Peklo zamrzlo, Noctua chystá vodní chlazení. Je hodně speciální

Prototyp prvního vodního chlazení od Noctuy používá termosifonový princip

Tak to je novinka, kterou jsme z Computexu 2024 nečekali: Noctua – jméno, které se řadě z vás asi jako první vynoří v hlavě, když je řeč o chladičích a ventilátorech – představila vodní chladič. Divné je to proto, že tato firma je hodně zaměřená na tichost (s kterou mívají pumpy u vodníků problém) a spolehlivost a módní AIO kapalinové chladiče doteď tvrdošíjně nevyráběla. Vodník od Noctuy ale jde jinou než obvyklou cestou.

K vodním chladičům lze mít (mimo jiného asi) dvě výhrady. Jednak potenciálně kratší životnost a větší náchylnost na problémy typu zanesení usazeninami, netěsnost, vytečení kapaliny do počítače. Proti tomu vzduchové chladiče jsou v podstatě nesmrtelné a stačí na nich vyměnit ventilátor, pokud se pokazí ten.

Druhý problém je, že pumpa u vodníků pracuje stále. Takže ač v plné zátěži třeba mohou být díky efektivitě, s níž kapalina odvádí teplo, tišší než vzduchový chladič (i když nejlepší Noctuy a podobné chladiče překonají až ty lepší a dražší AIO), mimo zátěž snadno nastane problém s trvalým hvízdáním pumpy, která v uzavřeném okruhu kapalinu čerpá.

Prostě ho budete pořád slyšet. Je to zvuk, který může u PC třeba v noci nebo sledování filmu dost vadit a nezbavíte se ho, zatímco s vzduchovým chladičem lze dobrý ventilátor typu NF-A12x25 uregulovat na prakticky zcela neslyšnou úroveň, nebo třeba i použít polopasivní chladič, který v klidu ventilátory vypne. Dost možná právě proto se Noctua doteď nesnažila vlastní AIO chladiče vytvořit, ačkoliv její ventilátory si na nějaký samozřejmě můžete koupit a osadit a firma je na tuto roli sama připravuje.

Termosifonový AIO vodník zcela bez pumpy

Na Computexu 2024 teď Noctua ale první vodní chladič ukázala a právě druhý ze zmíněných problémů by mohl úplně eliminovat (a ten první zmírnit), takže by si v tichosti nezadal se vzduchovými šampiony. Jde totiž o AIO chladič bez pumpy, v kterém kapalina cirkuluje bez aktivního čerpání. Cirkulování by teoreticky mohlo vytvářet nějaký zvuk podobně jako voda v topení, ale ten by nejspíš mohl být přes oplet hadic velmi slabý a nemusel být slyšitelný mimo skříň, zvlášť když proudění asi bude relativně pomalejší.

Noctua ukazuje na Computexu 2024 i další novinky: Noctua NH-D15 G2 vyjde na tri spôsoby. A nové A12 ventilátory

Tento chladič používá princip tzv. termosifonu (mělo by jít o dvoufázové termosifonové chlazení) a Noctua na vývoji spolupracuje s firmou Calyos. Princip je takový, že místo čerpadla pohánějícího kapalinu se využívá samovolného proudění, které je způsobeno rozdíly v teplotě a tím v hustotě kapaliny, tyto rozdíly vytvoří právě ohřívání kapaliny od topícího procesoru.

Termosifonové chlazení od Noctuy – prototyp na Computexu 2024

Termosifonový AIO chladič má klasický blok osazený na CPU, v kterém se kapalina ohříváním odpařuje (využívá toho, že odpaření absorbuje velké teplo – skupenské teplo varu – což funguje mnohem lépe než pouhé ohřátí kapaliny o několik stupňů). Teplá pára stoupá, čehož chladič využívá tím, že ji vede hadicí k radiátoru. Ten patrně bude muset být vždy osazován nad procesor. V radiátoru se pára kontaktem s žebry ochladí a kondenzuje, hadicí je z něj zase sbírána výstupním terminálem (ten je podle schématu položen nízko tak, aby kapalina sama odtékala, zatímco vstupní terminál přivádějící páru je vysoko) a odváděna zpátky dolů do bloku na procesoru, aby zopakovala celý cyklus.

Lze říct, že termosifónové chlazení používá velmi podobný efekt jako heatpipe, dnes běžně používané na všech vzduchových chladičích. Chladič však závisí na gravitaci, při montáži je třeba posadit radiátor na vršek skříně nad procesor, ale také asi bude třeba hlídat správnou orientaci bloku na CPU, tj. aby výstup byl výš a vstup níž. V klasické skříni typu tower jde o něco akceptovatelného výměnou za výhody tohoto principu. Je jen třeba pamatovat, že počítač při provozu má stát, ne ležet.

Princip termosifonového chlazení (zdroj: Noctua)

Konkurenceschopný výkon, bezkonkurenční tichost?

Tento okruh bez pumpy by měl mít vedle tichého provozu, kdy jediný hluk bude z ventilátorů (Noctua samozřejmě) osazených na radiátoru, asi výhodu i v té spolehlivosti. Značnou část poruch AIO chladičů a vodníků způsobuje právě pumpa coby pohyblivá část. Zde bude odparník v bloku na procesoru zcela bez pohyblivých částí, takže problémy spojené s pumpou – ale také jí způsobované vibrace – odpadají. Chlazení by to tedy mohlo být velmi příjemné. Díky kapalinovému principu by snad mohlo být i tišší než vzduchové, navíc bude mít výhodu, že teplo z radiátoru půjde ihned ven ze skříně.

Noctua uvádí, že jejím cílem je dosáhnou u tohoto chladiče podobný výkon, jaký mají běžná AIO s aktivní pumpou. Je asi jasné, že se samovolným prouděním to bude těžší, takže nepůjde o lehký úkol a takovýto chladič asi vždy bude v nevýhodě proti nejvýkonnějším AIO s pumpami, zaměřenými na maximální chlazení. Termosifóvoné AIO by naopak jako hodnotu poskytovalo tišší provoz, takže prostor by na trhu asi byl pro obojí.

Předvedený chladič je zatím prototyp, firma o něm mluví jako o „vývojovém projektu“. Není to tedy něco, co se bude dát koupit letos nebo příští rok, vzpomeňte si například na to, jak poměrně dlouhá doby nastala mezi prvním představením pasivního chladiče NH-P1 a vydáním. Tady by to asi mohlo být podobné. Nicméně, tento koncept vypadá jako něco, co by mělo stát za to, tak snad vývoj dobře dopadne.

IceGiant ProSiphon Elite

Asi je dobré zmínit, že termosifonové vodní chlazení není kompletně nové. Používají ho chladiče IceGiant (ten nemá formát bloku a odděleného radiátoru) a prototyp takového AIO bez pumpy ukazovala před nedávnem také německá firma Wieland. Pro Noctuu jde o relativně novou oblast a je klidně možné, že s termosifonovým AIO nebude první na trhu a reálný produkt dodá až za poměrně dlouhou dobu, protože firma si zakládá na tom, že věci vydává až když jsou 100% odladěné, i když to znamená dlouhé odklady.

Tip: Termosifónové chlazení: vzduchový chladič, který porazí vodníka?

Zdroje: PC Gamer, techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady. Celý článok „Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů“ »

  •  
  •  
  •  

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Nikde není řečeno, o jakou pracovní látku konkrétně se jedná. Kapalinový je určitě, vodní spíše ne.

    1. Má to byť rovnaký druh kvapaliny, ako sa používa v chladničkách alebo v klimatizáciách. Ku konkrétnemu zloženiu (média) sa Noctua v tomto momente nevyjadrí.

      1. Je těžké o podobných zařízeních něco vypátrat. Zdá se, že zmínění Calyos to zatím drží pod pokličkou. Našel jsem nějaké informace jen na stránce Sumimoto, kde jsou naznačeny některé detaily a možná omezení. Asi tady stojí za zmínku, že na Computexu byly k vidění tištěné cold-plate Asetek, které mohou výrazně zlepšit účinnost kapalinových chladičů. Velmi pozitivní přitom je, že používaná technologie tisku má být poměrně dostupná a levná.

  2. samotiažny systém sa používa vo vykurovaní už dlhé desiatky rokov, takže nič, ale naozaj nič nové pod slnkom…

    1. Logicky je tím myšleno chlazení spotřebitelských komponent. V serverech už možná i někde sloužily.

      1. Niekedy to trvá, trvá a trvá, kým sa primárne nepočítačové technológie dostanú do PC komponentov. A jednou z otázok bude asi zmysluplnosť implementácie. To napríklad u ventilátorov NF-S12A/B, kde za inšpiráciou pre tvar rotora netreba chodiť ďaleko, príliš nedávala, hoci to Noctua dokázala „predať“. Neoficiálnym dôkazom toho, že nejde o taký skvelý a úžasný návrh, ako je prezentovaný, je aj to, že sa týchto „poloaxiálnych“ ventilátorov prakticky nikto nechytil (v zmysle uplatnenia tvaru rotora pre potreby svojich ventilátorov) a pomerne rýchly ich potichu „opustila“ aj Noctua samotná, hoci sa stále predávajú. 🙂

      2. milý pacient, vykurovanie aka topenářství po česky, je logicky spotrebiteľský odbor už storočia… ústredné kúrenie (ústřední topení) vyriešilo obeh vykurovacej tekutiny, typicky vody, už dávno, pradávno predtým, ako vôbec niekto pomyslel na nejaký počítač v dnešnom ponímaní t.j. polovodičový tepelný stroj…

        1. Milý miro, tato technologie zatím nebyla vídána v počítačích, proto je v tomto směru její použití chápáno jako neobvyklé a nové. Jsme ostatně na webu, který se soustředí na chlazení počítačů, ne topenářskou techniku.

            1. Ale kdeže, takové lásky a pozornosti, co přeji mirovi! Je to novinka pro počítače a velká novinka u producenta tradičně vzduchového chlazení, Noctuy, baže? 🤪

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *