S novým radom skriniek (Shadow Base) BeQuiet! posúva efektivitu

BeQuiet! Shadow Base 800 (DX/FX)

Medzi trojicu súčasných radov skriniek (Dark Base, Silent Base a Pure Base) BeQuiet! vnára štvrtý – Shadow Base. Prvé modely série 800 sú menšie ako Dark Base Pro 901, ale zároveň s väčším dôrazom na efektivitu chladenia, ako je u Silent Pure Base. Na tej aj BeQuiet! stavia hlavné kľúčové body a niečo na nich bude. Už len pre to, že sa použili ventilátory, ktoré majú oproti starším modelom vyššiu efektivitu.

Spoločnými prvkami série prvých skriniek Shadow Base 800 (DX/FX) sú výrazne perforovaný čelný panel a ventilátory efektívnou geometriou podobne ako to už bolo u skriniek Pure Base 500. Tu, pri Shadow Base 800 ale pribúda ešte široká podpora kvapalinových chladičov, čo súvisí s tým, že sa jedná predsa len o väčšie skrinky. Kategóriu midi-tower si ale s rozmermi 550 × 247 × 522 mm (vrátane podstavca) ešte obhája, hoci sa už pohybujú na vrchnej hranici.

Podporované základné dosky sú až do formátu E-ATX. Obmedzenia na šírku BeQuiet! neuvádza, ale podľa ilustračného obrázku s doskou ATX sa podľa rýchleho proporčného prepočtu zdá, že najširšie 330-milimetrové by už mohli kolidovať s vystúpenou krytkou kabeláže a zároveň už i prekrývať priechodky. Detaily okolo tohto u BeQuiet! ešte preveríme a pokiaľ sa dostaneme k jasným informáciám s limitmi na šírku dosiek E-ATX, tak ich nájdete doplnené v poznámke na konci článku.

Skrinky Shadow Base 800 majú inak sedem slotov pre karty PCI Express, pritom grafická karta môže mať na dĺžku teoreticky až 430 mm. A to súčasne popri kvapalinovom chladiči nainštalovanom vertikálne za čeleným panelom.

Dizajn interiéru je rozdelený na dve komory – vrchnú (pre základnú dosku a karty PCIe) a spodnú (zdroj, šuplíky na 3,5/2,5″ interné úložiská). Pozoruhodnou súčasťou konštrukcie stropu spodného tunela je mriežka s lamelami natočenými smerom ku grafickej karte.

Dodávané ventilátory sú 140mm. Najviac, štyri, ich majú varianty ARGB. Tie poznáte podľa označenia „FX“ Black/White. Ventilátory Light Wings sú v pomere 3 (vstupných) ku 1 (výstupnému), takže v týchto skrinkách panuje pretlak. U variantov DX je to už ale naopak podtlak. Ventilátory sú tu už iba tri, ale dva z toho na výstupe (v zadnej a hornej pozícii). Hoci aj varianty DX majú prvky ARGB (v rámci plášťa, na maske), tak samotné ventilátory sú už bez osvetlenia. Jedná sa o Pure Wings 3, ktoré sa zatiaľ samostatne nepredávajú. Konštrukčne však pravdepodobne vychádzajú z modelov Light Wings s tým rozdielom, že nemajú v rámčeku svetlovod s LED.

140-milimetrové ventilátory Light Wings/Pure Wings 3 s krátkymi lopatkami zatiaľ otestované nemáme, ale vzhľadom na ich konštrukčné vlastnosti budú pri porovnateľej hlučnosti zaručene dosahovať vyšší prietok ako 120 mm ventilátory Pure Wings 2 v skrinkách Pure Base a Silent Base. Tri ventilátory Pure Wings 3 má predinštalované aj najjednoduchší variant Shadow Base 800 Black bez akéhokoľvek osvetlenia, ale stále s temperovaným sklom. To majú všetky skrinky Shadow Base 800 (DX/FX) rovnako ako ventilátorový rozbočovač.

Odporúčané ceny začínajú na 149,90 eur/cca 3617 Kč za Shadow Base 800 Black a končia na 209,90 eur/cca 5066 Kč za Shadow Base 800 FX White (čierny variant je o 10 eur lacnejší). Pri variantoch skriniek Shadow Base 800 DX Black/White by už nemal byť rozdiel v cene žiadny, pri obidvoch je 169,90 eur/cca 4100 Kč. Predaj skriniek BeQuiet! Shadow Base 800 začína 5. septembra.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *