Odklad 1,8nm procesorů Intelu: Na trh dorazí až v roce 2026?

Masová dostupnost Core Ultra 300 až v Q1 2026?

Vypadá to, že Intelu se postavila další překážka ve snaze o obrat k lepšímu na trhu procesorů, ale také o pozvednutí jeho továren na čipy zpět na špičkovou úroveň a srovnání kroku s dominantním TSMC. Jen před pár dny se objevila zpráva o tom, že se rozbíhá výroba procesem Intel 18A, ale teď se do toho přidávají informace, že procesory Panther Lake, které přesně touto technologií mají být vyráběné, budou zřejmě mít zpoždění.

Doposavaď se očekávalo, že procesory Panther Lake stihnou vydání v letošním roce, takže Intel bude mít na trhu Core Ultra 300 zhruba v obvyklém termínu na podzim – v Q3, spíše ale asi v Q4. V posledních letech se ale Intelu věci spíše zadrhávaly. Procesory Core Ultra 100 „Meteor Lake“ sice byly s odřenýma ušima vydány na konci prosince 2023, ale reálně stejně byly v prodeji až v roce 2024. Loni Intel sice v létě úspěšně vydal Core Ultra 200 „Lunar Lake“, ale procesory „Arrow Lake“ pro notebooky byly odhalené až v lednu na CES 2025:

Panther Lake se posouvá z H2 2025 na Q1 2026

Intel minulý týden prezentoval svou roadmapu na akci v Číně a tam ukázané slajdy odhalily, že podobné opoždění zřejmě poskytne i Core Ultra 300 „Panther Lake“. Procesory v ní totiž už nejsou vyznačené jako produkt roku 2025, ale je u nich uvedena dostupnost nebo vydání v Q1 2026 – čili v první čtvrtině příštího roku. Reálně to samozřejmě nemusí být velký posun, je možné, že předtím Intel počítal, že se mu podaří tuto novou generaci vydat těsně v roce 2025 opět někdy v prosinci, ale nakonec byl donucen posunout datum na leden.

Posun viditelný v této roadmapě může také spíš odrážet, kdy nastane skutečná fyzická dostupnost – zdá se, že v Q1 2026 už by měly notebooky s procesory Panther Lake být ke koupi na trhu. Podle některých informací je to ve skutečnosti tak, že oficiální vydání Panther Lake by mohlo být ještě v roce 2025 (v říjnu), ale bylo by to ve velmi omezené formě, takže by šlo o napůl „paper launch“ s reálnou dostupností spíše až v první čtvrtině roku 2026.

Ono předsunuté vydání ještě v roce 2025 by mohlo obnášet omezenou dostupnost nějakého malého množství notebooků v rámci „Early Enablement Programu“, což znamená, že se Intel bude soustředit na spolupráci s některými z výrobců notebooků na malém počtu konkrétních modelů založených na procesoru Panther Lake s tím cílem, aby se uspíšil jejich vývoj a podařilo se je vydat v dřívějším termínu oproti většině typických modelů. Šlo by tedy o takové pilotní „demonstrátory“ platformy.

(Bývalý) CEO Intelu Patrick Gelsinger na Computexu 2024 s waferem obsahujícím 1,8nm čipy Panther Lake (Autor: Intel)

Možná to tedy s tím odsunutím Panther Lake do roku 2026 nebude úplně černobílé a recenze nějakých notebooků a testy nových procesorů budeme moci vidět už letos a vážní zájemci budou mít možnost se k hardwaru dostat. Ale Intel může mít pro tento „Early Enablement Program“ vyrobeno ještě jen poměrně málo čipů, nebo například nemusí ještě být k dispozici nejvyšší modely s nejvyššími frekvencemi (Core Ultra 9), ale jen o stupínek nižší verze (Core Ultra 7 nebo 5).

Panther Lake: Čistě mobilní generace se čtyřmi P-Core

Procesory Panther Lake používají 1,8nm proces Intelu (Intel 18A) pro dlaždici/čiplet s jádry CPU, zatímco pro další části, jako jsou SoC dlaždice a GPU dlaždice, asi stále bude použitý proces TSMC. I tak ale půjde o významný krok, protože se opět část výroby vrátí do továren Intelu, což pomůže s jejich nyní špatnou rentabilitou. Procesory Panther Lake mají podle uniklých informací verze „H“ se čtyřmi P-Core, osmi E-Core a čtyřmi LP E-Core (4+8+4) a verze „U“ s jen čtyřmi P-Core a čtyřmi LP E-Core (4+0+4).

Integrovaná grafika by měla mít novější architekturu než Lunar Lake (snad tedy Xe3/Celestial) a ve výkonnějších konfiguracích až 1536 shaderů (12 Xe Core). Méně výkonné verze budou mít GPU s maximálně 512 shadery (4 Xe Core). Co naopak u Panther Lake nebude, jsou paměti integrované v pouzdru, jaké používají procesory Lunar Lake. Toto sice prodlužuje výdrž na baterie, ale je údajně drahé a nešikovné z pohledu výrobců notebooků.

Stále platí, že Panther Lake bude zahrnovat jen modely pro notebooky, stejně jako generace Meteor Lake. Pro desktopový socket LGA 1851 by místo nich měly vyjít jako Core Ultra 300 procesory založené na refreshi nynější rodiny Arrow Lake-S.

Zdroje: VideoCardz, Meng

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spustil sériovou výrobu na 1,8nm procesu. Panther Lake?

Přiblížil se moment, kdy se ukáže, zda je Intel na cestě k obratu v letité krizi, se kterou se potýká a která je spojená s jeho továrnami na čipy. Ty dříve tvořily strategickou výhodu, avšak dnes přítěž, kterou si firma sama nemůže dovolit a potřebuje pro ně externí klienty. Zda přijdou, záleží na tom, zda se Intelu povede dodat konkurenceschopné technologie. To si slibuje od procesu 18A a na této technologii se právě spouští výroba. Celý článok „Intel spustil sériovou výrobu na 1,8nm procesu. Panther Lake?“ »

  •  
  •  
  •  

Intel chystá vlastní 3D V-Cache, ale ne pro herní procesory

Procesory AMD si v současnosti užívají výkonnostní vedení ve hrách (což je něco, co byste asi v době prvních procesorů Ryzen nečekali), z velké části díky technologii 3D V-Cache zvětšující kapacitu L3 cache na 96 MB, do čehož se vejde významná část pracovních dat. Logicky se nabízí otázka, zda, nebo kdy Intel přijde s něčím podobným, aby náskok AMD dorovnal. Ostatně kdysi něco podobného sám měl v podobě procesorů Broadwell s eDRAM. Celý článok „Intel chystá vlastní 3D V-Cache, ale ne pro herní procesory“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Arrow Lake nesníží spotřebu, PL2 pořád vysoká

Během léta jsme tu měli několik zpráv o vlastnostech a parametrech nadcházejících procesorů Intel, které vypustil na internet leaker s přezdívkou Jaykihn. Nyní tento zdroj vytáhl informace, na které jsme skoro nejvíc napjatí – totiž jaká bude spotřeba nových procesorů. Notoricky vysoké příkony v plné zátěži jsou jednou z největších výtek proti Intelu a chvíli se zdálo, že by u Arrow Lake mohly skončit. Ale to byl zřejmě omyl. Celý článok „Procesory Intel Arrow Lake nesníží spotřebu, PL2 pořád vysoká“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. By tak scházelo, aby to scrapli. Intel a jeho továrny potřebujeme. Jestli všechno bude viset na TSMC, tak potěš.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *