s výjimkou TDP a ceny) chystanou grafiku Radeon RX 7800 XT a vyhlížíme teď její vydání. To se podle všeho spustí nyní. AMD avizuje, že na nyní běžícím veletrhu Gamescom bude odhalená nejen tato karta, ale i levnější sesterský model Radeon RX 7700 XT s 12GB pamětí. Vyjdou tak obě dvě karty s novým GPU Navi 32 a toto odhalení by mělo nastat již v pátek, respektive v sobotu.

AMD nejprve už minulý týden avizovalo, že na Gamescomu vyjdou nějaké novinky ještě bez bližšího upřesnění. Dnes už ale bylo potvrzeno, že půjde opravdu o tyto nové grafiky. Veletrh Gamescom běží od 23. 8. do 27. 8. a výrobci karet na něm vystavují svoje grafické karty. A prezentují už i právě nové chystané modely, které AMD teprve oznámí právě v průběhu akce.

ASRock má totiž ve své výstavce mezi grafikami tři karty, které zatím nejsou ukázané a je místo nich na poličce jen symbolická papírová maketa s popiskem „AMD RDNA 3“. Na té je pak uvedené datum „26. August“. To značí, že AMD tyto grafiky odhalí v průběhu veletrhu a až poté je ASRock ukáže už v reálné podobě.

Vedle ASRocku ukázal na vydání těchto karet také PowerColor, který se opět moc na nic neohlížel a na Twitteru ukázal rovnou i obrázek části chystané karty s textem implikujícím přicházející odhalení. Na fotografii je vidět popis Hellhound, takže zachycený model grafiky je patrně toto provedení. Podle webu VideoCardz chystá PowerColor také levnější kartu s označením Fighter a o třetím dražším provedení Red Devil už víme z onoho úniku na webu firmy. Jak budou tato provedení distribuována mezi modely RX 7800 XT a RX 7700 XT, zatím není známo.

PowerColor Radeon RX 7800 XT Hellhound (Autor: PowerColor)

Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT jsou osazené GPU Navi 32 s 3840 shadery, 64MB Infinity Cache a 256bitovou paměťovou sběrnicí. RX 7800 XT by měl mít plnou konfiguraci s 16GB pamětí, model RX 7700 XT bude osekaný a použije jen 192bitové paměti (12 GB, 48MB Infinity Cache). Je pravděpodobné, že část karet použije stejné PCB, jaké již bylo vidět u karet Radeon RX 7900 GRE, protože to by asi mělo být kompatibilní s Navi 32. Obvykle by to tedy asi byly tříventilátorové karty.

Odhalení v pátek a sobotu

Podle VideoCardz by se první část informací ke kartám snad měla dostat ven v pátek 25. 8. odpoledne (veletrh se odehrává v Německu, takže žádné nepříjemné časové posuny). V té době se totiž bude pořádat akce AMD Gaming Festival, jež má začít v 12:00 a má pokračovat do 17:00, kdy vystoupí Scott Herkelman z GPU divize AMD. Právě během jeho prezentace by mohly být nové grafiky poodhalené či nějak oficiálně oznámené. Specifikace tedy zřejmě budou sdělené tento den.

PowerColor Radeon RX 7800 XT 16GB Red Devil

Další informace pak asi mohou být sdělené v sobotu, případně v sobotu dojde k odhalení oněch karet na stáncích výrobců. Každopádně během těchto dvou dní by Radeony RX 7800 XT a RX 7700 XT měly být zveřejněné, snad už i s informací o tom, kolik budou stát a kdy se budou dát koupit. Začátek prodeje a recenze ale asi budou o něco později. V současnosti bývá mezi odhalením a prodejem typická mezera o délce jeden až dva týdny.

Zdroje: AMD, VideoCardz (1, 2, 3), PowerColor, Club386

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tak kéž by RX 7800XT byl výkonově mimo RT na úrovni RTX 4070. Ikdyž už víme, že bude mít TDP 260W, kdežto GeForcka má 200W, teda cena 15.000 Kč za základní model by byla nekonkurenční a to se obávám, že bude realita.

  Co se týká RX 7700 XT, tak kvůli ní chce NVidia snižovat ceny RTX 4060Ti 16GB, jinými slovy by karta od AMD měla jít na trh se základním modelem maximálně 13.000 Kč, jinak by NVidia honem neoznamovala snižování cen.

  1. 7700 bude pro herní počítač na dlouhou dobu trefou do černého. Nedělám si ale iluze, že startovací cenou většinu lidí spíše zklame.

   1. Jo, myslim si taky, že to AMD s cenama opětovně nezvládne a prodeje budou mít malé. Ono se to na první pohled nezdá, ale RTX 4070 s 200W TDP a 15.000 Kč je dneska super nabídka a člověk dostane výborný výkon za akceptovatelnou cenu. Cokoli bude cenou níže, může s NVidií soupeřit, protože 4060 (Ti) jsou grafiky se spoustou kompromisů, kterých už teď víme, že u AMD 7700/7800 XT bude méně.
    Jenže je otázka, jestli cena u AMD se nebude blížit a přesahovat cenu té RTX 4070. Když to tak bude, má NVidia pohodu a konkurenci se může vysmát.

    1. Pořád mohou sázet na vysokorychlostní monitory. Jestli se jim podaří včas uvést nástupce FSR, nějakou relevanci ty karty přes vysokou cenu mohou získat. Ale bez masivních investic to nepůjde. Jestli teď Nvidia správně nasměruje získané prostředky, může to být pomyslná labutí píseň AMD grafik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *