Noctua NH-D15 G2 vyjde na tri spôsoby. A nové A12 ventilátory

Chladič NH-D15 G2, next-gen ventilátory A12, ...

Na Computexe 2024 Noctua „neoficiálne“ oznámila, že nový elitný dvojvežový chladič CPU (NH-D15 G2) sa dostane do predaja tento mesiac, pričom novinka je, že bude mať rôzne základne s ohľadom na čo najlepší kontakt naprieč platformami (AMD a Intel). Okrem toho Noctua ukázala druhú generáciu 120-milimetrového ventilátora A12. Zdroj s ventilátorom Noctua? Tiež realita, ktorá vznikla v spolupráci so Seasonicom.

Zdá sa, že nástupca procesorového chladiča Noctua NH-D15 „G1“ (NH-D15 G2) je už naozaj za rohom a tentokrát sa jeho vydanie už v roadmape prepisovať nebude. V reakcii na novinárske otázky to na práve prebiehajúcom veľtrhu Computex (24) potvrdil aj zástupca Noctuy.

S chladičom NH-D15 G2 sa spája ešte jedna dôležitá vec, o ktorej sa doteraz verejne nevedelo. A síce, že bude existovať s rôznymi variantmi základne, kde každá bude mať inú konvexiu povrchu. Je to z dôvodu, aby bez ohľadu na použitý procesor bol doľahnutý čo najlepší kontakt a tým čo najvyššia efektivita chladenia. Hotspoty súčasných procesorov sú na rôznych miestach, a to nielen na čipletových Ryzenoch, ale aj v rámci procesorov Intel.

Procesory big.LITTLE majú najhustejší tepelný tok na inom mieste ako staršie procesory LGA 1200. To bolo do určitej miery vždy, ale špeciálna pozornosť tomuto aspektu je venovaná až teraz, keď sa miera tohto „problému“ zväčšuje. Noctua stále sa vzďaľujúce hotspoty v rámci chladiča NH-D15 G2 reaguje troma variantmi základne, z ktorých každá je trochu inak vypuklá. Iný tvar znamená optimálny prítlak na AMD AM5 (s jadrami CPU na južnej strane PCB) a iný na Intel LGA 1700 (či Intel LGA 1851) a nejde len o konkrétnu platformu, ale i o to, koľko akých má procesor aktívnych jadier. Testovanie a hodnotenie chladičov naberá nový rozmer, s ktorým bude treba popasovať. Každopádne je, samozrejme, dobrá správa, že prebiehajú takéto ladenia vedúce k čo najefektívnejšiemu výsledku.

V stánku Noctuy sa objavila aj nová generácia A12 ventilátorov, ktorá má posunúť doterajšie výsledky modelu NF-A12x25. Tento ventilátor zdieľa kľúčové novinky zo 140-milimetrových modelov (pri tých stále platí septembrové vydanie), pokiaľ ide hlavne o lopatky so zhrbením (pre zvýšenie efektivity v blízkosti rotorového rozbočovača), povrchovú úpravu samotného rozbočovača (Centrifugal Turbulator) alebo winglety na špičkách lopatiek. O technických aspektoch a prínosoch týchto prvkov sme podrobnejšie písali už v kontexte so 140mm ventilátormi. Podobne ako tie má deväť lopatiek a jeho vydanie je naplánované na prvý štvrťrok 2025.

A predstavte si, že sa Noctua rozhodla venovať aj AIO vodníkom, k čomu už pripravujeme samostatný článok.

Pozornosť na Computexe 24 pútal aj zdroj Seasonic (Prime TX-1600), pri ktorom sa Noctua venovala dizajnu chladenia. Osadený je ventilátorom NF-A12x25, ktorý má pred sebou „aerodynamickú“ mriežku, ktorá by nemusela výrazne obmedzovať prietok a verme, že ani zvyšovať hlučnosť. Vydanie tohto zdroja je predbežne naplánované ku koncu tohto roka (Q4/2024). Distribúcia zdroja bude potom cez Seasonic, je to podobný prípad ako pri grafických kartách Asus NE, kde Noctua na výrobku iba participuje, ale predaj je v réžii inej firmy (Seasonicu).

K technickým detailom novej generácie 140 mm LCP ventilátorov, ktorými sa Noctua v ostatnom roku zaoberala, pripravujeme otázky do interview. Pokiaľ by vás zaujímalo niečo konkrétne, čo ste sa z iných zdrojov ešte nedozvedeli, tak sem s tým, zapracujeme.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Komentáre (36) Pridať komentár

 1. Tak čo, behá vám okolo noviniek Noctua hlavou niečo nejasné, na čo by ste od radi poznali odpoveď? Spýtame sa… 🙂

  1. Ano, cena v eurech pro koncového zákazníka. Tedy aspoň nějaká jejich představa, pokud to řeknou.

   1. Cenu v USD Jakob (ten sympatický pán v stánku Noctuy) niekomu prezradil. Pre chladič NH-D15 G2 by to malo byť 150 USD a ventilátor NF-A14x25 G2 by mal byť za 40 USD, teda cca 10 USD pod Corsair RS140 Max. K cene tej novej A12 sa asi len tak nevyjadria…

    1. Nj, a podľa Jacobovho tvrdenia, to je našťastie iba 40… Keby bol rám tiež z LCP, tak by to bolo viac,…
     … ale že robili dlhodobý test a prišli na to, že použitie LCP by v podstate nič neprinieslo oproti používanému materiálu…tak sa to rozhodli nemeniť.
     Avšak, pre zvýšenie pevnosti urobili nejaké štrukturálne zmeny v ráme ( teda hlavne v prípade štvorcovej A14)…
     Inak zaujímavo vyriešili ohýbanie rámu na radiátore… zmenou antivibračných podložiek 🙂

     1. „…LCP by v podstate nič neprinieslo oproti používanému materiálu…“

      Možno vyššiu pevnosť v reze? Ale Noctua asi bude mať ošéfované, aby nedocházdalo pri rezaní závitu (skrutkou) k praskaniu. Hmm… dobrá téma. Bez tvojej poznámky by mi to asi ani nenapadlo. 🙂

      Na LCP ráme sa možno trochu popálilo MSI a so SIlent Gale P12 cenou nedokázalo dosť dobre konkurovať.

      1. Obavy u A14 může rozptýlit s odstupem času jen zkušenost, protože odstup rotoru od rámečku je vážně malý.

     2. Hmm, tak rám má byť ABS+PBT a pokiaľ ide o tú pevnosť v reze, nad ktorou som sa pozastavil, tak pri jednom z posledných testovaní praskla nejaká zo skrutiek skô ako rám. O tom, za akých podmienok, nebiem nič. Skôr je to len taká zaujímavosť, ktorá má poukázať na dostatočnú robustnosť rámčeku, aj keď nie je z LCP.

     1. Díky, tento dotaz položíme. Toto sme s Noctou ešte nepreberali, ale ako ich tak poznám, vyskakujú mi dve možné odpovede. Napíšem sem potom ale až tú „pravú“. 🙂

      1. tak ja tipnem jeden dôvod … lebo to nie je štandardný rozmer 😀

       Ale keď sa budeš pýtať, tak sa spýtaj na ten termosifónový prototyp, že v akom štádium rozpracovania to je…a či to chcú dotiahnuť… akože viem, že sa o to snažia aj ďalší … ale keď sa do toho pustila už aj Noctua … tak som zvedavý

       1. Hrubšie (ako 25 mm) ventilátory sú niečo, čo Noctua skúma, ale zatiaľ sa k tejto téme nemôže/nechce vyjadrovať. Každopádne, na R&D úrovni sa hrubšími ventilátormi zaoberajú.

        1. Excuse me for speaking English here, but I have important information to add🙂

         In a recent video by JustBuy on Bilibili, a representative from Noctua informed that they are looking into 38 mm thick fans, not something like 28 or 30. Also, the next gen A12 currently has a max RPM of 1900, but is stated to outperform the current A12 at max speed.

         Honestly, I like that they are going for another standard thickness, instead of going with a weird middle ground.

         1. Knowing the SK/CZ discussion community, I don’t think anyone would mind a comment in English. On the contrary… especially when it is enriching and informationally expands the article. Thanks! 🙂

         2. Don’t worry, you’re welcome here! That is the perfect opportunity to practice English. A thicker frame can help with known recent problems. But 38 mm is quite much, without connection to most of their products. Synchronization with other products will negatively affect the length of already demanding development.

  1. Ja som pochopil, že budú 3 verzie,
   univerzálna – standard
   vypuklá – HBC, pre LGA 1700
   skoro rovná – LBC, pre AM4/5

   1. Áno, takto. Zistím ešte, ako majú vymyslené, aby sa nestalo, že si človek omylom nekúpi pre svoj procsor chladič s neoptimálnou základňou…

  2. Budú tri varianty, ktoré sa mať iné produkové číslo. Určite sa nebudú vymienať žiande platničky. 🙂 To by znižovalo tepelnú vodivosť do pasívu chladiča.

    1. K tomuto sa žiadna z firiem momentálne verejne nevyjadrí, pretože Arrow Laky sú, čo sa týka konštrukčných detailov (s polohami P jadier…) stale pod NDA.

     1. Můžeš otázku namířit obecně, jestli plánují průběžně vydávat verze s inovovanou baseplate reagující na vývoj patic a rozložení křemíku.

    2. –„Veká otázka je, co dlouhodobá perspektiva. LGA1700 přeci zvoní hrana.“
     V tom až taký problém nevidím… Proste, pre budúce CPU s plochým alebo nebodaj konkávnym povrchom rozvádzača tepla (IHS) bude vhodný LBC, pre normálne pôjde standard base (tých bude určite vyrábaných najviac), no a pre veľmi konvexné pokrivené pôjde HBC … v podstate je to nadčasové…aj keď teraz je zadelenie jasné…v budúcnosti sa to môže otočiť 😛

     1. Máš pravdu, pravděpodobně ta provedení mohou být univerzálnější. Může se ale změnit rozložení váhy vlivem upínání, může dojít ke změně konstrukce ihs, vidle do toho může hodit dost věcí. Z vyjádření zástupce Noctuy se počítá i s vlivem dlouhodobého působení tlaku a vzniklých deformací. Nejsem si jistý, jakou oporu to má z dlouhodobé perspektivy. V Noctua ví samozřejmě více než já, tak budu rád, když to upřesní. Možná jsem to jen přeslechl.

      1. „pravděpodobně ta provedení mohou být univerzálnější“

       Podľa toho, čo tvrdí Noctua sa zdá, že také (univerzálnejšie) sú.

     2. Mám vyjadrenie od Noctuy, v ktorom stojí niečo ako: Všetky tri varianty (chladičov NH-D15 G2) sa dodávajú s montážny príslušenstvom na všetky platformy.

      Snahou Noctuy pritom ale je, aby si zákazník vybral taký variant, ktorý najlepšie vyhovuje situácii na jeho procesore s ohľadom na dosahovanie čo najvyššieho chladiaceho výkonu. Napriek tomu, že Noctua bude rôznymi cestami vzdelávať používateľov, aby si vybrali správny variant, tak sa nemôžu zabrániť tomu, že nakoniec aj tak nedôjde k najmenej vhodnej kombinácii, kde základňa konkrétneho variantu NH-D15 G2 bude mať s použitým procesorom najhorší kontakt. Noctua pritom zdôrazňuje a bude zdôrazňovať, že pre zákazníkov, ktorí sa cítia neistí alebo sa jednoducho nechcú zaoberať týmito otázkami (co najlepšej vzájomnej optimalizácie) je najlepšia „štandardný“ variant, respektíve variant chladiča so „štandardnou“ základňou, respektíve konvexivitou jej plochy. O zvyšné dva varianty by mali stáť iba tí, ktorí dobre pochopili, prečo sú užitočné.

      No, snáď je to interpretované dostatočene zrozumiteľne (a nič som neskomolil). 🙂

      1. 🙂 ale my chapeme, „prečo sú užitočné“, len marketak v noctua nechape, ze ak je teraz vyhodne mat sAM5, tak mame sAM5, a ked bude vyhodne mat 1851, tak bez mihnutia oka prejdeme na intel… chladic ale kedze je drahy jak oblicka na ciernom trhu by sme si radi ponechali, ze…

       1. Hmm… čo presne to zástupca Noctua nechápe? Skúste to, prosím, napísať inými slovami. Chladiče s troma typmi základní sú preto, aby si náročný používateľ vedel lepšie optimalizovať chladič k svojmu procesoru. Pokiaľ sa však nebazíruje na detailoch, tak vždy, bez ohľadu na platformu, dobrú prácu odvedie aj „štandardný“ variant.

        Cena je vyššia alebo vysoká, už ako chcete…, ale je kopa drahších vodníkov, ktoré na tom zrejme takmer v žiadnom ohľade okrem lepšej kompatibility v niektorých skrinkách na tom, nebudú lepšie. Zatiaľ hypotéza, uvidíme v testoch. Isté však je, u Noctuy je vidieť aj „vývojové“ investície, ktré na koncovej cene tiež treba zohľadniť. Tí, čo sa týmito vecami (okolo vlastného vývoja) zase až tak netrápi, môžu byť lacnejší, to je fakt. Ale jasné, oceniť môže každý len to, čo dokáže vidieť a zároveň považovať za užitočné.

    3. Jeden z variantov NH-D15 G2 má byť vhodný aj pre Arrow Lake/LGA 1851. Noctua túo novú platformu chcela zapracovať do prezentácie, ale nešlo to kvôli NDA, ktoré majú s Intelom podpísané.

  1. Něco se dá odtušit, třeba inovovaný silikonový rámeček (plánovaný na září) bude pravděpodobně důsledněji řešit těsnost (rozložení tlaku).

 2. K dostupnosti zdrojov Seasonic Prime Noctua Edition: Jeden z čitateľských dotazov, ktorý sme odbržali e-mailom, neuškodí mať aj verejne.

  Dodávky zdrojov nemajú byť iba v réžii Seasinocu, ale pre nejakú časť sveta sa nimi bude zaoberať aj Noctua (rovnako, ako to robí pre chladiče CPU, ventilátory a všetky svoje produkty). Dostupnosť má byť celosvetová a snáď i v lepších počtoch, ako to je pri grafických kartách (Asus Noctua Edition). No, uvidíme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *