Chcete pomôcť HWCoolingu? Diskutujte (konštruktívne)

Rozprúďme hardverové diskusie

Ak si po dočítaní niektorého z našich článkov nájdete čas a budete mať chuť zanechať v diskusii komentár, budem radi – podporíte nás tým viac, než si možno myslíte. Samozrejme základ je „mať čo povedať“ a hlavný cieľ je, aby sa prostredníctvom vašich komentárov zvyšovala hodnota článkov. Pokojne oponujte našim tvrdeniam alebo ich môžete potvrdiť z vašej praxe.

Vzhľadom na nadštandardné skúsenosti, ktorými disponuje typický čitateľ HWCooling, chceme apelovať na to, aby ste sa, pokiaľ to bude možné, viac prejavovali v diskusiách pod článkami. Vďaka tomu môžeme dosiahnuť nasledujúce:

  1. Ešte kompletnejšie informácie, kde napríklad v testoch môžete konfrontovať naše zistenia s inými závermi. Prípadne doplniť veci, ktoré v článkoch chýbajú. Hoci sa snažíme na veci nahliadať z čo najväčšieho množstva uhlov pohľadu, tak stále nevidíme „všetko“. A bude zaručene prínosné, keď z vlastnej praxe prehĺbite úroveň poznania.
  2. Vyššiu hodnotu reklamných jednotiek, čo redakcii HWCooling umožní investovať do prostriedkov, ktoré rôznymi spôsobmi môžu zvyšovať kvalitatívne vlastnosti článkov. Či už sa jedná o redukciu preklepov (zaplatením korektora), zrozumiteľnejšiu skladbu slohu (po rozložení práce medzi viac ľudí bude naň bude viac času), viac článkov v angličtine s presnejším prekladom, najmä terminologicky (toto chceme výhľadovo posunúť, ale znovu… potrebujeme viac zdrojov) alebo samotné rozšírenie portfólia testov. Jedným z dlhodobých cieľov je vybudovanie podrobného porovnania vlastností teplovodivých pást a podložiek, na ktoré však v súčasnej dobe nemáme finančné prostriedky. Na živšie diskusie sa viaže obvykle vyššia návštevnosť (čitatelia, ktorí už prečítali článok, sa vracajú do komentárov…), ktorá by nám v tomto smere veľmi pomohla.

Volanie po aktivite však neznamená komentovať niečo za každú cenu, to by bolo kontraproduktívne – radšej žiadne ako nikam nevedúce diskusie. A takisto nás nemusíte chodiť chváliť, radšej si posťažujte a ideálne u nás. Z času na čas si všimneme rôzne výhrady k niektorým postupom alebo k spôsobu vyhodnocovania dát a zamrzí, že na ne nemôžeme reagovať. Ak máte k niečomu faktické výhrady, tak diskusie pod článkami na HWCooling sú ten priestor, kde všetko detailne preberieme.

Sluší a patrí sa poďakovať všetkým, ktorí naše články ako zdroj informácií zdieľajte po najrôznejších miestach internetu. To je obrovská pomoc, aj pre to môžeme stále fungovať. To si takisto veľmi vážime. Keď už sa to či ono nepreberie u nás, je skvelé vidieť, že veľa vecí nerobíme zbytočne a rozoberajú sa inde, kde už funguje nejaká komunita. Vždy sa budeme ale usilovať o to, aby sme zdravú komunitu stojacu na pilieroch znalostnej spoločnosti vybudovali aj u nás, na HWC. Úplne perfektné by bolo, keby ste dokázali prevažne diskutovať medzi sebou a my vám zatiaľ budeme servírovať stále niečo nové, informačne atraktívne. 🙂


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Do 70 zopár ventilátorov chýba. Čo prinesie budúcnosť?

Ubehlo to ako voda. Len nedávno sme rok 2023 maľovali za „rok ventilátorov“. Nakoniec to nevyšlo podľa predstáv, ale nemusíte mať obavy, že budeme v tomto smere poľavovať, naopak. Testy ventilátorov sú pre HWCooling kľúčová téma, len je potrebné si všetky veci rozumnejšie (reálne, tak, aby sa dali stihnúť) rozplánovať. Ale žiadne výhovorky. Veľké ciele, ktoré sú najlepší motor, zostávajú aj pre rok 2024. Celý článok „Do 70 zopár ventilátorov chýba. Čo prinesie budúcnosť?“ »

  •  
  •  
  •  

Z testlabu HWC #5: Vyvíjame bezkonkurenčný ventilátor

Na redakčnej porade s témou „Keď to neurobíme my, tak nikto“ sme dali hlavy dokopy a zahájili výskum, ktorého výsledkom bude jedinečný ventilátor. Cieľ je, aby poskytoval suverénne najvyššiu efektivitu a to súčasne za cenu pod najlacnejšími komerčne dostupnými modelmi. Nezničiteľné ložiská sú samozrejmosť. V túto chvíľu neznie otázka, ČI sa nám to podarí, ale KEDY to bude hotové. Celý článok „Z testlabu HWC #5: Vyvíjame bezkonkurenčný ventilátor“ »

  •  
  •  
  •  

Čítate v noci? Tmavý režim HWC môže byť komfortnejší

V ostanom čase sme na webe upravili zopár prvkov, ktorých účelom je uľahčiť vám orientáciu a celkovo spríjemniť Vaše návštevy. Niektoré zmeny, napríklad v hlavnej navigácii, ste si určite všimli a netreba na ne ukazovať prstom. Tento článok má ale predovšetkým upozorniť na novú možnosť tmavého režimu HWCooling, ktorý podstatne menej svieti do očí. A to sa iba v prítmí lampičky hodí. Celý článok „Čítate v noci? Tmavý režim HWC môže byť komfortnejší“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. A to moc it webů, kde mají zájem o diskutéry není, ale sem se jim nechce. Komplikovaná registrace na cnews a pct, kde lidem mažou účty a musí se furt registrovat dokola, je neodradí a přitom zde nikdo s podobnýma nesmyslama neprudí.
    Sice furt chodim na jeden ten fanouškovský web od amd, tam je to ok a nevyhazují tam lidi kvůli jiným názorům, jako tomu bylo na tom druhém „one man“ fanouškovském amd webu, ale jinak už se nikde diskutovat nedá, což považuju za škodu.

    Takže by bylo hezké, kdyby se trochu diskuze rozjely tady.

    Díky za kvalitni web k IT hardwaru.

    1. „jeden fanouškovský web od AMD“ – to je ten, kde mam od vydania FX Buldozer permban, lebo som si dovolil napisat, ze su nafigu a velky guru DD ma zabanoval?

      ku komentarom.. zvazte novu rubriku novinky, male kratke clanky, s ktorymi nieje tolko roboty ako s tymi dlhymi recenziami.. na vzor dsl.sk, kde sa schadza slovenska pc komunita uz tak 2 desatrocia. Napr. tym som dal permban ja 🙂 za neustale mazanie pravidiel neporusujucich komentarov..

      1. alebo pamatnici vedia, ake rozsiahle diskusie boli na zive.sk, nejaky sikovny admin to tam zacal mazat hlava nehlava a teraz to tam tak vyzera.. 2-3 komentare k clanku a nikto tam uz nepise.

      2. Nad nejakými „bleskovkami“ (veľmi krátkymi článkami) k témam, ku ktorým sa inak, obšírnejšie nedostaneme, sme chvíľu uvažovali. Ale nakoniec to neprešlo asi aj kvôli tomu, že by to nebolo dosť podrobné. A na tom (aby boli veci prebráté dostatočne detailne) si zakladáme. DNA sa prepisuje ťažko. 🙂

        1. ok, len ak chcem ludi aby diskutovali, musim im dat temu.. ak chcem aby diskutovali vela, vela tem idealne denne… nie „jeden dlhy clanok za tyzden“ o nejakej vrtuli, ktory aj tak nikto necita..

          1. No, možno by ste boli prekvapený. Samozrejme, že ventilátory nepatria medzi mainstreamové témy, takže na lokálnej (SK/CZ) úrovni je to slabšie, ale celosvetovo sa jedná o naše „najúspešnejšie“ články, ktoré sa všade možno zdieľajú na dennej báze. A diskusie pod nimi sú, len obvykle väčšie ako u nás, no. Zrejme preto, že tam je už tá diskusná platforma zabehnutá, je to pohodlnejšie, tým pádom tam majú diskutujú aj lepšiu spätnú väzbu (čo je prirodzene motivujúce k ďalšej aktivite), ale nebojte sa, toto všetko vybudujeme aj u nás. Aj keď pod anglickými testami ventilátorov sú niekedy veľmi hutné (a informačne bohaté, teda presné také, po akých túžime) diskusie aj tu, mrknite. Prirodzene záleží aj na tom, o aký ventilátor sa jedná. Uvidíte, že keď výhľadovo doplníme Phanteks T30, tak v komentároch pusto nebude. 🙂

            Veľa článkov denne znamená, že už len z princípu musia byť povrchnejšie a tým pádom priťahujú takých diskutérov, akých je síce všade dosť, ale ako som písal – cieľ je, aby mal diskutujúci čo povedať, aby obsah článku obohatil, zvýšil pridanú hodnotu svojou skúsenosťou a tak. Isteže, poznám spôsoby, ako podnietiť diskusiu, ale nemôže to ísť v rozpore s tým, o čo sa snažíme (o tie konštruktívne debaty). Odstrašujúcim príkladom je pre mňa platforma YouTube, kde som z môjho pohľadu v komentároch veľa užitočného nenechádzam.

            PS: Mesačne sa aj v týchto letných mesiacoch, keď ľudia vonku trávia viac casu ako po zvyšok roka, držíme aspoň 45 článkov mesačne len v Češtine a Slovenčine. Tých tém a dát k diskusii je naozaj dosť, len ich musí človek nájsť. Že máme na počt zhliadnutí možno i najmenej komentárov na svete, haha, svedčí čiastočne aj o kultivovanom publiku. Typický čitateľ HWC si dobre premyslí či to, čo napíše, má zmysel. Pod bulvárnymi článkami je holt model uvažovania trochu iný.

            1. 🙂 ok, vela stastia v budovani, ja budem len rad.. ale.. taka poradna.zive.cz ma na 1 stranke 75 „tem“ a za august cca 9 stranok.. to je >600 moznosti k niecomu sa vyjadrit. Opakovane. Tak len tolko..

              1. Jasné, ale fóra sú asi predsa len niečo trochu iné, keďže sa jednotlivé vlákna obvykle zakladajú ako opytovacie. Články sú oproti tomu oznamovacie. Pokiaľ je každému všetko jasné a nemá k ničomu čo dodať, účel sa plní aj bez komentáru. Túto výzvu sme nepísali pre to, aby sa niečo oproti súčasnému modelu zásadne zmenilo. Nejde o prípravu na transformáciu na diskusné fórum. Úplne stačí, keď to nakopne jedného človeka, ktorý dokáže články svojou zvýšnou/úplne novou aktivitou obohatiť.

                Vôbec nevadí, že sa na to každý pozeráme trochu inak. Prvoradé asi je, aby všetkých účastníkov práca bavila. Nás na písaní a testovaní, čitateľov potom eventuálne na komentovaní. Vo finále sa to vždy nejako vyfiltruje a nejako si to sadne presne tak, ako to má byť. 🙂

        2. dalsia vec.. treba k clankom dorobit pocet komentarov idealne vsetky/nove – dnes som tu asi 5.-6. a nebudem klikat na 20 clankov ci niekto nieco nove ne/dopisal.. treba si zobrat priklad z uz zabehnutych webov 😉

          1. Jasné, súhlasím. Možno by bol vhodný taký formát, že by sa na titulnej stránke pri každom článku zobrazoval počet komentárov, kde by v zátvorke boli nové/neprečítané a v súčte by to dávalo celkový počet? Určite budeme radi aj za tip na prípadne elegantnejšiu možnosť. V tomto máte ako skúsený diskutér úplne iný prehľad ako my. Vďaka! 🙂

  2. Pridávam sa k názoru, že portál by mohol obohatiť svoj obsah o viac aktuálnych noviniek. Nemusia byť nutne rozsiahle ako tie od pána Olšana ale skôr rýchle články, ktoré by stručne pokryli najnovšie udalosti.. Vôbec by som sa nebál rozšíriť témy, zo sveta hier, apple, pc hardwaru, elektro aut…….
    Pre lepšiu prehľadnosť by tieto novinky mohli mať vlastný oddelený box, ktorý by ich oddeľoval od ostatného obsahu. Aktuálny problém spočíva v tom, že ak niekomu nesadne recenzia, nemá alternatívny obsah a môže odísť na iné stránky. V dnešnej dobe je dôležité zaujať čitateľov viac rozmanitým obsahom, aby zostal čo najdlhšie.

    1. Niečo ako „aktuálny problém“ neexistuje (žiadny problém v ničom okrem financovania, čo majú všetky odborné médiá spoločné, nevidím), tu už došlo evidentne k zjavnému nepochopeniu tejto výzvy, povedzme.

      Víziu obrazu HWCooling máme veľmi presnú, hoci tipy na testy či témy konkrétnych vecí sú vždy vítané, ale v rámci zabehnutých okruhov. Pokiaľ by sme sa mali prekloniť ku konzumným témam a ešte ich ponímať bulvárne, s tým by musela byť spojená aj výmena súčasnej redakcie a zatiaľ nič také nehrozí. Furt žijem. 🙂

      Verím, že náš typický čitateľ, ktorý sa verejne často neprejavuje (a sem-tam len súkromne napíše pekný e-mail), je za užší tematický záber rád. A oceňuje aj to, že sa pevne držíme svojho kopyta a robíme to, čo na internete chýba a zároveň dáva zmysel.

  3. V prvom rade by som sa chcel poďakovať za tento web, registrujem existenciu už dlhšie, ale až v poslednej dobe tu trávim viac času a reálne čítam aj dlhšie články. Veľmi mi to pripomína éru 2007 – 2014 kedy spravodajské weby a celkovo komunita mala úplne inú úroveň než dnes. Išlo sa komplexne, do hĺbky, riešili sa detaily, funkčnosť, kvalita. S hardvérom dlhé roky robím a aj ma to živí, zároveň nie všetko má človek možnosť ošahať si dostatočne pred nasadením u klienta, preto tento typ recenzií je pre mňa na nezaplatenie. Posledné roky však (česť výnimkám) vidím len plytké, absolútne neodborné recenzie od „slávnych“ YouTuberov, ktorých sa mi vlastní klienti snažia častokrát predkladať ako referenčný zdroj informácii pri výbere dielov. Zvlášť pri sledovaní JZ2C a prakticky čohokoľvek od LMG sa človek až chytá za hlavu.

    Tu opäť vidím formát, na aký som bol zvyknutý a ktorý chcem konzumovať. V každom prípade:

    1) Privítal by som, ak by testy ventilátorov boli obohatené aj o nižšie hladiny hlučnosti ako 31dB(A) resp. nižšie otáčky. Špecificky by ma napríklad zaujímalo zrovnanie moderných GT-Like ventilátorov (A12x25, TT Toughfan Pro, SW4…) okolo 600 otáčok, resp. pri najnižších otáčkach kedy to má ešte aj na Low-FPI radiátore zmysel prevádzkovať. Mám rád ULN zostavy.

    2) Vodné chladenie. Neviem, či je to pre Vás zaujímavá téma, ale nie je prakticky nikto kto by komplexne testoval vodné bloky a radiátory. Posledný kvalitný web bol v tomto Extremerigs a tam je to od 2016 prakticky mŕtve. Minimálne zrovnanie aktuálnych radiátorov po stránke efektivity, odporu a kvality by bolo skvelé a prinieslo by Vám tonu nových návštevníkov.

    3) ČASTEJŠIE testy základových dosiek. Naposledy som od Vás čítal recenziu na X670E Ace, tá bola perfektná, ocenil by som viac takéhoto materiálu. Okrem vlastných skúseností som aj na základe tejto recenzie zvolil základ pre náročného klienta, ktorý požadoval High-End zostavu so 7950X3D a 4090 na vode.

    4) To už len taký rozmar, myslím si, že tiež chýba web, ktorý by do hĺbky rozoberal SSD disky a NAND všeobecne. Nezaujíma ma sekvenčné čítanie, zaujíma ma použitý radič, detaily, QoL vlastnosti, odolnosť NAND, veci ku ktorým sa bežne človek nedopátra.

    Inak nemám čo vytknúť.

    1. Tak toto je veľká motivácia robiť niečo s bodom 3, ale postupne…

      Evidentne preferujeme veľmi podobné hodnoty. K tomu, čo sa deje na YT a kam sa dostala hardvérová žurnalistika sa obšírne vyjadrovať nejdem, pretože často tu často prepadávam emóciám a potom to väčšina ľudí vyhodnotí, že im snáď závidím. Aj úprimne neviem čo, peniaze považujem za dôležité iba do určitej miery a keď ich má človek dosť na základné potreby, tak sa v mojom vnímaní sveta stávajú zbytočnými. Prirodzene ma presne tak ako aj Vás hnevá to, že si masy osvojujú veľmi skreslené veci a potom sú ochotní sa s Vami hádať o úplných absurditách a odvolávajú sa na „špičkových odborníkov z YT“. Nič, dosť k tomuto. 🙂

      1.) Na nižšie hladiny hluku sa stabilne s dostatočne vysokou presnosťou nedostaneme. Predpokladám, že pozadie okolo našich meracích postupov máte dobre preštudované, ale pre istotu poznamenám nasledujúce. A síce mernaie z veľmi krátkej vzdialenosti 15 cm a doplnenie hlukomeru o parabolický štít. Vďaka tomuto režim 31 dBA v praxi zodpovedá mimoriadne tichému chodu. Niečo iné by bolo, keby je to 31 dBA meraných merých podľa normy z jedného metra. My k tomu ale pristupujeme podstatne citlivejšie a niektoré ventilátory sa do takto tichého režimu ani nedajú spomaliť, pretože buď majú vyššie štartovacie rýchlosti alebo sa naráža o príliš vysokú hlučnosť motorčeka. Drvivá väčšina ventilátorov tu má pod 700 ot./min, niektoré až pod 500 ot./min. Napriek tomu ale rozumiem, že niekto by rád s Noctua NF-A12x25 fungoval pod 787 ot./min (našich „31 dBA“). Čitateľovi EN webu sme sľúbili, že takéto testy skôr či neskôr zrealizujeme. Zoberieme do nich vzorku top 10 ventilátorov z režimu 31 dBA a uvidíme. Prirodzene tomu budeme musieť vymyslieť spôsob, podľa ktorého bude možné ventilátory zarovnávať ešte podľa nižšej hlučnosti. Už tých 31 dBA je pri meraní našou predstavuje mimoriadne tichý chod, ale beriem, dá sa ísť ešte nižšie a keď sa v zostave použije 12 ventilátorov, tak aj rozdiel 100 ot./min môže citeľne znížiť hlučnosť.

      2.) Nadšencom do custom vodného chladenia je kolega Pavel Sekerka, ale som rád, že stíha testy mainstreamových chladičov. Verím ale, že raz sa dostaneme aj k tejto téme. Aby sme v súčasnej fáze mohli nejako fungovať (prežiť. :)), tak prioritne však musíme pokryť veci, čo budú mať väčší než malý dosah.

      3.) Budú. Do konca roka to už ktovieako akčne nevidím, pretože stále platí, že do 31. decembra bude v databáze 70 ventilátorov a to sa teda ešte zapotíme (ale určite to dáme). Potom je v pláne ventilátory trochu spomaliť, keďže v porovnaní už budú prakticky všetky populárne modely, a začneme sa intenzívnejšie venovať aj iným komponentom.

      4.) SSD by boli skvelé, ale personálne na ne nikoho nemáme. Osobne by som sa pre ne zapáliť asi nedokázal a keď vznikne nejaký priestor, tak dlhodobo snívam skôr o podrobných testoch teplovodivých pást.

      Na záver vďaka za tento komentár, pekne ilustruje to, čo viem (ale nie je to príliš vidieť) – pokiaľ typický čitateľ ostatným neradí na fórach, tak podľa výsledkov testov nakupuje komponenty intenzívnejšie ako bežný spotrebiteľ, pretože sa venuje stavbe precíznych zostáv (pozdravujem aj Gaba z TichéPC :)). Jedinou premennou pre zárobky z reklamy je ale počet jej zobrazení a v tom, samozrejme, odborné publikácie nikdy nemôžu konkurovať zábavným kravinám. Preto aj AAA hardvérové weby s vyššími prevádzkovými nákladmi trochu vykapali, no.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *